Zprávy | Z archivu rubriky


Miss České republiky 2005 se v sobotu večer v karlovarském Grandhotelu Pupp stala třiadvacetiletá Lucie Králová z Teplic. Titul první vicemiss a druhé místo obsadila dvacetiletá Petra Macháčková z Hudlic, druhou vicemiss se stala devatenáctiletá Agáta Hanychová z Prahy. Lucie Králová, která byla například i favoritkou sázkových kanceláří, dostala dvě úvodní ceny sobotního večera. Vybrali si ji jako nejkrásnější dívku posluchači rozhlasu i čtenáři několika časopisů. Dostala cenu Nej hlas udělovanou za nejkrásnější hlas a Miss sympatie. Od poroty získala titul Miss talent. Vítězka je sedmnáctou královnou krásy v českých zemích od obnovení soutěže v roce 1989; letos se však poprvé o svůj post nejkrásnější dívky země dělí s další kráskou. První vítězkou konkurenční České Miss se koncem února stala dvaadvacetiletá studentka Kateřina Smejkalová. Vybrali ji diváci ze šesti superfinalistek, které předtím určila porota.

Také soutěž Miss ČR dala prostor veřejnosti a vítězku poprvé zvolili nikoli porotci, ale diváci. Hlasovalo jich přes 220.000. Porota zvolila jen vítězky tří vedlejších cen. Miss elegance i Miss silueta se stala Daniela Frantzová, jediná finalistka s krátkými vlasy. Králová už se soutěže zúčastnila loni. Byla vyhlášena nejkrásnější dívkou severních Čech a postoupila do finále. Po osobní tragédii ze soutěže odstoupila. Tři dny před finálovým večerem tragicky zemřel její snoubenec. Zelenooká dívka s mírami 95-65-94 pracuje jako asistentka v advokátní kanceláři. Narodila se ve znamení Vodnáře.

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU se v neděli večer sešly na úřadu vlády, aby se pokusily domluvit na nové vládě. Vyjednavači stran bývalé koalice přijížděli s ochotou vyjednávat a dohodnout se. Cesta k dohodě ale nebude snadná ani krátká. Lidovci nemíní přistoupit na požadavek ČSSD, aby se v novém kabinetu už neobjevili jejich odstoupivší ministři. I unionisté chtějí ponechat výběr svých zástupců na vlastním uvážení. Kromě lídrů tří stran se schůzky účastní i kandidát ČSSD na budoucího premiéra Jan Kohout, který kolem novinářů prošel mlčky a s úsměvem.

"Věřím, že dnes uděláme první krok k dohodě," uvedl před příchodem do Strakovy akademie první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I šéf poslanců nejsilnější vládní strany Michal Kraus je mírným optimistou. ČSSD si podle něj neklade žádné předběžné podmínky a věří, že schůzka nebude zbytečná. "Kdyby naše jednání nebylo k ničemu, tak půjdeme radši na fotbal," podotkl.

KDU-ČSL podle svého předsedy Miroslava Kalouska nerozumí tomu, proč by se "zkompromitovaným" premiérem Stanislavem Grossem měli odcházet i schopní ministři, jejichž pověst není nijak pošramocena. Proto nevidí důvod, proč by KDU-ČSL znovu neměla nominovat své dosavadní ministry. I když lidová strana nechápe logiku, proč by ve vládě neměli být straničtí lídři, Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal ambice zasednout v kabinetu nemají. "Chceme být vstřícní," poznamenal. Pokud se jednorázová dohoda stran bývalé koalice podaří uzavřít, po předchozí dohodě s prezidentem Václavem Klausem Gross rezignuje a na jeho místo nastoupí Kohout, nynější velvyslanec při EU a řadový člen ČSSD. Pokud jednání zkrachují, pak hodlá sociální demokracie vládnout do řádných voleb sama.