Zprávy | Z archivu rubriky


O problematice lidských práv i o Tibetu v pondělí hovořil předseda české sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) se svým čínským protějškem Wu Pang-guem a čínským ministrem zahraničí Li Čao-singem. Zaorálek telefonicky ČTK řekl, že ho překvapilo, že se Číňané debatě o lidských právech nebránili. Připustil ale, že otázky týkající se Tibetu a demokratického rozhodování v parlamentu se nesetkaly s pochopením.

"Někteří dokonce sami uznávali, že v Číně existují rozdíly mezi západem a východem, mezi městem a venkovem a že ty věci jsou docela vážné," řekl Zaorálek. Zároveň ale současný systém obhajovali tím, že vychází z čínských tradic, dodal.

"Když jsem zmínil otázku autonomie Tibetu nebo demokratické opozice v parlamentu, bylo tam jen těžko skrývané napětí," uvedl Zaorálek. Debatu o Tibetu prý Wu Pang-guo ostře ukončil s tím, že lidé, kteří kritizují čínskou politiku, by se nejprve měli seznámit s reálnými poměry v Tibetu.

Předseda Poslanecké sněmovny s čínskými partnery jednal také o možnostech pro české podnikatele. Cílem jeho mise je mimo jiné odstranit některé překážky, které českým firmám ztěžují podnikání v Číně.

V rozhovoru se šéfem čínské diplomacie se Zaorálek dotkl i problematiky severokorejského jaderného programu. Z rozhovoru podle něj vyplynulo, že Čína nechce jaderné zbraně na korejském poloostrově z důvodu vlastní bezpečnosti. Li Čao-sing prý dal najevo, že Čína bude na KLDR "tlačit", aby se vrátila k jednání o odzbrojení.

Skupina českých poslanců v čele se Zaorálkem chce v komunistické velmoci jednat především o obchodu a o možnostech pro české podnikatele. Doprovází je proto i zástupci českých firem. Kromě Číny navštíví delegace i Vietnam. V Asii by měla pobýt do 1. března.

Pražské nemocnice na Bulovce a Thomayerova a brněnská nemocnice U svaté Anny od pondělí opět dostávají léky. Jejich dodávky minulý týden distributoři zastavili kvůli 400-milionovým dluhům. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha se o dodávky léků teď postará společnost Pharmos. Pharmos, jemuž nemocnice dluží téměř 100 miliónů korun, je také členem Asociace velkodistributorů léčiv, která k zastavení dodávek léku přistoupila. Menším dodavatelem bude také firma Stylmed H. Ministr Rath uvedl, že chybějících 400 milionů korun se podařilo nalézt v rozpočtu jeho resortu.

Asociaci velkodistributorů ale tato suma stačit nebude, protože avizovala, že si chce účtovat ještě penále. Zbylé tři společnosti, sdružené v Asociaci, nadále nebudou třem nejzadluženějším nemocnicím dodávat léky. V pondělí se na tom shodli představitelé firem Phoenix, Alliance UniChem a Gehe Pharma. Podle jejich prohlášení "nebudou dodávat odběratelům na dluh, který stále roste."

Podle Ratha budou dluhy uhrazeny v okamžiku, kdy se ministerstvo zdravotnictví dohodne s ministerstvem financí na způsobu placení.

Člen dozorčí rady Pharmosu Oldřich Fiala předpokládá, že rozhodnutí společnosti dodávat léky zbývající členy asružení AVEL popudí. Tvrdí, že firma by takto nepostupovala, kdyby nevěděla, že stát uhradí dluhy všem čtyřem velkodistributorům. Podle některých ale chce Pharmos spíš využít situace a získat větší podíl na trhu, uvádí se ve zprávě ČTK.

"Moje představa je, že česká firma by měla zásobovat všechny české nemocnice na území celé české republiky. Já nevidím důvod, proč by si zahraniční subjekt měl odnášet peníze z našeho povinného zdravotního pojištění," uvedl Fiala z firmy Pharmos.

