Zprávy | Z archivu rubriky


Zevrubné hodnocení romské otázky v České republice a detailní analýzu českého soudnictví obsahují první zprávy nevládní organizace Institut otevřená společnost (Open Society Institute, IOS), které byly zveřejněny ve čtvrtek v Bruselu. Měsíc před pravidelnými posudky Evropské komise přinášejí dosti přesný a kritický obrázek situace v těchto dvou citlivých oblastech s jasným cílem komisi ovlivnit.

První dokument dospívá k závěru, že česká vláda sice uznala existenci diskriminace vůči romské menšině a rozběhla působivý program zaměřený na její nápravu, skutečná situace se však výrazně nezměnila. ČR nemá k dispozici adekvátní právní rámec k postihování diskriminace; tam, kde předpisy existují, nejsou dostatečně aplikovány a vynucovány.

Meziministerský výbor pro záležitosti Romů nemá dost prostředků, ani sílu přimět ministry ke splnění jejich závazků. Navzdory loňské vládní kampani pod heslem tolerance se množí rasistické projevy a počet členů rasistických organizací roste. Nálada veřejnosti vůči Romům se nezlepšuje. Soudy jen nerady kvalifikují násilí proti Romům jako rasismus a občané romské národnosti se jen málokdy dočkají spravedlnosti v případě diskriminačního postupu úřadů.

Zpráva o soudnictví ČR chválí za značný pokrok v reformách, za posílení významu a role soudců i jejich finančního zázemí. Reformy je však třeba ještě dotáhnout do konce, zejména pokud jde o vliv státního aparátu na soudnictví, o finanční nezávislost soudů na vládě a také o nedobrou pověst justice ve veřejném mínění. IOS se nelíbí, že administrativa soudů je přímo závislá na ministerstvu spravedlnosti, které jmenuje předsedy soudů, zasahuje do jejich kariér a rozhoduje o jejich odchodu do důchodu, což vyvolává pochybnosti o nezávislosti soudů a o ovlivnitelnosti soudců. Za podivné považuje, že soudci mnohdy pracují ve vysokých funkcích na ministerstvu, ačkoli se to neslučuje s jejich nezávislým postavením. Systém financování soudů označuje za neprůzračný a materiální situaci za relativně špatnou, zejména pokud jde o pracovní podmínky soudců a vybavení jejich pracovišť.

Autoři zpráv se netajili nadějí, že výrazně ovlivní Evropskou komisi, která zveřejní své výroční posudky na všechny kandidátské země 13. listopadu. Mluvčí komise Jean-Christophe Filori posléze připustil, že stanoviska, názory a informace nevládních organizací jako významných zástupců občanské společnosti jsou pro komisi stejně silnou inspirací jako podklady, jež jim poskytují vlády kandidátských zemí.

Sestřelit civilní letadlo, které unesli teroristé, je možné během několika minut. Ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Je to zvládnutelné..., během několika minut lze takovéto opatření udělat," uvedl. V případě, že letadlo poletí ve svém koridoru a odkloní se až ve chvíli, kdy má k cíli útoku 30 vteřin, je však podle něj reakce prakticky nemožná.

Vláda ve středu došla k závěru, že rozkaz sestřelit unesené letadlo má dát ministr obrany. V případě nedosažitelnosti ministra pak jeho první náměstek, nebo náčelník generálního štábu. Vláda se na tom shodla na základě právní analýzy, kterou jí předložil vicepremiér Pavel Rychetský spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Civilní letadlo, unesené teroristy, přestává podle ministra mít "plně statut civilního letadla". Jednání únosců, kteří mají v úmyslu uneseným letounem zničit nějaký cíl, nebo ho poškodit, může mít charakter hrozícího nebo trvajícího útoku. Šlo by tedy o nutnou obranu, přiměřenou útoku.

