Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

04-11-2003

Sněmovna odmítla přidat krajům z rozpočtu

Nepříliš úspěšný den zažila v úterý v Poslanecké sněmovně vládní koalice. Mnohdy vlastní nejednotností a nedisciplinovaností totiž prohrála několik důležitých hlasování. Vláda například neprosadila předlohu, která chtěla dát více peněz krajům. Podobně neúspěšný byl kabinet i při prosazování ekologických a justičních návrhů. Večer schůze dolní komory po více než třech týdnech skončila. Zákony, jež poslanci nestihli projednat, tedy třeba stanovení důchodu a dalších požitků pro bývalé prezidenty republiky, ocenění druhého československého prezidenta Edvarda Beneše či rozšíření počtu významných dnů o Den obětí komunismu, odsunula na příští schůzi, která bude na přelomu listopadu a prosince.

Sněmovna v úterý překvapivě zamítla předlohu, která měla krajům zajistit více peněz z rozpočtu. Kraje si tak budou nadále dělit 3,1 procenta z celostátního výnosu daní, což je 12 miliard korun. Požadovaly více než 17 procent z daňových výnosů. "Hlasování (sněmovny) pro mě bylo skutečně překvapením. Mrzí mě, že se Poslanecká sněmovna zachovala centralisticky," řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kraje kritizují vládu za to, že nechává maximum financí na úrovni ministerstev pro činnosti, které již ze zákona vykonávají regiony. "V důsledku toho chátrá majetek převedený na kraje. Celá reforma veřejné správy tímto ztrácí svůj smysl," uvedla již dříve v prohlášení Asociace krajů, která sdružuje všech 14 regionů.

Neúspěch zaznamenal i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Dolní komora totiž těsným poměrem hlasů zamítla vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novela byla podle vlády nutná k tomu, aby mohly být na českém území vyhlášeny rezervace evropské sítě Natura 2000. Opozice ale upozornila na to, že vyhlášení rezervací by se mohlo dotknout i vlastnických práv občanů. "Zákon byl klíčový především pro českou přírodu a také pro čerpání finančních prostředků z evropských fondů. Nepřijetí zákona ohrožuje naše závazky vůči EU," řekl ČTK a ČT Ambrozek. Doplnil, že Česko by mohlo přijít až o několik miliard korun. "Rozhodnutí sněmovny bylo velmi neuvážené," dodal.

Sněmovna přijala vládní novelu zákona o vězeňské službě. Vypustila ustanovení, které by službě umožnilo využívat ve věznicích placené informátory. Poslanci odmítli také to, aby vězeňská služba odebírala od vězňů vlasy a další biologický materiál a uschovávala ho ve svých registrech. I přesto ale předloha některé pravomoci vězeňské služby posílí. Pokud ji podpoří také Senát a podepíše prezident Václav Klaus, mohli by příslušníci vězeňské služby už zhruba od února příštího roku pronásledovat uprchlé vězně i mimo věznice. Nyní to dělat nemohou a musejí to nechat na policii. Komunikace mezi těmito dvěma ozbrojenými složkami ale není vždy rychlá, takže vznikají časové prodlevy a uprchlíci mohou snáze zmizet.

EK vysloví tři varování Česku - stran dopravy, potravin a diplomů

Evropská komise podle kuloárních informací vyjádří ve středu vážné znepokojení ohledně stavu silniční dopravy v České republice - upozorní na chybějící vyhlášky v této oblasti, ale zejména se pozastaví nad aplikací a vynucováním legislativy. Poukáže také na nedodržování hygienických norem v provozech potravinářského průmyslu a na zpoždění při přípravě a schvalování zákonů o vzájemném uznávání diplomů a profesních kvalifikací. Podle monitorovací zprávy, jejíž návrh měla ČTK možnost vidět, je třeba podstatně zvýšit počet kontrol kamionů, aby se zajistilo plnění směrnice EU o povinném odpočinku řidičů. Z technických prováděcích předpisů chybí podle textu ty, jež se týkají zařízení pro omezení rychlosti, řidičských průkazů, bezpečnostních poradců pro dopravu nebezpečných nákladů, dokumentů o registraci vozidel a silničních inspekcí.