Zdravotní pojišťovny dostaly z ministerstva zdravotnictví zatím jen podklad k jednání o úhradové vyhlášce. O konkrétním znění normy budou jednat s ministrem Davidem Rathem v úterý. ČTK to v pondělí řekl ředitel Zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera. Jsou to jen body k jednání, komentoval ministerský návrh.

Rath pozval ředitele pojišťoven k diskusi o návrzích, na nichž se v neděli dohodl s premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Ten ministra Ratha požádal, ať zruší úhradovou vyhlášku na první pololetí, nebo ji alespoň zmírní. Podle vyhlášky jsou lékaři placeni za péči o nemocné. Vadí jim přísné regulace, prý musejí odmítat pacienty a nemohou jim psát drahé léky. Kvůli vyhlášce uspořádají nespokojení lékaři v pátek demonstraci na Staroměstském náměstí.

Rath lékařům slíbil, že předpis změní od dubna. Díky finančním injekcím od státu se mu podařilo snížit dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) z původních 14 miliard téměř na polovinu, takže prý může jít víc peněz "do lékařských ordinací".

"Jsou to jen poznámky k jednání, těžko v tuto chvíli návrh nějak zásadně komentovat," podotkl Kothera; podle něj Rathovy návrhy pojišťovnám příliš nevyhovují. Reakci na ně zatím nedá ani VZP, potvrdila to vedoucí jejího tiskového oddělení Eva Nováková.

Podle Kothery jsou ministerské návrhy "šity horkou jehlou a ne vždy dávají smysl". Vydat vyhlášku, která by řešila vše, není podle něj ani možné. Ministerstvo by podle Kothery mělo stanovit jen rámec, o kolik mohou pojišťovny navýšit výdaje, a pojišťovny by se měly s jednotlivými praxemi dohodnout. Současná vyhláška však stanoví pevné mantinely pro platby. Rath nyní počítá s uvolněním regulací: lékaři by mohli o deset procent překročit limit, aniž by je za to čekaly od pojišťoven sankce.

Podle současné vyhlášky zaplatí pojišťovny za péči lékařům o tři procenta peněz více než loni, podle nového návrhu stoupnou úhrady o další dvě procenta, celkem o pět procent.

Ministr kultury Vítězslav Jandák se v pondělí sešel s představiteli mužských a ženských řeholí katolické církve, aby se seznámil s jejich problémy. Schůzka poukázala nejen na nedořešené majetkové a restituční případy, ale například také na nový výklad zákona, podle něhož řeholnice starající se o staré sestry ve společné domácnosti přestaly od letoška dostávat sociální dávky.

Jandák se chce během jara sejít s více než dvěma desítkami z 26 státem registrovaných církví. Konference vyšších představených řeholních společenství byla třetí v pořadí.

"Byli jsme rádi, že jsme mohli na ministerstvo přijít bez biskupů - jsme součástí církve, ale problematika i struktura života řádů je rozdílná od diecézí," řekl ČTK po dvouhodinovém jednání převor benediktinského arciopatství v Praze-Břevnově Prokop Siostrzonek.

Problémem jsou podle něj pro některé řády nedořešené chyby v restitucích z počátku 90. let, týkající se pozemků pod vrácenými budovami. "Nelze v takových případech pokračovat v opravách," konstatoval. Setkání označil za užitečné a příjemné, ministr podle něj má pro tato jednání nový tým spolupracovníků a expertů.

Řády podle břevnovského převora přinášejí do současného života nejen duchovní rozměr, na který se ve společnosti obecně zapomíná, ale přispívají i svým zapojením do zdravotnictví a školství. Počet řeholníků se od počátku 90. let poněkud snížil a v současnosti stagnuje - žen je na dva tisíce, mužů kolem devíti set. "Úbytek není velký, odpovídá obecně demografii naší společnosti," řekl Siostrzonek.

