Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

04-08-2003

Pavel Rychetský rezignoval na své vládní funkce

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal v pondělí dopoledne demisi na obě vládní funkce. Bývalý advokát se má stát ústavním soudcem. Kvůli této funkci se Rychetský už vzdal své stranické příslušnosti. Dosud je také senátorem, tento mandát mu ale automaticky vyprší dnem přijetí funkce ústavního soudce. Do té ho navrhl prezident Václav Klaus, jeho návrh schválil 16. července Senát. Post místopředsedy vlády by měl po Rychetském převzít ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministerstvo spravedlnosti bude dočasně řídit premiér.

Klaus ve středu jmenuje tři ústavní soudce

Prezident Václav Klaus ve středu na zámku v Lánech na Rakovnicku jmenuje do funkcí tři nové ústavní soudce. Ústavní soud bude mít tedy už deset členů. Funkcí se ve středu ujmou Pavel Holländer a Vojen Güttler, kteří už v Ústavním soudu působili, a nově Pavel Rychetský. Vzhledem k tomu, že se premiérovi Vladimíru Špidlovi nepodařilo najít za Rychetského náhradu, pověří Klaus ve středu dočasně řízením české justice právě předsedu vlády. Klaus měl původně ústavní soudce jmenovat před dvěma týdny. Kvůli náhlému onemocnění však musel akci odložit. Společně se jmenováním trojice ústavních soudců prezident také určí předsedu a místopředsedu Ústavního soudu.

Pro tranzit přes USA budou Češi potřebovat vízum

Spojené státy americké zrušily z obav před teroristy bezvízový letecký tranzit přes USA. Češi, kteří poletí přes Spojené státy americké do jiné destinace, tedy budou po 9. srpnu letošního roku potřebovat bez výjimky vízum. Poplatek za podání žádosti o tranzitní vízum, stejně jako o ostatní víza do USA, by měl činit 100 dolarů (zhruba 3000 korun). Na vydávání víz se má vztahovat běžná procedura. Washington systém zavedl 2. srpna, do 9. srpna však ponechal určité výjimky. Cestující, kteří v době zrušení bezvízového tranzitu cestovali přes USA do třetí země, mohli v cestě pokračovat a americké letiště opustit po kontrole a zhodnocení rizik. Pasažéři, kteří přes USA cestovali a chtějí se stejně vracet domů, tak mohou učinit do 9. srpna. Lidé, kteří si koupili letenky před 24. červencem, budou odbaveni a dostanou se do letadla letícího přes USA v rámci bezvízového tranzitu do úterý 5. srpna.

Velení operace NATO v Afghánistánu se zúčastní také čtyři Češi

Ve velitelském týmu Severoatlantické aliance, která převezme 11. srpna řízení mezinárodních sil (ISAF) v Afghánistánu, budou také čtyři čeští důstojníci. Potvrdil to zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kolkus. Kolkus v pondělí v Praze jednal se zástupcem předsedy sboru náčelníků štábů americké armády generálem Peterem Pacem. Hovořili o spolupráci v NATO, chystané reformě české armády a o zapojení českých vojáků do mezinárodních operací. Čtyři příslušníci českých ozbrojených sil jsou nyní podle Kolkuse ve strukturách NATO. Armáda připravuje i několik dalších velitelů, kteří by mohli čtveřici důstojníků v Afghánistánu doplnit nebo vystřídat. Podle Pace je úloha českých vojáků v mezinárodních operacích neocenitelná. Ukázalo se to podle něj například při operacích v Bosně, Kosovu, ale i v Afghánistánu.

Na Islandu havaroval autobus českých turistů, je 13 zraněných

Na Islandu havaroval v sobotu autobus s 27 českými turisty. Třináct lidí je zraněno. Podle Marcely Soukupové z cestovní kanceláře Firo- Tour, která letecký poznávací zájezd pořádala, nehodu způsobilo protijedoucí vozidlo. Šest ošetřených osob odletělo již v pondělí do Prahy. V hlavním městě Reykjavíku je stále ještě hospitalizováno dalších sedm Čechů. Jeden z nich je na přístrojích, ostatní mají středně těžká zranění, nikdo z Čechů není ohrožen na životě. V zájezdu pokračuje spolu s průvodkyní 12 lidí. Někteří turisté zájezd opustili, ale zůstávají na Islandu, protože jejich příbuzní jsou v nemocnici.

