Zprávy | Z archivu rubriky


Německý kancléř Gerhard Schröder se dnes v Praze setká s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Stanislavem Grossem. Při jednodenní návštěvě chtějí politici obou zemí potvrdit, že dobré česko-německé vztahy pokračují i po nedávné změně české vlády.

Hlavním bodem návštěvy je kancléřovo vystoupení na téma modernizace sociálního státu v Evropě, kterého se v pražském paláci Žofín zúčastní i nastupující evropský komisař a Grossův předchůdce v čele kabinetu Vladimír Špidla.

Schröder a Gross mají při jednání v Hrzánském paláci stvrdit dobré vztahy obou zemí a dát najevo, že tragické kapitoly společné historie je už nezatěžují. O majetkových nárocích sudetských Němců by jednat neměli. Německá vláda opakovaně potvrdila, že nemá žádné majetkové nároky a že nebude podporovat nároky některých jednotlivců, kteří chtějí odškodnění dosáhnout soudní cestou. Aktuální není ani zvažované české gesto vůči perzekvovaným českým Němcům žijícím v České republice. Premiéři se zaměří především na mezinárodní otázky - rozšíření EU o Turecko, ratifikaci evropské ústavy, finanční perspektivu unie a situaci v Iráku. Po jednání s premiérem Grossem odjede Schröder na Žofín, potom jej přijme na Pražském hradě prezident Klaus. Večer se má kancléř na německém velvyslanectví na Malé Straně zúčastnit recepce pořádané ke Dni německé jednoty.

Pavel Tobiáš je prvním propuštěným trenérem v novém ročníku první fotbalové ligy. Sportovní ředitel Dynama České Budějovice Milan Čadek v pondělí řekl ČTK, že vedení po prohraném sobotním utkání s Jabloncem odvolalo trenéra i jeho asistenta Daniela Drahokoupila. Nástupce bude představen do konce týdne, ve středečním pohárovém utkání v Prachaticích mužstvo pravděpodobně povede trenér brankářů Pavol Švantner.

Tobiáš převzal tým v březnu 2002 a přivedl ho do první ligy. V minulé sezoně obsadili jeho svěřenci osmé místo, což byl nejlepší výsledek od roku 1997. Start do nové sezony však Dynamu nevyšel, po osmi kolech má na kontě jen jedinou výhru a v tabulce mu patří čtrnácté místo. Pro Tobiáše to není první odchod v rozjeté sezoně, stejně předčasem skončil ve Slavii a v Brně.

O jménech jeho nástupců se zatím pouze spekuluje. Podle zákulisních náznaků budou chtít funkcionáři sáhnout po některém z trenérů, kteří mají k Českým Budějovicím blízko. Nejčastěji se hovoří o Jiřím Kotrbovi, který klub už v minulosti vedl a bydlí nedaleko, na Hluboké. Od březnového propuštění ze Sparty je bez angažmá, během Eura pracoval jako spolukomentátor České televize. Na Hluboké bydlí i další možný kandidát František Cipro, který momentálně trénuje jeden menší klubu na česko-rakouské hranici. Ve hře by mohl být i Jindřich Dejmal, který českobudějovické prostředí z minulosti dobře zná. V současné době trénuje v divizním Chebu.