Křesťanství se má objevit i v evropské ústavní smlouvě

Odkaz na křesťanství by se podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody musí objevit v připravované evropské ústavní smlouvě jako určité hodnotové vymezení Evropské unie. Důvodem je i úsilí zabránit šíření terorismu, uvedl Svoboda na úterním semináři o křesťanských hodnotách v české politice. "Chceme, aby se křesťanské kořeny promítly do preambule evropské ústavy a aby se projevily i v konkrétních krocích. Cesta rozmělnění a relativizace není cesta, která by vedla vpřed," prohlásil předseda KDU-ČSL. Teologové se se sociology i filozofy na semináři shodovali na tom, že základní křesťanskou hodnotou v politice je ochrana svobody. Politici by se proděkana Teologické fakulty Jihočeské univerzity Tomáše Machuly neměli snažit o ideální křesťanský stát, neboť "neřest nelze zakázat a ctnost nelze vnutit". Křesťanští politici by naopak měli chránit svobodu občanů, která jediná může být pramenem mravnosti.

Policie nebude za povodňové škody v metru nikoho stíhat

Za škody, které loňské srpnové záplavy způsobily pražskému metru, nebude nikdo trestně stíhán. Policie případ odložila. Trestný čin se sice stal, ale nepodařilo se zjistit skutečnosti, jež by umožnily někoho obvinit. ČTK to v úterý řekl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován. Zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Janíček již dříve upozornil, že informovat veřejnost o výsledcích vyšetřování si vyhradil státní zástupce Drahomír Dráb. Dosud však nemá policejní rozhodnutí na stole, a nechce se tedy vyjadřovat. Tehdejší pražský primátor a šéf krizového štábu města Igor Němec (ODS) odložení případu očekával. "Žádné pochybení, ač rozhodnutí bylo uděláno mnoho, nevidím," řekl v úterý ČTK. Nyní je radním pro kulturu. Podobně hovořil i ředitel dopravního podniku Milan Houfek. Usnesení policie o odložení vyšetřování mu prý potvrdilo to, co předpokládal. Policie se zatopením metra zabývala od poloviny loňského srpna. Prověřovala, zda se někdo nedopustil obecného ohrožení z nedbalosti. Podle údajů dopravního podniku povodně způsobily metru škodu za téměř sedm miliard korun.

Kraj Vysočina chce nemocnicím pomoci rychlým překlenovacím úvěrem

Překlenovacím úvěrem ve výši 150 milionů korun chce do konce roku kraj Vysočina pomoci svým zadluženým nemocnicím. Na úterním jednání se na tom shodla rada kraje, která návrh předloží zastupitelům. "Počítáme, že peníze by mohly být poskytnuty do konce listopadu," řekl hejtman kraje František Dohnal (nezávislý) s tím, že získání krátkodobého překlenovacího úvěru umožňují závěry z koaličních jednání o krizi ve zdravotnictví. Zástupci vládní koalice se po jednání s hejtmany zavázali předložit návrh, aby vláda uhradila krajům krátkodobé závazky z obchodního styku, se kterými je na kraje převedla ke konci roku 2002. Kraj Vysočina by tak měl získat na řešení těchto dluhů zhruba 300 milionů korun. Podle návrhu, který má předložit vládě ministr financí Bohuslav Sobotka, by měly kraje získat dvě třetiny prostředků ještě do konce tohoto roku a další třetinu v roce příštím. "Proto jsme se rozhodli překlenovacím úvěrem pomoci tyto peníze pro krajská zdravotní zařízení urychlit, a zabránit tak konkurzu nebo nucené privatizaci," uvedla radní pro zdravotnictví Martina Matějková (ODS). Návrh v úterý rada konzultovala s řediteli nemocnic, kteří by měli předložit, jak finanční pomoc v jednotlivých zařízeních využít.

