Zprávy | Z archivu rubriky


Česká vláda podporuje směr politiky, kterou prezentuje současné vedení Ukrajiny. Zároveň podporuje i její orientaci na euroatlantické vztahy. O konkrétních formách je ovšem v této chvíli předčasné hovořit. ČTK to řekl premiér Stanislav Gross po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem. "Ukrajina je velká země a pro nás, jako pro členskou zemi Evropské unie je nejen jedním z klíčových politických partnerů, ale má velký význam také z hlediska obchodních zájmů. Musí nám přitom záležet na evropské orientaci Ukrajiny. Nestabilní Ukrajina by byla něco, co ohrozí stabilitu celé Evropy," zdůraznil Gross. Upozornil, že Ukrajina znamená také velký trh, na němž se mohou prosadit české produkty. "Máme obrovské příležitosti vzhledem k historickým vazbám. Máme i určitou konkurenční výhodu, kterou bychom měli umět využít," konstatoval.

Na jednání, které bylo prvním setkáním českého premiéra s oficiální ukrajinskou delegací po loňské krizi vyvolané zfalšováním výsledků voleb ukrajinského prezidenta, byl nastolen mimo jiné problém nelegální migrace. "Je to problém pro českou ekonomiku i pro ekonomiku Ukrajiny. Možná ještě důležitější je ale problém lidské důstojnosti a podmínek, ve kterých ukrajinští občané, kteří zde pracují nelegálně, musí pobývat a pracovat. Je to věc, která nás nemůže nechat lhostejnými. To jsou klíčové důvody, proč se budeme snažit s novou ukrajinskou administrativou spolupracovat, abychom postupně odstraňovali tento problém," řekl.

Česká republika podporuje návrh ukrajinské strany na zjednodušení vízového režimu mezi oběma státy a bude na něm pracovat. Zároveň ale musí v této záležitosti respektovat pravidla Evropské unie. Po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pro Čechy by se podle něj mohla víza zrušit a Ukrajinci by je získávali bezplatně a zároveň by se zjednodušil režim jejich vydávání. "Chceme udělat všechno pro to, aby se mohlo bez překážek cestovat z jedné země do druhé. Je ale třeba respektovat dohodnutí pravidla Evropské unie. Až vstoupíme do Schengenu, pak ten režim bude odpovídat schengenskému systému," uvedl. O termínu zjednodušení vízového režimu podle Svobody zatím mluvit nelze. "Společná politická vůle tady je, ale experti to musí připravit," poznamenal.

Rostislav Rod, kterému Grossův strýc František Vik dluží 900.000 korun, údajně prodal směnku za tutéž cenu předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Peníze ale zatím Rod nedostal - podle Simkaniče se dohodli na odložené splatnosti do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků. "Mediální štvanice na mě a moji rodinu mě přinutila směnky se skutečně zbavit. Prodával jsem sice jako osoba dobrovolně, ale jako podnikatel pod novinářským tlakem. Proto jsem bohužel také nic nevydělal," sdělil ČTK Rod. Uvedl také, že celou záležitost předá k posouzení právnímu zástupci. Informaci o obchodu oznámil Simkanič v prohlášení, které médiím zaslal z e-mailové adresy s Rodovým jménem. Simkanič ČTK řekl, že směnku od Roda koupil, protože mu vadí přístup médií k případu nákupu Grossova bytu. "Rozhodl jsem se pokusit ukončit tuto štvanici a dohodl se s panem Rodem na odkoupení směnky, a to za stejnou sumu, která byla původním předmětem půjčky - tedy za 900.000 korun," uvedl Simkanič v prohlášení. Směnku prý ihned poté roztrhal. Soudí, že tedy "premiér od tohoto okamžiku na základě strýcovy směnky nikomu nic nedluží de iure".

Simkanič odmítl naznačované úvahy, že v kauze sehrály roli jeho úzké vazby k ODS. "To je moje osobní iniciativa," řekl Simkanič. "Dal jsem tímto krokem premiérovi prostor a možná poslední šanci, aby relativně důstojně odstoupil z funkce. Teprve pokud to neudělá, tak jsem připraven ho požádat o slyšení a vysvětlit mu, proč by to udělat měl," uvedl Simkanič.

Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci při čtvrtečních interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň, což zahrnuje i prověření osob žijících v domácnosti. Znovu také uvedl, že společnost jeho manželky požádala o prověření svého hospodaření finanční úřad.

V odpovědích na interpelace Gross ve čtvrtek znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Denna Production, kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům. Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. Peníze jsou, řekl, křišťálově čisté.

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Zemědělské pozemky, jak řekl, kupoval ze spekulativních důvodů, protože věřil, že po vstupu do EU ceny porostou.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné. Podotkl, že rodina je mu přednější než jeho politická kariéra.

Opoziční ODS vysvětlení premiéra Grosse při interpelacích neuspokojilo. ODS nicméně neplánuje vyvolat parlamentní hlasování o nedůvěře Grossově vládě. "Pan premiér vyloženě neodpovídal na otázky, které mu byly položeny. Odváděl pozornost úplně někam jinam," řekl novinářům po interpelacích místopředseda ODS Ivan Langer. Přiznal, že nedokáže říct, co bude ODS v kauze Grossova bytu dál podnikat.