Zprávy | Z archivu rubriky


Podle místopředsedy hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martina Římana (ODS) není třeba dál regulovat podmínky pro výprodeje v obchodech, jejichž zpřísnění chce ve vládě prosadit ministerstvo průmyslu a obchodu. Říman v diskusním pořadu televize Nova uvedl, že podmínky na trhu dostatečně upravuje stávající legislativa a chování obchodníků navíc reguluje silná konkurence. Naopak podle člena hospodářského výboru Jaromíra Schlinga (ČSSD) je nutné zvýšit ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami obchodníků.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban chce ve vládě prosadit přísnější verzi návrhu novely zákona o regulaci reklamy, která má zavést pořádek do výprodejů v obchodech. Legislativní rada vlády původní návrh ministerstva průmyslu a ochodu zmírnila do podoby, která podle Urbana nevnese do problematiky výprodejů nic nového. Vláda již schválení normy dvakrát odložila a znovu o ní bude jednat příští týden ve středu.

Říman s návrhem nesouhlasí. "Spotřebitel má právo být chráněn a největší ochrana každého spotřebitele v tržním hospodářství je to, že na trhu existuje konkurence. A ta konkurence v maloobchodě je dnes tak silná, že spotřebitel, když se spálí jednou, tak nemá žádný důvod nechávat se spálit podruhé či potřetí. Jde prostě jinam," uvedl Říman. Upozornil, že v případě schválení přísnější varianty novely zákona o regulaci reklamy by obchodníci museli umět odhadnout poptávku po zlevněném zboží. "V podstatě to znamená, že obchodník musí vědět, kolik toho prodá, a podle toho se musí zachovat. Ať někdo vysvětlí obchodníkovi, jak má zjistit, jaká bude po zboží poptávka," podotkl Říman.

Naopak Schling míní, že by se podmínky pro výprodeje měly upravit. "Spotřebitel má být nějakým způsobem chráněn proti nekalým praktikám (obchodníků). Proti němu přece stojí zkušení odborníci na reklamu, stojí proti němu silné organizace," prohlásil Schling. Podle něj by dobře nastavená úprava podmínek pro výprodeje mohla spotřebitele ochránit až před několikatisícovými ztrátami.

Obchodníci by podle přísnější verze novely museli s ohledem na očekávanou poptávku zajistit buď dostatek zboží pro celé výprodejové období, nebo by u zlevněného zboží měli uvést jeho množství v jednotlivých prodejnách. Úprava tak má podle MPO zabránit případům, kdy se obchodníci pomocí klamavé reklamy na slevy snaží do svých obchodů přilákat co nejvíce zákazníků.

Předčasné volby jsou jedna z možných, ovšem krajních variant řešení současné situace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). O předčasných volbách jako o jedné z možností se podle něj při jednání poslanců ČSSD již dříve zmínil také premiér Stanislav Gross. Zaorálek však považuje za velmi obtížné, aby se sněmovna na předčasných volbách dohodla. Myslí si ale, že vláda má dobré výsledky a měla by se snažit svůj mandát dokončit.

Lidovci trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud mají v kabinetu zůstat do konce řádného volebního období. Když Gross neodejde, chtějí začít s koaličními partnery jednat o co nejrychlejším konání předčasných voleb. Dlouhodobě a nejhlasitěji po nich volá ODS. Předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý v pořadu televize Prima potvrdil, že podle občanských demokratů je to nejlepší varianta. Soudí, že nejlepším východiskem jsou předčasné volby i pro ČSSD. "Nemáte žádné jiné východisko," řekl místopředsedovi ČSSD a vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi. Škromach uvedl, že socialisté se předčasných voleb nebojí, ale neusilují o ně. Na dotaz moderátora, zda lze jednat i o vládě bez Grosse, Škromach řekl, že diskutovat lze o čemkoli. Současně ale označil postoj lidovců za nezodpovědný. Připomněl, že ústřední výkonný výbor strany podpořil Grossovo setrvání ve funkci premiéra. Škromach a Gross se na nadcházejícím sjezdu utkají o místo předsedy strany. Vicepremiér často hovoří o takzvaném německém modelu, tedy o oddělení funkcí premiéra a šéfa strany. Již dříve uvedl, že by po sjezdu jiný předseda ČSSD, tedy případně i on, dokázal lépe vyjednávat s Kalouskem. Úvahu, podle níž by byl Gross předsedou ČSSD a on premiérem, označil za spekulaci. Soudí, že po sjezdu bude třeba jednat nejen s koaličními partnery, ale i s opozicí.

