Zprávy | Z archivu rubriky


Tři čtvrtiny lidí v České republice si myslí, že nevyjasněné majetkové či finanční operace by měly vést v případě politika k jeho rezignaci i tehdy, když není zřejmé, zda byl, či nebyl porušen zákon. Rozhodně pro odstoupení je zhruba každý druhý, přesně 44 procent lidí. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř jednoznačně se pak lidé shodují v tom, že politik by měl odstoupit v případě, že byl odsouzen za trestný čin, ať už v souvislosti s výkonem své politické funkce, či nikoli. Relativně nejtolerantněji lidé naopak přistupují k manželské nevěře. Za pádný důvod k odstoupení to považuje jen každý čtvrtý.

Ze čtyř dlouhodobě nejsilnějších politických stran v České republice lidé nejlépe hodnotí ODS. V březnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ji dotázaní nejčastěji uváděli jako stranu, která podporuje rozvoj podnikatelské sféry, má výrazné politické osobnosti, je zárukou demokratických poměrů, dokáže zajišťovat zájmy země v zahraničí a má ekonomický program umožňující růst. ČSSD lidé podle průzkumu velmi silně vnímají jako stranu, která zaměřuje svůj program na sociálně slabé. Podle respondentů nejčastěji vyvolává zbytečné konflikty KDU- ČSL. Jen o něco nižší, stále však nadpoloviční počet odpovědí uváděl jako konfliktní strany ČSSD a ODS. Komunistům přisuzuje konfliktní jednání 38 procent dotázaných. Průzkum nezjistil mezi jednotlivými stranami významnější rozdíl v případě negativního tvrzení, že se stará jen o získání moci. S tímto tvrzením lidé spojují všechny strany, podíl souhlasných odpovědí se pohyboval v rozmezí od 64 do 74 procent.

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obviněný v Česku ze sexuálních kontaktů s nezletilými dívkami, zůstává ve vazební cele pankrácké věznice. Soud zamítl jeho žádost o propuštění z vazby, protože její důvody přetrvávají. Jednání o přerušení řízení a předání případu katarským úřadům odložil na neurčito. Konzulární odbor ministerstva zahraničí by měl podle soudkyně zaručit, že je katarský úřad, který rozhodl o převzetí Sáního případu, oprávněn takový verdikt učinit a že je pod rozhodnutím podepsán oprávněný člověk. Pokud se otázky nevyjasní do 25. dubna, kdy je v kauze nařízeno hlavní líčení, předstoupí Sání před soud, uvedla Křikavová.

Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Ministr spravedlnosti nedávno rozhodl, že případ bude předán do Sáního rodné země. Katar se zavázal, že bude v jeho stíhání pokračovat. Očekávalo se, že Obvodní soud pro Prahu 2 trestní řízení přeruší, pustí Sáního z vazby a princ bude předán na ruzyňském letišti zástupcům Kataru. Soudkyně však s rozhodnutím otálí. Již dříve uvedla, že nezpochybňuje právo ministra případ do Kataru předat, chce mít ale jistotu, že bude vše v souladu se zákonem. Nejvyšší žalobkyně Marie Benešová dala pokyn, aby Němcův postup prověřila policie. Ministerstvo spravedlnosti rozhodnutí soudu respektuje. Mluvčí úřadu Petr Dimun však připomněl, že rozhodnutím ministra zaniká důvod k vazbě. Již dříve uvedl, že Sánímu hrozí v Kataru až doživotní vězení. V Česku maximálně osmiletý trest.