Fischer má naději na záchranu svých firem

Fischer v neděli podepsal se společností Atlantik FT smlouvu, která má poskytnout peníze na záchranu jeho cestovního impéria a získat za to majetkový podíl. Podmínkou smlouvy je však dohoda s věřiteli, tedy Komerční bankou, Českými aeroliniemi a Českou správou letišť o ukončení exekuce ve Fischerových firmách Fischer Air a Fischer, s.r.o. Komerční banka, ČSA a Česká správa letišť, kterým Fischerovi společnosti dluží dohromady téměř půl miliardy korun, zatím nabídku zvažují.

Problémy firem Václava Fischera nijak výrazně neovlivní ceny zájezdů

Současné problémy skupiny firem kolem majitele největší cestovní kanceláře v zemi Václava Fischera se na cenách zájezdů výrazně neprojeví. Podle ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka určitě nezpůsobí současná situace zdražení zájezdů letos a neprojeví se zřejmě ani příští rok. Ceny jsou totiž pro letošní rok již nastaveny. Někteří odborníci však růst cen v důsledku Fischerových potíží čekají. Nemusí podle nich nastat přímo zdražení, ale jednoznačně se odbourá současný systém mnoha slev. Pokud se ceny zájezdů v příštím roce zvýší, způsobí to spíše silnější euro, protože většinu ubytovacích kapacit totiž CK nakupují právě za eura. Výraznější zdražení ale neumožní vysoká konkurence na českém trhu.

Magistrát odvolal bezpečnostní opatření zavedená kvůli anonymu

Pražský magistrát v pondělí odvolal zvýšená bezpečností opatření, která zavedl minulé úterý po výhrůžce anonyma, že v metropoli otráví pitnou vodu. Policie v pátek zadržela pětapadesátiletého muže, kterého z činu podezřívá. Podle pražského primátora Pavla Béma lze s jistotou konstatovat, že se jedná o dopadeného pachatele. Zmírnění bezpečnostních opatření se týká vodárenských zařízení. Pražské vodovody a kanalizace se tak vrátily k obvyklému zabezpečení úpraven vody a dalších zařízení. Nadále se například nepřetržitě monitorují nádrže se pstruhy, kteří by na případné jedy ve vodě upozornili. Společnost zvýšila ostražitost ve vodohospodářských zařízeních již v únoru kvůli možnosti teroristických útoků v souvislosti s válkou v Iráku.

Náklady na opravy čističek vod jsou zhruba čtvrt miliardy

Celkové náklady na obnovu funkce čistíren odpadních vod a kanalizací ve 110 městech a obcích činily po povodních v loňském srpnu zhruba 750 milionů korun. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek uvedl, že výpadek většiny čistíren byl jen v řádu jednoho až dvou měsíců, a kvalita vody v řekách je proto v současnosti na srovnatelné úrovni jako před záplavami. V podstatě všechny čistírny a kanalizace, které byly poškozeny povodní, byly zprovozněny převážně z prostředků Státního fondu životního prostředí, jejich oprava stála asi 750 milionů korun. Podle Ambrozka fond z této sumy uhradil 80 procent. Největší projekty v Praze, Plzni a Českých Budějovicích, kde byly čistírny odpadních vod nejvíc poškozené, se podařilo pokrýt z prostředků Evropské unie. Nyní se odstraňování ekologických škod, jejichž objem dosáhl 3,5 miliardy korun, zaměří především na úpravy vodních toků, vyčištění koryt některých řek a také na dekontaminaci půd. Začala také ekologická sanace v průmyslových podnicích, které byly zasaženy povodní, jako jsou Spolana Neratovice, Spolchemie Ústí nad Labem, penicilínka v Roztokách nebo Ústav jaderného výzkumu v Řeži. To vše jsou sanace v řádu stovek milionů korun.

Rok po povodních chce Greenpeace zkontrolovat Labe

Ekologická organizace Greenpeace chce rok po katastrofálních záplavách zkontrolovat kvalitu vody v Labi. Na řeku se vypraví 12. srpna na třech motorových člunech. Stav řeky se chystají aktivisté během osmidenní akce nazvané Labe Tour 2003 monitorovat od Pardubic po Ústí nad Labem. Chtějí přitom upozorňovat na nebezpečí povodní ve spojitosti s rizikem, kterým jsou chemické závody na břehu Labe. Během plavby budou odebírat z řeky vzorky vody a bahna, aby zjistili míru znečištění v řece. Podobnou plavbu pořádala organizace Greenpeace před šesti lety, chystá se proto současný stav porovnat s tehdejším. Ve městech podél toku Labe chystá Greenpece na srpen také cyklus výstav o své činnosti a řece. Představí je například v Pardubicích, Kolíně, Poděbradech, Mělníce, Roudnici a Litoměřicích.

