Zprávy | Z archivu rubriky


Čtením řady znaleckých posudků otevřel ve čtvrtek po několikaměsíčním odročení olomoucký soudce případ smrti nejmenšího psa na světě čivavy Ondry. Majitelka slavného zvířete z Třeštiny na Šumpersku žádá po veterinární ordinaci, která psa léčila, milionové odškodné. Tvrdí, že podáním nevhodného léku zavinila smrt psího rekordmana. Veterinář to však odmítá. Případ soudce odročil na příští čtvrtek, kdy by mohl padnout rozsudek.

Jedním ze stěžejních důkazů byl ve čtvrtek znalecký posudek, který odborníci zpracovali na základě exhumace psa. Kvůli tomuto posudku museli znalci vykopat kosti čtyři roky mrtvého zvířete. Z hrstky ostatků psa vážícího 850 gramů zjistili, že primární příčinou smrti byla vrozená vodnatelnost mozku. "Kostra hlavy psa byla defektní a vývoj kostí stagnoval," uvedli odborníci.

Žalující strana však se závěry nesouhlasila. "K tomuto posudku nebyl přizván nikdo ze znalců toxikologie a farmakologie. Tuto vrozenou chorobu může podání léku Ivomec zdůraznit. Jeho stopy však v těle psa již nebylo možné nalézt," uvedl obhájce majitelky psa Miloslavy Vašíčkové Petr Konečný.

Kvůli smrti psa se do soudního sporu zapojili nejen pracovníci vědeckých ústavů včetně profesorů či docentů, ale i jeden švýcarský lékař. Ze znaleckých posudků nejen vyplynulo, že že čivava trpěla vrozenými vadami a měla těžké onemocnění, ale také to, že byla několikrát překročena dávka léku, kterou jí veterinář aplikoval. "Užití léku považujeme za nevhodné," sdělili rovněž znalci.

Čivava Ondra měla v kohoutku 15 centimetrů. Jeho tělesné proporce se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů. Oproti zástupcům stejné rasy byla jeho váha takřka poloviční a v kohoutku měl o čtyři centimetry méně. Zástupci mexického plemene čivava jsou nejmenšími psy na světě.

Vznik menšinové vlády po odchodu KDU-ČSL z vládní koalice je podle ekonomických expertů nejhorším možným řešením současné politické krize. Většina analytiků se domnívá, že kabinet s menšinovou podporou by nedokázal prosadit nutné ekonomické reformy. Nejlepším řešením je údajně pád vlády a vypsání předčasných voleb, nebo vytvoření většinového kabinetu. Zástupci KDU-ČSL však tvrdí, že by dobře navržené ekonomické reformy ve sněmovně podpořili. První místopředseda lidovců Jan Kasal dnes ČTK řekl, že by lidovci například podpořili snižování daní nebo omezování výdajů. "Reformní kroky, které budou v souladu s politikou KDU-ČSL, budeme podporovat. Vždycky to byl Miroslav Kalousek, který tuto vládu tlačil k omezování výdajů," řekl. "Taková vláda by pak mohla konečně rozjet razantní reformy, které potřebujeme nejen kvůli plnění maastrichtských kritérií, ale hlavně kvůli sobě. Důchodová reforma měla být totiž již zahájena," řekl ČTK analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve čtvrtek uvedl, že vláda, pokud v pátek přežije hlasování o nedůvěře, bude pokračovat se stejným programem, jaký má nyní. "Bude to tatáž vláda bez KDU-ČSL a bude pokračovat ve stejném programu," řekl. Dodal, že jeho ministerstvo plánované škrty ve výdajích za 70 miliard promítne do návrhu rozpočtu na příští rok, i kdyby se na nich vláda nedohodla.

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní repo sazba tak klesne na dvě procenta. Sazby se ocitnou na stejné úrovni jako v eurozóně. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem historicky nejlevnější úvěry na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je také významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají své peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna přispěje snížení sazeb k omezení dlouhodobého posilování koruny, což je dobrá zpráva pro exportéry. Koruna ve čtvrtek reagovala jen nepatrným oslabením na 29,94 Kč/EUR, poté se vrátila na 29,90 Kč/EUR. Reakce byla podle Tomáše Vlka z Patria Online slabá, protože snížení sazeb očekávala většina trhu.

ČNB naposledy snižovala sazby v lednu. V dubnu bude mít banka hotový nový inflační výhled. Ten by měl podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška potvrdit, jak velký prostor ke snížení sazeb existuje. Do dubna se podle něj také snad vyřeší politická krize, která je nyní pro rozhodování ČNB jedním z prvků nejistoty. Dvě procenta by měla být pro české sazby dnem, neboť ČNB podle ekonomů nebude chtít snížit úroky pod úroveň Evropské centrální banky.

Premiér Stanislav Gross ve čtvrtek na Pražském hradě oficiálně předal prezidentovi Václavu Klausovi demise tří lidoveckých ministrů. Prezident demise formálně převzal, neznamená to ale, že by je podle ústavy zatím přijal. Vyčká podle svých slov do pátečního hlasování o nedůvěře vládě, pak rozhodne o dalším postupu. Gross po schůzce s prezidentem potvrdil, že uvolněná místa ve vládě by mohli zaujmout poslanec ČSSD Radko Martínek, velvyslanec při EU Jan Kohout a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Formálně ale premiér zatím Klausovi nenavrhl, aby je jmenoval do ministerských křesel. "I já souhlasím s tím, že je třeba vyčkat hlasování sněmovny o nedůvěře vlády," řekl premiér a šéf ČSSD.

Martínek má nahradit ministra životního prostředí Libora Ambrozka, Kohout by měl místo Cyrila Svobody stanout v čele české diplomacie a Švagr spravovat resort dopravy, který dosud řídil Milan Šimonovský. Švagr ČTK řekl, že s Grossem jednal, nechtěl se ale vyjádřit, zda nabídku přijal.

Prezident prohlásil, že zatím nebude činit žádné zásadní rozhodnutí a vyčká na hlasování poslanců o nedůvěře vládě. K občanským demokratům a lidovcům, kteří budou hlasovat proti Grossově kabinetu, se zřejmě komunisté nepřidají, a vláda by tak mohla pokračovat dál. "Před tímto hlasováním já v žádném případě žádný další výrok neučiním," uvedl Klaus.

Někteří sociálnědemokratičtí ministři již dříve řekli, že by nezůstali ve vládě, která by se opírala o KSČM. Pokud by ale zůstalo u toho, že komunisté se při hlasování o nedůvěře zdrží hlasování, možná by jim to nevadilo. Například ministr financí Bohuslav Sobotka dal najevo, že s takto vyjádřenou tolerancí KSČM vládě by problém neměl. "Pro nás to není ani personální, ani programový obchod s KSČM. Ta, ať zítra bude hlasovat jakkoli, tak zůstane opoziční stranou," uvedl.

Někteří sociální demokraté ČTK řekli, že i kdyby se několik ministrů za ČSSD rozhodlo odejít z vlády kvůli její závislosti na komunistech, nepodávali by demisi teď, ale až později a třeba pod jinou záminkou. Nechtějí prý nyní Grossovi dál komplikovat situaci. Tito politici také uvedli, že KSČM stupňuje své požadavky na ČSSD, což prý řadu sociálních demokratů rozladilo.