Zprávy | Z archivu rubriky


Dvě zvláštní telefonní linky, na které mohou lidé oznamovat, koho po teroristickém útoku v USA pohřešují, budou od pátku bezplatné. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Konzulární odbor ministerstva evidoval ve čtvrtek odpoledne 61 českých občanech, kteří se zatím po tragédii v New Yorku a Washingtonu neozvali. ČTK to před 14:00 řekl jeho ředitel Ivan Záleský. Ministerstvo zřídilo další krizovou linku, takže občané mohou nyní telefonovat na pražská čísla 2418 2551 a 2418 2740. Ministerstvo zahraničí uvedlo ve čtvrtek do provozu i novou bezplatnou telefonní linku 0800 200 000, za pražská krizová čísla 2418 2551 a 2418 2740 se do pátku platí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Cestovní kancelář Student Agency, která má v USA přes 1600 klientů, ve čtvrtek sdělila, že zprovoznila novou telefonní linku 01180011100300 pro volání zdarma ze Spojených států do celé České republiky. V ČR má Student Agency bezplatný informační telefon 0800 100 300, sdělila ČTK mluvčí kanceláře Iveta Zahradníková.

Záleský upozornil, že situace se neustále mění. Někteří lidé, kteří například ve středu na linku nahlásili své příbuzné, dnes volají, že se jejich blízcí už přihlásili a jsou v pořádku. Generální konzulát v New Yorku podle Záleského zatím v newyorských nemocnicích neobjevil žádného českého občana. Informaci o tom, že nejsou zatím hlášeny žádné oběti z České republiky, potvrdil také náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Vláda vyhlásila pátek 14. září dnem státního smutku a vyzvala obyvatelstvo, aby ve 12:00 uctilo památku obětí útoku proti USA třemi minutami ticha. V poledne se rozezvučí sirény, státní vlajky na veřejných a úředních budovách budou staženy na půl žerdi.

Po čtvrtečním mimořádném zasedání kabinet rovněž oznámil, že Česká republika je připravena posoudit formy pomoci Spojeným státům včetně vojenské, a plnit tak závazky vyplývající z členství v Severoatlantické alianci (NATO). Vláda je spolu s ostatními ústavními činiteli připravena plnit úkoly v souladu s usnesením Severoatlantické rady podle pátého článku Washingtonské smlouvy.

Pokud by se čeští vojáci zúčastnili vojenské akce, která by trvala nanejvýš 60 dnů, má vláda právo rozhodnout o jejich vyslání sama bez hlasování parlamentu. Zákonodárný sbor by pouze musela o svém rozhodnutí informovat. Kdyby se však čeští vojáci měli zapojit do operace delší než 60 dní, musel by parlament o jejich vyslání mimo území ČR hlasovat. Vzhledem k rozložení sil v obou parlamentních komorách a prvním reakcím zákonodárců se dá očekávat, že parlament by nasazení vojáků podpořil.

"Pokud by Spojené státy požádaly českou armádu o pomoc, měly by zřejmě zájem spíše o symbolickou účast malých omezených jednotek v doplňkových oblastech služeb". Ve čtvrtek večer to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík s tím, že jakékoli spekulace o tom, jak bude případný požadavek americké strany vypadat, jsou předčasné.

Ve čtvrtek večer přijal prezident Václav Havel ředitele všech čtyř zpravodajských služeb, aby ho informovali o aktuální bezpečnostní situaci. V České republice fungují dvě vojenské a dvě civilní zpravodajské služby. Podle ředitele civilní rozvědky Františka Bublana mají i ony šanci přispět k objasnění pozadí útoku, zaměřeného na budovy v New Yorku a Washingtonu. Hlasy, které v souvislosti s atentáty obviňují ze selhání americké zpravodajské služby, ředitel Bublan odmítá.

České aerolinie dnes znovu nepoletí do USA. Firma kvůli opětovnému uzavření vzdušného prostoru nad USA byla nucena zrušit dva na dnešek plánované lety na newyorská letiště. ČSA do New Yorku nelétají od úterního teroristického útoku po kterém USA uzavřely svůj vzdušný prostor. Veškerý ostatní provoz probíhá podle platného letového řádu, avšak za mimořádných bezpečnostních podmínek z důvodu bezpečnosti cestujících, posádek letadel a letadel samotných.

V ČR již v souvislosti s útoky platí řada bezpečnostních opatření. Země je také v kontaktu se spojenci v NATO a bude si s nimi vyměňovat informace zpravodajských služeb i jiné údaje. Policie už zpřísnila kontroly na hranicích. Smyslem opatření je důkladněji kontrolovat pohyb lidí a eliminovat riziko, že by hranici mohla překročit osoba nebezpečná pro český stát. Například severočeská policie má podle její mluvčí Jarmily Hrubešové zvýšený zájem především o některé cizince ze zemí Blízkého východu. Kromě opatření na hranicích se zvýšil i počet objektů, jimž policie poskytuje nadstandardní ochranu.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijaly také strategické podniky Transgas, elektrárenská společnost ČEZ i Česká rafinérská. Státní úřad pro jadernou bezpečnost už v úterý nařídil nejvyšší bezpečnostní opatření v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Ostrahu centrálního úložiště ropy v Nelahozevsi na Mělnicku zvýšila akciová společnost Mero. Vedení firmy tvrdí, že má dostatečné zásoby na to, aby v případě krize udržela v plném provozu rafinérie po dobu měsíce a půl. Při zavedení dalších nouzových opatření by bylo možné zajistit zásobování rafinérií ropou po dobu až tří měsíců.

Zesílená bezpečnostní opatření začala platit i v krajích. Například bezpečnostní složky Plzeňského kraje kontrolovaly spojení a jsou v pohotovosti. Hasiči přezkoušeli sirény a systém varování. Policie zde podrobně monitoruje i ubytovny cizinců. Bezpečnostní opatření zavedl také Jihočeský kraj, kde situaci monitoruje oddělení pro mimořádné situace krajského úřadu. V pohotovosti je i bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje a opatření už přijala rovněž bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Policie posílila ostrahu letiště Brno-Tuřany, Jaderné elektrárny Dukovany a energetických uzlů. Hasičský záchranný sbor prověřil spojení se složkami integrovaného záchranného systému.

 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31