Svobody se v roce 1990 po 40 letech od zrušení klášterů dočkalo na 3500 žen a zhruba tisíc mužů z původního počtu 12.000 sester a 3000 řádových bratří. Řeholníci podle převora dnes ministrovi také navrhli, aby se státní úředníci vzdělávali nejen v problematice evropských fondů nebo médií, ale také v církevních reáliích. Další z církví, která má k Jandákovi podle vylosovaného pořadí přijít, má být ve čtvrtek Evangelická církev metodistická. Ministr označuje dosavadní setkání za seznamovací, informativní a přátelská.

Objednat vakcíny proti pandemické chřipce pro všechny obyvatele by bylo zbytečné. ČTK to řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotní ústavu. Výběrové řízení na tyto vakcíny připravuje v těchto dnech ministerstvo zdravotnictví. Hlavní hygienik Michael Vít již dříve uvedl, že se Česko chystá mít zásoby nejméně pro dva miliony obyvatel. Firmy začnou očkovací látku vyrábět až potom, co se nemoc bude přenášet z člověka na člověka. Vít však připustil i to, že Česká republika objedná očkovací látku pro více obyvatel. Prý se uvažuje o takovém počtu, který by zabránil šíření pandemického viru. Pro všechny obyvatele se ale vakcíny nakoupit nechystá. O tomto záměru informovalo jen několik zemí, například Británie či Francie.

Na tom, kolik očkovaných by mělo stačit k zamezení šíření viru, se odborníci neshodují. Názory se podle Kynčla různí v obou směrech. "Když se nějaký stát rozhodne pro pokrytí celé populace, tak je to hezké, ale celá dodávka vakcín se neuplatní," vysvětlil. Firmy podle něj začnou očkovací látky postupně dodávat tři až šest měsíců poté, co by vypukla vlna chřipky. Některé vakcíny by tedy mohly přijít až v době, kdy vlna již odezní. Část lidí bude také očkování pravděpodobně odmítat, dodal epidemiolog.

Případná vakcína by podle něj neměla stát výrazně více než očkování proti běžné chřipce. Cena jedné dávky se pohybuje od 150 do 230 korun.

Odborníci očekávají, že pandemie přijde ve třech vlnách. V případě, že by se proti ní neočkovalo, mohla by podle Kynčla postihnout 30 až 40 procent obyvatel. Virus H5N1 od roku 2003 zabil více než devět desítek lidí v Asii a Turecku. Český pandemický plán také počítá z nákupem léku Tamiflu, který by měl být účinným prostředkem proti případné nákaze.

V současnosti má Česko 650.000 balení léku. Do konce roku 2006 bude tato zásoba rozšířena o dalších 600.000 dávek a umožní pokrýt asi 1,2 milionu obyvatel z nejohroženějších skupin a lidi nezbytné pro chod státu, například zdravotníky, policisty, hasiče či pracovníky v dopravě.

I když česká společnost pomalu stárne a seniorů přibývá, roste zatím i počet lidí, kteří platí sociální pojištění a na penze přispívají. Na jeden starobní důchod v posledních letech přispívají stále v průměru více než dva pracovníci. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Mikešová.

Ke konci ledna vyplácela správa 1,96 milionu starobních důchodů a evidovala téměř 4,94 milionu lidí, kteří platili sociální pojištění. "Na jednoho starobního důchodce tak přispívalo 2,51 poplatníků," uvedla Mikešová. Dodala, že starobní, invalidní a pozůstalostní penze v lednu pobíralo 2,65 milionu lidí.

Zatímco dnes tvoří lidé nad 60 let pětinu společnosti, za 60 let by jich měla být víc než třetina. Současně by mělo ubývat osob, které budou platit pojistné. Někteří experti ale tvrdí, že menší počet plátců ještě nemusí znamenat menší příjmy do systému. Předpokládají totiž, že se kvůli modernějším technologiím a náročnějším postupům bude lidská práce zdražovat. Mzdy by měly být vyšší, odvedená částka by tedy také byla vyšší.

