Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

09-10-2003

Česko vidí perspektivy kooperace zejména v bulharské energetice

Za velmi perspektivní oblast spolupráce mezi Českem a Bulharskem označili shodně český premiér Vladimír Špidla a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban bulharskou energetiku, dopravu a ekologické stavby. O spolupráci právě v těchto oblastech hovořili na podnikatelském fóru, které se uskutečnilo v Sofii. Podle Urbana je ČR připravena nabídnout Bulharsku zejména spolupráci při dostavbě jaderné elektrárny v Belene a modernizaci jaderné elektrárny Kozloduj. Tyto nabídky je vláda připravena podpořit exkluzivními úvěrovými podmínkami a zárukou stability společností, které se sdružily v Alianci Škoda.

Premiér vyzdvihl, že se české společnosti stále intenzivněji angažují při privatizaci bulharských průmyslových podniků a zapojují se do aktivit, z nichž mohou plynout výhody oběma zemím. Týká se to například cestovního ruchu, kde je podle jeho slov stále ještě co napravovat, i když se jeho dynamika v poslední době zvýšila. Ujistil, že česká vláda bude vytvářet co nejvýhodnější podmínky pro podnikatele.

Ve vzájemných vztazích mezi Českem a Bulharskem neexistují dlouhodobě otevřené otázky a kontakty lze považovat za velmi přátelské. Vyplynulo to ze společné tiskové konference premiéra Vladimíra Špidly a jeho bulharského kolegy Simeona Sakskoburggotského. Špidla ocenil úlohu Bulharska v balkánské krizi a řekl, že je správné ho podporovat, aby mohlo dokončit přístupová jednání s EU.

Amnesty International kritizuje, jak ČR prodává zbraně do ciziny

Závažné nedostatky zjistila v České republice kontrola obchodu se zbraněmi. Uvádí to organizace Amnesty International (AI) v rámci mezinárodní kampaně Zbraně pod kontrolu. V Česku je podle zprávy, kterou poskytl Karel Dolejší, nejrizikovější oblastí obchod s nepotřebným vybavením české armády. Ta své přebytky prodává soukromým společnostem vybaveným příslušnou licencí, které je pak prodávají dál, podle AI mnohdy do velmi problematických míst.

Amnesty International upozornila, že ačkoli je Česko od dubna 2000 členskou zemí Dohody o zákazu protipěchotních min, stále vyrábí, skladuje a na mezinárodním trhu nabízí protivozidlovou minu Horizont, vybavenou nástražným drátem. Přes opakovaná upozornění byla mina letos v dubnu již poněkolikáté vystavována a nabízena k prodeji na mezinárodním zbrojním veletrhu IDET v Brně.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda jednal ve Švýcarsku o EU a bilaterálních vztazích

Ministr zahraničí Cyril Svoboda za krátké pracovní návštěvy Švýcarska jednal s tamní ministryní zahraničí Micheline Calmyovou-Reyovou o bilaterálních vztazích, zvláště pak o dopadech nadcházejícího vstupu ČR do EU na vzájemné styky obou zemí. Švýcarská strana vyjádřila pochopení pro to, že ČR vypovídá některé dvoustranné mezistátní smlouvy se Švýcarskou konfederací, protože v souvislosti se vstupem do EU musí být nahrazeny smlouvami kompatibilními s právem unie. Jde zejména o smlouvy o hospodářském styku a o zemědělských výrobcích.

Václav Klaus ukončil návštěvu Maďarska ochutnávkou místních specialit

Ochutnávkou specialit proslulé maďarské kuchyně v romantické čárdě Bugac v rozlehlé podunajské nížině jižně od Budapešti ukončil ve čtvrtek prezident Václav Klaus třídenní státní návštěvu Maďarska. Uskutečnila se na pozvání maďarského prezidenta Ference Mádla, který byl v České republice v září 2001. Klaus dopoledne zavítal do města Kecskemét zhruba 70 kilometrů jižně od Budapešti, které je politicko-společenským centrem středního Maďarska. Na setkání s primátorem města a místopředsedou župy Bács-Kiskun oba vyslovili pro širší regionální spolupráci.

Česká republika a Maďarsko se dohodly na uzavření dohody o vzájemném uznávání certifikátů k průmyslovým výrobkům. Dohoda umožní, aby v případě vzájemného vývozu průmyslových výrobků nebylo nutné opakovat předepsané bezpečnostní zkoušky v druhé zemi jako doposud.

Václav Havel prý rozhodování o udělení Nobelovy ceny neprožívá

Už za pár hodin bude známo, kdo získá letošní Nobelovu cenu za mír. Mezi horkými kandidáty je papež Jan Pavel II. a také bývalý český prezident Václav Havel, který byl na tuto "cenu cen" navržen již poosmé. Jméno letošního laureáta oznámí zástupci Nobelova institutu v pátek dopoledne. Jak na tuto chvíli bude čekat exprezident Havel? "Pan Václav Havel rozhodování o udělení Nobelovy ceny nijak neprožívá. Už sama nominace je pro něj velkým uznáním," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Celkem bylo letos navrženo 165 kandidátů - 25 organizací a 140 jednotlivců.

"Václav Havel, prezident- filosof" je název nového životopisu bývalého českého prezidenta, který nyní vydává francouzské nakladatelství L'Aube. Jeho autorkou je profesorka univerzity ve středofrancouzském Tours Geneviéve Even-Granboulanová. Kniha vychází v době, kdy je Havlovo jméno citováno mezi možnými laureáty letošní Nobelovy ceny za mír.

Vláda se bude napodruhé zabývat přistoupením k eurozóně

Vláda bude napodruhé rozhodovat o tom, zda bude pokračovat v započaté reformě veřejných financí tak, aby Česko mohlo nahradit korunu eurem v roce 2009 či 2010. Pokud kabinet schválí Strategii přistoupení České republiky k eurozóně, která s přijetím eura zhruba za šest let počítá, zaváže se tím k pokračování již nastartovaných reforem ještě v tomto volebním období. Ty by se měly týkat důchodového systému, zdravotnictví či veřejné správy.

Dokument definitivně potvrzuje, že Česko nebude moci přijmout euro v nejbližším možném termínu, v roce 2007, a to i přes chystanou reformu. Schodky veřejných financí zůstávají navzdory snaze o jejich snížení stále největší překážkou přijetí eura. Podle dokumentu i názoru analytiků musí mít české hospodářství prostor, aby se více "sladilo" s ekonomikami eurozóny. Přiblížit se musí hlavně struktura hospodářství či ekonomický cyklus. Šest až sedm let by na to mělo stačit. Rychlejší přijetí eura by mohlo ekonomiku poškodit například vysokou inflací a následným propouštěním v podnicích.

Hlavní výhodou přijetí eura má být podle dokumentu větší stabilita prostředí pro podnikání a tím i vyšší růst ekonomiky. Mezi rizika přijetí eura řadí dokument případné příliš velké dopady výkyvů ekonomiky eurozóny na domácí hospodářství. Centrální banka také ztratí možnost ovlivňovat inflaci a úrokové míry, a pomáhat tak domácí ekonomice. Hlavní slovo bude mít Evropská centrální banka.

Komunisté požadují celonárodní konferenci před vstupem ČR do EU

Komunisté požadují celonárodní konferenci, která by měla ještě před vstupem země do Evropské unie zmapovat klíčové věci o jejím fungování a o roli České republiky v evropském integračním procesu. Účastnit by se jí měly nejen reprezentace politických stran, ale i podnikatelské a kulturní veřejnosti, a dospět by měly ke shodě, řekl na tiskové konferenci místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf.

Opoziční ODS a KSČM se neúspěšně pokusily změnit vládní postoj k návrhu evropské ústavy při středeční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Dolní komora ho schválila jen hlasy vládních poslanců. Opozice kabinetu vytýká, že nedostatečně hájí české národní zájmy. Vláda to odmítá s tím, že představy opozice by dostaly Česko do izolace. Ransdorf Špidlovu vládu obvinil, že dluží národu skutečnou vysvětlovací kampaň. Kabinetu vytkl, že nechystá "adaptační polštář" pro nejnižší příjmové skupiny, na které vstup země do unie nejvíce dolehne.

