Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

20-09-2003

Marvanová nečekaně odchází ze sněmovny

Poslankyně Unie Svobody Hana Marvanová se tři dny po porodu svého třetího syna rozhodla odejít ze sněmovny. Svého poslaneckého mandátu se vzdá v pondělí. Jak Marvanová řekla Českému rozhlasu, bylo by pro ni obtížné skloubit své mateřské povinnosti s prací ve sněmovně. Jejím nástupcem se má stát třicetiletý šéf pražských unionistů Tomáš Vrbík. Rozhodnutí Marvanové přichází těsně před tím, než dolní komora Parlamentu začne jednat o klíčové reformě veřejných financí.

Šéf pražských unionistů Vrbík má podobné postoje a názory jako Marvanová a v minulosti několikrát kritizoval vládní podobu reformy veřejných financí. Podle informací sobotních Lidových novin je Vrbík sice ochoten podpořit návrh reformy veřejných financí, není však jisté, zda bude hlasovat pro návrh státního rozpočtu se schodkem 115 miliard korun. "Na svých názorech nic neměním. Ale jak budu nakonec hlasovat, ještě opravdu nevím. Potřebuji se seznámit s pozměňovacími návrhy, podebatovat o tom s vedením strany. Byl bych ale samozřejmě radši, kdyby vláda předložila radikálnější podobu reformy," řekl sobotní Mladé frontě Dnes..

Koaliční politici nechtějí předjímat, zda unionista Tomáš Vrbík, který ve sněmovně nahradí Hanu Marvanovou, podpoří vládní reformu veřejných financí, přesto je z jejich slov patrný optimismus. "Myslím si, že se k tomu postaví určitě seriózně," řekl v sobotu předseda US-DEU Petr Mareš. S Vrbíkem chce na toto téma hovořit v pondělí a v úterý.

Také z vyjádření opozičních politiků vyplývá jejich názor, že koalice nakonec reformu sněmovnou asi "protlačí". Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla nechtěl Marvanové odchod komentovat. "Pokud jde o jejího nástupce, nemám nejmenší důvod si myslet, že by projednání rozpočtu a jeho schválení bylo narušeno, stejně tak nemám důvod si myslet, že by se totéž týkalo zákonů, které souvisejí s reformou veřejných financí," řekl novinářům.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik si myslí, že koalici se odchodem Marvanové situace usnadnila. "Jsem přesvědčen o tom, že s panem Vrbíkem přece jen asi bude Unie svobody a celá vládní koalice mít poněkud snadnější práci, než měla s paní Marvanovou," uvedl. Tato unionistka se podle něj několikrát zachovala v politice neočekávaně. Místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer se domnívá, že koalice svou představu reformy prosadí. "Celá koalice se zuby nehty, křečovitě drží svého postavení, svých poslaneckých křesel. I kdyby to Českou republiku a její občany mělo stát cokoli, oni se navzájem podrží," řekl v sobotu ČTK.

Koalice má ve sněmovně jen nejtěsnější většinu a k prosazení reformních zákonů potřebuje každý hlas. Špidla má v tomto ohledu problémy především ve vlastní straně. V pátek se sešel s nehlasitějším kritikem vládní reformy, Josefem Hojdarem, který dokonce vystoupil ze sněmovního klubu. Z premiérova vyjádření ovšem není patrné, zda a na čem se s ním dohodl: "Rozhovor byl skutečně velmi přátelský, debatovali jsme o konkrétních věcech, ale tak, jak jsem řekl, mezi čtyřma očima, k tomu se nedělají ve slušné společnosti komentáře."

Marvanová byla rebelem už za komunismu

Hana Marvanová si v posledních letech vysloužila pověst rebelky a neposlušné poslankyně, která stojí za svým názorem proti všem a za jakoukoli. Byla také první ženou, která v České republice stála v čele politické strany. Po 13 letech na politickém kolbišti se rozhodla dát přednost mateřským povinnostem. V současné době byla tato čtyřicetiletá politička ve sněmovně pověstným jazýčkem na vahách, neboť pouze s ní měla vládní koalice většinu 101 hlasu.

"Nespolehlivou poslankyní", jejíž postoj byl před každým důležitým hlasování ve středu zájmu sněmovního dění, se Marvanová stala loni v létě. Při jednání Koalice a ČSSD o programu vlády trvala na programových zásadách své strany a odmítala jít do vlády za cenu mnoha ústupků. Nesouhlasila zejména s vysokým schodkem státního rozpočtu pro rok 2003, čímž vyvolala napětí nejen ve sněmovně, ale i uvnitř vlastní strany, které šlo o udržení se ve vládní koalici. Schválení rozpočtu nakonec umožnila opuštěním sálu při hlasování, ještě předtím se ale kvůli neshodám se stranickým vedením vzdala po roce předsednictví US-DEU.

Během vnitrostranické krize ODS na konci roku 1997 se Marvanová připojila k názorové platformě, která nakonec z ODS odešla a iniciovala vznik Unie svobody začátkem roku 1998. Nelibost stranických kolegů si vysloužila už květnu 1998, kdy jako jedna ze sedmi poslanců US podepsala dokument Jednadvacet záznamů o pravicové havárii, který mimo jiné kriticky hodnotil i činnost US.

Hana Marvanová se narodila 26. listopadu 1962 v Rýmařově na Bruntálsku. V roce 1986 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a za rok se stala právničkou Obvodního podniku bytového hospodářství (OPBH) v Praze 2.

Patřila mezi aktivní odpůrce socialistického režimu; v roce 1988 se například podílela na vzniku Nezávislého mírového sdružení. Od října 1988 strávila pět měsíců v ruzyňské vazební věznici a v březnu 1989 byla odsouzena k podmíněnému trestu odnětí svobody na deset měsíců s odkladem na 30 měsíců za trestný čin pobuřování v souvislosti s organizováním srpnových a říjnových demonstrací v roce 1988.

