Ida Kelarová po osmi letech obnovuje letní hudební festival Romale

Děti v rámci projektu Romano Drom také vystupují ve východoslovenských osadách. Mnozí lidé tam díky nim poprvé zažijí atmosféru koncertu. Foto: Tomáš Černý / Český rozhlas

Ida Kelarová se ve svých hudebních projektech věnuje především romské hudbě a jazzu. Organizuje také hudební workshopy. Jak sama říká, neučí lidi zpívat, protože zpívat umí každý. Ve všech svých aktivitách se snaží vytvářet prostor, ve kterém by se mohli přátelsky potkávat Romové a Neromové a vzájemně se inspirovat. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie, a obnovuje po osmi letech hudební festival Romale. S Idou Kelarovou natáčela Kristýna Maková:

Děti v rámci projektu Romano Drom také vystupují ve východoslovenských osadách. Mnozí lidé tam díky nim poprvé zažijí atmosféru koncertu. Foto: Tomáš Černý / Český rozhlas
Romano Drom je název projektu pro romské děti z České republiky a Slovenska, ze kterého jsou vybíráni členové pěveckého sboru Čhavorenge. Tento sbor v letošním roce dokonce účinkoval na závěrečném koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze. Na Slovensku byl tento projekt oceněn i samotným prezidentem Andrejem Kiskou, který těmto aktivitám Idy Kelarové udělil osobní záštitu.

„Vloni se naše projekty na Slovensku hodně mediálně zviditelnily. Pan prezident se tehdy dokonce sám ozval a vzkázal, že nám drží palce. Požádala jsem ho tedy letos o záštitu. A on nám ji udělil. Je to další pozitivní krok pro děti, které se projektu Romano Drom účastní. Můžeme jim říct: 'Vidíte to, i pan prezident vás podporuje.' A to je hodně pozitivní.

Nad projektem Romano Drom převzal v roce 2015 záštitu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska,  foto: archiv z.s. Miret
Myslím si, že jsme našli cestu, která opravdu funguje, která má obrovský význam a váhu. Navíc velkou kvalitu. Věřím, že tento projekt má ještě další možnosti, a budeme jej dále rozvíjet a posouvat dál.“

Pojďme si popovídat ještě o dalším vašem projektu. Tím je hudební festival, který jste obnovila.

„Mezinárodní romský festival, který jsem nazvala Romale, se bude konat od 13. do 16. srpna v rekreačním zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky. Je to v Pardubickém kraji, kousek od hradu Svojanov, kde už proběhlo 8 ročníků tohoto festivalu.

Z hradu dolů jsme se přestěhovali proto, že na hradě Svojanov působí už asi sedm let mladý ambiciózní kastelán, který se rozhodl pro úplně jinou cestu. Zvelebil hrad pro turisty a není tam už možnost pořádat festivaly nebo tábory. Tato cesta se nám tedy cesta zavřela. Naše sdružení Miret ovšem v letošním roce poprvé dostalo finanční prostředky na uspořádání festivalu. Nechtělo se mi to odmítat, protože v předchozích ročnících jsme si na to, abychom mohli festival uspořádat, museli vydělat sami. Říkala jsem si tedy, že by byla škoda toho nevyužít.

Bylo těžké sehnat místo. Nakonec jsme se rozhodli, že festival uděláme v přírodě, u lesa. Budou to krásné 4 dny, ať jsme, kde jsme.“

Foto: archiv z.s. Miret
Line-up festivalu už je uzavřen a Ida Kelarová prozradila víc i o účinkujících kapelách:

„Myslím si, že to tam bude nádherné. Už jsme uzavřeli program. Každý večer bude laděný jinak. Páteční hudební večer bude věnovaný současné tvorbě, to znamená různým kapelám a umělcům, kteří tvoří romskou hudbu trochu jinak, jako například Terne Čhave. I my tam budeme v pátek vystupovat. Bude tam spousta kytarových kapel.“

Sobotní večer bude tematicky zaměřen trochu jinak. Komu bude věnován? O tom vám více prozradí sama Ida Kelarová:

Foto: archiv z.s. Miret
„Sobotní večer bude věnovaný muzikantům, umělcům, kteří jsou už vystudovaní a opravdu kvalitní. Říkám o nich, že jsou taková romská elita. Vystoupí umělci, kteří už jsou na světové úrovni. Sobotu věnujeme jazzu, funky a latino, tedy moderním stylům.

Nedělní noc bude opravdu tradiční, autentická. I v tento den budeme mít krásný a pestrý program. Na to se těším nejvíc. Vždycky říkám, že v kořenech je největší síla.“

Večerní program ovšem nebude tím jediným, co budou moct návštěvníci festivalu zažít.

„V průběhu festivalových dní budou probíhat přednášky a workshopy. Hosté, kteří přijedou na více dní, se tam mohou ubytovat a stravovat. Budou tam i různé dětské programy a dětský koutek. Dorazit tedy mohou i rodiny s dětmi.

Foto: archiv z.s. Miret
Bude to hodně pestré. Říkám o tom, že to je velká oslava života, protože je to prostor vytvořený pro setkání, ve kterém mají Romové i Neromové možnost bourat předsudky."

Donesla se ke mně zpráva, že na festival sháníte dobrovolníky. Teď máte možnost je oslovit i prostřednictvím rozhlasu.

„Dobrovolníků není nikdy dost. Celý program i všechno ostatní jsem nachystala, ale na to vše zrealizovat potřebuju pomoc. Myslím si, že je to nádherná cesta i pro lidi, kteří si nemohou dovolit přijet jen tak, třeba proto, že nemají peníze. Druhá velká výhoda toho je, že dobrovolníci nahlédnou do romské kultury daleko víc než běžný divák. I tam budou Romové a Neromové společně fungovat a tvořit atmosféru. I tam se mohou od sebe hodně naučit.

Dobrovolníkům proplácíme cestu, ubytování a stravu za to, že nám budou ty čtyři festivalové dny pomáhat. Vždycky to vymyslíme tak, aby se nám tam neudřeli, aby si to i oni mohli opravdu užít. Není to tedy až tak náročné, je ovšem opravdu potřebné, abychom tam tyto lidi měli.

Kdybyste se chtěli někdo přihlásit, najdete k nám cestu přes webové stránky spolku Miret (miret.cz)."

Mezinárodní romský festival Romale  (Gypsy Celebration) se letos uskuteční v Hamrech u Poličky od 13. do 16. srpna