Rozhodnutí nebude jen vojenským rozkazem, ale bude muset brát ohled na okolnosti vojensko-technické, politické a etické. Osoba vydávající rozkaz bude muset mít přístup ke všem odpovídajícím informacím, nepřetržité spojení se všemi stupni velení a schopnost přijmout politickou odpovědnost. Pověření lidé podle Tvrdíka takovým požadavkům odpovídají.

Komisař Günter Verheugen jednoznačně podporuje žádosti kandidátských zemí, včetně ČR, o přechodná období pro uplatnění evropské spotřební daně z cigaret. Komisař Frits Bolkestein, který má na starosti jednotný vnitřní trh, je zásadně proti. Evropská komise proto dosud nepředložila členským státům návrh společných stanovisek ke kapitole "daňová politika" vůči uchazečům, kteří úlevu pro kuřáky žádají.

Verheugen argumentuje sociálními dopady náhlého zdražení kuřiva až na čtyřnásobek nynějších cen, psychologickým účinkem na lidi, kteří připíší další mínus Evropské unii, i inflačním účinkem takového opatření. Bolkestein zase tvrdí, že jednotná spotřební daň je jedním z nástrojů fungování vnitřního trhu EU; není možné, aby při volném pohybu zboží byly cigarety v některých oblastech daněny méně než v jiných, protože pak dochází k narušení rovných podmínek na trhu. Česká republika, Polsko, Slovensko a další se žádosti nehodlají zříci; připadá jim logická a oprávněná. Chtějí prostě více času na to, aby mohly cigarety postupně zdražovat a vyhnout se tak výše popsanému šoku. Státní tajemník Pavel Telička o tom jednal v září s Bolkesteinem, aniž ho ovšem přesvědčil.

ČR žádá vedle cigaret o výjimku ze spotřební daně pro ovocné destiláty pocházející z drobných palíren. Chce také dostat možnost po určitou dobu aplikovat nižší než předepsanou daň z přidané hodnoty na stavební práce pro bydlení, na otop pro domácnosti a také výjimku z placení této daně samostatně podnikajícími osobami s malými příjmy. Všechny tyto požadavky jsou pro komisi víceméně přijatelné.

Severoatlantická aliance ve čtvrtek přijala nabídku dopravního letadla Tu-154, které česká vláda poskytne na podporu odvety USA za zářijové teroristické útoky. Spojenci ho chtějí využít na 30 dní mezi 15. říjnem a 13. prosincem. Letadlo má zajišťovat přepravu personálu v Evropě, řekl novinářům ministr zahraničí Jan Kavan. K nabídce letišť, jež by vláda poskytla americkým letounům nasazeným k útoku na cíle v Afghánistánu, se Spojené státy zatím nevyjádřily. Podle středečního rozhodnutí kabinetu by měla mít americká letadla k dispozici letiště v Ostravě-Mošnově, Praze- Ruzyni, Pardubicích, Čáslavi a Náměšti nad Oslavou.

Ve Spojených státech se hovoří o obnově vysílání RFE/RL do Afghánistánu či rozsáhlejším vysílání Hlasu Ameriky do této země. Mluvčí RFE/RL Sonia Winterová dnes potvrdila, že o působení rádia na Blízkém východě se ve středu jednalo v americkém Kongresu na slyšení zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. RFE vysílala do Afghánistánu již v 80. letech z Mnichova.

Ministr Kavan ve čtvrtek potvrdil, že kabinet je připraven najít objekt, do něhož by se v případě americké žádosti přestěhovala pražská redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Stanice, financovaná Američany, sídlí nedaleko pražského Václavského náměstí. Poté, co teroristická organizace Al-Káida vyhlásila svatou válku proti USA, se stala potenciálním cílem teroristů.

