Zprávy | Z archivu rubriky


Na pražském Václavském náměstí se v sobotu v určitou chvíli nedalo poznat, zda se zde koná akce na podporu opozice kubánského režimu, nebo jeho oslava. Na jednom místě se totiž sešli lidé požadující propuštění kubánských politických vězňů a mladí komunisté.

Již druhým dnem zde pořádala společnost Člověk v tísni akci, která má kubánské disidenty podpořit. Do symbolické vězeňské cely se postupně nechalo zavřít několik desítek lidí, včetně známých osobností. Časem stráveným v cele vyjádřili solidaritu 75 Kubáncům, kteří pro své kritické názory byli před dvěma lety odsouzeni k vězení. Mezi "vězni" se v pátek objevili například herci Tomáš Hanák s Aňou Geislerovou. V sobotu mohli kolemjdoucí vidět za mřížemi režiséra Jana Hřebejka, fotografa Tona Stana a několik bývalých disidentů a spisovatelů.

Proti nim se na dvacet minut postavilo zhruba 15 mladých lidí se sovětskými vlajkami. Přišli právě kvůli akci nadace Člověk v tísni. Mezi oběma stranami se poté strhla hlasitá výměna názorů. "Chceme upozornit na to, že kampaň vedená proti Kubě není jen otázka této vězeňské klece, ale dlouhodobá věc, která pouze ukazuje, že existuje dvojí metr při nahlížení na lidská práva," řekl ČTK zástupce Komunistického svazu mládeže Zdeněk Štefek. Se svými vrstevníky naopak přišel podpořit současný komunistický režim Fidela Castra. "Organizátorům z nadace vadí několik disidentů, ale nevadí jim například porušování práv na základně Guantánamo Spojenými státy i v řadě dalších zemí. Nesouhlasíme s tím, co podniká Člověk v tísni. Myslíme si, že je to prodloužená ruka určitých kruhů, která si klade za cíl politickou destabilizaci na Kubě," uvedl Štefek. Podle něj je řada kubánských disidentů a bojovníků za lidská práva jen skupina spojenců teroristů, kteří vyhazovali do povětří letadla, ničili úrodu, vraždili učitele. Mladí komunisté zde uspořádali dvacetiminutovou petiční akci a získali během krátké chvíle několik podpisů především z řad starších občanů. "Chceme podpořit Kubu. Není to jen naše akce, probíhá celosvětově a staví se na obranu Kuby," dodal Štefek.

"Je to provokace, o kterou se mladí komunisté pokusili už loni. Nikoho ale nepřekvapí jejich postoje. Obvinění, že Člověk v tísni podporuje terorismus, je příliš agresivní. Pochybuji, že někdo mírumilovným happeningem na podporu politických vězňů bude teroristou," reagovala na protest členka nadace Dana Baschová.

Schopnost politiků domluvit se na tom, zda občané dostanou šanci vyjádřit se mimo jiné k evropské ústavě, prověří v příštích 14 dnech Poslanecká sněmovna. Součástí její schůze, která začne v úterý, má být první čtení vládního návrhu ústavního zákona, na jehož základě by se lidé mohli v referendu vyslovit k zásadním otázkám vnitřní či zahraniční politiky státu - tedy třeba i k evropské ústavní smlouvě.

Parlamentní debata o předloze nebude jednoduchá a její závěr nelze předvídat. Levice a pravice se totiž dlouhodobě neshodují v tom, zda má mít Česko jeden obecný zákon umožňující pořádat referenda o různých věcech, nebo zda má parlament pro každé z nich přijímat zvláštní zákon. Kvůli sporům se dosud parlament shodl jen na jedné jednorázové předloze, která umožnila pouze referendum o vstupu Česka do Evropské unie. Rozpory jsou i kolem data konání tohoto referenda. Nejsilnější vládní strana ČSSD by ho ráda spojila s volbami do sněmovny příští rok, ODS by ho chtěla ještě letos.

Podle vládní předlohy by lidé v referendu nemohli rozhodovat například o zrušení Senátu, odvolání prezidenta, ministrů a zákonodárců ani o daních a zákonech. Schválení předmětu referenda by zajistil souhlas nadpoloviční většiny hlasujících. Pokud by návrh lidé zamítli, mohlo by se referendum se stejnou otázkou opakovat nejdříve za dva roky. Návrh nestanoví minimální voličskou účast nutnou pro platnost hlasování.

Lidovci trvají na odchodu Stanislava Grosse z čela vlády, pokud má KDU-ČSL setrvat v kabinetu do konce řádného volebního období. Když Gross neodejde, chtějí křesťanští demokraté začít s koaličními partnery jednat o co nejrychlejším uspořádání předčasných voleb. Vyplynulo to z usnesení, které v sobotu schválila celostátní konference KDU-ČSL.