Soukromý život Marvanové, která je svobodná a má tři syny, je občas propírán bulvárními plátky. Loni v květnu dokonce anonym rozšířil internetem hanopis, který ji líčil jako "bezskrupulózní dračici, která cynicky ničí své milence". Případ šetřila policie, ale autora pomluv se jí vypátrat nepodařilo.

Odchod Marvanové obsáhle komentuje sobotní tisk

"Jestliže Hana Marvanová skončí s politikou, bude to dvojnásobná škoda," domnívá se komentátor Mladé fronty Dnes. Ze sněmovny totiž podle jeho názoru odejde silná a svobodná osobnost. Lidé navíc přijdou o nádherný příklad toho, že žena i s miminkem může dělat špičkovou práci. Pohled do nevinných dětských očí by ostatně mohl přimět i leckteré tvrdé hochy ve sněmovně, aby zpytovali své nejen politické svědomí, dodává komentátor. "Bez miminka, ale i bez paní Marvanové zkrátka bude sněmovna mnohem chudší," píše. A to i přesto, že "Hana z Arku", jak se jí poloobdivně, poloposměšně přezdívá, po věčných prohrách v reálné politice mnoho neznamená, dodává. Unie svobody se nyní nachází ve stavu klinické smrti; skoro nejcennější na ní zůstala právě osobnost Hany Marvanové. "Její poněkud na odiv stavěné vnitřní boje i věčné prohry totiž nastavovaly zrcadlo často hodně cynické politické rutině naší sněmovny," konstatuje komentátor.

Také autor sloupku Lidových novin píše, že podrobnosti o rozhodnutí poslankyně neznáme a možná nikdy znát nebudeme, a můžeme si proto její důvody idealizovat. "Třeba tak, že člověku držícímu v náručí nedávno narozené dítě dojde, jak marný, zbytečný a v zásadě nesmyslný je proti tomuto prchavému okamžiku svět politiky," myslí si. Komentátor navíc připomíná, že pro politické šachy samotné odchod Marvanové žádnou velkou změnu neznamená. Na její místo totiž přijde šéf pražských unionistů Tomáš Vrbík. Ten podobně jako ona nikdy spojení své strany se sociálními demokraty moc nepřál, balík reformních zákonů však zřejmě podpoří, píše.

Součková, Špidla a Sobotka se shodli na stabilizaci zdravotnictví

Na konkrétním postupu, jak stabilizovat situaci v českém zdravotnictví, se na sobotním jednání dohodla ministryně zdravotnictví Marie Součková s premiérem Vladimírem Špidlou a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Zda stát převezme zodpovědnost alespoň za část dluhů zdravotním pojišťovnám, však novinářům neprozradili. "To je věc, která bude souhrnem velké skupiny opatření a teď je ještě předčasné hovořit o jakýchkoliv číslech," uvedl premiér. Podle Špidly bylo cílem jednání dohodnout se na průběžném stabilizování zdravotnictví a v roce 2006 přibližně dosáhnout jeho plné rovnováhy a stability.

Ministryně Součková potvrdila, že v návrhu rozpočtu na příští rok je vyhrazena rezervní částka na řešení krizových situací. Ani ona však neuvedla konkrétní číslo. "Nebudu teď hovořit o částkách, protože může se objevit cokoliv nečekaného, co bude mít daleko vyšší prioritu. Nicméně určitá část finančních prostředků bude směřována do oblasti zdravotní," poznamenala.

Součková rovněž potvrdila, že součástí navrhovaných opatření bude snižování akutních lůžek v nemocnicích, tak aby jejich počet odpovídal skutečné potřebě. "Naopak vytvoříme výměnou jiná zařízení, která v České republice chybí. Hovořme o lůžcích následných, hovořme o lůžcích hospicových, ale hovořme i o lůžcích sociálních," uzavřela ministryně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna shání úvěr

Všeobecné zdravotní pojišťovně chybí na pokrytí výdajů na zdravotní péči 4,5 miliardy korun. Do konce roku by po vyúčtování všech plateb měla její ztráta narůst podle odhadu až na osm miliard. Pojišťovna se již obrátila na české banky s žádostí o překlenovací úvěr. Informují o tom sobotní Lidové noviny. "V bankách jsme se ptali. K poskytnutí úvěru je ale třeba garance státu, a tu dosud nemáme. Zatím je vše ve stadiu poptávky," cituje deník mluvčího VZP Jiřího Suttnera. VZP věří, že jí s pokrytím schodku pomůže stát.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková slíbila, že ve vládě prosadí odkoupení pohledávek zdravotních pojišťoven v objemu 10,5 miliardy korun Českou konsolidační agenturou. Kromě víc než deseti miliard korun pro pojišťovny by se mělo jednat i o odkoupení závazků bývalých okresních nemocnic.

Neplatiči dluží největší české zdravotní pojišťovně na pojistném 17,5 miliardy korun. Většinu z této sumy dluží podniky řízené nebo kontrolované státe. "Kdybychom tyto peníze měli, vůbec bychom se do dnešních problémů nedostali," řekl Suttner. VZP již dříve zveřejnila seznam svých dlužníků na internetu. Slibuje si od toho, že alespoň někteří z nich své dluhy vyrovnají.

Kvůli zastupitelům bude možná kraj platit pohotovost

Neschopnost jihomoravských zastupitelů schválit text podnětu k Ústavnímu soudu na určení skutečného zřizovatele lékařské služby první pomoci bude mít dopad na připravovaný rozpočet kraje. "Do rozpočtu tak budeme muset dát stejně jako letos sumu 40,5 milionu korun," řekl v pátek ČTK jihomoravský vicehejtman Lubomír Šmíd. Existovala přitom možnost, že kraj již desetimilionové sumy nebude muset platit.