Ombudsman požádal kvůli prezidentské kritice Václava Klause o schůzku

Ombudsman Otakar Motejl zaslal v pondělí prezidentovi Václavu Klausovi dopis, v němž ho žádá o schůzku. Jejím tématem by měla být kritika hlavy státu, která v uplynulých dnech dopadla na úřad veřejného ochránce práv. Klaus jej totiž nazval dobrou trafikou s mizivě nízkou výkonností. Motejl je ve funkci veřejného ochránce práv od poloviny prosince 2000. Za tu dobu se podle svých slov s kritikou jeho úřadu, směřovanou z vrcholných politických míst, nesetkal.

Klaus komentoval činnost ombudsmanovy kanceláře v rozhovoru pro Český rozhlas. Řekl, že vždy bojoval proti úřadu veřejného ochránce práv. Prezident prohlásil, že funkce ombudsmana je úřadem, který nic nepřinesl, ničemu nepomohl. "Je to docela dobrá trafika pro někoho," poznamenal v rozhlasovém interview. Posláním veřejného ochránce práv je chránit občany před byrokracií a nečinností státních úřadů a institucí. Jen od ledna se na Motejla obrátilo s nejrůznějšími podněty 3000 lidí. Asi 55 procent těchto stížnosti spadalo do působnosti ombudsmana. "Ani ty ostatní podněty nenecháváme bez povšimnutí. Neodchází od nás jediný, k němuž bychom alespoň nedodali, jak může občan ve svém sporu dál pokračovat, kde má hledat pomoc," dodal Motejl.

Štrasburský soud přijal stížnosti otců, kteří nevídali své děti

Stížnosti pěti českých otců, kteří neměli přístup ke svým dětem, Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přijal. ČTK to řekl Luboš Patera ze sdružení Spravedlnost dětem. Tato organizace sdružuje otce i matky, kterým druhý rodič po rozvodu neumožňuje styk s dětmi a o potomky se obvykle dlouhodobě soudí. Pětice otců si stěžuje na Českou republiku a požaduje po ní odškodnění 1000 euro (zhruba 31.000 korun) za každý měsíc, který nemohli strávit se svým synem či dcerou.

Mezi pěti nynějšími stěžovateli je i otec desetiletého Jana Kotana. Jeho exekuci nařídil soud poté, co matka odmítala dva roky syna otci vydávat. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že chlapec k němu nechce jít a utíká před ním. Chlapec se po exekuci zhroutil a skončil v péči psychiatrů v motolské nemocnici. Soud koncem září případ nevyřešil a odročil jednání na neurčito.

Děčínský soud zamítl Kinského žádost o vydání zámečku Tokáň

Děčínský okresní soud zamítl žalobu, kterou se František Kinský domáhal na ministerstvu vnitra vydání loveckého zámečku Tokáň u Jetřichovic. Advokát Kinského Jaroslav Čapek ČTK řekl, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Soudkyně Jana Havlová ve svém odůvodnění sice uznala, že František Kinský byl majitelem areálu loveckého zámečku Tokáň, ale s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Edvarda Beneše žalobu zamítla. Připomněla, že podle reparační dohody připadl tehdejšímu Československu německý majetek a bylo povinností vlády zajistit, aby se nevrátil do německých rukou. Františku Kinskému pak byl areál zámečku Tokáň konfiskován podle dekretu prezidenta Beneše číslo 12, vyplynulo z odůvodnění rozsudku.

Děčínský okresní soud zamítl také žalobu, kterou se František Kinský domáhal vydání restaurace na Jedlové hoře a dalšího majetku od obce Jiřetín pod Jedlovou.

