Zprávy | Z archivu rubriky


Nedostatek osobností, ústup od původního programu či špatná předvolební kampaň. To jsou podle někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana důvody porážky sociální demokracie v červnových volbách do Evropského parlamentu i nedávných krajských a senátních volbách. Zeman v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie také řekl, že současný premiér a šéf strany Stanislav Gross sociální demokracii v čele ČSSD neprospívá. On sám prý ale o žádné funkce neusiluje, ve volbách předsedy strany by asi podpořil Zdeňka Škromacha.

"Musím objektivně přiznat, že ODS má množství skutečně výrazných osobností na komunální i regionální úrovni," řekl Zeman. O vysoké preference ODS se ale podle něj nejvíce zasloužila sama ČSSD, jejíž současné vedení prý neumí využít slabých míst soupeřů. "Já si dovedu představit, jak bych rozcupoval naprosto imbecilní program, který se jmenuje Modrá šance," prohlásil Zeman na adresu programu ODS.

V pořadu také kritizoval premiéra Stanislava Grosse i jeho předchůdce Vladimíra Špidlu například kvůli přílišným ústupkům ČSSD vůči partnerům v koaliční vládě. "Myslím, že menšinová vláda by byla lepším řešením," zopakoval své dlouhodobé přesvědčení.

V souvislosti s volbami do EP kritizoval i fakt, že někteří "skuteční odborníci na zahraniční politiku" byli zařazeni na nevolitelná místa. Jako příklad uvedl bývalého předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana a předsedu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimíra Laštůvku. ČSSD se prý také špatně s neúspěchem vypořádává. Zatím je to podle něj "strkání hlavy do písku", i když by to mohla být šance pro očistu. Jestliže strana opravdu nepůjde do sebe, tak by podle Zemana hrozilo, že jí vytlačí "zcela reformovaná KSČM".

Televizní dohrávka Slavie Praha proti Baníku Ostrava završí v pondělí první polovinu fotbalové ligy. Pražané touží i proti úřadujícímu mistrovi navázat na vítěznou sérii, která již trvá tři zápasy. Ostrava má opačné starosti, protože nevyhrála už sedm kol a na první úspěch zatím marně čeká i nový trenér Jozef Jarabinský.

"V lize může porazit každý každého, nedívám se na to, jestli je soupeř v tabulce nahoře, nebo dole," řekl trenér Slavie Josef Csaplár. S uspokojením konstatoval, že jeho svěřenci nastoupili cestu vzhůru tabulkou. "Konečně se nám začalo dařit a dokážeme hru zúročit i výsledkově. Mužstvo se zápas od zápasu víc sehrává, což vede i k větší produktivitě útoku," vrátil se k předchozím třem vítězným zápasům. Trápení soupeře jej prý neopravňuje k malému respektu vůči soupeři. "Bylo by hloupé myslet na to, že Baník dlouho nevyhrál. Chceme se dotáhnout co nejvíce ke špičce tabulky a zůstaneme u naší kombinační a agresivní hry," řekl Csaplár, který až na zraněného obránce Doška a rekonvalescenta Kolouška má k dispozici kompletní kádr.

Ostrava prochází krizí. V tabulce je s osmnácti body na sedmé příčce a na vítězství česká již sedm kol, naposledy remizovala s Drnovicemi 2:2. Baník krvácí hlavně v obraně, na níž kouč Jarabinský vytrvale, leč neúspěšně pracuje. "Bude to znovu o tom, jestli zápas zvládneme bez chyb v defenzivní činnosti. To je náš nejbolestivější problém, Slavia je teď navíc při střelecké chuti," řekl Jarabinský.

Nedělní výsledky 1. ligy: Jablonec - Brno 2:0 (1:0), Drnovice - Olomouc 0:0, Blšany - Příbram 3:2 (2:1). Tabulku vede Sparta - 36 bodů, druhé Teplice mají 30 bodů, třetí Liberec 28 bodů.