Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

30-10-2003

Odvolací soud potvrdil Srbovi osmiletý trest let za přípravu vraždy novinářky

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba půjde za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové na osm let do vězení. S konečnou platností o tom rozhodl pražský vrchní soud. V odvolacím jednání potvrdil tresty, které Srbovi a dalším obžalovaným v červnu vyměřil českobudějovický krajský soud. Vrchní soud považuje za prokázané, že to byl Srba, kdo si u své rodinné přítelkyně Evy Tomšovicové objednal nájemnou vraždu Slonkové, která psala o jeho podezřelých aktivitách. Tomšovicová půjde do vězení na šest let, vimperští podnikatelé Michal Novotný a Petr Volf, které na vraždu najala, na šest a čtyři roky. Jiřímu Slavíkovi, který jim sehnal skoro kilogram semtexu, soud potvrdil podmínku. Odměnu 25.000 korun, kterou za to získal, ale musí zaplatit státu ve formě pokuty, jinak si pobude měsíc za mřížemi.

Srbovi advokáti postavili obhajobu na zpochybnění věrohodnosti korunní svědkyně. Tou je podle nich Tomšovicová, která policii řekla, že vraždu objednal Srba. Podle Srbových obhájců trpí Tomšovicová takzvanou bájnou lhavostí. Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky však svědčí proti Srbovi i jiné přímé důkazy, které tvrzení Tomšovicové podporují. Proti verdiktu vrchního soudu se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Obhájci Srby po skončení procesu oznámili, že se na Nejvyšší soud rozhodně obrátí, v případě neúspěchu jsou ochotni jít až k Ústavnímu či Evropskému soudu pro lidská práva. Dovolání zváží také státní zástupce.

Novela zákoníku práce ztíží opakované uzavírání pracovních smluv na dobu určitou

Poslanci schválili novelu zákoníku práce, podle které od roku 2004 nebude možné, aby zaměstnavatelé opakovaně uzavírali se zaměstnanci pracovní smlouvy na dobu určitou. Nejdéle po dvou letech budou nuceni uzavřít smlouvy na dobu neurčitou. Až dosud se praxe opakovaného řetězení pracovních smluv na dobu určitou užívala hlavně ve školství, stavebnictví nebo v obchodě. Pracovníci s termínovanou smlouvou byli mimo jiné znevýhodněni při žádosti o bankovní úvěry a hypotéky. Poslanci ODS proti rušení pracovních smluv na dobu určitou protestovali, změna zákoníku práce podle nich skutečné zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců nepřinese.

Odboroví předáci rozhodnutí Poslanecké sněmovny uvítali, podnikatelé, zvlášť ve stavebnictví, jsou naopak pobouřeni. Novela zákoníku práce podle nich dopadne nejvíce na zaměstnance. Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek považuje novelu za nepřijatelnou, protože stavební firmy přijímají některé profese pouze na dobu stavby. S omezením uzavírání smluv na dobu určitou budou mít problémy pravděpodobně spíše menší stavební firmy. Ty si totiž nemohou dovolit platit odstupné pracovníkům s časově neomezenou pracovní smlouvou. Podnikatelé rezolutně odmítli také návrh, aby přispívali odborům na činnost třemi desetinami procenta ze mzdových prostředků. Tuto úpravu ale poslanci nakonec neodhlasovali.

Sněmovna schválila klíčový zákon o zadávání veřejných zakázek

Omezit korupční prostředí při zadávání veřejných zakázek na nejmenší možnou míru je jedním z hlavním cílů zákona o zadávání veřejných zakázek, který ve čtvrtek schválila sněmovna. Zákon po ČR požadovala EU. Česku předloha umožní také čerpat peníze z evropských fondů. Celkem půjde v nadcházejících dvou letech o částku vyšší než 70 miliard korun. "Každá zakázka od dvou milionů korun podléhá režimu tohoto zákona. Na všechny zakázky přitom platí princip transparentnosti a nediskriminace. To znamená, že když zadavatel bude pořizovat věc za desetikorunu, nesmí žádného soutěžitele diskriminovat," řekl ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Zákon zároveň upravil výši sankcí za nesprávný postup zadavatele nebo firmy, která o zakázku usiluje. Ministerstvo navrhlo sankci 30 procent z ceny zakázky. Sněmovna ale rozhodla, že sankce budou pětiprocentní.

Nové země jsou podle Verheugena připraveny do EU

Posudky na desítku států včetně Česka, které příští týden schválí Evropská komise, jednoznačně ukáží, že jsou tyto země dostatečně připraveny stát se členy Evropské unie a že jejich příchod nezpůsobí výraznější otřesy. V rozhovoru pro ČTK to řekl komisař pro rozšíření Günter Verheugen. "Monitorovací zprávy potvrdí můj názor, že toto je nejlépe nachystané rozšíření v dějinách EU. Tedy že noví členové jsou dostatečně připraveni, že evropské instituce a politiky budou fungovat hladce dál - a také že jsou některé oblasti, kam nováčkové musejí napřít okamžité a rozhodné úsilí, aby zajistili, že všechno bude v pořádku k 1. květnu," řekl komisař. Odmítl jít v českém případě do podrobností, popřel však rozhodně, že by se EK chystala k použití ochranných opatření proti Praze tam, kde shledá zásadní nedostatky.

Günter Verheugen také bedlivě sleduje spor mezi Lichtenštejnskem na jedné a Českou republikou a Slovenskem na druhé straně, který zatím znemožňuje uzavřít dohodu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru. Přímo se do něj však zatím nevložil. Je si vědom rizika, že spor by mohl vést až k (dočasnému) zániku EHP. Všeobecně se podle jeho slov nadále počítá s tím, že se povede dohodu o rozšíření EHP podepsat tak rychle, aby mohla být ratifikována v parlamentech členských a vstupujících zemí do 1. května příštího roku, kdy se EU rozšíří o deset nových členů. Pokud by se to nestihlo, došlo by k zapeklité situaci. Ačkoli příčinou postoje Lichtenštejnska je poválečné vyvlastnění a odsun Lichtenštejnců z Československa, Verheugen vyloučil, že by tento spor mohl vést k obnovení debaty o dopadech Benešových dekretů na evropské úrovni.

V sedmém případě BSE se bude 800 krav vybíjet až tři měsíce

Zhruba 800 zvířat, která mají být utracena kvůli sedmému případu tzv. nemoci šílených krav (BSE) v tuzemsku, chce Státní veterinární správa vybíjet postupně po dobu dvou až tří měsíců. Postupné utrácení má umožnit, aby se co nejvíce vysokobřezích krav ze stanoveného počtu otelilo. Navíc rychlé vybíjení je při takovém množství zvířat podle veterinářů obtížně technicky zvládnutelné. Vedle utracení jde totiž o to, aby kafilerie při běžné činnosti stačily dobytčata zpracovávat. V podniku Zeos by mělo být utraceno kolem 500 kusů, celkově na Liberecku pak podle posledních údajů 727 zvířat. Dalších 87 kusů se nachází na Královéhradecku. Celá záležitost přijde stát asi na 31 milionů korun. Z toho 28 milionů představují kompenzace podnikům za zlikvidovaná zvířata.

Hyundai: Česko se jeví jako nejsilnější kandidát pro nový závod

Česká republika se jeví pro korejskou automobilku Hyundai Motor jako nejsilnější kandidát z uvažovaných zemí pro výstavbu nového závodu. Hyundai si chce postavením továrny zajistit silnější základnu v Evropě, kde nyní zaznamenává prudký růst prodeje. Nový závod by měl zaměstnat až 4000 lidí a jeho kapacita má činit nejméně 300.000 vozů ročně. Hyundai vybírá lokalitu pro nový podnik ze čtyř možností v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Představitelé firmy v poslední době potenciální místa výstavby navštívili. Delegace automobilky 16. října zřejmě přiletěla policejním vrtulníkem do areálu bývalého vojenského letiště u Žatce. Tam vzniká průmyslová zóna Triangle, která je jednou z uvažovaných lokalit pro nový závod firmy. Automobilka uvedla, že chce místo výstavby vybrat nejpozději do poloviny příštího roku, stavět by se pak mělo začít do prosince.

Výrobce džínsů HIS stěhuje distribuční centrum z Německa do Prahy

Výrobce džínsů HIS se rozhodl přestěhovat evropské logistické centrum z německého Garchingu u Mnichova do Prahy. Nový distribuční sklad HIS buduje na severním okraji Prahy a otevře ho na jaře příštího roku. Ve skladu najde práci 80 lidí. Zboží se bude odtud distribuovat na evropské trhy, do Německa, Rakouska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Maďarska a dalších zemí. Pro Prahu se společnost HIS rozhodla zejména kvůli umístění ve středu Evropy, což nabízí ideální distribuční podmínky. K umístění centra v Praze pomohlo i to, že na domácím trhu je HIS jednou z nejprodávanějších džínových značek. Centrum v Německu HIS uzavře v polovině příštího roku.

Železničáři chtějí v příštím roce o deset procent vyšší mzdy

Železničáři požadují pro příští rok průměrný mzdový růst o deset procent. Informoval o tom šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek. Vedení Českých drah však v návrhu kolektivní smlouvy počítá jen s tříprocentním růstem mezd. Při zhruba stejné inflaci to znamená zachování současné výše reálných mezd, uvedl hlavní vyjednavač za vedení firmy Ivo Veselý. O nárůstu mezd a rozsahu dalších sociálních výhod nad rámec zákoníku práce bude vedení podniku s odboráři jednat od příštího týdne v rámci kolektivního vyjednávání. Vedení firmy zatím například navrhlo pouze jeden týden dovolené navíc. Někteří zaměstnanci měli dosud o dva týdny delší dovolenou. Firma chce také úplně zrušit rekondiční pobyty pro zaměstnance. Podle odborů k rušení rekondičních pobytů ale není důvod. Firma je zavedla proto, že zdravotní posudky prokázaly negativní dopad některých profesí na zdraví zaměstnanců.

Rakovnický soud odložil projednávání sporu mezi Kinským a Lesy ČR

Rakovnický soud ve čtvrtek nečekaně odložil projednání sporu mezi Františkem Oldřichem Kinským a společností Lesy ČR o 32 hektarů lesa. Soudce Jaromír Faltejsek, který již dvakrát rozhodl ve prospěch českého státu, si vyžádal další důkazy. Jeho verdikt s nelibostí přijala právní zástupkyně Lesů ČR Taťána Pišvejcová, podle níž se soud vleče již neúměrně dlouho. Spokojenost naopak neskrýval právní zástupce Kinského Lukáš Blažek, který dočasně nahradil známějšího právníka Jaroslava Čapka. Zástupce Kinského soudu opět předložil dopisy, adresované bývalým československé vládám. Dopisy podle advokáta dokazují, že Kinský o svůj majetek usiloval v průběhu desetiletí. "Tudíž nemůže být uplatněno právo vydržení," dodal Blažek.

Ekologové žádají zastavení Temelína

Ekologické sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín požádalo Státní úřad pro jadernou bezpečnost, aby zrušil všech osm povolení pro spouštění elektrárny. Společnost ČEZ totiž nesplňuje po odvolání Jaroslava Míla z představenstva zákonem stanovené podmínky pro provozování jaderného zdroje. Předsedkyně úřadu Dana Drábová jejich argumenty odmítá. Podle ní ČEZ po odvolání Míla nesplňuje pouze jednu formální podmínku, systém bezpečnosti však funguje i tak dobře. Požadavek, aby v představenstvu společnosti byl jaderný fyzik, podle Drábové směřuje k ovlivňování dlouhodobé politiky společnosti, nikoli k zajištění bezpečnosti provozu zdroje. Nový ředitel ČEZ by mohl být podle ministra průmyslu Milana Urbana známý nejpozději v prosinci.

Objev českých vědců zatím pomohl dvěma Čechům s hepatitidou B

Zatím dva čeští pacienti nakažení žloutenkou typu B měli užitek z objevu českých vědců, kteří pod vedením profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd dali základ léku Hepsera. Z účinné látky adefovir ho vyvinula kalifornská firma Gilead Sciences a před rokem ho schválil americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) jako přípravek pro léčení chronické hepatitidy B. Preparát je již třetím lékem z originální skupiny protivirových léčiv, již objevil tým profesora Holého ve spolupráci s kolegy z Katolické univerzity v belgickém Leuvenu. Prvním byl cidofovir, schválený v roce 1996 jako lék Vistide pro léčbu očních infekcí pacientů s AIDS, druhým tenofovir, schválený v roce 2001 jako lék Viread k léčení nemoci AIDS.

