Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Havel si v pátek se svou ženou Dagmar připomněl u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech na Rakovnicku jeho 64. výročí úmrtí. Na hrob společně položili kytici a setrvali několik minut v tichém rozjímání. Současně tak uctili památku obětí úterních teroristických útoků na Spojené státy, při nichž zemřely tisíce lidí. "Jako vždy, když sem přijedu, k jeho hrobu, jsem si připomínal jeho život, jeho dílo, jeho statečnost. Navíc v tento den a tuto hodinu se to samozřejmě snoubilo s myšlenkou na tu strašnou katastrofu, která se stala," řekl prezident po skončení pietního aktu. Dodal, že zároveň myslel na solidárnost lidí na celém světě, kteří si uvědomují rozsah neštěstí, jež postihlo americký lid, a nabízejí svoji pomoc. "A samozřejmě člověka muselo nutně napadnout i to, co by Masaryk dělal, kdyby žil v této době, v těchto chvílích," svěřil se prezident. Masaryk má podle Havla trochu mytologickou pověst dobráka a humanisty, ale myslí si, že po takových tragických událostech by podporoval velmi tvrdý trest.

Masaryk patřil k předním představitelům prvního zahraničního odboje, usiloval o vznik samostatného československého státu a organizoval československé vojenské sbory ve Francii, Itálii a Rusku. V roce 1918 stál u zrodu samostatného Československa, jehož prezidentem se stal 14. listopadu a tuto funkci zastával až do roku 1935. Zemřel 14. září 1937.

Na tři minuty se v pátek v poledne zastavil život na území celé České republiky. Lidé uctili památku obětí úterních teroristických útoků ve Spojených státech minutami ticha. V pravé poledne se rozezněly sirény a kostelní zvony. V centrech měst se zastavila doprava, chodci i provoz v pouličních stáncích. V obchodech utichla hudba. V řadě soukromých i státních podniků přestali pracovat dělníci. Památku zemřelých uctili mnohde i řidiči autobusů.

Slova účasti s americkým lidem i odhodlání bránit napadené principy svobody a demokracie zazněla z úst představitelů ministerstva obrany, české armády a velvyslanectví USA na pietním aktu u památníku na Vítkově. Piety k uctění obětí úterního teroristického útoku v USA se zúčastnili americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Tento útok nás posílí, vynoříme se z něj silnější a s větším odhodláním zvítězit nad silami nenávisti a temnoty," prohlásil Stapleton. Ministr Tvrdík ujistil, že "v této těžké a smutné hodině stojíme při americkém lidu". Zdůraznil, že česká armáda je připravena plnit úkoly s cílem posílit bezpečnost státu i celé Severoatlantické aliance.

Středočeští hasiči uctili na 31 místech památku amerických hasičů, kteří přišli o život při záchranných pracích v New Yorku a Washingtonu. Smrt svých kolegů i dalších nevinných obětí teroristického činu si připomněli i plzeňští hasiči.

V centru Ostravy se lidé zastavili, aby si alespoň tichou vzpomínkou připomněli oběti brutálního terorismu. Před improvizovaným pietním místem u Ostravského muzea, které je zaplněno květinami a hořícími svíčkami, se sešlo asi 200 lidí. Podobné shromáždění bylo i u ústeckého magistrátu.

K pietnímu aktu Brňanů se připojili policisté, pokud nebyli v přímém výkonu služby a nemuseli se například věnovat řízení dopravního provozu. Minutami ticha uctili památku obětí i brněnští muslimové. Odpoledne se konalo v brněnské mešitě pravidelné páteční kázání, které bylo podle předsedy Islámské nadace v Brně Muníba Hasana věnováno vzpomínce na zesnulé. "Muslimové v ČR útoky neschvalují a odsoudili teroristické činy," řekl ČTK Hasan.

Ve všech krajích České republiky byly odvolávány kulturní a společenské akce. Nehrála většina divadel. Neuskutečnil se ani pokus o vytvoření největšího živého loga v České republice, který se měl konat odpoledne na náměstí Republiky v Plzni.

Dvě zvláštní telefonní linky, na které mohou lidé oznamovat, koho po teroristickém útoku v USA pohřešují, budou od pátku bezplatné. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Konzulární odbor ministerstva evidoval ve čtvrtek odpoledne 61 českých občanech, kteří se zatím po tragédii v New Yorku a Washingtonu neozvali. ČTK to před 14:00 řekl jeho ředitel Ivan Záleský. Ministerstvo zřídilo další krizovou linku, takže občané mohou nyní telefonovat na pražská čísla 2418 2551 a 2418 2740. Ministerstvo zahraničí uvedlo ve čtvrtek do provozu i novou bezplatnou telefonní linku 0800 200 000, za pražská krizová čísla 2418 2551 a 2418 2740 se do pátku platí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Cestovní kancelář Student Agency, která má v USA přes 1600 klientů, ve čtvrtek sdělila, že zprovoznila novou telefonní linku 01180011100300 pro volání zdarma ze Spojených států do celé České republiky. V ČR má Student Agency bezplatný informační telefon 0800 100 300, sdělila ČTK mluvčí kanceláře Iveta Zahradníková.

Záleský upozornil, že situace se neustále mění. Někteří lidé, kteří například ve středu na linku nahlásili své příbuzné, dnes volají, že se jejich blízcí už přihlásili a jsou v pořádku. Generální konzulát v New Yorku podle Záleského zatím v newyorských nemocnicích neobjevil žádného českého občana. Informaci o tom, že nejsou zatím hlášeny žádné oběti z České republiky, potvrdil také náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31