Jihomoravské vedení totiž chtělo Ústavní soud požádat o rozhodnutí, kdo je po zrušení okresních úřadů zřizovatelem první pomoci. Kraj tvrdí, že zřizovateli jsou takzvané pověřené obce. Ministerstva zdravotnictví, vnitra a financí zase míní, že to jsou kraje.

Evropští ministři zdravotnictví jednají v Senohrabech o prioritách ve zdravotnické politice

Situace ve zdravotnictví, úroveň zavedení evropské legislativy, finanční zdroje, vzájemné uznávání kvalifikací a problematika transplantací - to jsou jen některá z témat, kterými se budou sobotu a v neděli zabývat ministři zdravotnictví zemí přistupujících k Evropské unii a některých členských států na konferenci v Senohrabech u Prahy. Na závěr by měli účastníci přijmout takzvanou Pražskou deklaraci, která bude prezentovat postoje kandidátských zemí.

Cílem setkání, které iniciovala ministryně zdravotnictví Marie Součková, je snaha o vytvoření společných priorit ve zdravotnické politice tak, aby přistupující země měly větší možnost samy ovlivnit směr a budoucnost resortu v Evropské unii. Součková na konferenci hodlá nabídnout svým evropským kolegům vytvoření špičkového centra transplantací, kde by Češi nabídli své kapacity a zkušenosti v transplantační medicíně. V centru by se školili odborníci a byl by zde veden registr dárců i příjemců orgánů.

Podle slovenského ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace si lidé zvykli pokládat bezplatnou zdravotní péči za samozřejmost. Právě to považuje Zajac za největší problém společný pro celou Evropu, ne však jediný. Na Slovensku již udělali první krok k tomu, aby veřejnost tuto iluzi ztratila, když před časem zavedli přímé platby u lékařů, v nemocnicích a za recepty. Podle ministra nešlo o to "vymámit" z občanů více peněz, neboť ekonomický zisk je poměrně malý, ale právě o odstranění problému bezplatnosti. O podobném způsobu spolufinancování zdravotní péče uvažuje i česká ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Pavel Kohout vyzval historiky k sestavení obrazu dějin, který nevyvolává úzkost

Před "lavinami nenávisti" varoval v pátek český spisovatel a dramatik Pavel Kohout v německém Ludwigshafenu. Kohout se tu podle agentury DPA účastnil debaty o překonání minulosti v česko-německých vztazích při příležitosti šestého ročníku dnů literatury spolkové země Porýní-Falc. Pokus krajanských spolků vyhnaných Němců přepisovat historii by podle spisovatele mohlo vést spolu s mnohými jinými faktory vést k vyvolání "laviny nenávisti", která "spustí další laviny". "Nepřipusťme to, a každý jeden z nás nechť se pokusí náznak nebezpečí zneškodnit už v zárodku," vyzval Kohout ve své slavnostní řeči. Pokud by nebylo rozpoznáno nebezpečí, které ohrožuje bezprecedentní šanci na evropské sjednocení, nabyla by katastrofa gigantických rozměrů, domnívá se literát. Ten vyzval historiky, aby sestavili takový obraz dějin, jenž nevyvolává úzkost, nýbrž je určen lidem, kteří budou chtít sjednocenou Evropu v budoucnosti zachovat při životě.

Kohout tak narážel na poslední vývoj kolem zamýšleného památníku německých vyhnanců, kteří museli po druhé světové válce opustit svou původní vlast. Předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová vyzývá už několik týdnů k založení memoriálového Centra proti vyháněním v Berlíně. Kritikové se domnívají, že středisko by mělo být budováno nikoli na národním, ale výlučně na evropském základě, a obávají se, že vysídlenci do popředí budou chtít prosadit poválečné odsuny Němců a pranýřovat tak hlavně Českou republiku a Polsko, odkud jich většina pochází.

Topolánek: Do vnitropolitického souboje na Slovensku se nemíchám

Občanská demokratická strana a Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKU) jsou si blízké zejména v řešení ekonomických otázek a proto se nebrání vzájemné spolupráci. Zástupci ODS se ale nechtějí míchat do nynějšího vnitropolitického souboje na Slovensku a posuzovat vinu či nevinu jednotlivých aktérů. ČTK to v sobotu řekl předseda ODS Mirek Topolánek, který se v Bratislavě účastní mezinárodní konference stran pravého středu organizované SDKU.

"SDKU má dnes podobné politické a ekonomické principy jako my. Vždycky nám bude bližší partner, který je nám programově blízký, a to SDKU je. V žádném případě se nenechám vtáhnout do problémů, které dnes otřásají slovenskou politickou scénou a posuzovat vinu či nevinu jednotlivých aktérů," dodal šéf ODS. Zareagoval tak na kritiku pozorovatelů slovenské politické scény, podle kterých ODS v minulých letech SDKU ignorovala. Bývalý šéf ODS Václav Klaus prý dával přednost vůdci Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíru Mečiarovi. Analytici naznačují, že ke změně postoje dochází ve chvíli, kdy premiér a předseda SDKU Mikuláš Dzurinda svým autoritářským chováním začíná připomínat Mečiara.

Podle Topolánka není SDKU na Slovensku pro ODS jediným partnerem. ODS jsou blízcí třeba také křesťanští demokraté (KDH) a není vyloučeno, že v některých otázkách by našla společnou řeč i s některými opozičními stranami. Předseda ODS pochválil Slovensko za proreformní politiku, když inspirací pro ČR by mohlo být například zavádění rovné daně. V reformním úsilí prý navzdory protestním hlasům odborářů nelze polevit, protože jiné cesty není.

US-DEU se chce odrazit ode dna, voličům nastaví "novou tvář"

Unie svobody-DEU se pokusí získat ztracenou přízeň voličů i za pomoci "nové tváře", kterou hodlá představit příští týden v Litomyšli. Unionisté nebudou měnit obsah své politiky, jiný má ale být způsob komunikace, řekl v sobotu předseda US-DEU Petr Mareš v pořadu České televize Špona.

