Zprávy | Z archivu rubriky


Některé rakouské strany o víkendu znovu ostře útočily proti Evropské komisi, že definitivně zamítla pořádat mezinárodní konferenci o zrušení jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Lidovci (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela naproti tomu oznámili zahájení diplomatické ofenzívy u některých členských zemí EU ve snaze získat je pro podporu rakouského stanoviska. "Naprosté nepochopení" pro postoj EK vyjádřila ekologická mluvčí Zelených Eva Glawischnigová. "Evropská komise zřejmě nasadila proatomový kurs a vědomě nechce ani v nejmenším přispět ke snížení napětí problému," řekla podle agentury APA. Kritizovala také vládu a zejména koaliční Svobodné (FPÖ), že "evidentně nejsou schopni se sjednotit, jaký kurz nasadí (vůči Temelínu)".

S nejostřejší kritikou na adresu EK za její odmítnutí protitemelínské konference vystoupil generální tajemník FPÖ Karl Schweitzer. "Mám dojem, že evropští komisaři nedělají politiku pro občany, ale pro atomovou lobby," řekl podle APA. Obvinil komisaře, že jsou snad ochotni dokonce nedodržovat unijní směrnice, pokud počítají s tím, že ČEZ i s Temelínem bude prodán francouzské elektrárenské společnosti EdF, která sama nedodržuje požadavek na liberalizaci trhu s elektřinou. EK dělá politiku pro přátele jaderné energetiky, řekl. Vyzval pak k hojné účasti v lednovém podpisovém referendu Veto proti Temelínu iniciovaném jeho stranou, protože "když se lidé vyjádří, neodváží se již EK kritizovat rakouské politiky", jelikož pak už půjde o hlas lidu.

Před pokušením vzdávat se po teroristických útocích na New York a Washington základních práv a svobod kvůli větší osobní bezpečnosti varoval předseda českého Senátu Petr Pithart, který ukončil pětidenní pracovní cestu po Spojených státech. "Chtěl jsem varovat před pokušením v této situaci z nějakých patriotických důvodů se lehkomyslně vzdávat základních práv a občanských svobod," řekl Pithart ČTK v New Yorku o svých přednáškách na Právní škole Johna Marshalla v Chicagu a Právní škole Americké univerzity ve Washingtonu. Pithart navštívil zbořeniště dvojice mrakodrapů Světového obchodního střediska, které se zhroutily po zásahu letounů unesených 11.září teroristy radikálního hnutí Usámy bin Ládina. Uvedl, že vše o této věci bylo řečeno a jeho dojem byl silný.

Předseda Senátu Petr Pithart se odmítl přímo vyjádřit ke schvalování novely obchodního zákoníku v Poslanecké sněmovně. Dodal však, že podobná "oprava" vlastního rozhodnutí by v Senátu nebyla možná. "Odmítám takhle na dálku střílet," řekl Pithart ČTK v New Yorku na dotaz, jaké zaujímá osobní stanovisko a jako předseda horní komory parlamentu k situaci, kdy Senát s čtyřkoaliční většinou odmítá přijmout sporně novelizovaný obchodní zákoník a je ochoten přijmout jeho první, a nikoli až za několik týdnů poopravenou verzi. Pithart připustil, že Senát také hlasuje podruhé o stejném zákonu, ale stane se tak okamžitě poté a protože si některý senátor stěžoval, že na sjetině výsledků je jiný výsledek hlasováním, než byl skutečný. Postup při novelizaci obchodního zákoníku Poslanecké sněmovny však Pithart považuje za zásadní opravu.