Zprávy | Z archivu rubriky


České křesťanské církve nezaujímají zcela jednotný postoj k homosexualitě a nepřipravily ani společnou reakci na zákon o registrovaném partnerství. Některé církve jsou radikálnější, jiné liberálnější, názory se liší i mezi příslušníky jednotlivých vyznání. Obecně však křesťany podle tajemnice Ekumenické rady církví Jitky Krausové spojuje podpora modelu rodiny, v níž je muž, žena a děti. Proti zákonu je především katolická církev, Apoštolská církev a Církev bratrská, která se obává, že následujícím krokem "homosexuální lobby" bude snaha prosadit možnost adopce dětí.

"Tento zákon považuji za neštěstí. Je další ranou pro rodinu, která už je tak v krizi, a ohrožuje holou existenci společnosti," sdělil ČTK v reakci na schválený návrh zákona olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference. Jak dodal, doufá, že zákon zamítne jak Senát, tak prezident republiky.

V České republice - na rozdíl od některých jiných zemí - žádná církev nežehná svazkům homosexuálů. Podle Krausové by se církve zřejmě sjednotily i v odmítavém názoru na adopci dětí páry stejného pohlaví. "Zákon je vstupem na šikmou plochu, morálním a politickým ústupkem na nepravém místě, další těžkou ranou morálnímu vývoji naší společnosti," řekl ČTK předseda rady Církve bratrské Pavel Černý. Dnešním dnem podle něj byla utržena lavina, která se již nedá zastavit, společnost již nemá argumenty, kterými by se mohla bránit proti dalším variantám soužití, proti nežádoucím oficiálním alternativám manželství a rodiny. Nesouhlas se zákonem vyjádřil také biskup Apoštolské církve Rudolf Bubik. Vidí v něm vážné a zřejmé ohrožení především dětí a mladé generace "vymírající české společnosti". "Schválení zákona je dalším krokem na cestě demontáže morálních hodnot naší společnosti. Zkušenost z nedávné historie jasně ukazuje, že po tomto kroku bude vyvíjen enormní tlak na kroky další, končící úplným zrovnoprávněním homosexuálního soužití s heterosexuálním manželstvím včetně adopce dětí," sdělil Bubik ČTK. Jak dodal, "není, žel, pravděpodobné, že by se naši zákonodárci v budoucnu řídili nadčasovými společenskými hodnotami".

Praktičtí lékaři varují, že když budou dostávat zaplaceno za péči podle úhradové vyhlášky, kterou připravil ministr zdravotnictví David Rath, omezí se od ledna péče o pacienty. Krizový výbor Sdružení praktických lékařů žádá v dopise premiéra Jiřího Paroubka o zásah. Podle mluvčího sdružení Jana Jelínka čerpají praktici 4,5 procenta ze zhruba 170 miliard, jež vydaly letos pojišťovny na péči. "Nikdy svůj rozpočet nepřekročili a domluvené regulace dodrželi," zdůraznil Jelínek. Rath však regulace zpřísnil a stanovil pevné limity na léky, další vyšetření a zdravotní pomůcky. "V příštím roce se lékař musí vejít do 98 procent cen léků, které předepsal letos, a to i při stoupajících cenách léků, stoupajících frekvencích onemocnění a zavádění nových dražších přípravků," uvedl Jelínek. Částku, o niž limit přesáhne, lékař podle něj zaplatí ze svého.

Dosavadní limity vycházely z celostátního a regionálního průměru. Praktici tak mohli předepisovat léky i pacientům, které jim předaly do další péče nemocnice. Ty však podle připravované vyhlášky budou finančně odměněny za co nejmenší množství předepsaných léků. Vyplatí se jim nepsat pacientovi po propuštění drahý lék, ale přesunout předpis na praktika. To se podle Jelínka bude muset změnit. Když tedy nemocniční kardiolog doporučí pacientovi lék a řekne, ať si ho nechá napsat u praktika, pošle mu praktik pacienta zpět, ať mu specialista lék napíše sám. Hrozí, že pacient nakonec lék vůbec nedostane.

Vznik zóny v Nošovicích, kterou pro svůj nový závod preferuje automobilka Hyundai, blokují i po pátku dva vlastníci pozemků. Jeden ale slíbil, že smlouvu o prodeji půdy podepíše v krátkém čase. S druhým, jehož půda leží uprostřed plánované zóny, se kraj zatím nedohodl. Jednání by měla být uzavřena do neděle, jinak kraj nebude moci čerpat prostředky od státu na vyplacení pozemků, řekli ČTK zástupci kraje. Totožnost posledního odpůrce hejtman Evžen Tošenovský ani předseda nošovického družstva Jiří Vícha nezveřejnili. Vícha uvedl, že ho osobně nezná. "Vím ale, že ten člověk je ve velmi svízelné osobní situaci, že nechce peníze, ale půdu," řekl. Náhradní pole mu nyní kraj nabízí v katastru Nošovic a Nižních Lhot, podle hejtmana jde dokonce o větší výměru, než o kterou by kvůli zóně přišel. Původně přitom i tento vlastník s prodejem souhlasil. "Předevčírem jsme dostali informaci, že souhlasí s tím, že si to ještě potřebuje rozmyslet a dnes ráno řekl, že ne," dodal hejtman.

"Když do neděle nebude poslední smlouva, nebude Hyundai v Nošovicích," řekl hejtman. Vícha i Tošenovský jsou ale stále optimisté a věří, že zóna pro Hyundai vznikne.

Podle Víchy je nálada v obci vypjatá, lidé jsou podle něj nervózní. Policie dokonce šetří, kdo je autorem anonymu, který vyhrožoval smrtí rodinám tří zatvrzelých nošovických odpůrců. Hejtman řekl, že kvůli velké nervozitě v obci požádal ve čtvrtek v noci policii o zvýšený dohled na území Nošovic. Vícha na dotaz ČTK řekl, že družstvo kvůli hledání náhradních pozemků v okolí dva roky nezaseje. "Když začneme uzavírat smlouvy na začátku příštího roku, pozemky dostaneme do pronájmu od října 2007, než původní nájemci dostanou výpověď. Do té doby budeme udržovat jen živočišnou výrobu," uvedl. Družstvo si bude hledat nové pozemky o stejné rozloze, na které dosud hospodařilo, tedy okolo 266 hektarů.

Sedmá největší automobilka na světě Hyundai chce ve střední Evropě postavit obří továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů. Pro umístění své investice, která by měla vytvořit 3000 přímých a 9000 nepřímých pracovních míst, od počátku preferovala Nošovice. Jako záložní varianta se pro Hyundai připravují také průmyslová zóny v Mošnově na Novojičínsku a Holešově ve Zlínském kraji. Své rozhodnutí, kam umístí svou investici, Hyundai oznámí do konce roku.

Prezident Václav Klaus není nadstranický a vystupuje jako skutečný předseda ODS. Sociální demokraté, které ČTK oslovila, tak reagovali na pasáže prezidentova rozhovoru pro Lidové noviny, které se týkají jejich strany. Jediný Paroubek odmítl prezidentovy výroky komentovat. "Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat," řekl.

"Sociální demokracie nemá žádný hluboký elektorát, který by ctil nějaké standardní sociálnědemokratické principy. Je to čistě účelová politika. Tato strana žádný hluboko zakotvený původ nemá," řekl prezident. Současné rostoucí preference ČSSD považuje za úspěch Paroubkova agresivního stylu.

"Pan prezident se opět prezentuje jako skutečný předseda ODS a zřejmě vyjadřuje svoji závist nad tím, že se sociální demokracie dokázala konsolidovat," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach., který je volebním lídrem na Zlínsku. Nynější sociální demokracie podle něj má na co navazovat a dokáže svůj program prosadit. Projevuje se prý také programová impotence ODS a její postup ve sněmovně podle starého komunistického hesla "čím hůře tím lépe". "Přestože o sobě říkají, že jsou pravicová strana, tak nemají daleko k bolševickým způsobům vnímání světa," dodal. "Stranickost z toho čouhá jako sláma z bot," komentoval prezidentova slova sociálnědemokratický senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Vlivný sociálnědemokratický politik z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna doporučil prezidentovi, aby si raději vzpomněl na to, v jakém propadu byl hrubý domácí produkt, když opouštěl premiérské křeslo. Za všech premiérů ČSSD, ať méně či více úspěšných, naopak hrubý domácí produkt rostl, řekl. ČSSD podle něj nemůže za to, že politická elita ODS kope druhou ligu a prezidenta, který tuto stranu zakládal, to trápí.

Spor mezi Budějovickým Budvarem a Budějovickým měšťanským pivovarem (BMP) o ochrannou známku B.B. Budweiser Bürgerbräu pokračuje a skončí zřejmě u soudu. Úřad průmyslového vlastnictví na konci listopadu zaregistroval tuto známku BMP. Proti tomu se Budvar ohradil. Verdikt podle něj není definitivní a pivovar zvažuje žalobu soudu k Městskému soudu v Praze.

Podle ředitele BMP Miroslava Leštiny se jedná o historický průlom. Pivovar se k tradičnímu označení vrací po více než 50 letech. Během té doby jej sice užíval, kvůli dřívějšímu převodu ochranných známek se slovem Budweiser na Budvar mu ale nepatřily. "K navázání historické známkové tradice došlo až poté, co BMP vyhrál řadu sporů vesměs iniciovaných Budějovickým Budvarem, a prosadil si svá práva," uvedl Leština. Pro českobudějovická piva tak podle BMP budou nyní opět existovat dvě řady ochranných známek; pro Budvar "Budweiser Budvar" a pro Budějovický měšťanský pivovar "B.B. Budweiser Bürgerbräu".

Rozhodnutí úřadu není podle zástupců Budvaru nezvratné a týká se pouze Česka. "Městský soud v Praze v minulosti již několikrát rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru. Například zamítl registrace ochranných známek 'Budweiser Bürgerbräu'. V současné době studujeme podklady a zvažujeme, zda využijeme dalšího právního prostředku, tedy zda podáme správní žalobu," uvedla právnička Budvaru Helena Lejtnarová.