Růst mezd příští rok o šest procent je pro ekonomiku únosný

Růst nominálních mezd v roce 2004 o šest procent, tak jak ho prosazují odbory, je podle centrální banky pro domácí ekonomiku únosný. "Zhruba šestiprocentní růst mezd by měl být pro českou ekonomiku únosný," řekl v úterý novinářům guvernér České národní banky Zdeněk Tůma po jednání se šéfem Českomoravské komory odborových svazů Milanem Štěchem. Odbory se podle Tůmy s centrální bankou poměrně shodují v odhadech na vývoj ekonomiky v příštím roce. Podle odborů se bude v příštím roce inflace pohybovat mezi třemi a 3,5 procenta, hrubý domácí produkt by se mohl zvýšit asi o tři procenta. ČNB ve své poslední prognóze odhadla inflaci na říjen 2004 mezi 2,3 a 3,7 procenta a ekonomika by měla růst o 2,1 až 3,6 procenta. Reálné mzdy by tak v příštím roce měly vzrůst zhruba o tři procenta. Štěch však upozornil, že odboráři budou u podniků, které si to mohou dovolit, tlačit na vyšší růst mezd. "Ve slabších firmách se budeme chovat opatrněji," dodal.

Na výzvu žít za minimální mzdu poslanci reagovali spíš vyhýbavě

Většinou vyhýbavě a odmítavě v úterý reagovali zákonodárci na výzvu Radia Impuls, aby se některý z nich pokusil po 30 dnů vyžít s minimální mzdou, tedy 6200 korun. Základní měsíční plat poslance či senátora je sedmiapůlnásobně vyšší. Za zajímavou označil nabídku senátor a místopředseda US- DEU Jan Hadrava. "Když bych se do toho pustil, tak jako známý žebrák si vyžebrám ten zbytek," řekl ČTK s úsměvem Hadrava. Jako starosta Lokte získával recesistickým žebráním s flašinetem na vozíku, ve starém koženém kabátě, odřeném klobouku a se slepeckou holí peníze na provoz stejnojmenného gotického hradu. "Jestli mě obešlou, asi bych ten rozdíl v platech dával na nějaký dobročinný účel," míní senátor. "Já bych se do toho pustil po Vánocích," dodal po chvilce uvažování. "Je to nesmysl," řekl k výzvě předseda poslanců ČSSD Petr Ibl. Šéf klubu US-DEU Karel Kühnl na dotaz, zda výzvu rádia vyslyší, nechtěl odpovědět. Dopis překvapil i poslance Karla Vymětala (KSČM) a předsedu poslanců KDU-ČSL Jaromíra Talíře. "Těžko se mi k tomu vyjadřuje, protože ho (dopis) vidím poprvé," řekl ČTK Talíř. "Moc tomu nerozumím, protože osobní výdaje ani tak velké nemám, ale samozřejmě rodinné výdaje už jsou něco jiného. Tam už musím počítat s výdaji na bydlení, s výdaji celé rodiny, které jsou běžné," uvedl Vymětal. Radio Impuls k experimentu inspiroval příklad slovenské poslankyně Anny Záborské, která žije z minimální mzdy od 1. listopadu. Stanice se proto rozhodla obeslat dopisem s takovou výzvou každého poslance a senátora, jejichž základní měsíční plat činí 46.500 korun, takřka trojnásobek průměrné mzdy.

Průměrná domácnost měla v 1. pololetí čistý příjem 19.563 korun

Čistý průměrný měsíční příjem české domácnosti činil v prvním pololetí letošního roku 19.563 korun. Byl tak o pět procent neboli 924 korun vyšší než loni ve stejném období. Vyplývá to z materiálu o vývoji peněžních příjmů a životních nákladů v prvním pololetí, který ve středu předloží vládě ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Na růstu příjmu průměrné domácnosti se podle zprávy podílelo zvýšení výdělků, vyšší sociální dávky a další příjmy. Reálné příjmy, které zohledňují pohyb cen, stouply o 0,4 procenta v rodinách s dětmi a minimálními příjmy a až o 7,2 procenta u lidí bez dětí. Hrubá mzda meziročně stoupla o 7,2 procenta. V podnikatelské sféře šplhala o 7,2 procenta, v nepodnikatelské pak o 11,4 procenta. Reálná čistá mzda vzrostla proti prvnímu pololetí loňska o 6,8 procenta.

