Zprávy | Z archivu rubriky


Soukromí lékaři, lékárníci a představitelé asociace menších nemocnic svolávají na 24. února do Prahy velkou demonstraci. Protestní shromáždění proti politice a postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha se uskuteční na Staroměstském náměstí od 14:00. Organizátoři chystaného protestu očekávají, že demonstrující Staroměstské náměstí zcela zaplní. Zdravotníci se chystají protestovat mimo jiné i proti nové úhradové vyhlášce. Podle ní by platby za péči měly v prvním pololetí proti loňsku vzrůst o tři procenta, na léky by se naopak měly o dvě procenta snížit. Limity byly podle lékařů v předpisu stanoveny "neodborně a zbrkle". Lékaři tvrdí, že když je vyčerpají, nebudou moci nemocné ošetřit. Tvrdí, že limity ohrožují dostupnost péče i existenci praxí. Zdravotníci také požadují, aby byla zastavena příprava chystaných zdravotnických zákonů a odborníci se vrátili k diskusi. Jako poslední bod žádají odvolání ministra Ratha. Podle nich vnáší do zdravotnictví chaos a jednání s ním nikam nevedou. V krizovém štábu jsou členové Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktiky, dětské lékaře, zubaře, gynekology a ambulantní specialisty. Patří do něj také Česká lékárnická komora a Asociace českých a moravských nemocnic, která zastřešuje 160 menších nemocnic. Podle členů štábu se začínají připojovat i pacientské organizace. Mimo stojí Česká lékařská komora, lékařské odbory a asociace nemocnic, které řídí ministerstvo.

Voličské preference ODS a ČSSD se nadále sbližují. Šetření Centra pro výzkum veřejného mínění ukázalo, že v lednu zaostávala sociální demokracie za občanskými demokraty o pouhé procento. ODS by v lednu dostala 28 procent a ČSSD 27 procent hlasů. V porovnání s prosincem dostala ODS o 1,5 procenta hlasů méně, naopak ČSSD by volilo o tři procenta lidí více. Zastoupení v Poslanecké sněmovny by získaly kromě ODS a ČSSD už jen KSČM a KDU-ČSL. Komunisty by v lednu volilo 12 procent lidí, což je v porovnání s prosincem o půl procenta méně. Lidovci by dostali šest procent hlasů, to je proti prosinci o dvě procenta méně. Žádná další strana by se podle lednového šetření do sněmovny nedostala. K hranici pěti procent hlasů, která je potřebná pro zisk mandátů, se nejvíce přiblížila Strana zelených, kterou by volilo 2,5 procenta voličů. Nezávislí kandidáti, nyní parlamentní a navíc vládní Unie svobody-DEU by dostali po jednom procentu hlasů a Evropští demokraté, kteří by ve volbách chtěli překvapit, jen půl procenta. Volit by šlo 68 procent lidí. Zmenšování rozdílu mezi ODS a ČSSD a fakt, že zastoupení v dolní komoře by získaly jen čtyři strany, delší dobu potvrzují i průzkumy a analýzy některých dalších agentur. Sbližování preferencí ODS a ČSSD trvá od loňského jara, kdy se premiérem stal místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle dlouhodobých statistik CVVM byl loni na jaře rozdíl mezi oběma stranami až 21,5 procenta.

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odvolala předsedu poslaneckého klubu ODS poslance Vlastimila Tlustého z funkce předsedy dozorčí rady České konsolidační agentury. Z rady byl odvolán i bývalý poslanec ODS Vladimír Doležal. Návrh na odvolání Tlustého a Doležala předložili poslanci ČSSD. Pro odvolání Doležala zvedlo ruku 111 ze 154 poslanců, a to z řad ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU. Proti byli jen občanští demokraté. Odvolání Tlustého podpořilo 94 ze 154 poslanců. Pro jeho odchod z ČKA zvedli ruku sociální demokraté, komunisté a unionisté. Lidovci byli proti, případně se hlasování zdrželi. Odvolané členy rady by měla nahradit komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová a poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD). Jádrem sporu mezi politiky ČSSD a ODS jsou sporné pohledávky pocházející z doby prodeje majetku zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Tlustý se hájí tím, že jako předsedovi dozorčí rady ČKA mu byly předloženy podklady zakládající podezření z přípravy trestného činu. Tlustý podle svých slov nemohl jednat jinak, než informovat veřejnost a orgány činné v trestním řízení. Pohledávky, které stát od banky koupil za 11,1 miliardy Kč, chtěl podle Tlustého ministr financí Bohuslav Sobotka prodat zpět ČSOB za korunu. Odpor dozorčí rady ČKA vůči této transakci je prý skutečným důvodem, proč chce Sobotka tuto radu vyměnit. Tlustý o víkendu prohlásil, že by Sobotku měla kvůli převodu pohledávek z ČKA vyšetřovat policie. ČKA je nástupnickou organizací státní Konsolidační banky, na kterou byly v minulosti převedeny špatné úvěry z bank. Hlavním posláním agentury je správa a prodej problematických aktiv.

Senát odmítl zbavit imunity Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). Její trestní stíhání tím končí a je už navždy vyloučeno. Policie tuto starostku ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky podezírala ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle trestního oznámení, které na ni předloni podali někdejší straničtí kolegové z ODS, prý před osmi lety neoprávněně vyplatila pětimilionové odstupné zástupci firmy provozující hulvácké koupaliště. Senátorka vinu necítí. Pro vydání Janáčkové k trestnímu stíhání hlasovalo 24 ze 64 přítomných senátorů, proti bylo 28 členů horní komory - téměř všichni zástupci ODS. Za trestním oznámením viděli spíše místní politické spory, neboť policie už dříve případ prošetřovala, ale žádné provinění neodhalila a trestní oznámení jako neodůvodněné odložila. Nynější trestní oznámení i sama senátorka dala do souvislosti se svou kandidaturou do Senátu. Janáčková uvedla, že vyplacení odstupného zastupitelstvo obvodu řádně schválilo, což má doloženo. Senát o zbavení imunity některého ze svých členů rozhodoval naposledy před třemi lety. Tehdy vydal k trestnímu stíhání nynějšího europoslance Vladimíra Železného kvůli podezření z trestných činů poškozování věřitele a daňových deliktů a senátora ODS Alexandra Nováka, který byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku.