Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek se setkal s představiteli Národní strany. Schůzce, na které se mělo podle prohlášení Národní strany mluvit o možné povolební spolupráci stran, nepřikládá význam. "Spolupráce je programově naprosto nemožná, schůzka byla formální a poslední," řekl ČTK. Hlavním důvodem schůzky, o kterou požádali národovci, bylo, aby se návštěvou v sídle občanských demokratů na Jánském vršku zviditelnili, míní. V prohlášení, které Národní strana zveřejnila na svých internetových stránkách, stojí, že výsledek půlhodinového jednání považuje předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová za pozitivní. "Takových schůzek mám desítky," konstatoval Topolánek.

Národní strana se chystá na volby roku 2006 ve čtyřkoalici s dalšími malými nacionalistickými stranami. V červenci uskupení podpořilo prezidenta a čestného předsedu ODS Václava Klause v názoru na postoj k EU. Prezident má právo přijít s novou koncepcí Evropské unie, protože krach referenda o evropské ústavě ve Francii a Nizozemsku mu dal za pravdu, uvedl v prohlášení předseda koordinační rady Národních sil Jan Skácel. Klaus před tím vyzval k diskusi o nové koncepci Evropy v tisku. Za dopis podporující hlavu státu poděkoval nacionalistické straně jménem prezidenta jeho tajemník Ladislav Jakl. Strana děkovný list zveřejnila na svých internetových stránkách, což vyvolalo na politické scéně pohoršení a rozpaky. Mnohým politikům vadila skutečnost, že kancelář s nacionalisty komunikuje.

Výrobce letadel Aero Vodochody uzavřel v těchto dnech první kontrakt na dodávky leteckých součástek pro koncern EADS/Airbus, který je evropskou jedničkou ve výrobě letadlové techniky. "Hodnota kontraktu se v první fázi pohybuje ve statisících eur," řekl ČTK mluvčí Aera Vodochody Vítězslav Kulich. Aero si od této spolupráce slibuje další kontrakty pro EADS/Airbus.

Aero Vodochody bude podle uzavřené smlouvy dodávat augsburské pobočce vojenského programu koncernu EADS podsestavy pro letouny Airbus A320 a A340. V první fázi budou montovány v Aeru z dílů vyrobených v Augsburgu, později by se měly vyrábět přímo ve Vodochodech. "Věříme, že tak získáme přístup k dalším objemově významnějším projektům v koncernu EADS," uvedl marketingový ředitel programu kooperací Aera Vodochody Jan Dvořák. Dodal, že první fáze spolupráce s EADS/Airbus by měla trvat zhruba do konce letošního roku. "Tato prestižní zakázka je prvním krůčkem k naplnění našeho strategického záměru zapojit se do celoevropských projektů a do zhruba pěti let prakticky zdvojnásobit současný obrat programu kooperací," podotkl Dvořák.

Vláda letos v červenci odstartovala prodej Aera Vodochody. O novém majiteli podniku by mělo rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení. Nový vlastník by měl být znám na jaře příštího roku. V Aeru Vodochody vlastní 53,3 procenta akcií státní společnost Letka a 46,6 procenta Česká konsolidační agentura. Ta by měla podle rozhodnutí vlády podíl Letky nejprve převzít, a prodej Aera poté zorganizovat. Aero Vodochody zaměstnává zhruba 1600 lidí, o 700 méně než před zhruba třemi roky. Do konce minulého roku firmu ovládal americký Boeing, největší konkurent Airbusu. Loni na podzim však po dohodě se státem z podniku odešel. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny a převzal zároveň dluhy podniku přes devět miliard korun. Stát dal v minulosti firmě záruky na její úvěry, které nyní musí splácet.

