Jiráskův Hronov

Geisslers Hofcomoedianten: Křesťanské hodiny, foto: Databáze českého amatérského divadla Geisslers Hofcomoedianten: Křesťanské hodiny, foto: Databáze českého amatérského divadla

Jiráskův Hronov je ze stávajících amatérských divadelních festivalů nejstarší na světě. Jeho první ročník se konal v roce 1931 u příležitosti 80. narozenin spisovatele Aloise Jiráska, který se v Hronově narodil. Hlavní představení hostí Jiráskovo divadlo, pro jehož slavnostní otevření 28. září 1930 byla nastudována hra Lucerna. Budovu divadla navrhl místní rodák Jindřich Freiwald, vzhledem ke své vnitřní účelnosti a vnější okázalosti se stala vzorem pro podobné kulturní stánky v menších českých městech. Festivalová přehlídka se dnes odehrává také v Sále Josefa Čapka, Sále Sokolovny a v tělocvičně základní školy na náměstí.

V současnosti je festival přehlídkou různých divadelních forem, vedle klasické i experimentální činohry zde obvykle nechybí loutkové, taneční a pohybové divadlo. K účasti na Jiráskově Hronově je potřeba projít nominačním sítem menších festivalů, kterých je dvanáct a devět z nich má právo vyslat do Hronova obvykle jednu hru a doporučit případně další k rozšíření programu. Divadla se tak musejí v průběhu první poloviny roku nejdříve představit na jedné z následujících soutěží: Divadelní Piknik Volyně, Šrámkův Písek, Tanec, tanec... Jablonec nad Nisou, Wolkrův Prostějov, Mladá scéna Ústí nad Orlicí, Otevřeno Kolín, Dětská scéna Svitavy, Popelka Rakovník, Loutkářská Chrudim, Kaškova Zbraslav, Krakonošův divadelní podzim Vysoké nad Jizerou a Pohárek SČDO Velká Bystřice (pozn. poslední tři z festivalů mají právo jen doporučit porotou vybrané (-á) představení). Program Jiráskova Hronova obohacují hostující soubory ze zahraničí, zejména ze Slovenska. Na konci dne se setkává ke společnému rozboru her veřejnost s kritiky a divadelními odborníky. Týdenní festival se koná v první polovině srpna, hlavní program obohacují doprovodné hudební akce a semináře či workshopy zaměřené na divadelní tvorbu.

Nominované hry v roce 2012

Na festivalu mohou diváci od 4. do 11. srpna zhlédnout zhruba dvě desítky vystoupení amatérských souborů z České republiky, představí se však i hosté z Německa, Slovenska a Polska. Pět z her ocenily poroty přímou nominací na Jiráskův Hronov, a to boskovické Divadlo NABOSO za Uvařeno, pražský soubor Relikty HMYZu za inscenaci Faidra běží o život, karlínské Divadlo Kámen za představení Rás al Chajma, Kurátorky za adaptaci Allenovy hry nazvanou Drahý Theo a Bažantovu loutkářskou družinu s jejím Faustem.

Uvařeno, foto: Archiv Divadla NABOSOUvařeno, foto: Archiv Divadla NABOSO Hra Uvařeno z pera Jáchyma Topola v režii Tomáše Trumpeše diváka přivádí do prostředí vězeňské cely, kde se setkávají tři vrahové. Neřeší jen stávající trest, ale i své vyhlídky do posmrtného „budoucna“. Jak asi skončí ten, kdo se spřáhne se zlem? Divadlu NABOSO se vyplatilo nastudovat metafyzické drama s dynamickým charakterem, které oslovilo porotu na Divadelním Pikniku ve Volyni. Představení hraje obvykle pro menší publikum, aby se vtěsnalo spolu s herci na jeviště.

