Zprávy | Z archivu rubriky


V České republice opět vydatně sněží. Těžký sníh už zbortil desítky střech a usmrtil dvě osoby. Jihočeský hejtman Jan Zahradník požádal v pátek armádu o pomoc při odstraňování sněhu, který odřízl některé šumavské obce od okolního světa. Učinil tak poté, co se na kraj obrátily starostky obcí Stožec, Přední Výtoň a Borová Lada. "Další příval sněhu zejména ve vyšších polohách Šumavy se stal pro některé obce už nezvladatelný. Místní komunikace byly zcela neprůjezdné a v případě nutnosti rychlého zásahu zdravotní služby by místní občané mohli být ohroženi na zdraví i na životě," uvedl hejtman. S odklízením sněhu pomáhají vojáci ze 153. záchranného praporu z Jindřichova Hradce. Například v Borové Ladě na Prachaticku sahají sněhové bariéry u silnic ke dvou metrům. Příjezdové cesty i silnice v okolí obce jsou stěží průjezdné pro jedno auto. Šumavští silničáři bojují s přívaly sněhu nepřetržitě od čtvrtečního rána. Jen na Vimpersku připadlo ve vyšších polohách kolem 40 centimetrů nového sněhu. Problémy mají cestáři hlavně v okolí Nových Hutí, Horské Kvildy a Zadova. Práci jim komplikuje silný vítr, který silnice zafoukává. V pátek ráno museli kvůli vysokým závějím uzavřít úsek z Hliniště do Českých Žlebů. Kraj bude situaci na Šumavě sledovat i o víkendu. V případě nutnosti sem Správa a údržbu silnic Jihočeského kraje operativně přesune svou techniku i z jiných částí kraje.

Íránské velvyslanectví v Praze si oficiálně stěžovalo na zveřejnění karikatur proroka Mohameda v Hospodářských novinách a Mladé frontě Dnes. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář potvrdil, že íránský zastupitelský úřad zaslal jeho úřadu diplomatickou protestní nótu. Velvyslanectví v ní vyjadřuje "ostrý protest" proti tomu, že se deníky připojily k jiným evropským novinám, které obrázky otiskly. Íránský chargé d'affaires Bahrám Badiozamání byl přijat na ministerském odboru Blízkého východu. Čeští diplomaté mu sdělili, že úřady nezasahují do obsahu novin, dokud nejsou porušeny zákony. V případě jejich porušení fungují soudy. Diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Íránem není první. Vzájemné vztahy poznamenal v minulosti fakt, že z české metropole vysílá do Íránu Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, což tato islámská země nesla velmi nelibě. Český parlament také zakázal dodávky zařízení pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr.

Íránské velvyslanectví rovněž požádalo o omluvu české deníky Mladou frontu Dnes a Hospodářské noviny, které karikatury Mohameda uveřejnily. Oba listy se však omluvit odmítly s tím, že obrázky otiskly pro ilustraci. Šéfredaktor MfD Robert Čásenský zaslal velvyslanectví odpověď, v níž uvedl, že list nikdy nezesměšňuje jakékoli náboženství a respektuje všechny víry. Otisknutím karikatur podle něj nechtěla MfD nikoho pobavit, ale jen informovat o tom, co je důvodem nepokojů v muslimských zemích. Také šéfredaktor HN Petr Šimůnek se rozhodl reagovat na stížnosti dopisem, v němž vyjadřuje lítost, že se karikatury dotkly islámských věřících, zároveň ale vysvětluje, že list karikatury otiskl jen ze zpravodajských důvodů.