Ekologové předloží vlastní koncepci vývoje české energetiky

Kvůli nespokojenosti s koncepcí vývoje energetiky z dílny ministerstva průmyslu a obchodu vypracovalo přes prázdniny ministerstvo životního prostředí vlastní návrh. V rozporu s průmyslem trvá na zachování současných limitů těžby hnědého uhlí a na postupném odklonu od užívání jádra. Přednost dává alternativním zdrojům energie tak, aby v roce 2030 tvořily až pětinu produkce veškeré energie.

Ministerstvo vycházelo ze stejných předpokladů vývoje hrubého domácího produktu a demografických údajů jako resort průmyslu. Výpočty zadalo firmě Enviros, která stejnou práci dělala i pro průmysl. "Zadali jsme pouze jiné priority a ukázalo se, že česká energetika je schopna provozu i se splněním cílů snižování emisí a dalších priorit," uvedl expert ministerstva životního prostředí Dalibor Stráský.

Analytici: Průmysl táhnou auta, chemie a propouštění

Průmysl v České republice táhne výroba automobilů a chemie a také propouštění, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Český textil se naopak nedokáže bránit levným dovozům z Asie a dál padá ke dnu. Propouštěním zaměstnanců se tuzemské průmyslové firmy snaží udržet konkurenceschopnost. Za poslední rok tak z průmyslu odešlo přes 45 tisíc lidí.

Podle Českého statistického úřadu se výroba průmyslových podniků v srpnu meziročně zvýšila o osm procent. Průmysl roste nepřetržitě už rok. Tempo růstu v srpnu navíc zrychlilo proti červencovým 4,8 procenta. "Tempo propouštění se v průmyslu zvyšuje i přes rychlý růst výroby," upozornil hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Platy jsou v průmyslu stále podprůměrné a jen mírně přesahují 15,5 tisíce korun. Ani úspěchy průmyslu tak podle Sobíška nevyřeší problém nezaměstnanosti.

Prodej nových osobních aut za tři čtvrtletí oživil o 4,6 procenta

Tuzemští výrobci a oficiální dovozci aut prodali od ledna do září na českém trhu téměř 113 tisíc nových osobních vozů, což je asi o 4,6 procenta více než ve stejném období loni. Pokračuje tak oživení trhu z poloviny letošního roku. Vyplývá to z materiálů Svazu dovozců automobilů.

Ekonom Švejnar se stal šéfem dozorčí rady ČSOB

Ekonom Jan Švejnar (51) je novým šéfem dozorčí rady jedné z největších domácích bank, ČSOB. Na svém zasedání o tom rozhodla dozorčí rada banky. Švejnar žije již přes 30 let v zahraničí. Více než deset let střídavě pracuje v Praze a USA, kde je profesorem ekonomie na Michiganské univerzitě. Věnuje se především transformujícím se ekonomikám. Specializuje se na analýzy vlivu vládní politiky na soukromý sektor. Je známý kritikou způsobu přechodu českého hospodářství z centrálně řízeného na tržní.

V Ostravě se staví nová chemička za 300 milionů korun

Společnost Transkorekta začala v srpnu za 300 milionů korun stavět blízko centra Ostravy chemičku na zpracování odpadních olejů. Nový závod zřejmě zahájí provoz počátkem roku 2005. V první fázi zde bude pracovat 140 až 150 lidí. "Odpad se bude s účinností 90 až 92 procent čistit a vracet zpět do užívání. Zatím jeho likvidace nebo regenerace není v České republice řešena," uvedl investiční náměstek firmy Václav Vlček. V tuzemsku se podle něj ročně spotřebuje kolem 150 tisíc tun olejů, z toho se vykupuje jen asi 17 procent.

Zprávy o stavbě chemičky vyděsily obyvatele ostravského sídliště, kteří dlouhá léta trpí zápachem z odpadních lagun po zkrachovalé chemičce Ostramo, v jejímž areálu se nový závod začal stavět. Podle poradce Transkorekty Michala Balchárka jsou obavy lidí zcela zbytečné, protože technologie závodu je na špičkové světové úrovni. Nedokázal ale sdělit, zda se podobné podniky budují tak blízko středu města i v jiných zemích.