U NABOSO se jedná o další dílo z vězeňského prostředí, tím prvním bylo zdramatizování poezie Ivana Martina Jirouse pod názvem Magorův sbor. Také ve svých dalších nastudovaných divadelních kusech, většinou z české klasiky 19. a 20. století, se dotýká tématu smrti (Maryša, Vražda se zárukou, Její pastorkyňa aj.).

Faidra běží o život, foto: Archiv divadelního souboru Relikty HMYZuFaidra běží o život, foto: Archiv divadelního souboru Relikty HMYZu Kdo čeká, že Faidra bude páchat sebevraždu, aby zachránila čest krále Thésea a svou pošramocenou pověst, neboť se zamilovala do nevlastního syna Hippolyta, nebo snad z lítosti nad Hippolytem, kterého obvinila ze svádění, bude překvapen. Sebevražda přeci odporuje etice. Antičtí hrdinové Théseus, Faidra nebo Hippolytos se před diváky promění v seriálové hrdiny, kteří se mohou vymanit ze svého osudu. Tak jsou představeni ve vtipné tragedii a detektivce Faidra běží o život od uskupení Relikty HMYZu. Hra zaujala porotu Stodůleckého písečku a následně i Mladé scény.

Studentský soubor Relikty HMYZu vznikl při Gymnáziu Jana Keplera v Praze a navázal na činnost uměleckého tělesa HMYZ. V jejich repertoáru zatím dominují historická témata, před hrou o Faidře přišli se zajímavým site-specific projektem o fresce Václava Vavřince Reinera, odehraným přímo na „místě činu“ v duchcovském zámku.

Rás al Chajma, foto: Archiv Divadla KámenRás al Chajma, foto: Archiv Divadla Kámen Divadlo Kámen si vybrala porota na Šrámkově Písku, kterou zaujala jeho hra Rás al Chajma pojmenovaná podle arabského emirátu. Vyprávění o ztrátě důležitého zařízení a s ní spojených nadějných vyhlídkách. O tom, jak zablokovat telefon a přitom nepodlehnout bitvě s automatem, který člověka nutí k zadávání nesmyslných čísel. V programu Jiráskova Hronova odehraje Kámen také Deus ex offo, detektivku o krádeži klenotů, neodvratnosti trestu a možnostech, jak ho „přehodit“ na svou kamarádku.

Kámen se od ostatních souborů liší svým minimalistickým pojetím. Diváci mu buď přijdou na chuť, nebo odcházejí v polovině představení s tím, že ho zavrhnou. Kouzlo her spočívá v dodržení rytmu, kdy se několikrát zopakují věty a jejich dynamika odpovídá gradaci příběhu. Dojem umocňuje živá scénická hudba. Mezi to je jakoby mimochodem vloženo poselství často vycházející z biblické tematiky, národních dějin nebo jen tak ze všedního života. Každopádně si Kámen oblíbili divadelní odborníci, na Jiráskově Hronově se objevuje pravidelně.

Faust, foto: Archiv festivaluFaust, foto: Archiv festivalu Vítězství z Wolkrova Prostějova si odnesly pražské Kurátorky se svou přednáškou Drahý Theo. Dílko je inspirované prózou Woodyho Allena Kdyby impresionisté byli dentisté, v němž formou dopisů komunikuje zubař dr. Vincent van Gogh se svým bratrem. Rentgenové snímky se stávají uměním a pacienti múzami.

Poslední představení, které se na festival dostalo jako nominované, je Faust od Bažantovy loutkářské družiny Divadelního spolku J. J. Kolár při TJ Sokol Poniklá. Hlavními hrdiny jsou kromě autora Tomáše Hájka plošné loutky, nakreslené na průhlednou folii a promítané na desce zpětného projektoru. Známý, ale lidově pojatý příběh je obohacen o vtipné nápady a zdánlivé „nešikovnosti“. Jde teprve o druhou hru loutkářské sekce divadla. Přesto s přehledem zvítězila na Loutkářské Chrudimi.

 

Doporučené webové odkazy: