Zprávy | Z archivu rubriky


Především působením Vladimíra Hučína ve složkách Bezpečnostní informační služby (BIS) a jeho tehdejšími aktivitami se zabýval přerovský soud. K jednání si předvolal bývalé i současné členy BIS, kteří byli kvůli soudu s Hučínem zbaveni mlčenlivosti. Jednání také doprovázely hlasité protesty aktivistů, kteří nesouhlasili s tím, že je proces neveřejný. Hučín je obžalován ze sedmi trestných činů. Případem se bude zabývat soud i v úterý. Bývalý zpravodajec Hučín, který svou vinu popírá, je s vývojem procesu zatím spokojen. "S procesem jsem zatím naprosto spokojen. Před soudem byl vyslechnut můj bývalý ředitel Petr Částečka, který jednoznačně vypovídal v můj prospěch. Kdybych to převedl do sportovní terminologie, tak vedeme 10:0," řekl ČTK Hučín. Podotkl, že nechápe, proč je proces neveřejný. "Je to zbytečně utajováno před občany, žádné zvlášť tajné informace se tam neprobírají," dodal Hučín. Aktivisté Hučína se k soudní místnosti během celého dne vůbec nedostali. Dveře na chodbu zablokovala ve třech řadách justiční stráž, která místy tvořila nad účastníky soudu převahu. Lidé i odpoledne klid na chodbě přerušovali výkřiky: Chceme svobodný proces, Jelínkova justice je ostudná nejvíce či Svobodu právu. Zazpívali také společně hymnu. Spis týkající se procesu Hučína má celkem osm svazků a téměř 2000 stran. Bývalého důstojníka BIS Hučína viní obžaloba ze šesti trestných činů. Podle státního zástupce v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Nemocnice v Šumperku získala mezinárodně platný certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péče v zařízení. Nemocnici ho udělil Technický kontrolní svaz se sídlem v Německu na základě zavedení systému řízení jakosti. Auditoři budou i nadále sledovat, zda nemocnice kvalitu péče udržuje. Zařízení za tři roky čeká obhajoba certifikace. Cílem nového systému je podle vedení nemocnice vytvoření bezpečného prostředí pro pacienty i zaměstnance a větší průhlednost jednotlivých provozních činností. "Velkým přínosem je také to, že systém určuje kompetence, pravomoci a odpovědnost každého zaměstnance," uvedla náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Eva Pavelková. Zdůraznila, že celý systém je založen především na prevenci. "Vyhodnotili jsme nejčastější mimořádné události na odděleních a snažíme se všechny rizikové faktory postupně odstraňovat. Jde nám především o prevenci pádů, záměny léků či ochrany před agresivními osobami," dodala Pavelková. Personál slibuje, že nový systém řízení přispěje i k lepší informovanosti pacienta. Nemocnice proto připravuje takzvané informované souhlasy, jejichž prostřednictvím bude pacient před vlastním výkonem dostatečně seznámen s léčbou i případným rizikem. "V rámci zlepšení informovanosti pacientů jsme také zřídili dietní poradnu, poradnu pro pacienty se střevním vývodem, přednášky pro budoucí rodiče a cvičení pro nastávající maminky," uvedla vedoucí oddělení řízení kvality Daniela Chaloupková. Zpětnou vazbou zavedeného systému bude pravidelný průzkum spokojenosti pacientů.

Patová situace kolem vlády Stanislava Grosse zatím trvá. Ministři naznačili, jakým způsobem chtějí z vládní krize vybřednout. Hlasování o důvěře navrhují spojit s projednáváním konkrétního zákona. To ale odmítl prezident Václav Klaus. Hlava státu vyčkává. Demise tří lidoveckých ministrů a unionisty Vladimíra Mlynáře zatím nepřijal. Chce počkat, zda počet odcházejících ministrů nenaroste. Pondělí naznačilo, kteří z ministrů a za jakých podmínek hodlají zůstat ve vládě. Například ministryně Petra Buzková chce z vlády odejít, pokud kabinet získá důvěru jen díky komunistům. Ve vládě chtějí i nadále setrvat ministři Zdeněk Škromach a František Bublan. Svou účast v kabinetu podmiňuje hlasováním o důvěře vicepremiér Martin Jahn. Nakročeno k odchodu z vlády má také ministr Jaroslav Bureš. Čeká, zda se kabinet ve středu nerozhodne jako celek podat demisi. Pokud tak neučiní, rezignuje. Stejně uvažuje i ministr obrany Karel Kuhnl a spravedlnosti Němec. Gross v neděli oznámil, že jeho vláda požádá sněmovnu o vyslovení důvěry. "Sněmovní matematika" postavená na základě politické reality říká, že bez podpory komunistů se vláda neobejde. Kabinet by měl o dalších krocích jednat ve středu. Ekonomové a analytici soudí, že rozhodnutí Grosse požádat s menšinovou vládou o důvěru zvýšilo pravděpodobnost předčasných voleb. Přesto jsou zatím podle nich potřebné hospodářské reformy v nedohlednu. Pád vlády by totiž vedl k několikaměsíční krizi, při které by žádná důležitá rozhodnutí nepadla. Sociální demokraté chtějí spojit otázku důvěry s některým zákonem, například o majetkových přiznáních, střetu zájmů či daňovými změnami. Komunisté už naznačili, že v takovém případě jsou připraveni vládu podpořit. Takový postup ale odmítá Klaus. Země podle něj potřebuje rychlé řešení současné krize, a ne další odklady. Považuje za "naprosto nemožné", aby vládní krize pokračovala. Kdyby ale vláda požádala parlament o pouhé vyjádření důvěry a nespojovala to s jinými věcmi, musela by sněmovna hlasovat do 14 dnů. Agentura Reuters dnes napsala, že menšinová vláda Stanislava Grosse parlamentní hlasování o důvěře patrně nepřežije. Podle Reuters je Grossův krok odpovědí na stoupající tlak prezidenta Václava Klause a některých ministrů, které rozrušil fakt, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 musela vláda spoléhat při hlasování na totalitní stranu.