Spojené státy ale zatím přestěhování sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) z centra Prahy neplánují, i když kvůli zajištění bezpečnosti ani tuto alternativu zcela nevylučují. Redakce rádia se ale momentálně cítí bezpečna a velmi dobře chráněna, a stěhování proto není na pořadu dne, řekl ve čtvrtek americký velvyslanec Craig Stapleton.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se Česká republika řadí v ochraně civilistů před účinky bakteriologických zbraní mezi nejlepší v Evropě. Ve vládou schváleném návrhu systému ochrany občanů před vysoce rizikovými biologickými látkami a jedy je výcvik záchranářů a specialistů, tvorba zásob očkovacích látek, příprava obyvatelstva na sebeochranu a vzájemnou pomoc a zabezpečení laboratoří pracujících s nebezpečnými biologickými látkami a jedy.

Policistům, vojákům, hasičům, Pražanům i turistům, kteří byli omezeni bezpečnostními opatřeními u sídla RFE/RL, byl věnován čtvrteční koncert hvězd české populární hudby na Staroměstském náměstí. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík na počátku akce ocenil medailemi vojáky, kteří se vrátili z mírové mise v Makedonii, kde se podíleli na operaci NATO Hlavní sklizeň. V programu vystoupili Daniel Hůlka, Lucie Bílá, Bára Basiková a další.

Kriticky se ve čtvrtek k postupu USA vyjádřilo vedení KSČM. Podle něj Američané neútočí na Afghánistán kvůli dopadení teroristy Usámy bin Ládina, ale aby zvýšili svůj vliv ve světě. Předseda strany Miroslav Grebeníček zhodnotil útoky na cíle v Afghánistánu jako nejhorší možné řešení. Kritizoval i prezidenta Václava Havla a premiéra Miloše Zemana za podporu americké odvetě.

Americký velvyslanec Craig Stapleton týž den poděkoval zástupcům Českého červeného kříže (ČČK), který poslal do USA dva milióny korun na pomoc obětem zářijových teroristických útoků a na péči o americké záchranáře. Stapleton v pražském sídle ČČK na Malé Straně převzal symbolický šek na peníze, které pocházejí z nedávno vypsané sbírky a prostředků Červeného kříže.

Hasiče, policii i hygieniky ve čtvrtek aktivoval meteorologický balón se sondou, který byl nalezen na poli u obce Borovy na Klatovsku. Místní lidé nahlásili, že na poli je balón s podezřelou ampulí. Rozbor ampule ukázal, že obsahuje zdraví neškodnou látku. Další šetření prokázalo, že jde o meteorologickou sondu z Německa.

Muhammad Atta, jeden z podezřelých teroristů, kteří 11. září unesli letadla a zaútočili s nimi na Světové obchodní středisko v New Yorku, se dvakrát sešel v Praze s agentem iráckých zpravodajských služeb, ale tyto schůzky nejsou ještě důkazem pro podíl Iráku na útocích. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl nejmenovaný americký zdroj, podle něhož se Atta s agentem sešel v Praze v červnu 2000 a v dubnu 2001. Tento zdroj nicméně upozornil, že Attovo setkání s iráckým špiónem není důkazem pro to, že se Irák podílel na teroristických útocích před měsícem. Není žádný důvod naznačovat, že to je spojeno s útoky z 11. září, řekl zdroj. Podle odborníků na zpravodajské služby není nic neobvyklého na tom, že člověk jako Atta, který byl údajně napojen na extremistické skupiny, se sešel s iráckým zpravodajským agentem, uvedla agentura.

O setkání Atty s iráckým špiónem v Praze informovaly minulý týden některé české deníky. Americká agentura AP napsala ve čtvrtek s odvoláním na vysoce postavené české vládní zdroje, že Atta se sešel s bývalým iráckým diplomatem v Praze Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním několikrát. Podle tohoto zdroje ale Atta nebyl předmětem zájmu českých služeb, které se soustředily na Aního kvůli jeho "nepřiměřenému" zájmu o rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Podle zmíněného zdroje měl Atta s iráckým diplomatem tři nebo čtyři schůzky, ale není jasné, kdy se uskutečnily.