Zprávy | Z archivu rubriky


Rekordních přibližně 30 miliónů krátkých textových zpráv SMS odeslali o Štědrém dnu zákazníci tří tuzemských mobilních operátorů. Ve stejný den loni to bylo zhruba o třetinu méně. Sítě neměly vážnější problémy, sdělili ČTK mluvčí firem. Zatímco sítě Eurotelu a Radiomobilu zažily největší nápor odesílaných vzkazů dopoledne, Český Mobil měl špičku po sedmnácté hodině.

V síti Eurotelu podle mluvčího Jana Kučmáše uživatelé odesílali v době největšího náporu zhruba 54.000 zpráv za minutu, což je historický rekord. Počet SMS se zvýšil z loňských deseti miliónů na 15 miliónů. "Odpovídá to nárůstu počtu našich zákazníků v posledním roce," uvedl mluvčí. Během Štědrého dne a 25. prosince firma zároveň aktivovala 70.000 nových zákazníků. Tyto aktivace přitom podle mluvčího tvoří menšinu, protože většina lidí se do sítě připojí okamžitě po koupi nové telefonní sady.

Konkurenční RadioMobil zaznamenal 12,5 miliónu odeslaných zpráv oproti 10,3 miliónu loni. Podle mluvčího Petra Stoklasy tento údaj nezahrnuje zprávy posílané ze zahraničí a naopak jsou do něj započítávány i vzkazy cizinců, kteří v tuzemsku využili roaming RadioMobilu. Za hodinu uživatelé sítě Paegas poslali 790.000 zpráv. Zhruba 93 procent tvořily zprávy odesílané z mobilních telefonů a zbytek různé aplikace.

Český Mobil zaznamenal podle mluvčího Igora Přerovského necelé tři milióny odeslaných SMS. "Ve špičce se jejich počet oproti běžným dnům zvýšil o 300 procent," uvedl. Mobilní síť Oskar tak přenášela mezi 100 a 120 zprávami za vteřinu.

V ČR by mělo být na konci roku okolo sedmi miliónů uživatelů mobilních telefonů proti 4,3 miliónu na začátku roku. Eurotel měl v listopadu tři milióny klientů, RadioMobil získal na začátku října 2,5milióntého zákazníka a Český Mobil měl koncem září 680.000 zákazníků.