Dílo Boženy Němcové

Babička

Jak název napovídá, titulní postavou knihy je babička, žena prostá, srdečná a laskavá, kterou ostatní obyvatelé Ratibořického údolí obdivují pro její životní moudrost, vlastenectví a morální hodnoty. Babička ale není klasickou ústřední postavou, i když román začíná jejím příjezdem a končí její smrtí. Kniha nevypráví babiččin příběh, ale je sledem různých epizod a popisů života na venkově. Román je čistě autobiografický, všechny postavy jsou historicky doložitelné, ale děj a charaktery jsou silně zidealizovány. Největší význam díla tklí zejména v jeho historickém a národopisném významu pro další generace čtenářů. Němcové se v něm totiž podařilo chronologicky zachytit cyklus celoročních lidových obyčejů.

Román prvně vyšel v roce 1855 a od té doby se dočkal více než 350 vydání. Na doprovodných ilustracích se vystřídala celá plejáda významných českých malířů a ilustrátorů. Prvním ilustrátorem českého vydání Babičky byl v roce 1890 Karel Stapfer, nejoblíbenější jsou ale zřejmě kresby Adolfa Kašpara. Naopak méně známá, ale o to více zajímavá je skutečnost, že Babičku ilustrovali takoví umělci jako Václav Špála či Zdeněk Burian. Špálovo avangardní pojetí dokonce veřejnost vůbec nepřijala, natolik bylo odlišné od obecně zažitého povědomí.

Babičce se dostalo i několika filmových a televizních zpracování. Mezi nejznámější patří černobílá verze z roku 1940 od Františka Čápa s kouzelnou Terezií Brzkovou, pro televizy pak byla v roce 1971 režisérem Antonínem Moskalykem natočeno barevné zpracování s Jarmilou Kurandovou. Krátký film věnovaný Babičce natočila režisérka Olga Sommerová v rámci projektu České televize Kniha mého srdce.

Román byl rovněž přeložen do několika světových jazyků, nesčetněkrát zdramatizován a nalezneme jej i v podobě komiksové.

Výběr z díla Boženy Němcové nabízí ke stažení ve formátu mp3 Český rozhlas - Vltava v rámci projektu Čtenářský deník.


Zpět na hlavní stránku