Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala k Městskému soudu v Praze správní žalobu, kterou žádá zrušení svého odvolání. Žaloba směřuje na prezidenta Václava Klause, který o odvolání rozhodl, i na premiéra Jiřího Paroubka, jenž připojil svůj podpis, řekla ČTK Brožová. Upozornila, že předseda Nejvyššího soudu může být odvolán pouze v případě, že "závažným či opakovaným způsobem porušuje zákonem dané povinnosti". "Tady nejde vůbec o to, že se mnou nikdo okolnosti odvolání předem neprojednal. Jde o to, že nebyly splněny podmínky k mému odvolání," uvedla Brožová. Kdy se začne soud tímto kuriózním sporem pro českou justici zabývat, si netroufla odhadnout. Podle Brožové je spor mimořádný nikoli tím, že by v něm před soudem měli proti sobě stanout prezident a bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ale spíše způsobem, jakým byla ze svého postu odvolána.

Expert na ústavní právo a poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka ovšem tvrdí, že odvolání Brožové je v souladu s právem a s Ústavou. Prezident podle něj ani nemusí uvádět důvody svého rozhodnutí písemně, stačí prý ústní forma. "Všechny potřebné věci prezident republiky sdělil paní Brožové v dopise, který tiskový odbor zveřejnil," uvedl mluvčí prezidenta Petr Hájek. Klaus Brožovou písemně informoval, že Němec označil stav Nejvyššího soudu za neudržitelný. Dále prezident napsal, že podle ministra se od roku 2002 zhoršuje stav agend soudu a špatná je i péče o jednotnost soudního rozhodování.

Česká republika loni poprvé v historii vyvezla více zboží, než dovezla. Zahraniční obchod skončil přebytkem 41,9 miliardy korun, především díky vývozu automobilů, oznámil Český statistický úřad. O rok dříve měl zahraniční obchod deficit přes 26 miliard korun. Analytici první přebytek obchodní bilance od roku 1993 očekávali. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban odhadl, že letošní přebytek obchodní bilance vzroste na 70 až 80 miliard korun. "Výsledky zahraničního obchodu potvrzují, že exportéři jsou tahounem růstu české ekonomiky. České firmy těží z dobrého poměru mezi kvalitou a cenou svých výrobků, které se daří uplatňovat na vyspělých zahraničních trzích," řekl Urban. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy by loňská bilance zahraničního obchodu byla daleko lepší, kdyby ji nezatěžovaly rostoucí ceny ropy a plynu. Stát se podle Tlapy nyní bude snažit podpořit vývoz českých firem na vzdálenější exportní teritoria.

Zlepšení obchodní bilance v loňském roce je ohromující, uvedli analytici oslovení ČTK. Pro letošní rok očekávají další výrazné zlepšení, a to především díky vývozu automobilů z kolínské automobilky TPCA. "Výsledky obchodu podtrhují změny v ekonomice, k nimž během uplynulých let došlo. Česko se jako první ze čtyř nových středoevropských zemí EU stalo čistým vývozcem a zřejmě jím zůstane dlouhodobě," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Za věkovou diskriminaci označují odborníci i zástupkyně organizací, které se zaměřují na rovnost pohlaví a lidská práva, omezení věku pro umělé oplodnění. Poslanci ve středu schválili ustanovení, že by dárkyním vajíčka a dárcům spermií muselo být od 18 do 40 let. Pokud by jednomu z partnerů bylo jen o měsíc víc a nemohli spolu mít dítě přirozeně, mohli by na potomka zapomenout. Norma začne platit, pokud ji schválí Senát a podepíše prezident. "Párům v České republice dnes v početí brání nejen příroda, ale teď už i naši zákonodárci," poznamenal předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti Milan Mrázek. Úpravu považuje za nelogickou a diskriminační. Nedovoluje podle něj to, aby muž po čtyřicítce daroval své mladší ženě spermie. Také podle předsedy Sdružení center asistované reprodukce Miroslava Kadlece je ustanovení s ohledem na nepříznivý demografický vývoj v Česku nepřijatelné. Alena Králíková ze společnosti Gender Studies připomíná, že chování společnosti se mění a ženy mají děti ve vyšším věku než v minulosti. Rodičky kolem čtyřicítky nebývají už výjimkou.

Ministr zdravotnictví David Rath připustil, že argumenty, které zaznívají pro možnost dárcovství spermií u manželů a partnerů starších čtyřiceti let jsou oprávněné. "A pokud jde o ženy, tak ještě pár let nad čtyřicet let bych si já dovedl představit," řekl v pořadu radia Frekvence 1.