Firma Transkorekta patří manželce Vítězslava Vlčka, který je majitelem původního Ostrama, jež skončilo se stamilionovými dluhy v konkurzu. Právě na Transkorektu bývalý vlastník ještě před konkurzem Ostrama převedl většinu majetku této firmy. Tisk již dříve informoval, že věřitelé, kteří v podstatě nemají žádnou naději, že z konkurzu Ostrama dostanou zpět své peníze, nemohou zprávám o nové investici uvěřit.

Také s druhým tragicky zesnulým policistou se loučily stovky lidí

Stovky lidí se opět přišly rozloučit na hřbitov v Českém Těšíně s druhým z trojice policistů, kteří v sobotu tragicky zahynuli, když do jejich služebního vozu vrazil automobil řízený opilým řidičem. Dvaačtyřicetiletý Tadeáš Matuszek, jenž hlídce velel, bude odpočívat jen nedaleko místa, kde se tragédie stala. Také jemu při posledním rozloučení zahrála hudba hradní stráže a policie, čestná jednotka vypálila tři salvy a věnce k hrobu položil ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář.

Po mrtvém policistovi zůstaly čtyři děti ve věku od sedmi do 18 let. Dvě nejmladší vlastní, starší děti vyženil. Vladimír Šutera z nadace policistů a hasičů Vzájemná pomoc v tísni řekl, že v těchto případech vedení policie rodinám policistů, kteří zemřou ve službě, ze zákona vyplácí částky v rozmezí od 200.000 do 500.000 korun.

Vojáci, kteří přiletěli z Iráku, jsou bez zdravotních problémů

Z vojenského zdravotnického zařízení v Těchoníně na ústeckoorlicku byli zdrávi propuštěni všichni vojáci, kteří se v pondělí vrátili z jihoirácké Basry. Vojáci sice musí do Těchonína na vyšetření při každém návratu ze zahraniční mise a obvykle tam absolvují kolečko odběrů pro laboratorní testy, rentgen, interní vyšetření i první kontakt s psychology, tedy vyšetření, kterými by jinak museli projít individuálně po návratu domů.

Nemocnice, kterou začala před několika lety v Těchoníně budovat armáda, má být nejbezpečnějším infekčním oddělením v tuzemsku a jedním z mála takto zabezpečených v Evropě. Zařízení má být vybudováno tak, aby v něm bylo možno v případě potřeby hospitalizovat lidi nakažené těmi nejinfekčnějšími onemocněními.

Ombudsman Motejl: Obce mohou mluvit do toho, co bude stát u hřbitovů

Obce mohou zakázat výstavbu nových erotických salonů, hospod, diskoték či hlučných dílen v sousedství hřbitovů. V uplynulých dnech se na tom shodla kancelář ombudsmana s ministerstvem pro místní rozvoj. "Diskuse na toto téma se rozpoutala po pěti různých podnětech, v nichž si lidé stěžovali na nedostatečnou pietu v okolí hřbitovů," řekl ombudsman Otakar Motejl. Klid hřbitovům zaručuje zákon o pohřebnictví, který platí již od loňského ledna. Podle něj existuje kolem každého hřbitova takzvané ochranné pásmo v rozsahu 100 metrů, v němž by neměly být zařízení a provozy snižující důstojnost pohřebišť.

Problém má však podstatný háček. Obce mohou zakázat výstavbu nových zařízení v těsné blízkosti hřbitovů, popřípadě rozšíření současných provozoven, ale v žádném případě nemají právo zrušit podniky, které již stojí. Marně se tak těšili lidé, kteří si mysleli, že budou zrušeny například veřejné domy u hřbitovů. Podobný problém řeší Chvalovice na Znojemsku. Vesnička leží v česko -rakouském pohraničí, kde je více než 30 erotických salonů. Jeden z nich vznikl před necelými dvěma roky přímo naproti vstupní bráně chvalovického hřbitova.