Česká firma zřejmě přijde o miliardovou zakázku do Saúdské Arábie

Největší český výrobce nemocničních postelí Linet Želevčice zřejmě přijde o zakázku na výrobu více než pěti tisíc lůžek pro zdravotnictví Saúdské Arábie. Linet o kontraktu za 35 milionů dolarů (asi miliarda korun) jedná už téměř rok. Nyní se však zdá, že saúdská vláda celý tendr na dodávku postelí zruší. Zrušení celé zakázky výrazně ovlivní i hospodaření firmy. Firma Linet vyhrála saudskoarabskou státní zakázku na dodávku 4000 univerzálních lůžek nejvyšší třídy a 1050 lůžek pro intenzivní péči už loni. Zpočátku se zdálo, že firma stačí dohodu o zakázce uzavřít dříve, než vypukne válka v Iráku, ale v polovině března byla zakázka náhle odložena na neurčito.

Hodonínská nemocnice zakoupila špičkovou přípravnu cytostatik

Hodonínská nemocnice zmodernizovala vybavení svého onkologického pracoviště. V nejbližších dnech spustí moderní přípravnu cytostatik, kde se budou připravovat léky pro lidi s nádorovými nemocemi. Speciální box umožňuje podtlakové míchání léčiv. Je konstruován tak, aby z něj do okolí neunikalo sebemenší množství látek, jež by mohly ohrozit zdraví obsluhy přístroje. Za přípravnu cytostatik zaplatila nemocnice 1,2 milionu korun. Důvodem jejího zakoupení je snaha zařadit nemocnici mezi špičkově vybavená zdravotnická pracoviště. Nákupem nového přístroje byla završena modernizace hodonínské onkologie. Nemocnice loni opravila celý onkologický ambulantní trakt. Rozsáhlou rekonstrukci prodělaly v uplynulých měsících i další části 50 let starého zdravotnického areálu. Pacienti se tak například dočkali nových operační sálů.

Na Litoměřicku se čelně srazily dva kamiony, jeden řidič zemřel

U Třebenic na Litoměřicku se v pondělí dopoledne čelně srazily dva kamiony. Jeden řidič na místě zemřel, druhý je těžce zraněn. Jeden z havarovaných kamionů se převrátil na železniční trať a vytekl z něj horký tekutý asfalt. Na místo nehody vyjeli kromě policie hasiči a ochránci životního prostředí. Silnici mezi Třebenicemi a Lovosicemi policie ráno uzavřela. Řidiči na ni mohli podle informací dopravní policie znovu vyjet v pondělí večer. Škody na trati Lovosice-Most vyčíslily České dráhy na jeden milion korun. Tekutý asfalt totiž zalil železniční těleso v délce asi 30 metrů a odvodňovací příkop v délce asi 80 metrů.

Česká centra v zahraničí letos navštívil milion lidí

Česká centra v zahraničí letos připravila zatím 933 kulturních programů, které navštívilo přes milion lidí. Nejvíce akcí - 172 - bylo filmových. Například český film 90. let propagoval ve světě Kinematograf bratří Čadíků. Posádka s promítačkou navštívila 16 měst v Maďarsku, na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku. Vedle filmových projekcí a festivalů uspořádala centra během prvního pololetí letošního roku i desítky koncertů, literárních pořadů, přednášek, divadelních představení a výstav. Zahraniční média o těchto událostech informovala v 1923 článcích. Česká centra převzala úlohu kulturních a informačních středisek, jež působila v zahraničí od počátku 50. let až do rozpadu československé federace. Po vzniku České republiky byla jejich síť rozšířena do zemí západní Evropy a Spojených států.

Další Svědkové Jehovovi byli odškodněni za věznění v 50. letech

Odškodnění ve výši 20.000 korun přiznal stát minulý týden českému Němci Johannu Liebschovi, který byl v 50. letech vězněn kvůli svému vyznání. Nyní osmdesátiletý muž byl jedním ze 109 Svědků Jehovových, které v noci 4. února 1952 zatkla kvůli jejich vyznání komunistická Státní bezpečnost. Liebsch pocházel ze Šluknovského výběžku. Protože se po propuštění z vězení usadil v Německu a přestal být československým občanem, podle vládního nařízení z roku 1997 jeho požadavky vyřizoval pražský magistrát. Jednorázově odškodněni byli i další svědkové Jehovovi žijící v zahraničí. Řada z nich o odškodnění požádala už před šesti lety, někteří ale o možnosti narovnání křivd nevěděli nebo se báli o ně požádat. To je i případ dvaasedmdesátiletého Josefa Vávry z Kanady, který strávil v československých věznicích deset let, nechtěl ale udat svou adresu v Kanadě, protože se bál pronásledování.