Unie má v průzkumech opakovaně méně než pětiprocentní podporu, což je minimum nutné pro vstup do sněmovny. Nic na tom nezměnil ani Mareš, který si dal při nástupu do funkce za úkol tento trend zvrátit. Dnes mluvil o tom, že US-DEU bude za klíčové považovat volby do Evropského parlamentu v příštím roce. "To bude dokonalý průzkum volebních preferencí a ten budeme pak hodnotit s plnou vážností," prohlásil. Nevyloučil, že v čele kandidátky do EP bude on, což ale podle něj záleží na další vnitrostranické diskusi. Znamenalo by to mimo jiné jeho odchod z české vlády.

S hledáním nové tváře unionistům podle Mareše pomáhala agentura TAKT, která spolupracovala i se slovenským KDH. V Litomyšli bude unie slavit pět a půl roku od vzniku strany, další podrobnosti ale její šéf neprozradil. Z jeho slov jen vyplynulo, že nová komunikační strategie neznamená noví lidé. "Budou to ty osoby, které už znáte, a ta tvář bude natolik nová, že se do ní určitě s radostí zadíváte," uvedl.

Policisté zadrželi na Jesenicku prchajícího únosce podnikatele

Severomoravští policisté zadrželi v sobotu posledního ze čtveřice mužů, kteří v noci z 10. na 11. září unesli pražského podnikatele a jeho tříletou dceru. Osmadvacetiletý Roman Dziwisz se ukrýval na Jesenicku. "Muž byl zatčen a jedou si pro něj kolegové z Prahy," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Pachatelé odvlekli podnikatele s jeho tříletou dcerou na Tachovsko. Otce pak pustili, aby sehnal pětimilionové výkupné, a po předání peněz podnikatele i holčičku propustili. Policii se podařilo zadržet tři pachatele a necelé tři miliony korun z výkupného. Čtvrtý muž i se dvěma miliony dosud unikal.

Motivem únosu by podle policie mohlo být vyřizování účtů mezi pražskými podnikateli. Poškozený byl totiž dříve obchodním partnerem jednoho z pachatelů. Velitel služby kriminální policie a vyšetřování Ivan Smékal ČTK již dříve řekl, že tři zadržení byli obviněni z vydírání, loupeže a zbavení osobní svobody. Všichni jsou ve vazbě, hrozí jim až 12 let vězení. Jeden je z Nymburska, jeden z Prahy a třetí z Ostravska.

Vypouštění Máchova jezera má odhalit přítoky znečištěné vody

Nelegální přítoky znečistěné vody by mělo pomoci odhalit vypouštění Máchova jezera, které v sobotu zahájila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ta je novým majitelem vodní plochy, kterou převzala od Pozemkového fondu. "Je to jen jeden z kroků, který by měl pomoci jezero vyčistit a omezit v budoucnu množení toxických sinic," řekl ČTK vedoucí ústeckého střediska agentury Tomáš Stuchlík. Vypouštění jezera by mělo podle Stuchlíka pokračovat až do konce listopadu, kdy se voda začne znovu napouštět.

Podle starosty Doks Zdeňka Krenického jsou sinice v posledních čtyřech letech velkým problémem nádrže. "Ještě před třemi lety bylo množství sinic ve vodě v normě, loni už hygienici v polovině srpna zakázali kvůli vysokému obsahu koupání a ani letos kvalita vody do konce léta nevydržela," řekl. S problémem je podle něho nutné něco dělat, protože Máchovo jezero a s ním spojený turistický ruch jsou pro Doksy a celý region nejen zdrojem financí, ale i pracovních příležitostí.

Na množení sinic v Máchově jezeře má podle Stuchlíka vliv nejen znečištěná voda, která se do nádrže dostává z přítoků, ale také intenzivní hospodaření rybářů v minulosti. "Do vody se dostalo obrovské množství hnojiv, které se stále ještě z bahna uvolňuje," vysvětlil Stuchlík. Ideální by podle něho bylo z nádrže znečištěné bahno vytěžit, na to však nejsou peníze. Starosta Doks předpokládá, že by se na vyčištění jezera daly získat peníze ze státních fondů a také z fondů Evropských. "Musíme ale vědět, co vodu znečišťuje a připravit projekt jak jezero vyčistit, teprve pak můžeme žádat peníze," poznamenal.

Den otevřených dveří Dopravního podniku přilákal tisíce lidí

Přibližně 12.000 lidí přilákal v sobotu do dílen v Hostivaři den otevřených dveří Dopravního podniku hlavního města Prahy. Návštěvníci měli možnost nahlédnout do garáží autobusů, dílen, kde se vozy opravují a také do zázemí metra. Autobusy i tramvaje do areálu dopravního podniku přepravily přes 10.000 lidí, ostatní přijeli autem, řekl vedoucí odboru řízení provozu městské hromadné dopravy Bohumír Vojtíšek. Ze stanice Skalka vozila do Hostivaře návštěvníky speciální autobusová linka.

V areálu dopravních podniků byly vystaveny i historické tramvaje a starší autobusy, které české silnice již dávno opustily. Zájmu návštěvníků neušla ani hasičská stanice dopravního podniku. Mohli tu vidět ukázku vyprošťovací techniky, přístroj na výrobu hasící pěny a děti si mohly zkusit stříkat z hadice. Součástí dne otevřených dveří byla i soutěž a různé výstavy.

V Kunovicích připravují hody, součástí je i výstava děl Vavryse

Takzvaným "zapalováním hodů" začala v Kunvicích na Uherskohradišťsku příprava na posvícení, nebo-li hody. Slaví se příští víkend, ale děvčata se již tuto sobotu pustila do přípravy krojů. Zároveň byla zahájena výstava Obrázky z Kunovic. "Rodák Pavel Vavrys v ní představuje do konce září poslední tvorbu, často inspirovanou kunovickými zákoutími a lidmi," řekla ČTK etnografka Romana Habartová.