Policisté si připomněli oběti násilných trestných činů

U sochy Karla IV. v Praze 2 se ve čtvrtek sešli policisté, zástupci bezpečnostních agentur a občanských sdružení, aby si připomněli oběti násilných trestných činů. Kriminalita a násilí vzrůstají, její oběti se však příliš nepřipomínají, řekl organizátor vzpomínky Julius Rancso. Setkání v parku u policejního muzea se konalo počtvrté. Shromáždění si letos připomněli zvláště dva tragické případy: sérii vražd, z níž jsou podezřelí manželé Stodolovi, a smrt tří policistů v Českém Těšíně zaviněnou bezohledným řidičem. Za mrtvé policisty se potom konala mše v blízkém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Automobilová honička v Sušici skončila smrtí dvou lidí

Dva mladí lidé zemřeli ve čtvrtek odpoledne při dopravní nehodě v Sušici na Klatovsku. Dvě auta plná mladých lidí se honila v ulicích města, jedno z nich při předjíždění druhého čelně narazilo do protijedoucí Avie. Řidič předjíždějícího Fordu Escort a jedna dívka při nehodě zemřeli, další lidé se zranili. Mladí lidé se podle některých informací nehonili po Sušici v autech poprvé. V havarovaném voze se našly i injekční stříkačky, takže je podezření, že posádka vozu mohla být pod vlivem drog. Druhé auto, které se honičky účastnilo, údajně z místa ujelo.

Pacient motolské nemocnice zemřel při pádu do strojovny

Smrtelné zranění utrpěl ve čtvrtek dopoledne šestasedmdesátiletý pacient v motolské nemocnici. Daniela Razímová z pražské policejní správy řekla, že muž zemřel na následky poranění při pádu do strojovny vzduchotechniky. Policie zatím nezjistila cizí zavinění smrti. Přesnou příčinu úmrtí by měla určit pitva. Policisté případ nadále prošetřují.

Zlínská galerie vystavuje fotografie Jiřího Surůvky

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně v prostorách zlínského zámku otevřela výstavu 35 fotografií ostravského autora Jiřího Surůvky nazvanou Ground zero. Barevné snímky přibližují tvorbu autora zhruba za uplynulých pět let. Umělec se prezentuje výběrem fotografií, při jejichž zpracování využívá různé techniky a materiály. Snímky tak reprodukuje například na papír, pogumovaný papír a umělé tkaniny. Pedagog Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity využívá i náměty z historie a parafrázuje je do téměř satirické podoby. Dokumentuje to mimo jiné fotografie hokejového mužstva s tvářemi známých ruských nebo německých politiků, případně velký tisk zpracovávající námět z fresky ze soukromé papežovy Sixtinské kaple v Římě.

V Hradci Králové se chystá filmový festival Techfilm

Celkem devadesát snímků se představí divákům od pondělí 3. listopadu v Hradci Králové, kde začne 41. ročník mezinárodního festivalu filmů o vědě, technice a umění Techfilm 2003. Součástí festivalu jsou také soutěže vzdělávacích kurzů E-learning 2003 a multimediálních výukových programů. Na letošní Techfilm je přihlášeno 34 českých snímků. Filmy budou soutěžit v několika kategoriích, které se týkají například vzdělávání či zdravotnictví. Posoudí je mezinárodní porota, která vítěze přehlídky vyhlásí na závěr festivalu, ve čtvrtek 6. listopadu. Letos bude poprvé součástí festivalu soutěž O křišťálovou tužku ministryně školství, o kterou budou usilovat autoři multimediálních výukových produktů.

Do pražských Nuslí se vrátil historický zvon

Ve zvonici kostela sv. Pankráce v Nuslích byl po rekonstrukci znovu zavěšen unikátní zvon z roku 1505. Patří k vůbec nejstarším v České republice. Železné pásy závěsu z roku 1700 už podle faráře Jiřího Kusého hrozily utržením a rozhodně by nevydržely přechod na zvonění pomocí elektromotoru. Na úpravě závěsu pracovali čtyři měsíce odborníci z Pasova. Po několikahodinové montáži se 350 kilogramů těžký zvon s vyobrazením sv. Jakuba Menšího mohl opět rozeznít přesně v poledne. Včetně rekonstrukce zvonice si opravy vyžádaly 450.000 korun. Zvon, který pro původní gotický kostel zhotovil novoměstský zvonař Bartoloměj Pražský, přežil bitvu o Vyšehrad a dokonce rozboření celého kostela i zvonice švédskými vojsky. Největší novodobé ohrožení zvon zažil v roce 1968 při výstavbě metra, jehož tubus vede v bezprostřední blízkosti kostela. Původně měl být zbořen, stavbaři však pod jeho podlahou objevili základy románské rotundy. Kostel díky tomu zůstal zachován.

