Zprávy | Z archivu rubriky


Zbrojovka Aero Vodochody by měla od příštího roku spolupracovat na dodávkách vrtulníků Sikorsky pro stejnojmennou americkou společnost za výhodnějších podmínek a dosahovat zisku. Prezident Aera Antonín Jakubše informoval o změně podmínek kontraktu, který byl pro Aero dosud nevýhodný. Podle některých informací Aero na těchto dodávkách prodělalo 1,2 miliardy. Přesnou výši však firma nechtěla uvést. Podle viceprezidentky programu kooperací Moniky Vajnerové byla výroba vrtulníku Sikorsky S-76C+ extrémně ztrátová. Důvodem prý bylo podcenění nabídky ze strany Aera a neúplné informace o zakázce americké firmy. Vypovědět smlouvu se Sikorsky Aircraft Corporation však Aero nemohlo, následovaly by vysoké sankce. Na příští rok bude Aero dodávat vrtulníky za ceny o 22 procent vyšší a v následujících letech by měly ceny dále stoupat. Firma zároveň snížila provozní náklady zhruba o pětinu, což má program přivést k ziskovosti. Aero k vrtulníku vyrábí díly, zajišťuje nákup komponentů, provádí montáž a následné testy. V prvních čtyřech letech Aero dodalo 46 strojů, letos by jich mělo být 25 a na příští rok o sedm více. Aero se před více než měsícem rozešlo s tehdejším strategickým partnerem, americkou společností Boeing, která firmu řídila od roku 1998. Za symbolické dvě koruny převzal její podíl stát, který chce nyní firmu restrukturalizovat a následně najít nového partnera.

Bulharské úsilí o vstup do Evropské unie podpořil český prezident Václav Klaus, který v úterý zahájil třídenní státní návštěvu Bulharska. Připomněl však, že jde o "otevření prostoru" pro šanci, kterou přijetí do EU znamená. Na tiskové konferenci po rozhovorech se svým bulharským protějškem Georgim Parvanovem v sofijském prezidentském sídle Klaus uvedl, že jeho návštěva v Bulharsku "signalizuje zájem ČR na co nejintenzivnějších vzájemných vztazích".

Bulharsko má vstoupit podle plánu do EU v roce 2007. Klaus uvedl, že Česká republika podpořila vstup Bulharska do Severoatlantické aliance a "stejným způsobem podporuje vstup Bulharska do Evropské unie". "Těšíme se na Bulharsko v Evropské unii," dodal český prezident.

Na dotaz ohledně investic do bulharské energetiky a zejména do případného dokončení druhé bulharské jaderné elektrárny v Belene Klaus poznamenal, že otevření české ekonomiky světu bylo dobré pro ČR a stejně dobré bude i pro Bulharsko. Vyjádřil však naději, že investice do bulharské ekonomiky půjdou od českých podniků a nikoli od České republiky jako státu. ČEZ, který vlastní český stát, podepsal dohodu o privatizaci tří elektrodistribučních bulharských společností. Oba prezidenti vyjádřili naději, že se posílí rostoucí trend obchodní výměny mezi oběma státy.

Na česko-bulharském podnikatelském fóru prezident Klaus označil Bulharsko za politicky a hospodářsky stabilní zemi, ve které lze investovat. "Proces stabilizace, který nastal, je evidentní," řekl Klaus ke stovce českých a bulharských podnikatelů, kteří se sešli v sofijském hotelu Sheraton na společné poznávací schůzce. Fóra se zúčastnil také bulharský prezident Georgi Parvanov, který Bulharsko nabídl jako "základnu pro pronikání" do oblasti Balkánu, protože má dohody o volném obchodu se sousedními státy.