Důchodový systém vydrží bez dluhů ještě asi 20 let. Ekonomové ale upozorňují na to, že důchodová reforma je nutná. Pokud by se penzijní soustava nezměnila, podle propočtů by za sto let nestačilo dluh na důchodech pokrýt víc než dva a půl hrubého domácího produktu (HDP). Bez reformy by deficit od roku 2040 každoročně rostl zhruba o pět procent HDP ročně, míní odborníci.

Za posledních pět let přibylo do evidence správy 257.656 plátců pojistného, tedy o pět procent. Starobních důchodců bylo letos proti lednu 2001 o 54.620 víc, tedy necelá tři procenta. "Počet poplatníků pojistného tak roste rychleji než počet starobních důchodců," uvedla Mikešová. Poměr plátců a příjemců se ale výrazně nemění. V roce 2001 na jednu penzi přispívalo v průměru 2,45 lidí, v následujících dvou letech to bylo 2,52, v roce 2004 pak 2,49 a loni 2,47 osob.

Sociální pojištění zahrnuje příspěvek na důchody, nemocenské a státní politiku zaměstnanosti. Vybraná suma tvoří zhruba dvě pětiny státního rozpočtu.

Deník Právo se nemusí omlouvat ústeckému soudci Jiřímu Berkovi, stíhanému kvůli zmanipulování konkurzů, za článek o údajně chystané vraždě televizního novináře z předloňského léta. Rozhodl o tom v pondělí pražský městský soud. Berka žádal kromě omluvy také třímilionové odškodné. "Zmíněným článkem nedošlo k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv pana Berky," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková. Berka s rozsudkem nesouhlasí a odvolá se proti němu.

Berka podal na Právo žalobu na ochranu osobnosti za článek s názvem "Kvůli Berkovi měl být zavražděn redaktor ČT". Deník v něm naznačil spojení lidí kolem Berky s údajně chystanou vraždou reportéra České televize Jiřího Hynka. Právo napsalo, že podle jeho informací nabídli zatím nezveřejnění zadavatelé jeden milion korun nájemnému vrahovi za Hynkovo zabití. Podle deníku to měl být trest za jeho práci na kauze soudce Berky. Reportér se prý to léto skrýval na utajeném místě.

Soudkyně připustila, že článek má zjednodušující a zavádějící titulek, v celkovém kontextu ale podle ní článek nevyznívá tak, že by Berka stál za přípravou Hynkovy vraždy.

Deníku informace tehdy nepotvrdila ani policie, ani státní zastupitelství. Právo pouze uvedlo, že hovořilo s Hynkem. "Na konci června mě přišla varovat jedna osoba. Řekla mi, že jsem ohrožen na životě. Že na mne byl složen milion korun, který měl sloužit k najmutí lidí proti mně... Pod záminkou dovolené jsem nyní mimo Prahu," citovalo redaktora Právo. Hynek ale později v médiích popřel, že by něco takového řekl. V inkriminovanou dobu byl údajně na předem plánované dovolené u moře. Soudkyně dnes zamítla návrh obou stran sporu vyslechnout Hynka a autora článku Pavla Blažka jako nadbytečný.

Advokát deníku Právo uvedl, že si Hynek na článek nestěžoval ani nepodal žádnou žalobu, což podle něj znamená, že článek je pravdivý. Berka prý zprávou nemohl být nijak zvlášť poškozen vzhledem k tomu, že jeho trestní kauza pokračuje dál a v médiích se často mluví o Berkově gangu. "Následky si zapříčinil sám svým neprofesionálním chováním," dodal právník.

Berkův advokát Richard Maleček u soudu oponoval, že Berka, přestože je po dobu stíhání postaven mimo službu, je stále soudcem. Článek ho tak prý poškodil jak v osobním, tak profesionálním životě. "Psychicky tím trpí zejména jeho starý otec, který prošel Osvětimí," uvedl Maleček. Berka v pondělí novinářům zopakoval, že je v kauze konkurzů nevinen.