Na Moravě slaví hody v každé obci jiným způsobem a v jiných krojích. V Kunovicích v sobotu Anna Sochorcová a Božena Stašková chystaly děvčatům obrovské turecké šátky, jejichž vázání je složité a umí to pouze několik pamětnic, vysvětlila Habartová.

Část Vavrysovy výstavy v obřadní síni města nabízí pohled na starobylé věci. "Jsou to vlastně mé návraty do minulých generací. Skoro bych řekl, že by se výstava mohla jmenovat Sbohem Slovácko, tak minulá léta neblaze zasáhla tento kraj," řekl malíř ČTK. Druhou část expozice tvoří figurální motivy, které mimo jiné připomínají životní etapy člověka. Hlavní program začne příští sobotu mší v kunovickém kostele, následovat bude krojovaný průvod. Jakmile starosta Jiří Vařecha udělí mladým právo pořádat hody, vypukne veselice, která vrcholí v neděli vozením berana kolem všech stavení. Na závěr pozve starosta mladé na srnčí guláš.

Jezdecký klub a ekofarmář uspořádali chovatelský den

Hubertovu jízdu, ukázky chovatelské práce a skokové soutěže v dětských a mládežnických disciplínách mohli v sobotu vidět návštěvníci jezdeckého areálu v Jihlavě - Sasově. Akci s názvem Chovatelský podzim uspořádal jezdecký klub Hypo ve spolupráci s místním ekofarmářem Josefem Sklenářem. "Děti už dnes ani nevědí, jak vypadají hospodářská zvířata nebo jak se pěstuje pohanka," řekl ČTK jeden z pořadatelů Miroslav Šlosar.

Návštěvníci si prohlédli plemenného býka Ervína, ekologicky chovaná prasata, ovce, kozy i koně s hříbaty. Děti soutěžily v poznávání plodin pěstovaných na farmě. Ve skokových soutěžích se představili mladí jezdci a koně, kteří nemají licenci a nemohou se proto zúčastňovat oficiálních jezdeckých závodů. Potřebují se otrkat, získat zkušenosti a nasát atmosféru panující při závodech, podotkl Šlosar.

Revizoři chtějí vypadat jako normální lidé

Být zdvořilý, usměvavý a příjemný, ale také důsledný, nekompromisní a vždy profesionální musí dokázat každý revizor, který kontroluje jízdenky. Několik desítek revizorů městských dopravních podniků z celé republiky si své teoretické i praktické schopnosti v sobotu změřilo v hotelu v lesích u Šťáhlav na Plzeňsku. Soutěžili nejen v znalostech zákonů a přepravních řádů, ale také z psychologie.

"Tato soutěžní klání má za úkol nenásilnou formou a spíše v některých disciplínách i zábavným způsobem si zdokonalit své znalosti a dovednosti při řešení standardních i nestandardních situací, ke kterým dochází při kontrole cestujících v autobusech, trolejbusech i tramvajích," popsal ČTK smysl soutěže její ředitel Jiří Klusoň z plzeňských dopravních podniků. Práce revizorů není mezi lidmi příliš populární. "Je velmi obtížná, náročná a v řadě aspektů i nedoceněná," dodal Klusoň.

Vinoforum ve Valticích představilo nejlepší vína z třinácti zemí

Celkem 494 vzorků z třinácti zemí soutěžilo o primát ve dvanáctém ročníku mezinárodní soutěže Vinoforum ve Valticích na Břeclavsku. Velkou zlatou medaili v konkurenci světových výrobců získala slovenská firma Víno Mrva & Stanko za Chardonnay pozdní sběr ročník 2002. Veřejnost mohla nejlepší vzorky degustovat v pátek, řekl Pavel Krška z Národního salonu vín ve Valticích. Nejvíce přihlášených vín pocházelo z domácích vinic, následovalo Slovensko, Argentina, Rakousko a Brazílie. K nejúspěšnějším patřily firmy Vinselekt Michlovský, Znovín Znojmo a argentinský Bodegas Nieto Senetiner.

Vinoforum pořádá Národní salon vín se sídlem ve Valticích jako prestižní nezisková organizace pro propagaci vinařství a vína. Vzorky se hodnotily v degustačním pracovišti Národního vinařského centra, které je na špičkové evropské úrovni. Soutěž se koná každoročně v různých evropských zemích s cílem pozvednout význam vína jako nejušlechtilejšího nápoje, doplnil Krška.

Pivní slavnosti v Pardubicích přilákaly asi 2500 lidí

Zhruba 2500 příznivců piva přilákaly sobotní slavnosti pardubického pivovaru. Akci výrobce značek Pernštejn a tmavé devatenáctky Porter pořádá letos již pojedenácté. "Počítáme, že vytočíme tak 40 až 50 hektolitrů piva," řekl ČTK v rozpáleném odpoledni spokojeně ředitel pivovaru Karel Spilko.

Pivovar vsadil na lehce zapamatovatelnou cenu, která byla hluboko pod úrovní v hospodách. "Desítka je za deset korun, dvanáctka za dvanáct," pronesl. K vychutnání chlazeného zlatavého nápoje u stolků přímo na nádvoří pomáhaly líbivé tóny dechového souboru Pernštejnka a popových Hvězdářů. Hudba však nebyla jedinou stravou, pro mlsné jazýčky byla přichystána rožněná selátka či klobásy.

Pivní slavnosti se trefily do doby, kdy se otevřeně hovoří o příznivém vlivu piva na lidské zdraví. České pivo, pokud je konzumováno v rozumných dávkách, je podle odborníků zdraví prospěšné. Ze studie, na níž spolupracuje Výzkumný ústav sladovnický a pivovarský a Fakulta chemické technologie Univerzity Pardubice vyplývá, že česká piva obsahují značné množství antioxidantů, jako vitamín B, stopové prvky a další. Antioxidanty, které jsou ve zvýšené míře obsaženy například i v zelenině, sóje a dalších potravinách, eliminují v lidském organismu vliv volných radikálů a oddalují tak vznik některých civilizačních onemocnění, jako kardiovaskulárních chorob, cukrovky a podobně.

