Česká egyptologie


Minulost a přítomnost české egyptologie

Čeští egyptologové mají vrámci egyptologie jako takové dobré jméno. Česká egyptologie je celosvětově proslulá. Zdá se vám to jako anachronismus? Vždyť v Česku žádné pyramidy nejsou a do Egypta daleko... I přesto se mezi Čechy najde, a v minulosti také našlo, mnoho nadšenců a odborníků, kteří tomuto krásnému odvětví vědy zasvětili život.

Osobnosti české egyptologie

Zakladatelem české egyptologie byl František Lexa, původně středoškolský učitel matematiky a fyziky se jako samouk začal zabývat staroegyptským jazykem a do češtiny převáděl díla staroegyptské literatury. Nejprve se věnoval magii a náboženství starověkého Egypta, později se zaměřil na filologickou tematiku. Působil jako profesor egyptologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

Objevy českých egyptologů

Většina objevů českých egyptologů je omezena na území, na které dostal egyptologický ústav již v 60. letech 20. století kocesi, a na kterém působí dodnes, tedy na území poblíž Káhiry, pyramidovou oblast Abúsír.


Více informací můžete nalézt na stránkách Českého egyptologického ústavu egyptologie.ff.cuni.cz

 

VÝSTAVY O ČESKÉ EGYPTOLOGII

Český egyptologický ústav má za sebou více jak půl století své existence. K 50. výročí založení egyptologického ústavu bylo uspořádáno několik výstav - v Praze a také v Káhiře.