Až 1000 českých úředníků by mohlo využívat bezplatné kurzy francouzštiny, které možná poskytne velvyslanectví Francie v ČR. O zajištění a podmínkách výuky, jež je součástí příprav na české předsednictví v EU, jedná nyní úřad české vlády s velvyslanectvím a Francouzským institutem v Praze.

ČR bude unii předsedat v první polovině roku 2009 a hlavními pracovními jazyky jsou v EU angličtina a francouzština. "Plánuje se, že by francouzské velvyslanectví poskytlo výuku francouzštiny pro 700 až 1000 úředníků zdarma," řekla ČTK Petra Trnková z úřadu vlády. Vyjádření francouzské strany ČTK nezískala.

Právě s Francií a také se Švédskem bude Česká republika ve společném půldruharočním týmovém předsednictví, každá země z toho bude hrát hlavní roli šest měsíců. Žezlo Češi převezmou právě po Francouzích.

Na 350 lidí z ministerstev a dalších úřadů, kteří budou v EU předsedat pracovním skupinám, musí být schopno vést jednání ve francouzštině. Tak na tom musí být i stejný počet jejich zástupců. K této skupině přibudou patrně ještě další lidé, kteří budou muset tento jazyk diplomatů dobře ovládat. První úředníci se mají do kurzů začlenit už letos, nyní se dolaďují detaily výuky.

Výuce francouzštiny, která je méně rozšířená než angličtina, se ještě nedávno některá ministerstva bránila. Ministerstvo zahraničí ale naléhalo na to, aby se zaměstnanci státních úřadů tento jazyk začali učit. Chabá nebo vůbec žádná francouzština na úřadech by totiž mohla Česku předsednictví komplikovat. Kompetentní osoby budou muset být připraveny na hladkou komunikaci s partnery v ostatních členských státech, upozorňuje česká diplomacie. Příkladem jde ministr zahraničí Cyril Svoboda, který bere hodiny francouzštiny.

Úřadům pomáhá i Britská rada (British Council), což je britské kulturní středisko. Například vládě věnovalo jeden milion korun na vybavení anglického centra, kde se mohou zaměstnanci úřadu zdokonalovat angličtinu.

Češi se v počtu mobilních telefonů na počet obyvatel řadí mezi evropské přeborníky. Počet mobilů v říjnu 2005 v ČR dokonce o pět procent převyšoval celkový počet obyvatel. Více mobilních telefonů v přepočtu na hlavu statistiky zaznamenaly pouze v Itálii, Litvě, Lucembursku a v Portugalsku. Vyplývá to z analýzy telekomunikačního trhu, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

Fanoušky mobilů jsou především Lucemburčané, kde počet přístrojů v přepočtu na obyvatele dosahuje 150 procent. Naopak nejhůře si v tomto ohledu vedou Poláci s 71 procenty.

Odborníci ale upozorňují, že statistiky klamou. Na první pohled sice ukazují, že například v ČR má každý obyvatel mobilní telefon, ale skutečnost je jiná. Průměr značně zvedají lidé, kteří mají víc než jeden přístroj. Milovníci pevných linek a "staromódních" forem komunikace tak ještě zdaleka nevyhynuli. Jejich počet lze ale jen těžko odhadnout.

Na první pohled se dokonce může zdát, že mobilní operátoři musí mít v Česku žně jako málokde v Evropě. I tady však může počet přístrojů mást. Češi dávají přednost předplaceným kartám, spíše než pravidelným měsíčním tarifům, z nichž plyne podstatná část příjmů mobilních operátorů.

Některý z nabízených tarifů v ČR podle statistik EK využívá v přepočtu jen deset procent držitelů mobilních telefonů, zatímco například v Německu je to 76,1 procenta a v Itálii 65,1 procenta. Naopak na Kypru či v Lucembursku jsou lidé s měsíčními tarify opravdovou vzácností.