V pražské Stromovce padlo kvůli povodním už přes tisíc stromů

Počet stromů, které bylo nutné kvůli loňské povodni pokácet v pražské Stromovce, už přesáhl tisícovku. V odstraňování poškozených listnáčů i jehličnanů dřevorubci pokračují. Se sázením několika nových vzrostlých dřevin se počítá v říjnu. Hlavní obnova poničené zeleně v oblíbeném parku je naplánována až na jaro či podzim příštího roku.

"Je to velmi smutné číslo, ale opravdu jsme už překročili tisícovku," řekla ředitelka magistrátního odboru městské zeleně Kateřina Vaculová. Největší ztráty jsou podle ní na ploše bývalého Rudolfova rybníku. Stav kácených stromů je neutěšený. Mohutné stromy, které zalila povodeň, jsou shnilé či ztrouchnivělé, případně mají úplně duté kmeny. Po pádu se zcela rozpadají na kousky. "Jejich konec urychlilo letošní sucho. U některých je patrné, že jejich zdravotní stav nebyl dobrý už před povodní," uvedla Vaculová.

Zdaleka ne všechny vykácené stromy budou nahrazeny novými. Rostly přehuštěně, bez dostatku místa pro zdárný růst. Koncem 19. století byly na nevhodných místech zasazeny tehdy módní exotické dřeviny. Studie nové výsadby nechce chyby opakovat. V zátopovém území budou výhradně osvědčené druhy, které přežily velkou vodu. Exotické stromy se objeví jen nad zátopovou čarou, aby se zachovala tradice druhové pestrosti zeleně parku.

V Boleticích skončilo cvičení britského spojovacího pluku

Především střelba z ručních zbraní a taktický výcvik byli na programu cvičení 71. spojovacího pluku z Anglie. Ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku se ho zúčastnilo 200 vojáků v záloze. V sobotu se britští dobrovolníci, kteří se v Boleticích připravovali od 8. září, vrátili domů.

Podle velitele výcvikového prostoru Boletice Pavla Janíka cvičí zahraniční jednotky cvičí v Boleticích dvakrát až třikrát ročně. Janík uvedl, že Britové poznávali i české kulturní památky. "V Praze a v Českém Krumlově se jim velmi líbilo a většina z nich prohlásila, že by se do České republiky chtěli někdy vrátit," uvedl Janík.

Senátoři opět míří do JAR, Pithart se setká s Mandelou

Senátoři v čele s předsedou horní komory Petrem Pithartem zamířili v sobotu do Jihoafrické republiky. Pithart se setká s bývalým prezidentem JAR Nelsonem Mandelou a s arcibiskupem Desmondem Tutu, nositeli Nobelovy ceny za mír. Tutu stál v čele Komise pravdy a usmíření, která se zabývala zločiny spáchanými za vlády apartheidu a vyrovnáním s minulostí.

"Ten jihoafrický způsob byl ojedinělý, originální ... a teď už je pomalu čas, aby řekli, jak se osvědčil," řekl ČTK Pithart. "Princip byl v tom, že nebyli žádným způsobem stíháni ti, kteří vyjevili plnou pravdu o svých skutcích. Přispěli k poznání mechanismu fungování té represe, provedli, chcete-li, zpověď a pokání, a tím pominul důvod je trestat," podotkl.

Mandelovi veze Pithart pozvání k návštěvě Česka, k němuž se připojil i bývalý prezident Václav Havel. Čerstvý pětaosmdesátník Mandela dostane také dárek - karafu ze sklárny Moser. S Pithartem na jih Afriky míří předsedové všech senátorských klubů s výjimkou ČSSD. Sociální demokraty bude zastupovat odborářský předák Milan Štěch. "Odbory jsou v Jihoafrické republice velmi silné," podotkl v této souvislosti Pithart. Týdenní cesta, která začne v sobotu, má stát 279.000 korun.

Podzimní senátorské mise na jih "černého kontinentu" se už stávají pomalu tradicí. Loni v JAR pobývala delegace ústavně- právního výboru, před dvěma lety tam jeli zástupci hospodářského výboru. Z jihoafrických politiků tu byli v roce 2000 tehdejší viceprezident Jacob Zuma, ministr financí Trevor Manuel a předsedkyně Národní provinční rady Pandorová. Právě na její pozvání se nynější cesta koná.

Tradičně štíhlí Francouzi pomohou Čechům zkoumat příčiny obezity

Tradičně štíhlí Francouzi pomohou Čechům zkoumat příčiny obezity. Na třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy působí od pátku specializovaná vědecká laboratoř pro klinický výzkum obezity. Vznikla za přispění francouzského Institutu pro zdraví a lékařský výzkum jako první v zemích bývalého východního bloku a bude zapojena do výzkumných programů Evropské unie.

"V laboratoři spojíme síly ve výzkumu obezity. Fakulta poskytne klinické zázemí a Francouzi know-how z oblasti molekulární biologie," řekl ČTK vedoucí laboratoře Vladimír Štich. Výzkum se podle něj zaměří na úlohu otylosti při vzniku cukrovky či nemocí srdce a cév a měl by také objasnit vliv prostředí na funkci a genetickou výbavu tukové tkáně.

Dědičné vlohy Čechů k obezitě a nezdravé životní návyky Čechů oproti Francouzům potvrzují i statistiky - v České republice má nadváhu téměř polovina lidí a pětina trpí obezitou. Ve Francii má nadváhu 39 procent lidí, obezitou trpí 7,4 procenta Francouzů. Vědci podle Šticha budou zkoumat, jakým způsobem ovlivňuje vlohy k obezitě právě dědičnost. Někdo totiž při přejídání přibývá a někdo ne. Ověří také, jak reaguje lidský organismus na škodlivé prostředí, kdy je nadbytek potravy a málo pohybu.

