Zprávy | Z archivu rubriky


"Hlavní výzvou pro evropské země je naučit se intenzívní spolupráci v boji proti mezinárodním zločineckým organizacím," řekl svým kolegům z 27 států český ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Vyzval členy EU, aby nečekali na rozšíření a rychle začlenili kandidátské země do existujících struktur, zejména Europolu a organizace Eurojust pro soudní spolupráci. Je třeba si uvědomit, pokračoval Bureš, že jakékoli otálení jen zvyšuje náskok zločinných organizací. "Patnáctka" v pátek shodou okolností schválila rámcové rozhodnutí, v němž definovala skutkovou podstatu trestného činu obchodování s lidmi a zavázala se ho trestat sazbami odnětí svobody, jejichž horní hranice nesmí klesnout pod osm let. Návrh předložený Evropskou komisí v prosinci 2000 prošel poté, co Rakousko, Dánsko a Německo stáhly výhrady týkající se sladění nejnižší maximální trestní sazby. Ministři spravedlnosti a vnitra z členských a kandidátských zemí se shodli na dvanáctibodovém programu, který zahrnuje rychlou výměnu informací o případech obchodování s lidmi, vytváření specializovaných meziresortních týmů, operativní spolupráci, sladění trestněprávního pojetí obchodování s lidmi, ale i širší související jevy jako je boj proti korupci a proti padělání dokumentů. Dohodli se, že jejich policejní orgány budou poskytovat Europolu informace o podezřelých osobách a organizacích. Na jejich základě a podle vlastních údajů bude Europol zpracovávat analýzy a předávat je zainteresovaným zemím. Kandidátské státy by měly být podle dokumentu zahrnuty do každoroční zprávy Europolu o obchodování s lidmi.

Budovu Radia Svobodná Evropa RFE/RL v Praze střeží od čtvrtečního odpoledne čtyři obrněné transportéry. Kvůli ochraně budovy rádia je omezena i doprava centrem hlavního města v jeho okolí. Po jednání meziresortního krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík Českému rozhlasu řekl, že republika zesílí bezpečnostní opatření u amerických objektů na základě určitých informací ze zahraničí a požadavků oficiálních představitelů USA. Jeden jízdní pruh magistrály, jež vede kolem rádia, bude sloužit policistům k případnému odstavování a kontrole vozidel. Od ostatních pruhů bude podle policejního ředitele Jiřího Koláře oddělen betonovými panely. Společně s policisty, kteří objekt Radia Svobodná Evropa hlídají už nyní, budou na bezpečnost dohlížet i výsadkáři z brigády rychlého nasazení. Tvrdík, který se ve středu zúčastnil schůzky ministrů obrany zemí NATO, také připustil, že přestěhování rádia do jiného objektu je možnou alternativou, jak ho ochránit.

Pražská policie vyzvala řidiče, aby pokud možno nejezdili do centra Prahy. Výzva souvisí s rozhodnutím meziresortního krizového štábu, který přijal mimořádná bezpečnostní opatření k ochraně pražské budovy stanice Svobodná Evropa. "V souvislosti s tímto opatřením žádáme všechny řidiče, aby - pokud nutně nemusí - do této oblasti nevjížděli," uvedla Eva Miklíková z pražské policejní správy. V souvislosti s opatřeními bude omezen provoz v okolí rádia, na Václavském náměstí a v ulicích Legerova, Mezibranská a části Vinohradské ulice. Před budovou Amerického centra v Hybernské ulici v Praze 1 dnes odpoledne stál jeden policejní automobil a vchod hlídali policisté. Americké centrum odmítlo sdělit, jak vypadají zpřísněná bezpečnostní opatření s tím, že otázky týkající se bezpečnosti nekomentují. Několik policistů se samopaly hlídalo ve čtvrtek také americké velvyslanectví. Jejich kolegové kontrolovali auta, která přijížděla po silnici k velvyslanectví. Řidiči museli policistům ukázat zavazadlový prostor, policisté se dívali i pod kapotu motorů a zrcadlem zjišťovali, zda není něco na podvozku. Sídlo RFE/RL v těsné blízkosti horní části Václavského náměstí se nachází u nejrušnější dopravní komunikace vedoucí napříč Prahou. Po severojižní magistrále v úseku mezi náměstím I.P.Pavlova a křižovatkou Bulhar nebudou smět jezdit vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijatá kvůli nedávným teroristickým útokům na americká města se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a zámku v Lánech na Rakovnicku. Krizový štáb Pražského hradu totiž rozhodl, že kvůli bezpečnosti budou i nadále upraveny návštěvní hodiny v historických sídlech českých panovníků a prezidentů. Lánský park navíc zůstává uzavřen. Obvykle bývá park přístupný o víkendu, ve středu a ve čtvrtek odpoledne.

Opoziční poslanci ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se pozastavili nad tím, že ministři obrany a vnitra Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross už po poledni oznámili posílení bezpečnostních opatření amerických objektů v Praze, ale ještě ve čtvrtek pozdě odpoledne se tato opatření neuskutečnila.

Občané České republiky mají právo podnikat v členských státech EU bez diskriminace, ovšem za podmínky, že vstoupí na jejich území legálně a za tímto účelem, rozhodl Evropský soudní dvůr. Dal tak za pravdu britským úřadům, které zamítly povolení k pobytu dvěma českým občanům, neúspěšným žadatelům o azyl. Soud dospěl k závěru, že členský stát unie nesmí odepřít povolení k pobytu občanovi kandidátské země kvůli jeho národnosti nebo státní příslušnosti, kvůli předpisům omezujícím imigraci nebo kvůli situaci na domácím trhu pracovních sil. Potvrdil tak pasáž z evropských dohod (asociačních smluv), které opravňují občany kandidátských zemí podnikat v EU bez diskriminace. Toto veliké "ano" ve prospěch českých občanů doprovází ovšem stejně velké "ale". Podle soudu mohou úřady členských států zkoumat, zda žadatel chce skutečně podnikat, nebo se spíše nechat zaměstnat, což je zakázáno. Především však mohou detailně posuzovat jeho podnikatelský záměr a plán, finanční zajištění a hospodářskou udržitelnost. Vstoupit do členské země EU za účelem podnikání lze podle soudu pouze v souladu s národními předpisy. Smůlu mají tedy ti, kdo přijedou jako turisté a pak se z nich stanou individuální podnikatelé nebo si založí firmu. Obdobně jsou na tom ti, komu je zamítnuta žádost o azyl, nebo ti, komu vyprší pracovní smlouva, případně povolení k pobytu za účelem studia. Soud pouze obecně podotkl, že opatření národních úřadů nesmějí poškozovat samu podstatu práva občanů kandidátských zemí na vstup do členských států EU, pobyt a podnikání na jejich území. Připomněl, že další práva těchto osob plynou ze základních konvencí o ochraně lidských práv. Z rozsudku tedy vyplývá, že Británie nebo kterákoli jiná země EU nesmí zamezit podnikatelským záměrům Čecha na svém území, pokud tam přijede s tímto úmyslem a má životaschopný projekt.

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31