Anonym oznámil uložení bomby na brněnském výstavišti

Pumovým útokem v pavilonu B brněnského výstaviště, kde se nyní koná veletrh informačních technologií Invex, pohrozil neznámý pachatel. Okamžitě po telefonickém oznámení, že je v budově bomba, začala objekt vyklízet policie, řekl mluvčí veletrhu Petr Ondrášek. Pavilon B patří k nejnavštěvovanějším na výstavišti. Prezentuje se v něm například ministerstvo vnitra s českou policií. K hojně navštěvovaným v něm patří mimo jiné expozice firem IBM a Nokia. V objektu je také internetová kavárna. Policejní mluvčí Jana Šípková k případu řekla, že uložení bomby oznámilo patrně nějaké dítě. Žádná výbušnina se nenašla.

Policie obvinila sochaře Opočenského z dalších sexuálních deliktů

Sochař Pavel Opočenský byl obviněn z dalších sexuálních deliktů. Počet nezletilých dívek, které sochař podle policie pohlavně zneužíval či ohrožoval jejich mravnost, se tak vyšplhal zhruba ke dvaceti. Opočenský je ve vazbě. Trestných činů, z nichž byl nyní obviněn, se dopouštěl v době, kdy běžel soudní proces kvůli skutkům z dřívějších dob.

Policie obvinila celníky podezřelé z účasti na nelegálních dovozech a falšování dokladů

Celkem 14 celníků - z toho 12 z Vojtanova a dva ze Středočeského kraje - obvinila policie ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Celníci jsou podezřelí z účasti na nelegálních dovozech a falšování celních dokladů. Mezi obviněnými jsou čtyři ženy. Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták řekl, že pokud se celníkům skutečně vina prokáže, tito lidé okamžitě o svá pracovní místa přijdou.

Na uprchlého slovenského podnikatele byl vydán mezinárodní zatykač

Na slovenského podnikatele Patrika Pachingera, který je ve své vlasti obviněn z podvodu a nyní v České republice žádá o politický azyl, byl vydán mezinárodní zatykač. Rozhodnutí košického soudu o zatykači ČTK potvrdil mluvčí slovenského ministerstva spravedlnosti Richard Fides. Podle jeho slov by měl být po svém zatčení umístěn do vydávací vazby; až poté může slovenská strana požádat o jeho extradici do vlasti. "O vydání ale rozhodují české soudy a český ministr spravedlnosti," poznamenal Fides.

Patrika Pachingera slovenská policie podezírá z podvodu a zločinného spolčení, jehož se údajně dopustil spolu se známým slovenským miliardářem Jozefem Majským. Pachinger údajně požádal o politický azyl 7. října na letišti v Ruzyni. Žádost zdůvodnil tím, že je pronásledován v souvislosti se svým obviněním, za čímž prý stojí slovenské politické špičky.

Postižená žena věnovala vozíčkářům peníze

Cenu Via Bona za mimořádný počin převzala v Olomouci sedmadvacetiletá Lada Martinezová. Ačkoliv je sama upoutaná na vozík, věnovala olomouckému sdružení Trend vozíčkářů 10.000 korun, jež získala z ročního prodeje cigaret a tabáku v trafice. Martinezová skončila na vozíku před čtyřmi lety po autonehodě.

Peníze sdružení Trend vozíčkářů použije podle jeho předsedy Milana Langera na pomoc vozíčkářům, zejména na zajištění osobních asistentů. K původním 10.000 přibude 40.000 korun, jež je s udělením ceny spojená. "Věnuji ji rovněž sdružení Trend vozíčkářů, protože jsem cenu získala díky nim. Určitě budou peníze potřebovat," dodala Martizenová.

