Radio Prague

AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ - nahrávky, rozhovory, reportáže

RealAudio Streaming RA
RA Download


Zpráva o Janu Palachovi
... Dobové vysílání Českého rozhlasu z roku 1969, spolužák Jana Palacha tlumočí jeho vzkaz z nemocnice
Vlna sebevražedných pokusů upálením, která v Českých zemích proběhla v prvních měsících roku 1969, je v celosvětovém měřítku unikátním jevem, podmíněným tehdejší společenskou atmosférou. Po Palachovi se od 20.1. 1969 do konce dubna 1969 pokusilo o sebevraždu 26 lidí, z toho jich 7 zemřelo.
Události Leden 1969
Události Leden 1989 - tzv. "Palachův týden"
Leden 1969

16.1. 1969 - student Filozofické fakulty University Karlovy v Praze Jan Palach se na Václavském náměstí poblíž sochy sv. Václava v 15 hodin na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a proti tomu, že českoslovenští politikové ustupují od demokracie, polil hořlavinou, zapálil na sobě oděv a přivodil si těžké popáleniny. Podle výpovědí svědků byl stále při vědomí.

19.1.1969 - Jan Palach na následky popálenin umírá v Praze na Klinice popálenin v Legerově ulici, akademický sochař Olbram Zoubek tajně sňal Palachovi posmrtnou masku a druhý den odlitek připevněný na černé desce přinesl na rampu Muzea, kde vysokoškoláci drželi za Palacha tryznu.

Od 16.1. do Palachova pohřbu 25. 1. drželi u sochy sv. Václava mladí lidé protestní hladovku za splnění jeho požadavků. Mezi nimi byl i příští "pochodeň" Jan Zajíc.

20.1. 1969 - Pod sochou svatého Václava na Václavské náměstí se shromáždilo velké množství občanů, vzápětí se dal do pohybu mlčenlivý průvod, který byl ozdoben československými státními vlajkami, černými vlajkami a zvětšenými fotografiemi Jana Palacha. V čele byl nesen studenty nápis "Věrni zůstaneme". Průvod, který Praha nepamatovala, se pomalu tiše sunul směre k Můstku, odtud k Prašné bráně, Revoluční a Dlouhou třídou přes Staroměstské náměstí k Filozofické fakultě University Karlovy, kde Palach studoval. V aule Filozofické byly zastaveny hodiny a ukazovaly přesně čas, kdy J. P. zemřel (půl čtvrté). V 17 hodin bylo celé náměstí před Filozofickou fakultou i okolní ulice zcela plné. Na balkón university vystupovali představitelé fakulty, studentů, zástupců dělníků a politici. V tento den s upálil Josef Hlavatý, (zemřel 25.1.1969).

22.1. 1969 - upálil se Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová se otrávila svítiplynem.

25.1. 1969 - Jan Palach pohřben v Praze na Olšanských hřbitovech; pohřeb včetně smutečního obřadu v Karolinu organizoval Petr Josef Vilímek, který byl korunním svědkem Palachova činu; za pražské studentstvo se s Palachem loučil Zdeněk Touš; pohřeb se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii; rakev s ostatky Palacha byla vystavená v Karolinu jako akt poslední pocty. U rakve se střídali akademičtí funkcionáři, umělci, studenti a někteří politikové. Večer po pohřbu církevní hodnostáři sloužili za upáleného zádušní mši.

Účast na Palachově pohřbu i projevy pronesené kolem jeho činu byly záminkou k nesmírným represím a k vyřizování osobních účtů při různých prověrkách a tvz. komplexních hodnoceních, kterými musel tenkrát projít každý občan a v aktivním věku. ( StB studovala fotografie z pohřbu)

25.2. 1969 - upáli se osmnáctiletý student průmyslové školy v Šumperku Jan Zajíc; zanechal po sobě báseň o Palachovi a čtyři dopisy, v nichž se označuje jako pochodeň č. 2. Upálil se v Praze v průchodu domu na Václavské náměstí a na místě zemřel. K tomuto kroku se rozhodl poté, když viděl, že navzdory Palachovu činu se život vrací do starých kolejí.

4.4. 1969 - na náměstí v Jihlavě se upálil čtyřicetiletý technický úředník Evžen Plocek. V srpnu 1968 byl delegátem ilegálního vysočanského sjezdu KSČ, svým činem vědomě navázal na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce. Zemřel 9.4. 1969.


Palach foto...Jan Palach

Zajic foto...Jan Zajic

Plocek foto...Evzen Plocek© Copyright 1998 - 2003 Radio Prague All Rights Reserved

Prosím pošlete nám Vaše připomínky.

RP Home / Česká redakce

line

Radio Prague Internet Team
cr@radio.cz

Radio Prague, Vinohradská 12, 12099 Praha 2, Česká republika
www.radio.cz