Zprávy | Z archivu rubriky


Historický úspěch Šárky Záhrobské na mistrovství světa v alpském lyžování ocenil i prezident Václav Klaus. Dvacetileté závodnici zaslal blahopřání k třetímu místu v pátečním slalomu v italské Santa Caterině. "Mám opravdu velkou radost, že Vám mohu pogratulovat nejen k zisku historicky první medaile, kterou kdy získala Česká republika v alpském lyžování, ale zároveň i k Vašim narozeninám," uvedl Klaus v telegramu, jehož text poskytl ČTK ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Prezident, který je vášnivým lyžařem, poděkoval Záhrobské za skvělou reprezentaci České republiky a popřál jí mnoho dalších úspěchů.

Čeští hokejisté porazili ve svém druhém utkání na Švédských hrách ve Stockholmu Finsko 3:2 v prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v třetí minutě nastaveného času Jaroslav Bednář. Poslední zápas na závěrečném turnaji Euro Hockey Tour čeká český tým v neděli od 12:00 proti Rusku.

Brankář Petr Čech z Chelsea si v sobotním utkání Premier League proti fotbalistům Evertonu vylepšil svůj osobní rekord v neprůstřelnosti na 961 minut. Tím jednak znovu posunul rekord anglické ligy a zároveň překonal svůj výkon z české nejvyšší soutěže, v níž v podzimní části ročníku 2001/02 neinkasoval ve sparťanském dresu 903 minut. Čech se tak dostal na 39. místo historického světového pořadí. V jeho čele je Brazilec Mazarópi, který v letech 1977-78 v dresu klubu Vasco de Gama udržel neprůstřelnost 1816 minut. Aby se Čech dostal do nejlepší desítky, musí odchytat bez inkasovaného gólu ještě více než dva zápasy.

Díky dvěma brankám Jana Schulmeistra zvítězili fotbaloví reprezentanti do 19 let na turnaji ve španělském středisku La Manga v závěrečném duelu 2:1 nad Norskem a vyhráli celou soutěž. Seveřané, kteří mají areál pronajatý a byli pořadatelem turnaje, šli v desáté minutě do vedení. Olomoucký útočník ale ještě v prvním poločase díky proměněným penaltám skóre otočil.

Český sdruženář Ladislav Rygl obsadil čtvrté místo v závodu Světového poháru v italském Pragelatu. Osmadvacetiletý reprezentant byl po skoku na třetí příčce, ve sprinterské trati na 7,5 kilometru neuspěl v závěrečném finiši. V budoucím olympijském areálu se z vítězství radoval poprvé v sezoně Rakušan Felix Gottwald.

Plavkyně Ilona Hlaváčková vybojovala v letošním roce už třetí vítězství ve Světovém poháru v krátkém bazénu. V New Yorku vyhrála svou parádní disciplínu 50 metrů znak a navázala na nedávné triumfy ve Stockholmu a Berlíně.

V předvečer svátku zamilovaných se mohou mladé páry vydat na procházku na Horu svatého Antonína poblíž Rounku na Jihlavsku. Ve zdejší kapli budou totiž od 10:00 do 16:00 vystaveny relikvie svatého Valentýna, patrona mládeže a šťastných sňatků. Oltářní kámen s ostatky tam v únoru pravidelně vystavuje dobrovolný správce svatostánku a archivář Ladislav Vilímek. Do ticha okolního lesa se každoročně nese hlas zvonu, který je umístěn na boku kapličky. Kdo na něj zazvoní, splní se mu přání, traduje se. Romantické místo a jeho okolí je spojeno s řadou pověstí, jejichž původ nejspíše pochází z dob dolování stříbra. Modravé plamínky tu měly odhalovat poklady ukryté v zemi.

Samotnou kapličku na vrcholu kopce v nadmořské výšce 629 metrů prý postavil pelhřimovský pekař Antonín Polesný v roce 1737. Podle pověsti tu cestou z Jihlavy do Pelhřimova usnul a pod kamenem našel poklad. Vilímek před lety zjistil z farní kroniky, že královéhradecká biskupská konzistoř v roce 1932 poslala farnímu úřadu v tehdejší Německé Vyskytné pod Rounkem celkem čtyři oltářní kameny s ostatky svatého Valentýna a svatého Bonifáce. Schránky byly uloženy v kapličkách v okolních obcích. Jedna na Rounku, další v kapli svatého Jakuba v Ježené a zbývající dvě získaly kaple v Plandrech. Desky váží čtyři až pět kilogramů, měří 30 krát 30 centimetrů. Samotná relikvie je pak ukryta v zapečetěné schránce o rozměrech deset krát deset centimetrů.

