Zprávy | Z archivu rubriky


Členové teroristické organizace Al-Kajdá Usámy bin Ládina operující z Albánie si v nejmenované laboratoři v České republice obstarali botulotoxin a ampule sněti. Napsal to v nedělním vydání britského deníku The Mail on Sunday Simon Reeve, který se po léta zabývá islámským terorismem. Simon Reeve se odvolává na přepisy egyptských vyšetřovatelů z výslechů zajatých afghánských Arabů. Podle jeho slov stál jeden vzorek těchto smrtících jedů 7500 dolarů. Reeve nepíše, kolik ampulí si teroristé obstarali a ze které laboratoře.

Ministerstvo zdravotnictví v co nejkratší době prověří, zda je pravdivé obvinění britského experta na terorismus Simona Reevea. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Domnívá se, že věc by měla prošetřit i policie. Mluvčí ministra obrany Milan Řepka na dotaz pouze uvedl, že v současné době nemá v této věci žádné podrobné informace.

Česká republika se s obviněním, že se v ní dají sehnat vzorky biologických zbraní, nesetkává poprvé. V roce 1994 napsal tehdejší Český deník, že vysoce nebezpečné vzorky biologických zbraní byly se souhlasem tehdejších vysokých armádních představitelů umístěny ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Podobné vzorky byly zřejmě skladovány i v tehdejším Ústavu imunologie a mikrobiologie Vojenské lékařské akademie v Těchoníně. V roce 1998 dokonce Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně nabídl údajným neznámým obchodníkům z Maroka vzorek nebezpečné látky botulinum, kterou Irák používá k výrobě biologických zbraní. Tehdy to ČTK potvrdil reportér britského listu The Sunday Times David Leppard, který se společně se svými dvěma kolegy minulý týden za tyto obchodníky vydával. Vedení ústavu jeho tvrzení popřelo, Britové nicméně disponovali potvrzujícím faxem.

Celý svět včetně České republiky bude muset vynaložit veškeré úsilí na to, aby se omezily finanční zdroje obchodních organizací Usámy bin Ládina. Peníze mu plynou mimo jiné i z obchodů s českými komoditami. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík to řekl v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Prima. Hlavní podezřelý z teroristických útoků v USA Usáma bin Ládin, který se skrývá v Afghánistánu, podle Tvrdíka obchoduje například s českými traktory Zetor. "Usáma bin Ládin má k dispozici celou síť obchodních organizací, které obchodují se všemi možnými komoditami z celého světa, mimo jiné obchodují i třeba s traktory Zetor," prohlásil ministr. Válka není podle Tvrdíka jen vojenský úder. Jak řekl, základní otázkou je, kde berou teroristé peníze. "Usáma bin Ládin je 17. dítě z 52 saúdskoarabského magnáta Ládina, jehož rodina disponuje majetkem zhruba pět miliard korun, a u pana bin Ládina se odhaduje, že má průběžně k dispozici 300 miliónů korun," uvedl Tvrdík. Válka podle něj bude muset být dlouhodobá a bude muset spočívat v zaměření na finanční prostředky, které terorismus podporují.

Teroristické útoky na New York a Washington urychlí podle ministra Tvrdíka výstavbu Armády ČR. Do reformy armády, kterou ministr obrany připravuje, se události v USA promítnout značným množstvím změn. "Je předmětem analýz zpravodajských služeb a týmu vládního zmocněnce pro reformu armády Jaroslava Škopka, aby mi předložili změny, které to bude znamenat," řekl Tvrdík. Prioritou bude urychlení výstavby chemické roty, mobilního zdravotního praporu, polního chirurgického týmu a jednotek masivních sledovacích systémů. "Již dnes jsou přijímána taková opatření, aby do konce příštího roku byly tyto jednotky v plné síle," uvedl Tvrdík.

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31