Brněnská zoo se chlubí novým přírůstkem leguána nosorohého

Brněnská zoo má nový přírůstek. Je jím mládě velmi vzácného leguána nosorohého. Zahrada tak má nyní již čtyři exempláře tohoto živočišného druhu. Až do loňských ničivých povodní byli leguáni nosorozí chloubou pražské zoo. Kvůli záplavám byli dočasně přestěhováni do Brna. Zatímco původní trojice se do Prahy patrně vrátí, nový přírůstek v Brně už zůstane. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií brněnskou zoo dokonce v uplynulých dnech pověřila, aby vedla evropskou plemennou knihu těchto leguánů a řídila jejich chov. Odchov tohoto živočicha v zajetí je vždy mimořádnou událostí. Přírůstku se brněnská zoo pokusí sehnat partnera a leguáni nosorozí by se měli stát důležitou součástí expozice věnované oblasti Karibiku. Ve volné přírodě jich žije již jen několik tisíc.

Firma Rudolf Jelínek zahájila výsadbu nových švestkových sadů

Největší tuzemský výrobce ovocných destilátů, vizovická společnost Rudolf Jelínek, zahájila výsadbu nových švestkových sadů. Firma na Valašsku během tří let vysází na 55 hektarech více než 22.000 stromků. Společnost si tak chce zajistit vlastní zdroj švestek, které jsou surovinou pro výrobu slivovice. Produkce nových sadů bude pokrývat zhruba deset procent potřeby vizovického podniku. Do výsadby podle předběžné kalkulace investuje kolem deseti milionů korun. Pozemky v kopcích nedaleko firemního areálu společnost koupila v minulých dvou letech. První sklizeň vysazených švestek očekává v roce 2008. Životnost sadů se pohybuje kolem 20 let, návratnost investice by měla být podle ředitele o polovinu kratší.

Dominiku Haškovi opět hrozí soud

Hokejovému brankáři Dominiku Haškovi opět hrozí, že kvůli květnovému napadení Martina Šíly při inline hokeji stane před soudem. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nařídila, aby se státní zastupitelství v Pardubicích kauzou opět zabývalo. Rozhodnutí překvapilo Haškova advokáta Pavla Jelínka, který jej považuje za nesmyslné. Informace zaskočila i pardubickou okresní státní zástupkyni Lenku Strnadovou, která počátkem srpna Haškovo trestní stíhání zastavila. Hašek byl podezřelý z úmyslného pokusu o ublížení na zdraví, protože Šílovi při utkání způsobil vážná zranění. Pardubické státní zastupitelství pak ale případ zhodnotilo tak, že nejde o trestný čin, a předalo jej k vyřešení přestupkové komisi Úřadu městského obvodu v Pardubicích I. Podle Benešové ale pardubické státní zastupitelství při šetření kauzy pochybilo, a proto jeho rozhodnutí zrušila jako nezákonné. V případě trestného činu hrozí Haškovi až osm let vězení.

Novák vyřadil na turnaji v Paříži světovou jedničku Ferrera

Český tenista Jiří Novák porazil ve 3. kole turnaje série Masters v Paříži nejvýše nasazeného Juana Carlose Ferrera ze Španělska dvakrát 7:5, a letos tak již podruhé vyhrál nad světovou jedničkou. Poprvé se mu to podařilo v lednu na Hopmanově poháru, kde v Perthu zdolal tehdejšího prvního hráče světového žebříčku Lleytona Hewitta z Austrálie. Ve čtvrtfinále v Paříži se Novák utká s Maročanem Hichamem Arazim, jenž do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace.

Neumannová nevyloučila návrat do Světového poháru

Myšlenkou vrátit se do Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě se zabývá Kateřina Neumannová. Dvojnásobná stříbrná a bronzová medailistka z olympijských her by ráda nastoupila do sprintu volnou technikou už 18. ledna. "Klasickou desítku na Moravě určitě nepoběžím, ale bruslařský sprint mě skutečně láká. Pokud bych byla kvalitně připravená, ráda bych to zkusila," přiznala běžkyně. Na sezonu se v posledních týdnech připravovala v rakouském Ramsau. Velkou slávu Neumannová zažije 21. listopadu, kdy dostane v pražském Karolinu na slavnostním setkání ke stoletému výročí svazu lyžařů dodatečně stříbrný kov za běh na 15 km volnou technikou a bronzový za kombinaci ze Salt Lake City. Medaile jí patří kvůli prokázanému dopingu Rusky Larissy Lazutinové.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo, místy mlhy, ojediněle mrholení. Teploty klesnou na 3 až -1 stupeň. Zítra bude opět zataženo, odpolední teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.

30-10-2003