Většina z 2344 celníků by měla odejít ke konci příštího roku

Většina z 2344 celníků, kteří kvůli vstupu do Evropské unie opustí celní správu, by měla odejít ke konci příštího roku. Propouštění celníků a snížení počtu celních úřadů z 91 na 54 navrhuje zákon o celní správě, který bude ve středu projednávat vláda. ČTK to v úterý řekla mluvčí ministerstva financí Eva Nováková. Celní správa by měla zmíněných 2344 celníků propustit do konce roku 2005. Podle informací ministerstva financí by ke konci roku 2004 mohlo odejít přibližně 80 procent z nich. Téměř 400 propuštěných však přijmou jiné úřady. Finanční policie získá do poloviny příštího roku 255 celníků, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dalších 140 lidí. Ze státní správy tak fakticky odejde 1949 zaměstnanců.

Odbory ČEZ kvůli tendru nepodají žalobu, obrátí se na NKÚ

Odboráři společnosti ČEZ kvůli vyřazení této firmy ze soutěže o státní podíly v hnědouhelných dolech nepodají žalobu, ale připraví podněty k šetření pro Nejvyšší kontrolní úřad, antimonopolní úřad a Parlament České Republiky. Jejich předáci to uvedli po úterním jednání v Temelíně s tím, že se zároveň připraví na vyhlášení stávkové pohotovosti. "Žaloby by mohly být podány teprve až bude dokonáno (prodej Severočeských dolů a Sokolovské uhelné), a to je přesně to, čemu chceme zabránit," vysvětlil předseda odborové organizace v Elektrárnách Poříčí u Trutnova Luděk Prokop. Meziresortní komise minulý týden ČEZ vyřadila ze soutěže o státní podíly v Severočeských dolech Chomutov a Sokolovské uhelné. Odboráři se domnívají, že toto rozhodnutí výrazně poškodí akcionáře společnosti. Proto chtěli podat prostřednictvím menšinových akcionářů žalobu, právníci jim ale poradili, že by touto cestou svého cíle nedosáhli. Další jednání odborářů se bude konat 13. listopadu ve Chvaleticích.

Komárkova K&K Capital Group se stane 75pct vlastníkem CK Fischer

Firma podnikatele Karla Komárka K&K Capital Group se stane majoritním vlastníkem největší české cestovní kanceláře Fischer. Získá v ní 75procentní podíl, stejně jako ve společnostech Fischer, s.r.o. a Fischer Air. Sám Fischer se bude věnovat marketingu a obchodu, Komárkovi lidé budou řídit finance. Podnikatelé to novinářům sdělili na společné konferenci. Kapitálový vstup K&K Capital Group do skupiny firem Václava Fischera podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Komárkova firma investovala do Fischerových firem téměř jednu miliardu korun. K&K bude kapitalizovat pohledávky v objemu nejméně 200 milionů korun. Podařilo se jí také snížit leasingové splátky letadel tak, že na nich skupina ušetří ročně 100 milionů korun. Také Fischer navýší kapitál, a to o 13 milionů USD (asi 370 milionů korun), a uhradí tak ztrátu z minulých let. Po všech změnách bude mít Komárek tři ze čtyř členů představenstva akciové společnosti Cestovní kancelář Fischer. Dva jednatele ze tří obsadí také ve Fischer s.r.o., která provozuje síť poboček a prodává zájezdy CK Fischer. Ze tří jednatelů bude mít Komárkova firma dva v letecké společnosti Fischer Air.

Anglian Water prodá své podíly v ČR Pentě a rakouské Energii AG

Britská společnost Anglian Water prodá své podíly ve třech českých vodohospodářských firmách dvěma zájemcům, česko-slovenské investiční skupině Penta a rakouské společnosti Energie AG. Penta získá podíl v jednom a Energie AG ve zbývajících dvou podnicích. Prodej je podmíněn souhlasem Úřadu pro hospodářskou soutěž, sdělila v úterý Anglian Water ČR. Penta získá 54,3procentní balík akcií AWG ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, která vlastní a provozuje vodohospodářský majetek na severní Moravě. Penta za akcie zaplatí 38 milionů liber (asi 1,79 miliardy korun). Energie AG koupí za 13 milionů liber (611 milionů korun) 95,2procentní akciový podíl AWG ve Vodovodech a kanalizacích Jižní Čechy (VaKJČ) a 58,7procentní podíl ve Vodovodech a kanalizacích Beroun (VaK Beroun).

