Zprávy | Z archivu rubriky


Evropa by měla na mezinárodní úrovni hovořit jednotným hlasem. Po dvoudenním summitu v rakouském Salcburku se na tom shodlo 17 hlav států střední Evropy. Prezidenti ale nepřijali společné komuniké, protože podle českého prezidenta Václava Klause je každá země v jiné pozici a je tedy těžké se shodnout na něčem konkrétním. Některé státy, konkrétně Itálie, Německo a Rakousko, totiž už jsou členy Evropské unie, jiné se jejími členy v nejbližší době stanou a některé další zatím na pozvání čekají. "Další skupinou jsou země, jako je třeba Ukrajina, které jsou něčemu podobnému hodně daleko," poznamenal Klaus. Přiznal, že právě on byl proti tomu, aby se v závěrečném shrnutí schůzky objevilo, že by evropské státy měly prosazovat společnou mezinárodní politiku. "Diskutovali jsme o tom, jestli může být dříve jednotná politika, či jednotný názor," dodal. Mezi evropskými státy se přitom v posledních měsících objevil rozpor, když některé země podpořily americký útok na Irák, zatímco jiné se vyslovily proti. Politici pak dokonce hovořili o dělení na takzvanou starou a novou Evropu. V pátek ale prezidenti několikrát zdůraznili, že jim záleží na spolupráci evropských zemí a také na transatlantické vazbě se Spojenými státy. Přestože zájmy zemí, jejichž nejvyšší představitelé se ve čtvrtek sjeli do Salcburku, jsou značně rozdílné, považuje český prezident schůzku za užitečnou. "Polovinu lidí jsem nikdy neviděl. Nemohu vyjet během pár týdnů do 16 zemí a je zajímavé slyšet jejich názory," poznamenal.

Polovina lidí, konkrétně 51 procent, nemá důležité informace ani argumenty pro to, aby v referendu hlasovala pro vstup do Evropské unie, uvedl v pátek zveřejněný průzkum agentury TNS Factum pro ministerstvo zahraničí. Opak tvrdí 41 procent lidí. Necelá polovina dotazovaných také podle průzkumu uvedla, že o EU nemá dost informací. Opačný názor zastává třetina dotazovaných, uvedl průzkum. Informační deficit cítí hlavně občané mezi 45 až 59 lety, lidé mezi 45 až 59 lety, zaměstnanci v dělnických profesích, nezaměstnaní a důchodci. Fakt, že lidé cítí nedostatek informací, přisuzuje ředitel TNS Factum Jan Herzman tomu, že je vyhledávají pozdě. "Řada lidí začala informace hledat na poslední chvíli," uvedl. Tři týdny, které zbývají do referenda, jsou však podle něj dostatečně dlouhou dobou na to, aby si nezbytné údaje našli. Téměř polovina lidí si také podle průzkumu myslí, že na ně stát vyvíjí nátlak, aby vstupu do EU řekli ano. "To odráží skutečnost, že komunikační kampaň je vedena v proevropském duchu," uvedl ředitel TNS Factum Jan Herzmann. Třetina dotazovaných soudí, že má prostor k vlastnímu rozhodnutí.

Průzkum TNS v pátek zopakoval, že v referendu by při více než padesátiprocentní účasti mohlo říci téměř 80 procent hlasujících vstupu do EU. "Vycházím z vztahu podpory vstupu do EU a ochoty jít k referendu," uvedl Herzmann. Hlasovat totiž podle něj chtějí hlavně zastánci vstupu. Ano by vstupu do EU nyní řeklo 51 procent dotazovaných. Třetina nevěděla, jak by hlasovala. K urnám se podle průzkumu chystá kolem 70 procent lidí.

Prezident Václav Klaus se před začátkem summitu hlav států středoevropských zemí v rakouském Salcburku setkal individuálně se svými protějšky z Chorvatska, Bulharska, Moldavska, Albánie a Rumunska. Během krátkých schůzek s nimi hovořil mimo jiné o Evropské unii a NATO. S některými prezidenty se Klaus, který před necelými třemi měsíci vystřídal na Pražském hradě Václava Havla, setkal vůbec poprvé. Na summit prezidentů zemí střední Evropy přicestoval jako zvláštní host i Havel. Nezúčastní se pracovní části programu, ale zavítal jen na slavnostní banket.

"S chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem hovořil Václav Klaus mimo jiné o turistice a investicích českých firem. Prezident Mesič se zmínil o tom, že by se české firmy mohly účastnit privatizace hotelů na chorvatském pobřeží. Bulharský prezident Parvanov projevil zájem pomoci českým firmám ucházet se o kontrakty v bulharské jaderné energetice.

Na v pořadí již desáté schůzce středoevropských prezidentů by se mělo hovořit hlavně o budoucnosti střední Evropy po rozšíření EU. Dvoudenního summitu se účastní celkem 17 hlav států. Pro Klause je schůzka v Salcburku premiérou a poprvé ji zažívá také jeho manželka Livia. Ta si společně s dalšími prvními dámami prohlédne město a zavítá například i do rodného domu skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Česká republika rozhodně podpoří další rozšíření Evropské unie. Během jednání hlav středoevropských států v rakouském Salcburku to novinářům řekl český prezident Václav Klaus. Česko může podle něj z vlastní zkušenosti doporučit státům, které aspirují na členství v Evropské unii, aby tvrdě vyjednávaly.