Kdyby se strany chtěly předčasných voleb dopracovat schválením zvláštního ústavního zákona, muselo by ve sněmovně takovou normu podpořit nejméně 120 poslanců. ODS a KDU-ČSL ale mají dohromady jen 78 hlasů.

Korupční aféra spjatá s nezákonným získáváním licence na řízení taxíku má již 75 obviněných, k nimž zřejmě brzy ještě jeden člověk přibude. "Pak zbývá vyslechnout přes desítku svědků a doplnit listinné důkazy," řekla ČTK státní zástupkyně. Vyšetřování bude patrně uzavřeno v červnu.

O případu v lednu informovala Mladá fronta Dnes. Podle ní minimálně 65 pražských taxikářů získalo licenci podvodem, protože k žádostem o ni přikládali zfalšované výpisy ze svých rejstříků trestů. Vedle taxikářů patří k obviněným i bývalá úřednice pražského magistrátu Daniela Siglerová, nyní provozovatelka taxislužby, a zaměstnankyně Ústavu dopravního inženýrství Eva Müllerová. Právě k Müllerové údajně směřovaly od Siglerové a taxikářů desetitisícové úplatky. Byla totiž členkou zkušební komise, která o taxikářských licencích rozhodovala. Za úplatek Müllerová podle MfD taxikářům umožnila, aby si vybrali termín zkoušky a počítač, u kterého test z pravidel silničního provozu a místních znalostí napíšou. U stolu prý měli připravený tahák.

Pro získání licence musí mít taxikáři čistý trestní rejstřík. Ten jim údajně obstarávala Siglerová a taxikář Jiří Kofroň, kteří se podíleli na falšování výpisů z rejstříku. V případu je za korupci stíháno deset lidí, kvůli padělaným rejstříkům 68. Tři obvinění jsou podezřelí jak z úplatkářství, tak z padělání a pozměňování veřejné listiny, upřesnila státní zástupkyně.

Vzhledem k nebývalému rozsahu kauzy předpokládá, že jen seznamování obviněných s vyšetřovacím spisem potrvá celý květen a část června. Očekává, že v červenci by od policie mohl přijít návrh obžaloby.

Nad termínem a pravidly voleb, které by měly vyřešit rozkol v pražské židovské obci, se po neděli vznáší otazník. Předpokládalo se, že volby se uskuteční v dubnu. Většina z účastníků jednání obce v Městské knihovně se ale přiklonila k názoru, že je třeba ještě pracovat na volebním řádu. ČTK o jednání informoval člen obce Tomáš Jelínek. "Volební řád je zástupný problém. Pan Jelínek chtěl odložit volby, neznámo z jakých důvodů," řekl Jelínkův oponent František Bányai, který obec do předčasných voleb vede. V dubnu ale podle něj volby "určitě nebudou". Jelínek uvedl, že druhá strana sporu, reprezentovaná Bányaiem, v lednu vyhlásila volby, ačkoli volební řád chtěla schválit až dnes. Podle Jelínka však není správné přijímat ho až tehdy, kdy už byly vydány seznamy voličů a různé volební komise pracují, aniž byly schváleny. Shromáždění obce v neděli také volební řád neschválilo, dodal. Většina z účastníků jednání se podle Jelínka shodla na tom, že do něj musí být zapracovány připomínky a volby mohou být vyhlášeny teprve ve chvíli, kdy bude existovat platný volební řád. Lednové vyhlášení voleb bylo tedy nedělním rozhodnutím vlastně anulováno, soudí Jelínek.

Na podzim byla reprezentaci obce vedené Jelínkem vyslovena nedůvěra. "Byl jsem protiprávně zbaven funkce," uvedl Jelínek. Bányaie tehdy zvolila část členů počtem přesahujícím 200 hlasů. Jelínka podpořila v korespondenčním hlasování o důvěře reprezentaci obce třetina ze zhruba 1500 členů. Obě strany tvrdí, že právě jejich postup je legální, že odpovídá stanovám, které druzí naopak vykládají špatně.