Šedou ekonomikou podle odborů protéká mnoho desítek miliard korun

Šedou ekonomikou v České republice protéká mnoho desítek miliard korun a stát tak přichází o značné příjmy z daní. Na úterní tiskové konferenci to řekl ekonom Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Martin Fassmann, který zároveň představil svoji studii o stínové ekonomice. Podle něj je těžké stanovit přesnou velikost šedé ekonomiky. Český statistický úřad v roce 2000 odhadl velikost šedé ekonomiky na 100 miliard korun a zapracoval ji do výpočtu hrubého domácího produktu (HDP). Podle Fassmanna by tak stát přišel na daních a odvodech na sociální a zdravotní pojištění asi o 60 miliard korun. Uváděná čísla o velikosti šedé ekonomiky se pohybují mezi třemi a 30 procenty HDP. To by v České republice znamenalo 70 až 700 miliard korun, které ekonomikou proplouvají, aniž by si jich stát všimnul. Horní hranici však Fassmann označil za nereálnou. "Je to velmi vážný problém, ale není potřeba jej přehánět a nadhodnocovat," uvedl. Z velikosti šedé ekonomiky se prý dělá politikum, které by mohlo vést i ke snížení přílivu zahraničních investic do ČR.

Mladí vědci stále odcházejí do zahraničí za lepšími podmínkami

Až sedminásobné platy, dlouhodobější granty a příznivější pracovní podmínky lákají do zahraničí začínající mladé české vědce. Do Spojených států ale odcházejí za prací i jejich kolegové ze zemí Evropské unie. Jak vyplynulo z úterní diskuse mladých vědců na půdě Akademie věd, Spojené státy nabízejí proti Evropě do startu mladým vědcům dobré platové podmínky a také jejich grantový systém je odlišný. Například sociolog Tomáš Kostelecký měl v roce 1999 v Česku plat asi 20.000 korun, pracoval v jedné místnosti Sociologického ústavu Akademie věd s pěti kolegy a k dispozici měl nepříliš širokou knihovnu. Ve Spojených státech, kde získal grant na devět měsíců, bral 150.000 korun měsíčně, pracoval ve své vlastní kanceláři se sekretářkou a využíval služeb knihovny, ve které našel i aktuální práce svých kolegů z Prahy. V Japonsku, kde prožil další rok, se jeho měsíční plat pohyboval kolem 120.000 korun. "I když náklady na život jsou v zahraničí vyšší, je to nesrovnatelné," uvedl. Jen díky zázemí a klidu mohl v USA napsat knihu o politických stranách střední Evropy.

Případ Jakeše a Lenárta posuzuje nejvyšší státní zastupitelství

Kauzou vysokých činitelů předlistopadového režimu Miloše Jakeše a Jozefa Lenárta se začalo zabývat Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Šéfka této instituce Marie Benešová má totiž podle zákona jako jediná ze žalobců právo podávat dovolání k Nejvyššímu soudu proti pravomocným rozsudkům. V červnu pražský vrchní soud zprostil v rámci odvolacího řízení v plném rozsahu oba komunistické politiky obžaloby, podle níž se dopustili vlastizrady v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mluvčí úřadu Pavel Macur v úterý na dotaz ČTK řekl, že Jakešův a Lenártův spis před několika dny doputoval na nejvyšší státní zastupitelství. Nyní ho studují pracovníci odboru přezkumného řízení, aby pro nejvyšší státní zástupkyni zpracovali příslušné doporučení.

