Zprávy | Z archivu rubriky


Hodnocení jihočeské jaderné elektrárny Temelín v rámci procesu z Melku skončí až poté, co Česko přistoupí na právní závaznost závěrečné dohody. Prohlásila to rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová- Waldnerová v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Kurier. "Existuje 21 rakouských připomínek ke zkoušce vlivu Temelína na životní prostředí a sedm k otázce bezpečnosti. Ty se musí projednat a Češi je musí právně závazně převzít," řekla šéfka rakouské diplomacie. Česká strana ve všeobecné rovině vyjádřila připravenost k takovým závazkům, teď jde o podrobnosti, uvedla. Právní závaznost procesu z Melku je podle ní minimálním předpokladem pro rakouský souhlas s předběžným uzavřením energetické kapitoly při jednáních Prahy v orgánech Evropské unie. Možnost využít práva veta je právem každého státu, v případě Temelína to ale není smysluplné. S vetováním bychom si na léta zničili vztah k Česku, ze kterého máme užitek, zdůraznila Ferrerová-Waldnerová k požadavku vládní krajně pravicové strany Svobodných zamezit vstupu severního souseda do unie, bude-li Temelín v provozu. Připustila dále, že v otázce Temelína nemá alpská republika spojence z řad členských zemí Evropské unie.

Ministr zahraničí Jan Kavan zatím nebude komentovat jednání s Rakouskem o dohodě k procesu z Melku. Kavan řekl, že obě strany ve věci jaderné elektrárny Temelín vedou intenzívní jednání. Ministr se proto k situaci vyjádří asi až koncem tohoto týdne.

Některé rakouské strany o víkendu znovu ostře útočily proti Evropské komisi, že definitivně zamítla pořádat mezinárodní konferenci o zrušení jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Lidovci (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela naproti tomu oznámili zahájení diplomatické ofenzívy u některých členských zemí EU ve snaze získat je pro podporu rakouského stanoviska. "Naprosté nepochopení" pro postoj EK vyjádřila ekologická mluvčí Zelených Eva Glawischnigová. "Evropská komise zřejmě nasadila proatomový kurs a vědomě nechce ani v nejmenším přispět ke snížení napětí problému," řekla podle agentury APA. Kritizovala také vládu a zejména koaliční Svobodné (FPÖ), že "evidentně nejsou schopni se sjednotit, jaký kurz nasadí (vůči Temelínu)".

S nejostřejší kritikou na adresu EK za její odmítnutí protitemelínské konference vystoupil generální tajemník FPÖ Karl Schweitzer. "Mám dojem, že evropští komisaři nedělají politiku pro občany, ale pro atomovou lobby," řekl podle APA. Obvinil komisaře, že jsou snad ochotni dokonce nedodržovat unijní směrnice, pokud počítají s tím, že ČEZ i s Temelínem bude prodán francouzské elektrárenské společnosti EdF, která sama nedodržuje požadavek na liberalizaci trhu s elektřinou. EK dělá politiku pro přátele jaderné energetiky, řekl. Vyzval pak k hojné účasti v lednovém podpisovém referendu Veto proti Temelínu iniciovaném jeho stranou, protože "když se lidé vyjádří, neodváží se již EK kritizovat rakouské politiky", jelikož pak už půjde o hlas lidu.