Na zlínské Baťově univerzitě studují první Vietnamci

Prvních devatenáct mladých Vietnamců ve věku kolem 18 let zahájilo úvodní studium českého jazyka na zlínské Univerzitě Tomáš Bati. "Sedm chlapců a dvanáct děvčat jsme přijali do studijního programu Chemie a technologie materiálů, obor obuvnická galanterní výroba," řekl proděkan Fakulty technologické pro bakalářské studium Jiří Dostál. V současnosti se studenti intenzivně věnují jen češtině. Dostál vysvětlil, že tuto výuku první rok hradí vietnamská strana prostřednictvím ostravské agentury. Až budou Vietnamci studovat v běžném ročníku s českými studenty, získá univerzita na každého z nich ročně státní dotaci 84.000 korun.

Sokolovsko by se mělo proměnit v krajinu vodních ploch

Sokolovsko, zdevastované z velké části těžbou hnědého uhlí, by se mělo proměnit v krajinu vodních ploch. V následujících 30 letech má Sokolov a Chodov obklopit pět velkých jezer, které vzniknou na místě bývalých hnědouhelných dolů. Z regionu, který zatím připomíná spíše měsíční krajinu, by tak mohl vzniknout lákavý rekreační cíl. Napomoci tomu má i vybudování lesoparků, skanzenů, obor, zahrad, cyklistických cest a dalších turistických atrakcí. Vyplynulo to z příspěvků, které zazněly v Chodově na česko-německé konferenci Budoucnost 2003 věnované otázkám rekultivace krajiny postižené těžbou.

První z pěti jezer na místě dolu Michal na okraji Sokolova bylo dokončeno loni a stalo se oblíbeným rekreačním místem obyvatel města i širokého okolí. Jezero má rozlohu 28 hektarů a hloubku šest metrů. Do příštího roku by na jeho břehu měl být vybudován rekreační areál s vodními atrakcemi a sociálním zázemím.

Australská Riverina Estate chce část českého trhu vín

Jeden z největších australských výrobců vín, firma Riverina Estate, chce uspět na českém trhu. Do ČR začala dovážet 28 druhů vín, tedy 40 procent z její celkové nabídky. Prodejní plány počítají s letošním odbytem zhruba 36.000 lahví vín. ČTK to řekl hlavní manažer firmy Mike Nido. Jak vysvětlil, australská bílá vína lze pít už po deseti týdnech, jsou lehká a ovocná. Vína nejsou doslazována a cukernatost hroznů při jejich výrobě je na úrovni českých přívlastkových.

Praha má vlastní čtvrť módy

Stejně jako velké metropole Paříž nebo Londýn má už i Praha typickou módní čtvrť. Útulné butiky s originálními modely od českých návrhářek našly svou "dobrou adresu" nedaleko Staroměstského náměstí. Obchody s tím nejlepším z české módy jsou tak prakticky na jednom místě. Módní domy začaly vznikat v ulicích Dlouhá, Dušní a V Kolkovně asi před pěti lety. První odvážnou byla návrhářka Klára Nademlýnská. Původně prý přemýšlela o nedaleké Pařížské ulici. Nakonec ale zvítězila přilehlá Dlouhá - nezněla prý tak "nóbl".

Hledač štěchovického pokladu Mužík chce získat na jeho hledání další peníze

Hledač štěchovického pokladu Josef Mužík založil společnost, s jejíž pomocí chce získat dostatek finančních prostředků na další hledání a vyzvednutí pokladu. Mužík pátrá po pokladu 13 let. Podle jeho odhadů potřebuje k dokončení celé kauzy asi tři miliony korun. "Podle všech dostupných informací, které jsme získali za 13 let pátrání, je to, co se nazývá poklad, ukryto na dvou místech ve Štěchovicích," řekl Mužík. Podle jeho slov by bylo vyzvednutí pokladu otázkou jednoho měsíce. Potřebuje však hornickou techniku.

