Zprávy | Z archivu rubriky


Český producent Pavel Strnad, který se podílel mimo jiné na filmech Indiánské léto, Mistři, Rok ďábla, Nevěrné hry, Příběhy obyčejného šílenství a Štěstí, byl jednou z nových tváří, které se v minulých dnech představily na festivalu Amerického filmového institutu v kalifornském Hollywoodu. Na výběru osmi osobností, takzvaných nových tváří, se podílí evropská organizace na podporu filmové tvorby European Film Promotion. Česká kinematografie se přehlídky účastní každým rokem. Letos její diváci zhlédli Příběhy obyčejného štěstí, které za Strnadovy produkce natočil režisér Petr Zelenka. V loňském roce slavil na festivalu úspěch fiktivní dokument Víta Klusáka a Filipa Remundy Český sen.

Další české filmy se uváděly na největším americkém filmovém veletrhu v Santa Monice na břehu Tichého oceánu, který se konal souběžně s hollywoodským festivalem. Velký zájem byl o doma nejúspěšnější Román pro ženy režiséra Filipa Renče, sdělil ČTK generální konzulát ČR v Los Angeles. Podle Elišky Fuchsové z české distribuční společnosti CP 2000 ho uvidí diváci v Maďarsku a Rusku a nadějně pokračuje jednání i s americkou stranou. Na veletrhu se promítaly také filmy Sametoví vrazi režiséra Jiřího Svobody a Post coitum Juraje Jakubiska. Generální konzulát při samostatné projekci na svém úřadě představil snímek Štěstí režiséra Bohdana Slámy, který Česká filmová a televizní akademie letos vyslala do oscarové soutěže v kategorii o nejlepší neanglicky mluvený film.

Fotbalisté České republiky a Norska neabsolvovali oficiální trénink před barážovým duelem na stadionu Ullevaal, kde se bude hrát, ale na jiném místě. Zápas v Oslu by se měl uskutečnit podle původního plánu v sobotu, konečné rozhodnutí však učiní rozhodčí Massimo Busacca až v sobotu dopoledne. Rozhodlo se o tom na páteční společné schůzce vedení obou týmů a delegáta FIFA. ČTK o výsledku jednání informoval generální sekretář svazu Petr Fousek.

Jubilejní 80. zápas v reprezentačním dresu čeká Vladimíra Šmicra v sobotním duelu baráže mistrovství světa proti Norsku. Ve středeční pražské odvetě se může dočkat 50. duelu reprezentační kapitán Tomáš Galásek. Pokud ale fotbalisté v sobotu uhrají nadějný výsledek, bude v hotelu Praha nejveseleji v neděli: Karel Brückner v ten den oslaví 66. narozeniny.

Pražská Sparta dostala další trest za rasistické projevy svých fanoušků při zápasech fotbalové Ligy mistrů, kvůli jejich chování v Bernu během zářijového utkání s Thunem musí zaplatit pokutu ve výši 1,1 milionu korun. Navíc klub nesmí prodat svým příznivcům vstupenky na nejbližší zápas v soutěži, který sehraje s Ajaxem 22. listopadu v Amsterodamu. Vedení Sparty o trestu, o němž se dozvědělo od disciplinární komise UEFA, informovalo na internetové stránce klubu.

Třicetiletá česká plavkyně Yvetta Hlaváčová chce v příštím roce překonat kanál La Manche oběma směry. O přeplavání úžiny mezi Anglií a Francií tam i zpět se ještě žádný Čech nepokusil. Hlaváčové přislíbil pomoc španělský mistr světa v dálkovém plavání David Meca, jenž letos na konci srpna překonal La Manche v čase sedm hodin a 22 minut a zůstal devatenáct minut za rekordem Němce Christofa Wandratsche. Hlaváčová byla při Mecově plavbě členkou doprovodného týmu.

Norský pilot Petter Solberg se usadil po první etapě v čele Australské rallye, posledního dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích. Třetí místo si zatím drží Skot Colin McRae, jenž v posledním klání sezony hájí barvy továrního týmu Škoda Motorsport.

Situace ve zdravotnictví se ani po jmenování nového ministra, jímž se před týdnem stal David Rath, neuklidňuje. Rath ve čtvrtek uvalil nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Premiér Jiří Paroubek vzápětí vyzval ředitelku VZP k odstoupení. Prezident Václav Klaus pak z Indie vzkázal, že nucenou správu pokládá za neopodstatněný krok, který by mohl situaci VZP ještě zhoršit. Za to si od Ratha i předsedy vlády vysloužil ostřejší slova.

Rath zdůvodnil uvalení nucené správy tím, že dluh VZP stále roste. Schodek překročil deset miliard korun. Ministr podle svých slov prý také nemá záruku, co se stane se třemi miliardami, které stát do VZP nyní nalil. Na veškeré platby a finanční toky bude tedy nyní ve VZP dohlížet nový ministrův náměstek Antonín Pečenka. Dříve působil ve VZP jako vrchní ředitel úseku zdravotní péče, je členem ODS.

Občanští demokraté Pečenku ve svém prohlášení označili za nedůvěryhodnou osobu. Podle prezidenta Klause jmenování člena opoziční strany správcem má jen zakrýt mocenské ambice vlády. Ministr uvedl, že někteří členové ODS jsou obchodně napojeni na VZP. ODS se proti jeho tvrzením ohradila, podle ní jsou osobní a neopodstatněná. Sám Rath byl v 90. letech členem ODS. Podle ministra je nyní hlavní sídlo této strany na Hradě. Klaus ji odtud ze zoufalství, že je ODS neakční, řídí, prohlásil Rath. Paroubek zase uvedl, že prezident situaci ve zdravotnictví nerozumí a neměl by se do praktické politiky míchat.

Podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera pojišťovna nucenou správu respektuje. Důvody, které k ní vedly, chce ale analyzovat. Pokud zjistí, že nebyly oprávněné, podnikne právní kroky. Jedním z nich je možnost obrátit se na soud. Ministr Rath ředitelce VZP Jiřině Musílkové pohrozil, že pokud nebude se správcem spolupracovat, pošle na ni policii. Podle ministra se totiž ředitelka VZP snažila bez vědomí správce svolat správní radu pojišťovny. Musílková Rathovy výtky odmítla.

Ministr chce prosadit i změnu zákona, aby jmenování a odvolání ředitele VZP nenavrhovala jako dosud správní rada pojišťovny, ale přímo vláda. Novelu zákona o VZP nyní projednává sněmovna. Její součástí je i ustanovení, že by nynější ředitelka VZP ve funkci skončila v měsíci, kdy by zákon začal platit. Nucená správa je vyhlášena na rok. Pokud by Musílková odstoupila, mohla by VZP mít podle Ratha do šesti týdnů nového ředitele. Za Musílkovou se postavila ODS. Podporují ji i komunisté. S nucenou správou souhlasí, ale jen po nutnou dobu.

Podle představitelů některých zdravotnických organizací je nucená správa krokem k posílení vlivu státu. Jiní od rozhodnutí očekávají ozdravení financí. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek považuje tento krok za logické vyústění situace ve VZP. Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek ho naopak označil za politické gesto, které má "kupovat volební hlasy". Vláda a ministr budou nyní dokazovat, když VZP dostala tři miliardy, že financování zvládají lépe, míní Pekárek. Viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková se obává, že se platby zdravotníkům budou ještě více opožďovat. Všechny úhrady totiž musí správce schválit. Bojí se také toho, aby lidé neztratili k pojišťovně důvěru a nepřešli od ní k jiným pojišťovnám. Jejich odchod by VZP mohl položit, uvedla Fousková.