Přerovští radní koupili svému městu zvon

62 000 korun vynesla sbírka, kterou mezi sebou uspořádali radní města Přerova na pořízení nového zvonu. Ten prošel toto pondělí kolaudací, byl zkontrolován jeho tón a v sobotu bude vysvěcen. Poprvé zazní při letošních městských hodech, poté ho Přerované uslyší při slavnostních příležitostech zhruba třikrát ročně. Zvon byl odlit ve světoznámé zvonařské dílně Dytrychů v Brodku u Přerova, váží přes devadesát kilogramů a zdobí jej znak Přerova a nápis "radní svému městu". Jsou na něm uvedena i jména radních, kteří se na jeho pořízení složili. Zastupitelé uvažují o tom, že vybudují i mobilní zvonici. Jinak bude zvon umístěn v kapli Panny Marie.

Na zámek v Červené Řečici přijeli dobrovolníci z celého světa

Na zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku přijeli dobrovolníci z Jižní Koreje, Japonska, Francie, Itálie a Česka. V příštích dvou týdnech zde budou pomáhat s dostavbou hřbitovní zdi kolem kostela Božího těla, s terénními úpravami a úklidem. Akci spolupořádá Sdružení dobrovolných aktivit Inex. Jeden z dobrovolníků je geodet, ostatní jsou většinou vysokoškolští studenti. Všichni pracují v Červené Řečici jen za "byt a stravu". Na nákladech mezinárodního projektu se podílí kromě sdružení Inex také místní Spolek na záchranu památek červenořečických. Na úpravách zámku a jeho okolí je čeká denně šest hodin práce. Za dva týdny by tak zámek měl být připraven na sedmý ročník tradičního festivalu Slámování, který se zde uskuteční od 15. do 17. srpna.

Holešovský židovský hřbitov zachraňuje mezinárodní brigáda

První pracovníci mezinárodního tábora dorazili v pondělí do Holešova, kde budou do 15. srpna čistit židovský hřbitov od náletových dřevin, kosit trávu a pomáhat se záchranou památek. Studentka judaistiky z pražské Karlovy univerzity začne s dokumentací náhrobků. Třetího ročníku tábora se účastní mladí lidé z Francie, Itálie, Německa, Británie a Česka. Tábor pořádají pražské Sdružení dobrovolných aktivit Inex a brněnská Židovská obec, která hradí náklady. Poprvé se stane součástí mezinárodního setkání Festival židovské kultury v holešovské Šachově synagoze. Připravila jej s městským kulturním střediskem holešovská společnost Judaica. Do 10. srpna vystoupí skupiny Suriel a Nigun z Prostějova a Kostelce u Holešova, na náměstí se představí taneční soubor Rut. Zájemci mohou zhlédnout film Schindlerův seznam, chystají se přednášky o židovském náboženství a historii Židů na Moravě.

Studenti hledají pamětníky předválečného Zlína

Skupina sedmi vysokoškoláků hledá pamětníky, kteří žili ve Zlíně v letech 1929 až 1939. Jejich vzpomínky i zapůjčené dobové materiály pak studenti zpracují v historickém výzkumu nazvaném Baťovský Zlín očima pamětníků. Výsledky výzkumu by měly být na jaře publikovány v knize, popisující obyčejný život Zlíňanů. Dosud se studentům přihlásilo deset pamětníků ve věku kolem 80 let. Někteří z nich dodali k výzkumu i dobové materiály, například průkazky z Baťovy školy práce, dobové fotografie a další obrazový materiál. ," dodal Kouba, který studuje politologii na olomoucké Univerzitě Palackého. Na průzkumu se podílejí studenti z různých vysokých škol, například z Olomouce, Brna i Opavy. Pamětníci, kteří jsou ochotni své zážitky a zkušenosti z uvedeného období předat dalším generacím, se mohou přihlásit na telefonním čísle 605 218 950 nebo na e-mail: oral.history@centrum.cz.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude téměř jasno s teplotami od 15 do 19 stupňů. Zítra čekáme slunečné počasí, odpoledne s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami a teploty opět tropické 29 až 33 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

04-08-2003