Pražská židovská obec je tedy nyní rozdělena na dvě hlavní frakce. Na jedné straně stojí platforma Obec pro všechny, na druhé Koalice kolem předsedy Jelínka. Koalice vydala deklaraci, v níž dosavadní přípravu voleb kritizuje. Jelínek ČTK řekl, že volby by se neměly odkládat. "Ale musí to být volby, které budou garantovat, že na přípravě se budou podílet všechny strany, které v obci jsou," uvedl.

Postup Městského státního zastupitelství v Praze v kauze ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) odporuje etice a mohla jím být porušena i část zákona o státním zastupitelství. V telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu České televize to řekla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Nemůže dojít k situaci, kdy dotyčný budoucí obviněný se dozví, že je obviněn, z novin... Odporuje to nejen etickému kodexu státního zástupce, ale mám za to, že byl porušen i paragraf 24 zákona o státním zastupitelství," řekla v ČT Benešová. Chce proto věc prověřit.

Ministr se o chystaném obvinění dozvěděl z médií. Údajně má být stíhán v souvislosti s převodem peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o.

O tom, že policie dostala pokyn ministra obvinit, informoval média státní zástupce Jan Karabec. Později zastupitelství médiím sdělilo, že se tak stane do 5. dubna. Podle Benešové je Karabec mladý státní zástupce, který zřejmě nemá dostatečné zkušenosti.

"Nejde o uřeknutí jednoho mladého státního zástupce. I zkušený mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze pan (Martin) Omelka ve čtvrtek uvedl, že budu obviněn," kritizoval ministr Mlynář v ČT postup zastupitelství. Podle náměstkyně městského státního zástupce Marcely Kratochvílové Karabec jen potvrdil informaci, která byla již známa. "Nemám žádné takové poznatky, že by mohla uniknout od nás," uvedla.

Mlynář dnes zopakoval, že obvinění stále neobdržel a neví, co je jeho obsahem. Až dorazí, je připraven podat proti němu stížnost. Bude-li zamítnuta, zváží demisi. Už také podal trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění na bývalého zaměstnance ministerstva Milana Nováka, který na něj trestní oznámení podal. Upozornil také na to, že společnost Testcom servis skončila své působení v kladných hodnotách. "Na založení společnosti bylo vloženo 7,5 milionu korun, na účtu nakonec zůstalo 7,9 milionu," upřesnil ministr. Dodal, že společnost nebyla soukromá. "Je plně pod kontrolou státu a zapsal ji krajský obchodní soud," řekl. Založením společnosti Testcom servis Mlynář pověřil výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezeným zakládat ani financovat. V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit.

Odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k evropské ústavě a další evropské integraci se zabývá komentář nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Ve vzájemném pojímání Čechů a Evropanů z EU se v malém odehrává totéž co ve vztazích mezi Evropou a USA, napsal list. Tak jako by Evropané volili Johna Kerryho a Američané si zvolili George Bushe, tak přispívají Češi ke zklamání Evropanů z EU, když dávají přednost kritikovi EU Václavu Klausovi před Václavem Havlem, uvedl deník. A podotkl, že Klausova obliba stoupá od chvíle, kdy přišel na Hrad.

V EU si začínají dělat o Čechy obavy. Mezi politiky z deseti nových členských zemí je Klaus nejostřejší a nejjednoznačnější odpůrce ústavy Evropské unie. Co paměť sahá, jen Margaret Thatcherová se svého času vyslovila stejně nekompromisně proti maastrichtskému projektu federalizované EU.

Hádankou, jak to, že nikoliv euronadšený, ale přece jen eurooptimistický národ více důvěřuje nejprominentnějšímu odpůrci euroústavy než kterémukoliv z proevropských pražských politiků, se zabývají čeští i zahraniční politologové, uvedl nedělník. Člověk se možná přiblíží k řešení, když vezme v úvahu, že tato důvěra se vztahuje na charakter, nikoliv na Klausovy politické názory. "Češi si na něm cení to, že prezident své názory nezměnil, ani nezmírnil. Klaus zůstal takový, jaký byl vždycky, jeho názor na Evropskou unii není oportunistický," napsal list. Klaus je přesvědčen, že čím více svobody a otevřenosti systémy mají, tím efektivněji fungují. Tato myšlenka je klíčem k pochopení jeho kritiky zastánců evropské integrace. Ctitel ekonomického liberála Friedricha von Hayeka se obává ztráty svobody dalším přesunem politického rozhodování z demokraticky kontrolovaného prostoru národních států na "postdemokratickou" kontrolu občanům vzdálenou evropskou úroveň.