Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika je připravena do vznikající mise NATO v Iráku vyslat tři až pět vojenských instruktorů. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr obrany Karel Kühnl, který o vojenských misích hovořil se svými kolegy na bezpečnostní konferenci v Mnichově. O instruktory mezinárodní společenství tento týden požádala irácká vláda, podle které jich je v zemi stále nedostatek. Noví školitelé by doplnili stočlenný kontingent českých vojenských policistů, kteří působí na základně Šaíba na jihu země. Ti zatím pracují v rámci Mnohonárodnostních sil (MNF), ale v budoucnu by i oni měli přejít do působnosti NATO.

Podle Kühnla by noví vysoce kvalifikovaní instruktoři sice měli svou domovskou základnu s ostatními českými vojáky, mohli by však být vysláni i do střední částí Iráku, kde NATO nyní působí. Dodal, že zatím není jasné, kdy by další Češi do Iráku odcestovali. "Je to třeba dohodnout se štábem, který misi NATO řídí," uvedl. Parlament navýšení české mise schvalovat nemusí - celkový počet vojáků i s novými instruktory nepřekročí limit, odsouhlasený parlamentem letos v lednu.

Praha má vojenské policisty v Iráku již více než rok. Společně s nimi tam je i malý chirurgický tým, který pracuje v britské polní nemocnici. Podle původního plánu se čeští vojáci měli ze země na konci letošního února stáhnout; Irák a Velká Británie, do jejíž zóny Češi patří, však požádaly o prodloužení mise, čemuž Česko vyhovělo.

Prezident republiky Václav Klaus by považoval za hrubou chybu, kdyby ČR přijímala jednotnou evropskou měnu v době, kdy ještě nebude plnohodnotným členem EU po vnějších i vnitřních stránkách. Před přijetím eura by měla země mít podle Klause takové ekonomické parametry, které ji umožní podílet se na měnové integraci Evropy a měla by mít také naprostou mobilitu pracovních sil. Klaus to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Naznačil také, že debata o kritériích přijetí eura je značně jednostranná. "Podstatnější jsou kritéria o tom, kdy je pro nás výhodné, abychom o to požádali. U nás se to pořád plete, u nás se hovoří pořád jen o kritériích, jestli oni nás vezmou, ale to jsou kritéria, kterou pro nás nejsou zajímavá. "Pro nás je klíčové, aby to bylo výhodné pro nás," řekl.

Vláda nadále počítá s tím, že Česko přijme euro do roku 2010. Země stále neplní pravidlo rozpočtového deficitu, které je jednou z podmínek pro přijetí eura. ČR má ale od EU podobně jako další noví členové výjimku - pod tři procenta by se schodky měly dostat v roce 2008. Deficit veřejných financí se pohybuje kolem 40 procent HDP a zde ČR nemá s plněním unijních požadavků problémy.

Prezident se také poměrně ostře vyslovil k fungování Paktu stability a růstu, který má zajistit úspěšné fungování Evropské měnové unie (EMU). Tato dohoda stanoví rozpočtová pravidla pro jednotlivé země EMU a postihy za jejich nedodržování. Hlavní zásadou je, aby země udržovaly deficity svých rozpočtů pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu. Politická dohoda paktu je ale podle Klause nabourána a bylo by dobře, kdyby velmi rychle vznikla dohoda jiná. "Ten půdorys bude asi stejný, ale je podstatné, aby to byl opravdu pakt, aby ho vzali všichni vážně a aby ho nebylo možné porušovat, aby za to byly sankce takové, které zabrání takovému porušování. Pokud je to měkký pakt, tak je to taková nevážná věc, a proto to nikdo vážně nebere," řekl.

Občanské sdružení Respekt a tolerance vystavilo v muzeu v Mohelnici na Šumpersku poprvé v historii vzácné židovské spisy, které objevili členové sdružení v USA a ve Velké Británii. Z materiálů mimo jiné vyplývá, že předkové amerického senátora Johna Kerryho pocházejí z Úsova na Šumpersku. Nové dokumenty doplnily putovní výstavu o židovských tradicích, zvycích a historii Židů v Čechách a na Moravě, která vychází ze sbírek židovských muzeí v Praze.

Lidé si mohou na výstavě poprvé prohlédnout například cennou knihu Modlitby Izraelitůw, což je první vydání česko-hebrejské modlitební knihy z roku 1847 a dokumenty psané a ilustrované Abrahamem Leipnikerem z Úsova. "Při studování těchto spisů a dalších materiálů jsme zjistili, že Leipniker je předkem senátora Kerryho. V Úsově žilo dohromady pět generací předků senátora," řekl ČTK Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance. Uvedl, že sdružení už dříve kontaktovalo Kerryho a požádalo ho, zda může informaci o jeho předcích zveřejnit. "Od jeho osobní tajemnice jsme dostali souhlas, a proto jsem o tom mohl poprvé pohovořit. Ve styku jsme i s bratrem senátora," uvedl Štipl.

Lidé se mohou na výstavě také seznámit z nejvýznamnějšími židovskými svátky. Expozice dále poskytuje pohled na jednotlivá témata židovského života, mimo jiné pozici samosprávy, hospodářský život, školství či diskriminaci Židů. Výstava potrvá do 11. března.