Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczynski jsou pro vypracování nového dokumentu o budoucím uspořádání Evropy. Ke stávajícímu textu evropské ústavy mají podobné výhrady, shodli se v pátek během jednání na Pražském hradě. "Žádný z nás není fanouškem toho dokumentu (euroústavy)," řekl Klaus novinářům. Spolu se svým polským kolegou by si dokázal představit vytvoření jiného dokumentu, "který by daleko více rozumně, promyšleně definoval budoucnost evropského kontinentu".

Ústavu EU, kterou v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci, Česká republika ani Polsko dosud neratifikovaly. Ani jedna ze zemí také oficiálně nerozhodla o tom, jakým způsobem by dokument ratifikovala. Pravděpodobně by to v obou případech bylo v referendu.

Oba politici varovali před ztrátou suverenity svých zemí v EU. Česko a Polsko by podle nich mělo úzce spolupracovat v unii a také Severoatlantické alianci, a to jak na bilaterální úrovni, tak v rámci takzvané visegrádské čtyřky, která sdružuje ještě Slovensko a Maďarsko. "Jsme si blízcí a všude tam, kde to bude možné, se budeme spojovat," řekl polský prezident. Klaus i Kaczynski jsou otevřenými kritiky evropské integrace. Klaus se dnes v reakci na dotaz polské novinářky ohradil proti tomu, že je euroskeptik. Jako již mnohokrát v minulosti dodal, že je eurorealista, který bojuje s euronaivisty.

Kaczynski v pátek o budoucnosti evropské ústavy hovořil i s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Zaorálek, který patří mezi zastánce dokumentu, přiznal, že se v této otázce neshodli. "Jeho názor je ale v něčem méně razantní než názor našeho prezidenta, především proto, že on si uvědomuje nutnost nějaké takové smlouvy," řekl ČTK Zaorálek.

Vedení sociální demokracie chce doporučit svým poslancům, aby hlasovali pro zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví, a přispěli tak ke zlomení prezidentského veta. Potom, co prezident Václav Klaus zákon ve čtvrtek vetoval, je ke schválení normy ve sněmovně třeba 101 hlas. Doporučení v pátek přijalo předsednictvo ČSSD, v sobotu o něm bude jednat širší vedení nejsilnější vládní strany.

I když většina sociálních demokratů pro zákon už hlasovala, někteří ho nemohou přijmout kvůli víře. Například Eva Nováková z klubu ČSSD se nechala slyšet, že se víc bojí Boha než porušení stranické kázně. "Jde pouze o doporučení, nikomu nemůžeme diktovat, jak má hlasovat," řekl ČTK místopředseda vlády Zdeněk Škromach. Osobně zná dva až tři kolegy z klubu, kteří zřejmě kontroverzní zákon nepodpoří.

Zákon se stal dalším sporným tématem mezi premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem. Klaus Paroubkovi vyčítá, že normu zneužívá v boji o voliče, a už předem vyslovil přání, aby se nehlasovalo "ve stínu nátlaku stranických grémií na jednotlivé poslance". Paroubek se opírá o říjnový výzkum veřejného mínění, podle něhož s registrovaným partnerstvím souhlasilo 62 procent obyvatel Česka. Veto zákona považuje za jednu z největších Klausových chyb. Hlava státu se podle něj nedokázala přenést přes své předsudky vůči minoritní skupině obyvatel.

Původně se pro zákon vyslovilo 86 poslanců. Výsledek nového hlasování ovlivní to, kolik poslanců přijde hlasovat. Dá se očekávat, že předloha znovu získá podporu zejména levicových poslanců, tedy v ČSSD a KSČM. Své zastánce má ale i v US-DEU, pro jsou i někteří občanští demokraté. Lidovci normu odmítají. Paroubek už prohlásil, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby sněmovna veto přehlasovala.

Česká lékařská komora požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, smlouvy se zdravotními pojišťovnami na neurčito a zmírnění úhradové vyhlášky od dubna. Shodli se na tom v pátek v Praze předsedové okresních poboček ČLK. V usnesení, jež zaslali ČTK, mimo jiné připomínají, že demonstraci zdravotníků 24. února v Praze a jiné protesty nepodporují.

Komora trvá na tom, aby soukromí lékaři měli smlouvy s pojišťovnami jen na dobu neurčitou. Vypovědět by je bylo možné "pouze z předem definovaných důvodů", píše ČLK. Důvody však neupřesňuje. Komora volá i po dalších změnách zákonů. Chce zastupovat lékaře v jednání s pojišťovnami při dohodovacím řízení o platbách a smlouvách. Žádá i posílení svých pravomocí při vzdělávání a uznávání odborné způsobilosti lékařů. Rovněž požaduje uzákonění možnosti dědit a prodávat lékařské praxe.

Podle ČLK by se měly zvednout také výdaje na zdravotnictví. "Ekonomika roste, výdaje by měly růst stejně," uvedl již dříve prezident komory Milan Kubek. Do zdravotnictví putovalo loni asi sedm procent hrubého domácího produktu. Podle Kubka tak lidé nemohou dostávat takovou péči, na jakou jsou zvyklí. Komora tedy podporuje návrh, aby stát zvýšil odvody zdravotního pojištění za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce.

Největší nevoli ve zdravotnictví nyní budí úhradová vyhláška, proti níž chtějí mnozí zdravotníci 24. února protestovat. Podle předpisu mají lékaři a nemocnice za péči dostávat o tři procenta peněz víc než loni. Vyhláška stanovuje i limity na léky a ošetření. Za jejich překročení hrozí sankce. Komora například žádá, aby se sankce nevztahovaly na lékaře a nemocnice, které limity překročí nejvýše o deset procent.

Asociace muzeí a galerií ČR se distancuje od podpisu, kterým její předseda Pavel Ciprian ve společném otevřeném dopise kritizuje kroky ministra kultury Vítězslava Jandáka v oblasti památkové péče. Vedení asociace tvrdí, že Ciprian připojil svůj podpis bez jejího vědomí. "Vedení asociace vyslovilo zásadní nesouhlas jak s obsahem a formou otevřeného dopisu, tak i s postupem svého předsedy," uvádí se v dopise, který ministrovi zaslal místopředseda asociace a ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Ciprian podle něj "uznal svá pochybení, vyvodil z věci osobní odpovědnost a rezignoval na funkci předsedy asociace.

Koordinační výbor, který se chce účastnit "řešení krizové situace v české památkové péči", vytvořili zástupci sedmi, respektive šesti profesních sdružení uměleckých historiků, památkářů, kritiků a muzejníků. Odborníci ministra v otevřeném dopise opakovaně žádají, aby zastavil z jejich pohledu překotné změny v památkové péči. Souhlasí s názorem Klubu za starou Prahu, který před týdnem vyzval ministra k opětovnému vyhlášení výběrového řízení na ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ).

Jandák ve čtvrtek ČTK sdělil, že za novým ředitelem NPÚ stojí, neboť jej jednoznačně vybrala komise; Tomáš Hájek by prý měl dostat jistou "dobu hájení". Asociace muzeí a galerií ČR v reakci na dopis uvádí, že se chce účastnit debaty nad otázkami oboru muzejnictví, památkové péče i dalších oblastí kultury. "Jsme toho názoru, že se tato debata musí odehrávat v atmosféře slušného a věcného dialogu, ke které akce vedené v duchu tohoto otevřeného dopisu jistě nemohou přispět," uvádí se v dopise.