Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) se na pražské konferenci o situaci v Bělorusku ohradil proti tvrzení běloruských úřadů, že se Česko vměšuje do vnitřních záležitostí této postsovětské republiky. Bělorusko, v jehož čele stojí autoritativní prezident Alexandr Lukašenko, o víkendu obvinilo české diplomaty v zemi, že před nadcházejícími prezidentskými volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek.

"V Minsku je hlasitá kampaň proti České republice," upozornil Svoboda. Údajné agitační letáky jsou podle něj ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku. Šéf české diplomacie vyzval představitele tamního režimu, aby se k záležitosti vyjádřili v českém televizním vysílání. Běloruské úřady s nevolí sledují aktivity českých politiků, kteří dlouhodobě kritizují tamní vládu. Minsk v lednu odmítl udělit víza českým senátorům Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi, kteří se v Bělorusku chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací. Stejně loni dopadl poslanec Svatopluk Karásek. Česko před čtyřmi lety zase odmítlo udělit vízum Lukašenkovi, který se chtěl zúčastnit summitu NATO.

České ministerstvo zahraničí věnovalo loni na podporu demokracie v Bělorusku zhruba čtyři miliony korun. Peníze vynaložilo především na studijní pobyty běloruských aktivistů v Česku, podporu běloruského nezávislého tisku a rozhlasového vysílání a na brožury zabývající se stavem lidských práv v zemi. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva.

Gay iniciativa v ČR odmítla pozvání prezidenta Václava Klause k diskusi o registrovaném partnerství. ČTK to sdělil předseda iniciativy Jiří Hromada. Vedení iniciativy považuje pozvání za opožděné. Hromada v dopise hlavě státu odpověděl, že debatování nad zamítnutým zákonem nevidí jako smysluplné. Klaus zákon o registrovaném partnerství, který schválila sněmovna i Senát, vetoval 16. února. Aby začal platit, muselo by pro něj zvednout v březnu ruku nejméně 101 poslanců. Svůj postoj prezident zdůvodnil mimo jiné tím, že norma prý neliberalizuje, ale rozšiřuje státní regulace mezilidských vztahů. Podle něj jednotlivé paragrafy nepřípustně kopírují uspořádání pro tradiční manželství a rodinu. Hromada tehdy označil Klausův postup za tragické rozhodnutí středověkého monarchy.

K diskusi s prezidentem pozval představitele Gay iniciativy v ČR mailem před třemi dny Klausův tajemník Ladislav Jakl. Podle Hromady však hlava státu svým vetem možnou debatu "rázně ukončila". Gay iniciativa ČR navrhuje nyní počkat, zda normu sněmovna schválí. Pokud zákon "definitivně neuspěje", jsou aktivisté připraveni setkat se s prezidentem nad dalším návrhem normy. V případě neúspěchu podle Hromady totiž určitě předloží novou verzi nové politické reprezentaci, která vzejde z červnových voleb. Hromada v listu Klausovi píše, že o diskusi s ním představitelé gayů a lesbických žen vždy stáli. Očekávali ale, že je k ní prezident přizve aspoň v době, kdy se rozhodoval o podpisu či vetování zákona.