Zprávy | Z archivu rubriky


Hokejisté Zlína stejně jako před rokem postoupili do finále extraligy a budou obhajovat loňský titul. V rozhodujícím sedmém semifinálovém utkání zvítězili nad Vítkovicemi 4:1 a jejich posledním soupeřem v play off budou Pardubice. Finálová série hraná na čtyři vítězství začne v úterý ve Zlíně, který vyhrál základní část soutěže.

Hokejový trenér Marek Sýkora, který působil uplynulé dva roky v ruském Magnitogorsku, se dohodl na dvouleté smlouvě v extraligové Plzni. Tým povede s asistenty Radimem Rulíkem a Radkem Kampfem, které klub jmenoval již dříve. Informaci potvrdil na oficiálních internetových stránkách klubu jeho prezident Tomáš Král.

V letním fotbalovém Poháru Intertoto bude mít v příští sezoně český fotbal opět trojnásobné zastoupení. Generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu Petr Fousek oznámil, že UEFA stejně jako v předchozích letech vyhověla české žádosti o zvýšení kvóty. Na rozdíl od některých jiných zemí je totiž v České republice o tuto soutěž, z níž lze postoupit do Poháru UEFA, velký zájem.

Letní přestup útočníka Milana Baroše z Liverpoolu do Valencie zřejmě není pouhou utopií. Funkcionáři španělského mistra prohlásili, že o českého fotbalového reprezentanta mají opravdový zájem a rádi by jej v příští sezoně viděli ve své sestavě. "Hledáme možnosti, jak přestup uskutečnit," citoval ředitele klubu Eduarda Manciu internetový server icliverpool.icnetwork.

V zamotaném příběhu českého fotbalisty Marka Heinze v Mönchengladbachu možná nastal zvrat k lepšímu. Na začátku března jej kouč Dick Advocaat kvůli špatné tréninkové morálce přeřadil mezi amatéry, pak Heinz marně usiloval o přestup do Sparty a před dvěma týdny se sedmadvacetiletý reprezentant do Německa vrátil. Nyní je poprvé v jarní části sezony připraven nastoupit k bundesligovému utkání v neděli proti Bochumi.

Kanonýr slovenské fotbalové reprezentace Lubomír Reiter ukončil své čtyřleté působení v Sigmě Olomouc. Jednatřicetiletý útočník se v poslední den přestupního termínu stal novou posilou klubu Chicago Fire, který hraje ve Spojených státech profesionální soutěž Major League Soccer.

Prezident Václav Klaus požádal premiéra Stanislava Grosse o veřejný slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament s žádostí o důvěru. Veřejný slib požaduje ještě předtím, než přijme demisi tří lidoveckých ministrů a jmenuje jejich nástupce. Páteční parlamentní hlasování o nedůvěře vládě a vystoupení zástupců stran vnímá prezident jako další vyhrocení krizové situace, nikoli jako její vyřešení. "Sděluji touto cestou, že dříve než přijmu demise a než eventuálně jmenuji nové ministry, předsedu vlády požádám o veřejný slib, že s novou, rekonstruovanou vládou předstoupí v patřičné době před parlament s žádostí o důvěru, a tím o potvrzení svého mandátu," řekl Klaus na mimořádné tiskové konferenci zhruba dvě hodiny poté, co vláda Stanislava Grosse přežila parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry. Prezident předpokládal, že bez ohledu na výsledek hlasování zahájí jednání s politickými stranami. Po vystoupeních zástupců stran při schůzi sněmovny ale dospěl k závěru, že on i veřejnost už jejich názory a postoje znají.

Také předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek už ve sněmovně vyzval Grosse, aby jeho vláda bez lidovců požádala sněmovnu o důvěru. Podle Kalouska se nyní Grossova vláda opírá o koalici ČSSD, US- DEU a KSČM. "Pokud dostane takováto koalice důvěru, bude to sice ještě o něco děsivější než teď, ale bude to alespoň čisté a poctivé a nikdo vás, pane premiére, nebude moci podezírat z podvodu," prohlásil Kalousek.

Konfederace politických vězňů v otevřené výzvě požádala Václava Klause, aby odmítal jakákoli vyjednávání s českými komunisty a nepřijal v této době demisi ministrů současné vlády. "Jsme si vědomi, vážený pane prezidente, že vy, jako jediný nejvyšší reprezentant českého národa, můžete zabránit opakování katastrofy naší demokratické společnosti," uvedla ve výzvě předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová s poukazem na únor 1948.

Automobilka Škoda Auto se opět stala nejvíce obdivovanou tuzemskou společností v soutěži pořádané sdružením Czech Top 100, kde hlasují převážně manažeři. Na druhou příčku si o jedno místo polepšila energetická firma ČEZ. Skok až na bronzový stupeň se povedl farmaceutické společnosti Zentiva, která v minulých letech mezi nejlepší desítkou nebyla. Výsledky oznámil Tomáš David z Czech Top 100.

Škoda Auto, zatím jediný vítěz v sedmileté historii ankety, zvítězila s naprostou převahou. David neuvedl bodové pořadí, řekl pouze, že první místo automobilky bylo jednoznačné s převahou desítek procent. Mluvčí třetí Zentivy Věra Kudynová přirovnala postavení mladoboleslavské firmy ke stejné suverenitě, jakou Karel Gott vládne v populární hudbě. Zentivě pomohlo k úspěchu podle organizátorů zejména umístění akcií na kapitálových trzích včetně pražské burzy, což se jí podařilo jako první české společnosti v historii.

Loňské druhé pořadí neuhájil Plzeňský Prazdroj, který skončil těsně pod pomyslnými stupni pro nejlepší. Na pátou příčku poskočila z loňské desáté pozice Skanska CZ. Do All Stars se ještě prosadily Budějovický Budvar, Komerční banka, Třinecké železárny, Barum Continental a Česká pojišťovna. Za překvapivý označil David neúspěch mobilních operátorů, z nichž Eurotel byl ještě loni čtvrtý.

V soutěži hlasovalo kolem 500 osob, v drtivé většině manažerů, doplněných dalšími ekonomickými odborníky a analytiky či zástupci profesních sdružení a svazů. Mezi rozhodující kritéria výběru firmy patří například tržní postavení, schopnost inovací, vztah k zaměstnancům, postavení v regionu či ekologičnost provozu.