Šternberk udělil čestné občanství švýcarské spisovatelce

Šternberská rodačka, spisovatelka a výtvarnice Erica Pedrettiová, která žije od konce druhé světové války ve Švýcarsku, je po osmapadesáti letech opět občankou města, ve kterém se narodila. Vedení města jí totiž udělilo čestné občanství, řekla ČTK Martina Horáková z oboru kultury šternberské radnice. Radnice Pedrettiovou vyznamenala za její přínos literatuře a propagaci města v zahraničí. "Spisovatelka ve svých knihách, na autorských čteních i na setkáních spisovatelů neustále zdůrazňuje odkud pochází. Má ke Šternberku vřelý vztah," uvedla Horáková.

Od roku 1945, kdy byla jako sudetská Němka vystěhována, žije ve Švýcarsku. Dva roky prožila v USA, kde se vyučila stříbrotepectví. Svou první knihu vzpomínky Nechte být vydala v roce 1970. Od té doby získala několik literárních cen. Vedle psaní se Pedrettiová věnuje také výtvarnému umění.

Město Vimperk uzavřelo partnerskou dohodu s německým Freyungem

Podpořit spolupráci institucí, spolků a skupin ve všech oblastech veřejného života by měla partnerská dohoda, kterou v sobotu podepsal jihočeský Vimperk s bavorským Freyungem. Starostka Vimperka Stanislava Chumanová ČTK řekla, že smlouva vytvoří rámec především pro vzájemné vztahy spolků v obou městech. Freyung je podle ní prvním městem, s nímž Vimperk podobnou dohodu uzavřel. Freyung leží jen pár kilometrů od hraničního přechodu Strážný - Philippsreut, na který je to z Vimperka asi 25 kilometrů. Město je považováno za bránu do národního parku Bavorský les, který má rozlohu 24.250 hektarů a tvoří spolu se sousední Šumavou jednu z největších souvislých lesních ploch střední Evropy.

Kmochova hudba začala přes odchod většiny členů opět hrát

Kolínská Městská hudba Františka Kmocha, kterou na začátku září opustila většina členů, už opět hraje. V brzké době se podařilo sestavit nový hudební soubor, který je už téměř konsolidovaný, řekla na pátečním zastupitelstvu jedna z jeho členek Jitka Křičková. Kompletní je podle ní mimo jiné sekce fléten i lesních rohů, orchestr má nového bubeníka. Zbývá jen vytvořit novou sekci křídlovek. Do orchestru se podle Křičkové vrátili hráči, kteří z něj kvůli minulému vedení odešli. "Ohlasy veřejnosti jsou kladné," tvrdí hudebnice.

Ze šedesátičlenného orchestru odešlo na začátku září téměř 50 hudebníků. Chtěli tak vyjádřit svou nespokojenost s tím, že vedení města odvolalo kapelníka Petra Stříšku a poradní sbor. Vyvrcholily tím dlouhodobé napjaté vztahy mezi městem a jeho zájmovou organizační složkou. "Hlavním důvodem změny ve vedení orchestru byla snaha o zlepšení ekonomické situace a zprůhlednění hospodaření," uvedla tehdy vedoucí odboru kultury kolínské radnice Dana Bošinová. Z městské pokladny orchestr ročně dostával 300.000 korun a radní chtějí vědět, na co je použije.

Hudebníci, kteří městský orchestr opustili, koncertují dál. Tvrdí, že vedení radnice porušilo zřizovací listinu. Napsali proto otevřený dopis kolínskému zastupitelstvu. Rozhodli se založit občanské sdružení Kmochova hudba a zastupitele požádali o převedení veškerého majetku Městské hudby Františka Kmocha do jejich správy. Proti tomu se v pátek ostře ohradil Klub přátel Františka Kmocha. Protestuje proti znevažování jména legendárního skladatele a nesouhlasí s hudebníky, kteří z orchestru odešli. "Kmochova hudba byla vždy jedna a jedna musí zůstat ve jménu Františka Kmocha," apelovala dnes na zastupitele členka klubu Dana Kopecká.

Na Letnou si v sobotu přišlo poslechnout skupinu Elán asi 60.000 lidí

Třicet největších hitů a několik písní z nového alba nachytala pro sobotní večerní koncert v české metropoli slovenská poprocková skupina Elán. Na Letenské pláni se sešlo zřejmě více než 60.000 posluchačů. S Elánem na pódiu vystoupila řada hostů - například Katapult, Peter Nagy a Miroslav Žbirka.

Městské divadlo Brno hledá na Broadwayi herce do West Side Story

Brněnské Městské divadlo hledá herce na slavné newyorské Broadwayi do legendárního muzikálu West Side Story, který se bude hrát v Nizozemsku a Belgii. "O výběrové řízení je velký zájem. Do dnešního dne se přihlásilo takřka 700 profesionálních herců, zpěváků a tanečníků," řekla ČTK mluvčí divadla Lucie Broučková.

Nizozemští producenti podepsali smlouvu o uvedení 101 představení West Side Story v Nizozemsku a Belgii. Podmínkou turné, které začne 27. listopadu a potrvá do dubna příštího roku, je obsazení některých rolí sólisty právě z Broadwaye, vysvětlila Broučková.

Městské divadlo podobně letos a loni uvádělo velmi úspěšně o divadelních prázdninách pásmo největších hitů světových muzikálů v amfiteátrech a na náměstích řady měst Německa a Španělska. V příštím roce divadlo čeká otevření nové muzikálové scény. Její provoz zahájí muzikál Vlasy, který proslavil film Miloše Formana. Divadlo již Formana oslovilo, zda by se sám neujal režie. Stavba nové scény pro 700 diváků na pozemcích za Městským divadlem má stát 263 milionů korun.

