Zprávy | Z archivu rubriky


Rakousko plánuje s finanční podporou Evropské unie a investorů urychlit výstavbu dopravní infrastruktury včetně tranzitních tahů do Česka. Vedle dálnice A5 k hraničnímu přechodu Drasenhofen/Mikulov počítá vídeňská vláda s kombinací veřejného a soukromého kapitálu také při modernizaci železničního koridoru od hornorakouského Summerau u hranic s Českem dále na jih alpské republiky. "Stávající plán předpokládá, že stavební práce na summerauské železnici začnou již v příštím roce a projekt by měl být dokončen v roce 2012," uvedl státní tajemník ministerstva dopravy Helmut Kukacka. Bez zapojení soukromého kapitálu by se modernizace tohoto železničního koridoru dokončila až v roce 2017, dodal. Železniční koridor od Prahy po hornorakouský Linec byl zařazen do projektu evropské dopravní sítě TEN. EU tak může uhradit až polovinu nákladů na přípravné práce a pětinu stavebních nákladů, což pro rakouský úsek koridoru znamená částku zhruba 40 milionů eur. Podle Kukacky se představitelé Česka a Rakouska již dohodli, že do léta vypracují společný materiál, aby se oba státy mohly ucházet o finanční podporu Bruselu. Úsek Summerau-Linec je součástí modernizace železniční tratě od severu alpské republiky po Spielfeld na hranicích se Slovinskem. Uskutečnění celého projektu si vyžádá náklady ve výši 950 milionů eur. S kombinací veřejného a soukromého kapitálu počítá Vídeň i při výstavbě dálnice A5 k českým hranicím, jejíž dokončení se očekává koncem roku 2009.

Česká republika se zatím nezařadí k zemím, kde je kouření, ale i prodej tabáku a alkoholu výrazně omezen. Návrh zákona, který s tím počítal, sněmovna po zhruba dvou letech projednávání opět vrátila do druhého čtení. V praxi to znamená, že jeho schválení se přinejmenším o několik měsíců odkládá. Hlasování o této normě již dolní komora odložila několikrát a širší shoda na její podobě stále není na obzoru. Proti je hlavně ODS. Místopředsedkyně zdravotního výboru Lucie Talmanová soudí, že zákon je špatně připraven a spotřebu tabáku a alkoholu stejně nesníží. Někteří zastánci předlohy ale tvrdí, že za nechutí přijmout ji stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Ve hře jsou například návrhy, které by kouření výrazně omezily i v restauracích, kde by mohli lidé tabáku holdovat jen v prostorách "stavebně oddělených" a řádně odvětraných. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí hostinským, kteří se obávají, že podmínky zákona nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.

Konzumace alkoholu v ČR v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Spotřeba cigaret se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.

Návrhu zákona ve středu hrozilo i zamítnutí. Předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš totiž poslancům řekl, že v současné podobě je nepřehledný a byl by jen obtížně vymahatelný. Na návrh komunistky Kateřiny Konečné se nakonec sněmovna přiklonila k opakování druhého čtení. Bureš by podle ní mohl zdravotnímu výboru předložit do dvou měsíců představu, jak má zákon vypadat.

Lidovci soudí, že pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra místo svého úřadujícího šéfa Stanislava Grosse, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Pokud ČSSD, která je politicky odpovědná za personální obsazení pozice předsedy vlády, navrhne změnu na této pozici, je KDU-ČSL připravena ke vstřícným dohodám tak, aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci," řekl ve středu odpoledne předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. K ochraně dobrého jména republiky podle lidovců přispějí tři kroky - Gross věrohodně uspořádá své finanční závazky, jeho manželka se vzdá všech svých podnikatelských aktivit - což už premiér avizoval - a koaliční strany se zaváží, že vznikne-li kterékoliv z ní finanční závazek přesahující 30 milionů korun, příslušná strana to zveřejní včetně průhledného způsobu vypořádání. Dodal, že kdyby se v podobné situaci jako Gross ocitl jakýkoliv ministr, každý "příčetný" premiér by okamžitě navrhl jeho odvolání. "Nikdo nevyšetřuje, nikdo nemoralizuje, pouze konstatujeme, že vznikl problém. To není kritika, ale snaha ho vyřešit," uvedl. "KDU-ČSL je pevně odhodlána dodržet své závazky a setrvat ve stávající koalici do konce řádného volebního období," prohlásil Kalousek. Reakce, které způsobila úterní výzva KDU-ČSL, označil za hysterické. "Koaliční smlouva je dohodnuta a platí. KDU-ČSL neudělala nic jiného, než zveřejnila krotký návrh na slušné jednání. Dočkala se hysterických reakcí," řekl šéf lidovců.

Premiérova manželka Šárka Grossová přeruší podnikání, a dokud bude Stanislav Gross ve vysoké funkci, svěří obchody renomované advokátní kanceláři. "Myslím, že to prospěje řadě věcí," řekl Gross při návštěvě Francie.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach reagoval na rozhodnutí manželky premiéra zdrženlivě. "Je to její rozhodnutí. Není to moje žena," uvedl. "Moje rodiče byli jedináčci, takže nemám ani žádného strýčka nebo tetičku," dodal druhý muž sociální demokracie v narážce na původ peněz, které si Gross půjčil na pořízení bytu. "Je to velmi moudré rozhodnutí, které může přispět k odstranění pochybností kvůli tomu, že žena premiéra podniká. Myslím, že bude dobré, když žena premiéra podnikat nebude a bude se třeba věnovat charitě," řekl novinářům předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. I když už odpoledne doporučil, aby Šárka Grossová přerušila své podnikání, Grossovi to prý neradil.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý zvolené řešení považuje jen za pokus o úhybný manévr, který nic neřeší. ODS teď nechystá žádné kroky. "Taktovku v této vládní krizi převzal předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dokud se neukáže, kam to povede - já mám čím dál větší strach, že nikam - tak my do té chvíle ani žádné kroky chystat nemůžeme," dodal.

"Pan premiér by si ušetřil hodně starostí, kdyby před pár lety splnil svůj slib a nechal si udělat bezpečnostní prověrku. Stejně by měli postupovat všichni, kteří mu něco vyčítají," soudí místopředseda US-DEU, ministr obrany Karel Kühnl.