Lidovci se nedávno zavázali, že do velikonočního sjezdu socialistů nebudou na Grossovu rezignaci naléhat, sobotní usnesení také výslovně o Grossovi nehovoří. Pověřuje předsednictvo KDU- ČSL, aby s novým vedením ČSSD dohodlo takové změny koaliční smlouvy, které ukončí nynější krizi. Z odpovědí šéfa strany Miroslava Kalouska na dotazy novinářů však vyplynulo, že na požadavku Grossova odchodu se nic nemění. "My se pokusíme dohodnout změny v koaliční smlouvě personálního charakteru. Takovou změnu ..., která by nám umožnila pokračovat v koaliční spolupráci do konce řádného volebního období," prohlásil.

Část usnesení, která hovoří o změně koaliční smlouvy, schválili podle Kalouska delegáti drtivou většinou hlasů, jeden se zdržel. Předseda KDU-ČSL řekl, že neví, o koho šlo. Podle informací ČTK patřil tento hlas ministru zahraničí a místopředsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi, o kterém média spekulují jako o lidovci, který má k tvrdému postoji vůči Grossovi určité výhrady. Svoboda ale nedávno zdůraznil, že všichni lidovečtí ministři se řídí vůlí stranického vedení a žádný z nich nemůže postupovat samostatně.

Premiér Stanislav Gross v televizi Prima prohlásil, že se požadavky lidovců zabývat nehodlá: "Je to jejich suverénní rozhodnutí." Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK řekl, že předčasné volby nejsou pro ČSSD vůbec téma. Očekává, že nadcházející sjezd sociální demokracie zvolí Grosse do čela strany a že zůstane i premiérem. Takové řešení podporuje. Místopředseda US-DEU František Pelc soudí, že mluvit se sice dá v krajním případě i o předčasných volbách, když to ale navrhuje koaliční partner, je to prý "hodně zvláštní". Pelc nevěří, že je možné potřetí v tomto volebním období dojednávat koalici. "To je docela karikatura stability," řekl ČTK.

Hladiny řek a potoků v horních a středních úsecích dosáhly většinou svých maxim a situace by se měla pozvolna uklidňovat. V sobotu kolem poledne platil třetí povodňový stupeň, stav ohrožení, na více než 30 místech. Voda zaplavila sklepy, pole a na mnoha místech přehradila silnice. V neděli mají kulminovat řeky v dolních úsecích a záplavy by měly odeznívat. Dešťové srážky, které jsou pro vývoj situace zásadní, meteorologové v neděli, pondělí a úterý nepředpokládají.

První povodňový stupeň, bdělost, platí v podstatě na celém území republiky. Pohotovost, druhý stupeň, byla vyhlášena na více než 56 místech. Ve dvou případech už hasiči preventivně evakuovali obyvatele. Evakuace se zatím týkala oblastí na jižní Moravě, Brankovic na Vyškovsku a chatové osady Křivská u Ivančic v okrese Brno-venkov.

Problém způsobily i řeky na jihu Čech. Nežárka v Lásenici dosáhla třetího povodňového stupně v sobotu před polednem. Stejná situace byla od pátku i na Dyji v Dačicích. V noci na sobotu překročila třetí stupeň i Lužnice v Bechyni. Hasiči v kraji evidují od pátečního večera dvě desítky událostí.

O centimetr překonala v sobotu v 15:30 třetí povodňový stupeň hladina Labe v Ústí nad Labem, vystoupala na 601 centimetrů. Průtok se nadále zvyšuje, v pondělí by mohla hladina řeky kulminovat na výšce až 700 centimetrů. Město obyvatele informuje o stavu vody prostřednictvím hlásičů i SMS. Už v sobotu dopoledne Labe v Ústí zaplavilo silnici u Benešova mostu, která je součástí hlavního tahu Praha-Ústí-Děčín.

Na jižní Moravě nejvíce stoupla hladina Svratky. Třetí povodňový stupeň, ohrožení, je na Svratce ve Veverské Bítýšce před Brněnskou přehradou, ale i v Židlochovicích za Brnem. V obou místech voda stále stoupá.

V Moravskoslezském kraji byl v sobotu odpoledne vyhlášen třetí stupeň na řece Opavě v Opavě-Polní. Voda ze vzedmuté Opavy se už dostala mezi domy v Držkovicích na Opavsku a zaplavila i jednu ze dvou přístupových silnic. Vodohospodářům dělají starosti i Kravaře- Dvořisko na Opavsku, kde voda zaplavuje zahradní domky.

Záplavy na vodních tocích v Libereckém kraji začaly v sobotu po poledni ustávat. Z břehů se v noci vylila Nisa v Hrádku nad Nisou a Smědá ve Višňové na Liberecku. "Nejhorší máme již stoprocentně za sebou, ochladilo se a přestalo pršet," řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Také většina horních toků řek v Pardubickém kraji již kulminovala a jejich hladiny začaly klesat. Výjimkou zůstává Chrudimka a Třebovka pod rybníkem Hvězda.

Pokles rozbouřených toků zaznamenali vodohospodáři i v Olomouckém kraji. "Situace se zlepšuje. Řeka Morava klesla například v Raškově na Šumpersku. Na Moravské Sázavě v Lupěné se hladina v porovnání s ránem snížila o 20 centimetrů. Klesá i Třebůvka či Oskava," řekl po 15:00 Antonín Kurfürst z olomouckého závodu Povodí Moravy. Naopak na Moravě v Moravičanech voda stále stoupá.