Mužík tvrdí, že má svědecké výpovědi lidí, kteří potvrzují místo uložení pokladu. "Na kameře máme natočené věrohodné výpovědi lidí, kteří potvrzují, že se tam práce děly, že se tam navážely bedny. A ti svědkové žijí," tvrdí Mužík. Vloni v červenci odkryl Mužík vchod do štoly, která měla vést do hlavního bunkru. V něm by se měly ukrývat bedny s materiály o tajných nacistických výzkumech, projekty atomových a chemických zbraní, plány létajících disků - nosníků náloží, učební pomůcky, ale i nacistické zlato. Mužík předpokládá, že v podzemí objeví i velitelský bunkr pro asi 120 lidí. Podle něj by mohly být v podzemí ukryty i insignie Karlovy univerzity nebo lebky parašutistů, kteří v roce 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Karel Gott zazpívá v Moskvě s Alexandrovci

Slavnou ruskou Kalinku zazpívá tuto neděli v moskevském Kremlu hvězda české populární hudby Karel Gott. Jako jediný zahraniční zpěvák vystoupí na jubilejním koncertě legendárních Alexandrovců, který se uskuteční u příležitosti 75. výročí založení souboru. Koncertu se zúčastní ruský ministr obrany Sergej Ivanov a očekáván je i prezident Vladimir Putin. Kromě Kalinky Gott zazpívá několik dalších skladeb, pravděpodobně v ruštině.

Spisovatel Páral otevřel v karlovarských lesích nové altány

Pět nových výletních altánů a dřevěných srubů otevřel spisovatel Vladimír Páral v lázeňských lesích v Karlových Varech u příležitostí jubilejní desáté Páral party. Spisovatel je od roku 1993 patronem projektu na záchranu desítek lesních objektů, které před dvanácti lety poničila vichřice. K řadě obnovených altánků, chat, křížů, vyhlídek a dětských hřišť letos přibyly další. Otevření vyhlídkového altánu u lesního jezírka Linhart doprovodil slavnostní první výlov ryb.

Český atletický svaz stáhl kandidaturu na pořádání halového mistrovství Evropy 2007

Český atletický svaz odstoupil od kandidatury na pořádání halového mistrovství Evropy v roce 2007, třebaže ve výběrovém řízení neměl konkurenta. Důvodem je podle předsedy Karla Pilného skutečnost, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nepředložilo vládě materiál, jehož schválením by kabinet poskytl garance pro organizaci šampionátu. Vládní garance, mimo jiné i na finanční krytí šampionátu ve výši více než 50 milionů korun, si od českého svazu vyžádala hodnotící komise Evropské atletické asociace (EAA). Vláda měla mimo jiné zaručit také udělení potřebných víz pro vstup lidí i materiálu do České republiky. Podle ministerstva školství atletický svaz nedostatečně doložil využití peněz, které požadoval. Česká republika tak zřejmě přišla o jedinečnou možnost pořádat šampionát, neboť neměla soupeře.

V Hannoveru fotbalistu Šimáka ještě neodepsali, jsou s ním v denním kontaktu

V Hannoveru ještě českého záložníka Jana Šimáka neodepsali. Podle informací trenéra týmu Ralfa Rangnicka je bundesligový tým s problematickým českým hráčem v každodenním telefonickém kontaktu. Šimák, který kvůli údajnému únavovému syndromu oficiálně figuruje na listině nemocných hráčů, je v Hannoveru do konce sezony na hostování z Bayeru Leverkusen. Kvůli psychickým problémům prý chce ukončit fotbalovou kariéru a do Hannoveru podle informací bulvárního deníku Bild poslal své přátele, aby mu vyklidili byt. Český talentovaný fotbalista má však platnou smlouvu s Leverkusenem až do roku 2007.

České volejbalistky na pláži v Riu postoupily do osmifinále MS

Eva Celbová se Soňou Novákovou postoupily přes nizozemskou dvojici Rebekka Kadijková, Marrit Leenstraová do osmifinále mistrovství světa. Na proslulé pláži Copacabana v Rio de Janeiru, kde vystupují coby obhájkyně bronzových medailí, porazily české volejbalistky své velké evropské soupeřky 21:14 a 21:19.

Počasí

Do našich hor dorazila zima. Například na Sněžce napadlo až několik desítek centimetrů a v Jeseníkách sníh láká už první běžkaře. Očekáváme oblačno, až zataženo s deštěm, denní teploty 10 až 15 stupňů Celsia.

09-10-2003