Kaplička svatého Antonína byla znovu vysvěcena před dvanácti lety a každý rok se tu scházejí o červnové pouti Češi i Němci. Ti byli po válce vystěhováni z okolních vesnic. Vilímkovi o kapličku dobrovolně pečují už přes dvacet let.

Americký prezident George Bush by při své nadcházející návštěvě Bratislavy mohl nastínit určité kroky ve vízové agendě vztahující se k zemím střední a východní Evropy. Očekávají to alespoň někteří účastníci diskuse ve Washingtonu, která se věnovala otázkám vízové povinnosti pro občany České republiky a Slovenska cestující do Spojených států. Oficiální místa se k těmto spekulacím zatím nevyjádřila. Po setkání se slovenskými politiky, které se v Bratislavě uskuteční 24. února na okraj jeho schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, by se Bush mohl vyjádřit k takzvané cestovní mapě týkající se vízové problematiky, o níž hovořil tento týden s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským.

"Budeme čekat, s čím prezident Bush přijede do Evropy a jaké poselství v této věci přednese vůči střední Evropě," řekl ČTK český velvyslanec v USA Martin Palouš. Dodal, že termín "cestovní mapa" je v této souvislosti novinkou a je třeba mu nejdříve porozumět. Cestovní mapa, neboli strategie postupných kroků, by měla vést ke "zjednodušení vízové procedury" přibližně na přelomu let 2006 a 2007, řekl Kwašniewski ve Washingtonu po setkání s Bushem polským médiím. Podle pozorovatelů by se cestovní mapa mohla vztahovat vedle Polska rovněž na další nové členy Evropské unie, tedy Českou republiku, Slovensko a Maďarsko a případně i na pobaltské státy. Pravděpodobný je ovšem individuální přístup ke každé zemi, tedy hodnocení jednotlivých států zvlášť, jak splňují americká kriteria pro zařazení do seznamu bezvízových zemí.

Při návštěvě České republiky a Slovenska Američané víza nepotřebují. Jako důvod, proč Spojené státy nechtějí přistoupit na oboustranný bezvízový styk, Američané často uvádějí vysoké procento odmítnutých žádostí o udělení víza a obavy z růstu imigrace.

Sobotní kulatý stůl k otázce víz pro Čechy a Slováky uspořádalo v budově amerického Kongresu Středisko pro strategická a mezinárodní studia ve spolupráci s organizacemi amerických přátel České republiky a Slovenska, s cílem rozproudit diskusi na téma víz pro Čechy a Slováky.

Výběr české hudební tvorby představí na turné po Mexiku děti z jabloneckého pěveckého sboru Vrabčáci. Do Spojených států mexických odletí o jarních prázdninách výběr z více než osmdesátičlenného souboru, který patří mezi špičky dětské sborové tvorby u nás. Na turné pozval jablonecké zpěváky tamní pěvecký sbor Niňos Cantores del Estado de Mexico. ČTK o tom informoval sbormistr Pavel Žur. Vrabčáci ale nejdou do Mexika poprvé, tamním posluchačům se představili už třikrát. "Při letošním turné bychom v rámci Roku české hudby chtěli představit převážně tvorbu Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, ale i současnější díla, například skladatele Petra Ebena a pak samozřejmě českou lidovou píseň," řekl Žur. V repertoáru malých jabloneckých zpěváků ale podle něho nebude chybět ani muzikálová tvorba.

Hlavní koncert a oficiální přijetí u zástupce ministerstva kultury tamní vlády čeká na jablonecké děti ve městě Toluca. Společně s českými zpěváky vystoupí na společném koncertu také tenorista Alejandro Sodi a společnou skladbu si Vrabčáci zazpívají i s hostitelským mexickým sborem. Kromě samotných koncertů v prestižních symfonických síních, katedrále a středních a univerzitních školách, čeká Vrabčáky také řada pozoruhodností. Kromě zmíněné Tolucy navštíví i Mexico City či známé Acapulco. "Děti poznají i zajímavosti o pozoruhodné aztécké historii a kultuře, kromě jiného je čeká i návštěva původní aztécké vesnice v podobě skanzenu," řekl Žur. Poprvé vystoupily jablonecké děti v Mexiku v roce 1998.