Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda pověřila ministra zahraničí Cyrila Svobodu, aby navrhl schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie, jejímž cílem by bylo přijetí společného stanoviska k situaci kolem karikatur proroka Mohameda. Po středeční schůzi kabinetu to řekl premiér Jiří Paroubek. Otištění kreseb v evropských novinách vyvolalo v uplynulých týdnech protesty radikálů v řadě muslimských států. Ministr Svoboda považuje dosavadní postoj unie k tomuto problému za rozpačitý. Jiří Paroubek uvedl, že je třeba respektovat náboženské cítění různých společenských skupin. "Svoboda jednoho začíná tam, kde končí svoboda druhého," řekl. Na druhou stranu je podle něj nutné respektovat také svobodu slova.

Kabinet se dohodl, že podpoří Dánsko, jehož zboží některé islámské země po otištění karikatur v dánských novinách bojkotují. Dánské zastupitelské úřady v několika asijských státech navíc napadli radikálové. Kodaň odtud poté stáhla část svého diplomatického personálu. "Jsme solidární s Dánskem, Česká republika tuto solidaritu již patřičně vyjádřila," řekl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Jiří Paroubek doplnil, že útoky radikálů nepovažuje za přiměřené. Přestože karikatury proroka otiskly také české noviny, v Česku žádné nepokoje nejsou. Muslimové se od násilných protestů distancují, řekl v pondělí ministr vnitra František Bublan.

Solidaritu Dánsku znovu vyjádřili zástupci politických klubů v Evropském parlamentu a předseda Evropské komise José Barroso. Podle Barossa je svoboda projevu v Evropě nedotknutelná. Před několika dny se Dánska zastal také americký prezident George Bush.

Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů čtverečních budou patřit do kategorie sociálního bydlení. S návrhem ministra pro místní rozvoj Radko Martínka a ministra financí Bohuslava Sobotky souhlasila vláda. Výstavba těchto bytů tak zřejmě i po roce 2007 zůstane ve snížené pětiprocentní sazbě DPH. Návrh ještě musí schválit parlament. Ministerstvo financí připraví novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla začít platit od 1. ledna 2008. Parlament o ní bude jednat pravděpodobně letos na podzim, řekl Martínek. Dodal, že vláda se nadále bude snažit se státy EU vyjednat, aby snížená sazba DPH pro výstavbu bytů platila i po roce 2007.

Cílem nové definice sociálního bydlení je, aby výstavba bytů v ČR nezdražila. "Tyto podmínky bude splňovat 70 a pravděpodobně i více procent veškeré nové bytové výstavby i po roce 2007," řekl po jednání vlády ministr Sobotka. Dodal, že rekonstrukce bytového fondu bude ve snížené, pětiprocentní sazbě až do roku 2010. Podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka se podařilo v definici sociálního bydlení vyjednat optimální podmínky. Obcím to při výstavbě bytů pomůže.

V současnosti platí pro stavby související s bydlením pětiprocentní sazba DPH, kterou je ale možné uplatňovat jen do konce roku 2007. Poté se kvůli EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent.

Při zavedení společné evropské měny, které se v České republice předpokládá na začátek roku 2010, by se kurz koruny měl přiblížit 25 Kč za euro. Při setkání s marockými podnikateli to v Rabatu řekl český premiér Jiří Paroubek. Podle ekonomů tento kurz nelze vyloučit, pravděpodobnější je však o něco slabší hodnota. "Myslím si, že to bude k datu vstupu do Evropské měnové unie k 1. lednu 2010, že se (koruna) přiblíží k částce 25,00 Kč/EUR," řekl poté Paroubek ČTK. Na dotaz, jestli koruna této hodnoty dosáhne, nebo se jí přiblíží, uvedl, že to už nehraje roli.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma před podobnými výroky varuje. "Myslím, že pan premiér nedocenil, že takový výrok z jeho strany je pro trh hodně citlivou informací," uvedl Tůma v online rozhovoru na serveru Patria.cz. Zdůraznil, že centrální banky hrají důležitou úlohu v dohodách o směnném poměru koruny a eura, ale žádná jednání v tomto směru podle něj vedena nejsou. "Jinak, co se týče úrovně kurzu, já nevím, kde bude v roce 2010 a i pan premiér může přinejlepším hádat," podotkl Tůma. Přijetí eura v roce 2010 je podle něj zvládnutelné, ale je to podmíněno potřebnými reformami.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána nelze kurz 25 korun za euro v roce 2010 vyloučit, pravděpodobnější je však hodnota kolem 26 Kč/EUR. ČR navíc podle něj přijme společnou měnu až v roce 2013. "Premiér by měl být každopádně při vyjadřování se k výši konverzního poměru (kurz měny v okamžiku přechodu na euro) opatrnější. Už proto, že centrální parita a konverzní poměr jsou věcí dohody ČR a zbytku eurozóny," řekl.