Právnická fakulta změní koncepci přijímacích zkoušek

Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze změnila pro příští rok koncepci přijímacích zkoušek. Chce se tak vyhnout možným lidských chybám, kvůli nimž letos přijala do prvního ročníku o 300 lidí víc než obvykle. Akademický senát rozhodl, že třetinu přijímacího testu vypracuje externí organizace, nejen pedagogové fakulty. Dále z testu vyřadil neproblematičtější otázky z logiky a nařídil pečlivou kontrolu otázek a jejich řešení, řekl ČTK prorektor pro přijímací zkoušky právnické fakulty Jiří Hřebejk. Vyhodnocení přijímacích zkoušek se také o několik dní opozdí, aby bylo možné testy ještě jednou zkontrolovat, podotkl. V červnových přijímacích testech bylo několik chyb. V jednotlivých souborech byly maximálně dvě otázky, jejichž správné odpovědi se neshodovaly s výsledky zadanými v počítači, který testy vyhodnocuje, vysvětlil Hřebejk. Během přezkumného řízení na to přišli někteří uchazeči a upozornili na to, fakulta pak přistoupila k přehodnocení testů. Její pracovníci na možnost odvolat se písemně upozornili i další neúspěšné uchazeče.

Učitelé a žáci Lauderovy školy v Praze budou od středy stávkovat

Učitelé a žáci z Lauderovy školy při Židovské obci v Praze budou od středy stávkovat, učitelé jsou prý v pracovněprávní nejistotě. Nelíbí se jim postup současného vedení školy, které podle nich porušuje zákony, řekla v úterý ČTK členka stávkového výboru učitelů Kateřina Dejmalová. Stanovisko ředitelky školy se ČTK nepodařilo získat. Učitelé se bojí, že kdokoli z nich může být propuštěn, když se znelíbí vedení. Vycházejí přitom z osudu jejich kolegy, který byl propuštěn pro hrubé porušení pracovní kázně. Byl obviněn, že si z internetu stahoval pornografii, pravý viník se však přiznal, ale učitel zůstal bez práce. Nemá nárok na podporu, obtížně bude shánět zaměstnání a výkon učitelského povolání mu to znemožňuje, podotkla Dejmalová. Uvedla také, že nová ředitelka učitelům vyhrožuje a se žáky zachází arogantně. Stávka je časově neomezená, kantoři budou ve škole, ale nebudou učit, jen vykonávat dozor ve třídách. Děti pedagogy v jejich akci podporují, řekl mluvčí Iniciativy rodičů žáků Lauderových škol Jiří Bis. Podle něj začíná škola s vynikající pověstí upadat a někteří rodiče začínají uvažovat o tom, že své dítě přeřadí na jinam.

Policejní psycholog: Nevěstinec těsně za hranicemi Německa

Případy údajné dětské prostituce v českém pohraničí, o nichž se zmiňuje německá studie Děti šlapou chodník, která byla zveřejněna minulý týden, považuje německý policejní psycholog Adolf Gallwitz jen za "špičku ledovce". Skutečnost podle něj není dosud odhalena a může být podstatně horší, jak uvedl v německém listu Die Tageszeitung, v němž kritizoval i součinnost s českými úřady. "Za německými hranicemi leží největší nevěstinec pod širým nebem v Evropě," uvedl Gallwitz, který soustavně kritizuje německé zákazníky. "Dají se tam koupit také dorostenci. Cynicky řečeno: Chuť na děti dokonce roste," konstatoval profesor policejní školy ve Villingenu-Schweningenu, který se minulý týden podílel v Berlíně na prezentaci zmíněné publikace pod záštitou německé pobočky Dětského fondu OSN (UNICEF).

Exprezident Havel převezme v Dublinu titul velvyslanec svědomí

Bývalý český prezident Václav Havel si na své konto připíše další ocenění. V irském Dublinu převezme příští týden ve čtvrtek titul "velvyslanec svědomí". Tento čestný titul uděluje umělecké sdružení Art for Amnesty, které pracuje při organizaci Amnesty International, řekl v úterý ČTK Havlův tajemník Jakub Hladík. Havel podle něj přijede do Irska ocenění osobně převzít. V dublinském divadle Abbey Theatre by mu ho měl předat irský spisovatel, básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Seamus Heaney. Havla do Dublinu doprovodí i jeho manželka Dagmar. Před slavnostním předáním čestného titulu Havlovi zahrají herci divadelní hru Aristokrati zřejmě nejvýznamnějšího současného irského dramatika Briana Friela. Do divadla by podle Hladíka měla zavítat řada irských i zahraničních spisovatelů, svou účast prý potvrdila také irská prezidentka Mary Patricia McAleeseová.

