Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté, lidovci a unionisté se ani v úterý nedohodli na tom, jak by mohla vypadat jejich společná vláda. Znovu se sejdou ve středu večer. Předmětem sporu mezi KDU-ČSL a ČSSD je způsob fungování kabinetu a obsazování ministerských křesel. "Lidová strana nepřijala náš návrh na vytvoření proevropské vlády, která by byla založena více na expertním principu," řekl první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Lidovci podle něj trvali na účasti svých tří ministrů v novém týmu. To však socialisté odmítají. Ministři, kteří se podle ČSSD podíleli na rozpadu minulé vládní koalice, by neměli tvořit oporu nové vlády, soudí socialisté. "Myslím si, že by se to obtížně vysvětlovalo," uvedl Sobotka. Vyjednavači podle něj nehovořili o jménech, ale o koncepci, podle níž by se nový kabinet sestavoval. "Naším cílem není jednání protahovat, předpokládám, že středa může být posledním dnem," uvedl Sobotka. Vychází prý z toho, že již byly položeny na stůl všechny argumenty.

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že účastníci jednání si sdělili stanoviska a jednání bylo přerušeno. "Za KDU-ČSL tady je velmi silná vůle vytvořit smluvní dokument o budoucí spolupráci tří politických stran," řekl Svoboda.

Optimističtí byli při odchodu ze Strakovy akademie unionisté. Stanoviska se podle místopředsedy unie Karla Kühnla sbližují. "Rozešli jsme se v dobrém. Každá dobrá věc potřebuje čas," dodal.

Nová proevropská vláda by podle návrhu ČSSD měla mít 15 členů. Sociální demokraté by v ní obsadili křeslo premiéra a dalších deset křesel, menší strany dohromady čtyři - lidovci stejně jako unionisté by získali dvě ministerské funkce. Budoucímu předsedovi vlády by přitom všechny tři strany nabídly širší seznam možných kandidátů na ministry - ČSSD alespoň 25, KDU-ČSL a US-DEU každá minimálně osm adeptů. Uvádí se to v návrhu, který vyjednávači ČSSD předložili v úterý svým bývalým koaličním partnerům. Především lidovcům se ale takový model nezamlouvá a žádají obvyklou koaliční smlouvu.

Nynější vláda Stanislava Grosse má 18 křesel, ČSSD v ní má dvanáct členů včetně premiéra, obě menší strany po třech ministrech. Sociální demokrat Jan Kohout, kandidát na budoucího premiéra, by se ve svém týmu zřejmě obešel bez ministra pro informatiku, vicepremiéra pro ekonomiku a ministra bez portfeje. Kohout by podle návrhu ČSSD z nabídky stran podle "odborných a dalších kritérií" vybral ministry a navrhl, které úřady mají řídit. ČSSD počítá s tím, že v případě uzavření dohody tří stran i prezidenta republiky Gross podá demisi a nahradí ho Kohout. Nový ministerský tým by vedl zemi až k řádným volbám v červnu 2006. Strany by se měly zavázat, že jejich poslanci vysloví vládě důvěru a že se spolu s kabinetem zasadí o ratifikaci evropské ústavy a rozpočtu na příští rok.

Dárcovské SMS slaví první narozeniny. Od 12. dubna 2004 jich lidé poslali více než tři miliony. To představuje zhruba 81 milionů korun pro ty, kdo potřebují pomoc a podporu. ČTK to sdělila Simona Pohlová z Fóra dárců. Nejvíce charitativních krátkých textových zpráv přišlo ve prospěch lidí postižených loni v prosinci přírodní katastrofou v jihovýchodní Asii. Sešlo se jich 1,7 milionu. Na pomoc slovenským Tatrám, které loni poničila vichřice, poslali lidé 300.000 zpráv. Do sbírky pro znevýhodněné děti Pomozte dětem přispělo 267.000 lidí. V současnosti lze zasílat dárcovské zprávy, nazývané DMS, 39 neziskovým organizacím různého zaměření. Pomoc prostřednictvím mobilních telefonů existuje ve světě již delší dobu a lidé pomáhají většinou jednorázově jednotlivým projektům. Podle ředitelky Fóra dárců Pavlíny Kalousové také Češi v minulých letech mohli několikrát přispět na jednotlivé sbírky. Před rokem však vznikl v ČR systém DMS, do kterého se mohou zapojovat neziskové organizace. Česko je unikátní v tom, že do systému se zapojili všichni mobilní operátoři. DMS je projekt občanského sdružení Fórum dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí. Dárcovské SMS získaly letos mezinárodní cenu Asociace mobilní komunikace v Cannes jako jeden ze čtyř nejlepších projektů, které prostřednictvím mobilních telefonů pomáhají potřebným. Stejný systém bude brzy zahájen i na Slovensku, zájem o něj projevily také Bulharsko, Británie a Německo.