Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna zamítla v prvním čtení návrh novely Ústavy, který předložili poslanci Unie svobody a KDU-ČSL. Návrh chtěl zavést přímou volbu prezidenta a omezit imunitu zákonodárců jen na dobu trvání mandátu. Okolo návrhu se ve sněmovně strhla široká debata, kritizovali jej poslanci z ODS, KSČM i ČSSD a nakonec návrh "smetli" 86 hlasy z přítomných 142 poslanců. Několikrát zazněla kritika, že návrh je populistický, poslanci také tvrdili, že Česká republika má zastupitelskou demokracii a systém, který vyhovuje, je zbytečné měnit. Prezidenta nyní volí obě komory parlamentu.

Poslanci propustili do závěrečného sněmovního čtení vládní návrh zákona o omezování znečištění. Návrh, který si vyžádá vstup České republiky do Evropské unie, zavádí pro české podniky povinnost vybavit se nejlepší dostupnou technikou. Jedinou firmou, jež do roku 2003 nebude schopna požadavkům zákona vyhovět a která se k tomu přihlásila, je teplárna v Přerově. Začne-li zákon podle předpokladů platit v roce 2003, budou mít starší podniky ještě několik let na přizpůsobení. Přechodné období pro přerovskou teplárnu, která musí postupně obměnit kotle, bude platit do roku 2012.

Poslanecká sněmovna těsnou většinou zamítla iniciativu poslanců KDU-ČSL, která počítala s úplným zákazem reklamy na tabákové výrobky. Firmy by mohly cigarety a jiné kuřivo propagovat jen uvnitř specializovaných prodejen s tabákem.

Hlavní vyjednavač s Evropskou unií Pavel Telička uvítal dohodu premiérů Česka a Rakouska o jaderné elektrárně Temelín, neboť v Bruselu otevřela cestu k projednání kapitoly "energetika". Česko-rakouskou dohodu, která završila takzvaný melkský proces vyhodnocování bezpečnosti elektrárny, nechtěl více komentovat. "Z mého pohledu je podstatné, že se vracíme ke kapitole energetika. To je pro mne jako vyjednavače skutečně podstatné," řekl Telička na dotaz ČTK. Ke čtvrtečním bruselským jednáním se nechtěl vyjádřit. "Abych hodnotil práci členů vlády, zvlášť když jsem tam nebyl, to tedy není v mém zvyku," dodal. Podle něj by měli dohodu objektivně prozkoumat analytici. Důležité je, že obě strany mají vůli problém Temelína posunout někam dále, míní. "Situace byla mimořádně nezdravá," konstatoval Telička. Fakt, že Praha s Vídní zakončily proces z Melku je podle něj důležitý i pro ostatní kandidátské země.

Praha se v dohodě zavázala ke splnění sedmi bezpečnostních požadavků na provoz Temelína. Vídeň naopak přestane blokovat uzavření kapitoly energetika. Rakousko prosadilo, že bilaterální závazky budou v protokolu ke smlouvě o přistoupení ČR do EU. I přesto české ministerstvo zahraničí nevnímá výsledek jednání jako neúspěch, ale jako kompromis. Premiér Miloš Zeman v pátek řekl, že dohoda je úspěchem pro Českou republiku i Rakousko. Formu uzavření Melku ale označil jako spornou vicepremiér Pavel Rychetský. Objevily se i hlasy, že uzavření Melku úspěchem pro českou diplomacii neskončilo.