Prezident Klaus v úterý pozval na Hrad vedení sněmovny na večeři

Kaviár na vinném krému, prsíčko z mladého kohouta a jako dezert créme brulée s čerstvým lesním ovocem - tak vypadalo menu, jež na úterní večeři prezidenta Václava Klause s vedením Poslanecké sněmovny sestavili hradní kuchaři. Prezidentovo pozvání ke stolu přijal šéf dolní komory parlamentu Lubomír Zaorálek z ČSSD a všech pět místopředsedů, tedy Vojtěch Filip (KSČM), lidovec Jan Kasal, Jitka Kupčová (ČSSD) a také dva Klausovi straničtí kolegové z ODS Ivan Langer a Miroslava Němcová. Klaus se s vedením sněmovny setkal necelé tři týdny poté, co poprvé v prezidentské funkci zavítal do dolní komory parlamentu. Ve svém projevu tehdy kritizoval politiku vlády.

Čeští pěvci se v Madridu podílejí na uvedení Janáčkova Osudu

Pěvci Eva Urbanová, Štefan Margita, Ivan Kusnjer a další čeští sólisté včetně legendární exilové umělkyně Soni Červené se podílejí během listopadu ve Španělsku na inscenaci Janáčkovy opery Osud. Představení připravené v koprodukci s pražským Národním divadlem bude v Madridu uvedeno celkem osmkrát. "Madridské divadlo Teatro Real se prvním nastudováním autobiografické opery Osud zapojilo do nadcházejících oslav 150. výročí narození skladatele Leoše Janáčka jako první scéna," informoval ČTK v Praze hudební publicista Jiří Vitula, autor úvodní studie ve stoosmdesátistránkovém almanachu provázejícím celý projekt. Rozhodujícími autory inscenace jsou dirigent José Ramón Encinar s americkým režisérem a scénickým tvůrcem Robertem Wilsonem. Ten triumfoval svým pojetím málokdy hraného Janáčkova díla už v Praze.

Vlasta Chramostová hraje hlavní roli v televizním filmu P.F. 77

Režisér Jaroslav Brabec natočil podle scénáře Jeleny Mašínové a Pavla Kohouta televizní film P.F. 77. Česká televize jeho premiéru uvede 16. listopadu. Děj snímku se odehrává v prvních lednových dnech roku 1977. Hlavní roli profesorky divadelní fakulty ztvárnila Vlasta Chramostová. "Film je o zápasu uvnitř jednotlivců," řekla Chramostová po úterní projekci novinářům. Hrdinka snímku Ludmila Damiánová patří k předním hvězdám Národního divadla a vyučuje herectví na divadelní fakultě. Ve dnech, kdy čeští herci a zpěváci na půdě její domovské scény podepisují Antichartu, se musí rozhodnout mezi svým přesvědčením a vztahem ke svému synovi. S respektem k ní vzhlížejí také studenti posledního ročníku, s nimiž připravuje absolventské představení. Oproti obvyklým postupům tvůrců televizních filmů režisér Brabec zvolil netradiční přístup, kdy šedivou atmosféru normalizačních 70. let podkreslil dobovou hudbou a hrané scény proložil záběry z tehdejšího televizního vysílání a dalších archivních filmů. "Vybírali jsme poměrně dost přesně. Některé věci se však jako archivní jen tvářily, ale byly dotočeny," uvedl Brabec.

Počasí

V noci na středu jasno nebo skoro jasno. Teploty +2 až -2 stupně. Ve středu ojediněle zataženo nízkou oblačností. Jinak většinou skoro jasno až polojasno. Teploty vystoupí na 8 až 12, na horách bude kolem 6, na Šumavě až 9 stupňů.

04-11-2003