Čeští tenisté vedou v baráži Davis Cupu nad Thajskem 2:1

Čeští tenisté vedou v baráži Davisova poháru nad Thajskem po druhém dnu 2:1. O druhý bod se ve čtyřhře zasloužili Jiří Novák s Tomášem Berdychem, který nahradil nemocného Davida Rikla. Thajský pár Paradorn Srichaphan, Danai Udomchoke porazili čeští reprezentanti za jednu hodinu a 44 minut 6:3, 7:6 a 6:4.

Berdychova skvělá premiéra v Davisově poháru zachránila debl

Trn z paty vytrhl daviscupovému výběru mladík Tomáš Berdych. Osmnáctiletá naděje českého tenisu musela nastoupit do sobotní čtyřhry v utkání o záchranu ve Světové skupině proti Thajsku, protože deblistu Davida Rikla skolila viróza. Kapitán Cyril Suk i Novák pěli po utkání na Berdycha slova chvály. "Opravdu mě překvapil. Má před sebou dobrou budoucnost," řekl Suk ČTK. Novák měl obavu, jak s Berdychem první zápas v Davisově poháru zamává. "Zhostil se toho skvěle a hrál perfektní tenis. Musím ho jen vyzdvihnout. Neviděl jsem, aby někdo takto zvládl premiéru," uvedl Novák pro Český rozhlas Radiožurnál.

O možnosti, že by Berdych hrál čtyřhru se teoreticky mluvilo ještě v Česku, ale to se nevědělo, zda nastoupí Novák. Ten ale kývl, a tak měla hrát dvojice Rikl - Novák. "Já do debla? To jsem nebral v úvahu," mávl rukou Berdych. Jenomže v sobotu ráno se Rikl probudil a nemohl hrát. "Tak se nedalo nic dělat," přijal rodák z Valašského Meziříčí v klidu zprávu, že nastupuje. "Já nebývám extra nervózní. To mi zvlášť nevadí," doplnil.

Na kurtu byl jediným hráčem, který během tří setů neztratil ani jednou podání. "Musím poděkovat Jirkovi, který mi hrozně pomohl," konstatoval Berdych. Novák vedle svých tradičních deblových zbraní, solidního servisu a přesných returnů, také přebíhal na síti. "Vyvinul tam větší iniciativu. Měl výborné zásahy a dělal důležité body," popsal Suk dění na dvorci.

Už jen jeden bod potřebuje český výběr, aby se udržel mezi elitou v Davisově poháru. Podle výsledku buď do závěrečné dvouhry nastoupí Bohdan Ulihrach nebo Berdych. "Dáme hlavy do dohromady a pak se rozhodneme, koho postavíme," uvedl kapitán Suk.

Tepličtí fotbalisté jsou po výhře nad Libercem druzí

Tepličtí fotbalisté se díky sobotní výhře nad Libercem 2:1 posunuli v ligové tabulce na druhé místo. Před třetím Brnem mají náskok jednoho bodu, jejich pronásledovatel má ale pondělní zápas proti vedoucí Ostravě k dobru. Před Liberec se dostal na čtvrté místo Olomouc.

Výsledky - 8. kolo: Teplice - Liberec 2:1 (1:1), Příbram - Slavia 1:0 (1:0), Olomouc - Žižkov 3:0 (1:0), Opava - České Budějovice 1:0 (1:0), Zlín - Blšany 3:1 (1:1), Jablonec - Plzeň 1:1 (1:1).

Město Blansko odhalilo pamětní desku olympioniku Ludvíku Daňkovi

Pamětní desku jednomu ze svých nejslavnějších rodáků, olympijskému vítězi v hodu diskem Ludvíku Daňkovi, odhalilo v sobotu na jeho rodném domě město Blansko. "Projekt vznikl na popud občanů," řekla ČTK starostka Jaroslava Králová. Radnice při této příležitosti otevřela také v městských lázních saunu, která ve dvacetitisícovém městě chyběla. Ludvík Daněk získal tři olympijské medaile a v diskařském kruhu se stal světovým rekordmanem. Nejcennější kov vybojoval posledním pokusem na olympiádě v Mnichově před jedenatřiceti lety. Československo reprezentoval celkem devětačtyřicetkrát a čestným občanem Blanska se stal tři roky před smrtí. Zemřel 15. listopadu 1998 ve věku 61 let ve své chalupě u Horní Bečvy na Vsetínsku následkem srdečního selhání.

Recesisté vezou léto do Německa

Za létem musí od neděle obyvatelé Děčínska do sousední Německa. Tam totiž v sobotu lodě, kajaky, katamarány a další roztodivná plavidla léto odvezly. "S létem jsme se dnes loučíme, zítra začne mrznout," vyřkl pro ČTK předpověď počasí Milan Rosenkranc, ideový vůdce pořádající děčínské Společnosti pro přepravu ročních období vodní cestou.

Letos se odvoz léta do Němec konal po desáté. "Vzhledem k tomu, že nemůžeme nechat převoz a změnu ročních období na vrtkavosti přírody, vzali jsme to do svých rukou a na v první jarní den vozíme zpátky jaro," řekl Otec zakladatel, Vladimír Steinhauser.

Léto si představují recesisté jako "národní rostlinu" chmel a věnec, na kterém je stuha s nápisem Sbohem léto. "Léto symbolicky předáme na vhozením věnce do Labe na sever," doplnil Steinhauser. Loučení s létem je podle plavců i cyklistů letos obzvláště náročné. "Bylo to od začátku převozů do Německa naše nejlepší léto," řekl kormidelník jednoho plavidla.

Počasí

Meteorologové ale mají na věc jiný názor než Děčínané. Také v neděli čekají slunečný nebo skoro jasný den s nejvyššími teplotami 26 až 30 stupňů, na horách kolem 24. Vát má jen slabý jižní až jihozápadní vítr. V příštích dnech by se prý mělo ochladit, ale koncem týdne půjdou teploty opět nahoru.

20-09-2003