Česká republika se stává stále vyhledávanějším cílem cest amerických a kanadských turistů. Podle zprávy European Travel Comission, o níž ČTK informovala mediální agentura GCI, a zjištění Českého statistického úřadu zaznamenalo Česko loni mimořádný meziroční nárůst jak v počtu příjezdů turistů z USA, tak i počtu přenocování. Počet příjezdů amerických turistů vzrostl meziročně o více než 32 procent, počet přenocování byl vyšší zhruba o čtvrtinu. Ve srovnání s evropským průměrem či výsledky okolních zemí je tento nárůst dvojnásobný. Evropské statistiky podle GCI uvádějí v průměru 16procentní nárůst v počtu příjezdů a 11procentní v počtu přenocování.

Ještě pozitivnější vývoj vykazuje podle ČSÚ příjezdová turistika z Kanady. Počet příjezdů z této země loni vzrostl o více než 50 procent. I přesto však do České republiky míří stále méně severoamerických turistů než do Maďarska nebo Rakouska.

V České republice tvoří američtí turisté šestou nejpočetnější skupinu s podílem 4,8 procenta podle počtu příjezdů. V roce 2004 jich přicestovalo více než 350.000. Služeb hromadných ubytovacích zařízení jich využilo 82 procent. V Česku utratili v průměru 103 dolarů na osobu a den. O téměř 20 procent tak předstihují Italy, kteří v ČR utratí v průměru 86 dolarů. Američané utratí také o 35 procent více než Němci, kteří utratí 76 dolarů za den, ale tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků v ČR. Američané v České republice stráví průměrně necelé čtyři dny.

Kanadští turisté se v Česku co do početnosti řadí až do druhé desítky. Loni zaujali 17. místo, když jich přicestovalo přes 47.000. Statistika počtu přenocování vykazuje nárůst o 43 procent. V průměru kanadští turisté v ČR stráví podobně jako Američané necelé čtyři dny a utratí 92 USD na noc a den. Jak američtí, tak kanadští turisté stále více upřednostňují individuální turistiku na úkor skupinové. "Otázka bezpečnosti a jistoty je pro ně důležitým tématem, avšak v mnoha případech ji zastiňuje snaha získat co nejlepší hodnotu za vynaložené prostředky," uvádí GCI.

Zhruba pět set poutníků dorazilo ve středu v poledne na vrchol 1602 metrů vysoké Sněžky v Krkonoších, aby se zúčastnili tradiční Svatovavřinecké pouti. Ta vyvrcholila bohoslužbou, kterou přímo na vrcholu nejvyšší české hory sloužili společně čeští a polští duchovní. Pobyt lidí na Sněžce ztěžovalo poměrně chladné počasí kolem pěti stupňů Celsia a silný vítr, který dosahoval rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Mezi poutníky, kteří na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou Obřím dolem byl také prezident Václav Klaus, který zhruba osmikilometrovou trasu zdolal za necelé tři hodiny. "Počasí je takové, jaké má být. Není to procházka růžovou zahradou, párkrát musí fouknout. Všichni si to prožili a to je dobře," řekl k počasí prezident, který na cestu vyrazil s rodinou svého syna. Obřím dolem na Sněžku také stoupal šéf Senátu Přemysl Sobotka či radní Královéhradeckého kraje.

Prezident Klaus po cestě diskutoval s představiteli krkonošských horských středisek, členy horské služby a také se zástupci vedení Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Prezident například podpořil snahu provozovatelů lanovky na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou o letní provoz, se kterou správa parku nesouhlasí či výstavbu nového lyžařského areálu v Horním Maršově. "Hory se nedají zabrzdit a nedá se říci, že tady už nemůže nikdy nic vzniknout, to by bylo nerozumné," řekl Klaus. Vedení správy KRNAP se názorům prezidenta nebrání. "Slyšet jeho názory je pro člověka občas poučením a je to zajímavé, protože je to důvod k zamyšlení nejen ze strany Správy KRNAP, ale i kraje a jednotlivých obcí," řekl k rozpravě s prezidentem ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.

Svatovavřinecká pouť se na Sněžce konala již v předchozích letech, Klaus se ji poprvé zúčastnil loni. Svatý Vavřinec je nejen patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která je umístěná na vrcholu Sněžky. Pouti se proto každoročně účastní také členové polské i české horské služby. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.