Zprávy | Z archivu rubriky


Názor prezidenta Václava Klause, že policejní prezident Jiří Kolář svými výroky o odposleších bagatelizoval tento závažný problém, sdílejí politologové. Politolog Bohumil Doležal by tento názor prezidentovi nevyčítal. "To, že člověk, který má čisté svědomí, se nemusí ničeho bát, to mi říkali estébáci u výslechů," poznamenal. Pravdou ale podle něj také je, že prezident může ve věci personálního obsazení vedení policie dát pouze své nezávazné doporučení, které ministr vnitra nemusí respektovat. Také politolog Rudolf Kučera má podobný názor. "Jestliže třeba parlamentní komise pro odposlechy konstatuje, že vše je v pořádku, protože je soudní příkaz, ale nikdo nedokáže říci, který soudce jej vydal, to překračuje zákony," myslí si, a chápe proto znepokojení hlavy státu.

Naopak advokát Jaroslav Bobek s postojem policejního prezidenta souhlasí. Podle něj by policejní odposlech neměl vadit člověku, který nic neprovedl. "Já s Kolářem v tomto plně souhlasím, mě by mohli odposlouchávat, jak by chtěli," řekl ČTK. Myslí si zároveň, že prezident republiky by do této problematiky neměl žádným způsobem zasahovat. Podle jiného pražského právníka Aleše Rozehnala nemyslel Kolář svůj výrok vážně. Upozornil, že policejní odposlechy lze nasadit pouze v případě, kdy vyšetřovatelé pracují na zvlášť závažném trestném činu nebo deliktu, který se vyšetřuje na základě mezinárodní smlouvy.

Odbory vedou desítky soudních sporů na ochranu práv zaměstnanců. Před soudem končí desetina případů šikany pracovníků, 90 procent sporů se vyřeší dohodou ještě před zahájením procesu. Novinářům to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Dodal, že mnozí další si na šikanu ze strachu o místo raději ani nestěžují. Nejčastěji se lidé soudí kvůli nevyplácení mezd, neplatným výpovědím či ušlému platu. Pokud se zaměstnavatelé chtějí nepohodlného pracovníka zbavit, přetěžují ho, vyvíjejí na něj tlak, neustále ho kontrolují a čekají, až udělá chybu. Někteří zaměstnanci jsou naopak odsunuti, nedostávají žádnou práci a bývají ponižováni.

I když se podle Štěcha právní předpisy zlepšují, šikany v zaměstnání přibývá. Zatímco v minulosti předpisy nedodržovali zvláště čeští manažeři a zahraniční se k pracovníkům chovali korektně, v posledních letech se rozdíl vytratil. Některé firmy a instituce brání i vzniku a činnosti odborů. Štěch se zmínil zvláště o obchodních řetězcích. "Mohu jmenovat Carrefour či Interspar. Přicházejí za námi lidé, kteří hovoří i o fyzickém napadání. Nebojíme se to svědecky dokázat," dodal.

Mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková výroky Štěcha označila za lež. "V prodejnách, jejichž zaměstnanci projevili zájem mít odbory, odbory samozřejmě fungují. Jedná se o většinu našich prodejen. Máme řádně projednanou a podepsanou kolektivní smlouvu," řekla ČTK Havlíčková. Proti výrokům Štěcha se ohradil také jednatel společnosti Spar Česká obchodní společnost Martin Hruška. V českých prodejnách Interspar podle něj zhruba šest let fungují tři základní odborové organizace.

Materiál z dílny ČSSD, v němž se hovoří o odkoupení ambulancí a nemocnic, vyvolal prudkou reakci lékařské veřejnosti. Soukromí lékaři z organizace Skalpel vyzývají ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou k okamžitému odstoupení. "Tuto snahu bereme jako průlom hranic polistopadového vývoje naší společnosti a ohrožení nejen soukromých lékařů, ale soukromého podnikání jako jedné ze základních svobod občanů," sdělil ČTK předseda Skalpelu Jiří Berka.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha však jde o materiál členů ČSSD, kteří nemají pro rozhodování o koncepci zdravotnictví žádný význam. Experti ČSSD navrhují podle Hospodářských novin a Mladé fronty Dnes odkoupení soukromých praxí. Podle Rathova odhadu by to přišlo stát na stovky miliard korun. Ratha ubezpečila v pátek ráno také ministryně Milada Emmerová, že to není ani její návrh a že nesouhlasí zejména s pasážemi o zpětném odkupu či znárodnění praxí.

Zubaři narychlo svolali krizové zasedání představitelů oblastních komor. Vyzvali na něm premiéra Stanislava Grosse, ať definuje postavení soukromých lékařů ve zdravotnickém systému ČR. Ministryni Miladu Emmerovou požádali o okamžité zveřejnění koncepce zdravotnictví. "Jsme zděšeni, přímo šokováni tím, že v roce 2004 může vzniknout takový materiál," řekl po krizovém zasedání prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.