Češi loni příliš neutráceli ani o Vánocích. Růst výdajů zůstal umírněný, a obchody tak nemají důvod zvyšovat ceny, uvedli dnes oslovení ekonomové. Lidé více utrácejí například za lacinější textil a obuv, stále více populární jsou i nákupy přes internet. Podobný vývoj lze podle expertů čekat i letos. Růst maloobchodních tržeb za celý loňský rok zrychlil ve stálých cenách tempo na 3,7 procenta ze tří procent za rok 2004.

Nejvyšší tempo růstu bylo ve 4. čtvrtletí, kdy se tržby zvýšily meziročně o 4,2 procenta. V prosinci stouply sezonně očištěné tržby meziročně o 4,6 procenta. Před Vánocemi lidé utráceli především za oblečení, obuv, elektroniku, nábytek či výrobky pro domácnost. "Po relativně hubeném listopadu jsme očekávali, že lidé budou na Vánoce nakupovat v prosinci více," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank. Nákupy potravin i dalšího zboží podle něj byly umírněné a celkový výsledek zhoršil i prodej automobilů a pohonných hmot.

"Jak je vidět, tak ani hojně diskutovaná rostoucí zadluženost domácností nedokázala výrazně ovlivnit celkové útraty českých domácností v obchodech," řekl David Marek z Patria Finance. Zhruba 92 procent spotřebních výdajů je v ČR navíc podle něj financováno z běžných příjmů a jen osm procent z půjček. Kvůli omezené poptávce tak obchody podle analytiků nemají důvod zvyšovat ceny. Ze stejného důvodu tolik nerostou ani spotřební dovozy.

Podle Petra Dufka z ČSOB však byl loňský rok pro prodejce příznivý a růst tržeb odpovídá možnostem ekonomiky. Zvlášť silný růst se prý projevuje u prodeje obuvi, oděvů, drogistického a farmaceutického zboží. Oživením prochází i zásilkový obchod, který těží z rostoucí obliby internetového prodeje. "Rychlost, komfort, ohromně široká nabídka a atraktivnější ceny ve srovnání s kamennými obchody rýsují internetovým obchodům velkou budoucnost," řekl.

Ministr zdravotnictví David Rath zrušil ve středu výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice. Před dvěma dny skončila Středočechům možnost přihlásit se do řízení, v němž usilují o smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Rath ČTK řekl, že výběrová řízení byla odložena na červen. "Důvodem je možnost kolize výsledků nyní plánovaných výběrových řízení se zákonem o nestátních zdravotnických zařízeních," uvádí se v dopise, jenž má ČTK k dispozici. Zákon nyní bude projednávat Senát.

Středočeský hejtman Petr Bendl Rathův krok napadl jako "projev arogance a opovrhování všemi lidmi ve středočeských zdravotnických zařízeních". "Je to zároveň porušení veřejného slibu premiéra České republiky, který na začátku ledna sliboval, že výběrová řízení proběhnou a že se po nich situace stabilizuje," zdůraznil. Rath zase uvádí, že naopak díky zrušení výběrových řízení zůstane občanům středních Čech péče v nemocnicích zachována.

Sněmovna minulý týden přijala zákon o neziskových nemocnicích, který předpokládá, že ve Středočeském kraji bude 16 nemocnic. Do výběrového řízení se přihlásilo jen pět nemocnic vlastněných krajem. Jejich součástí je 11 menších nemocnic, samostatně se do řízení nepřihlásily. Z toho by podle Ratha vyplývalo, že jenom pět krajských nemocnic by dostalo dále smlouvu s pojišťovnou, zbylým 11 hrozil zánik. "My si nepřejeme, aby ty nemocnice zanikly," zdůraznil ministr. "Odůvodnění je falešné v tom, že všechny tyto argumenty platily v době, kdy byly termíny řízení vypsány," uvedl Bendl. O převodu malých nemocnic do majetku velkých oblastních ví ministerstvo už sedm měsíců, dodal.