Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

01-08-2003

Klienti CK Fischer o problémech jejího majitele nic nevědí. O víkendu budou Fischerova letadla létat podle plánu

Klienti cestovní kanceláře Fischer, kteří právě pobývají s touto cestovní kanceláři v zahraničí, nemají o problémech Fischerových firem tušení. Delegáti je údajně o ničem neinformovali.

Fischerovy firmy zápasí s finančními problémy a Obvodní soud v Praze 1 již povolil exekuci majetku společnosti Fischer, s.r.o. Pojišťovna Allianz zároveň od září vypověděla společnosti povinné pojištění letadel Fischer Air.

Cestovní kancelář Fischer ale zájezdy neruší a podle Fischerovy mluvčí se jí nynější potíže nedotknou. Česká správa letišť ráno oznámila, že všech šest dnešních letů společnosti Fischer Air, která dopravuje klienty CK na dovolenou, odletí dle plánu.

Letadla společnosti Fischer Air budou o víkendu létat podle naplánovaného letového řádu. Uskuteční se tak šest letů z Prahy na Mallorcu, dva lety na Krétu a po jednom letu na Gran Canarii, Lanzarote, Fuerteventuru, Menorcu a do Gerony na Costa Brava, sdělila v pátek Ficherova mluvčí Věra Kudynová. Podle České správy letišť má z Prahy odletět šest spojů v sobotu a osm v neděli.

V Česku se bude léčit 12 dětí z Iráku, tři přiletí 7. srpna

V českých nemocnicích se bude léčit 12 těžce nemocných Iráčanů, z nich 11 dětí a jedna mladá žena. Jedná se ještě o jednom chlapci, zatím ale není jasné, zda by zvládl převoz. První tři pacienti přiletí 7. srpna a nastoupí do Fakultní nemocnice Motol, uvedl v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Připomněl, že vláda schválila na toto léčení sedm milionů korun, další tři poskytne na humanitární pomoc Iráku a dodávku léků a stejnou částku na zprovoznění tamních zdravotnických zařízení.

"Jedenáct pacientů bude v Motole na klinice dětské chirurgie, první a druhé dětské klinice a na dětské kardiochirurgii, jednoho přijme klinika plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," upřesnil mluvčí. Diagnózy jsou různé, většinou jde o důsledky válečných akcí.

Mluvčí Motola Eva Jurinová potvrdila, že tamní lékaři jsou na přijetí iráckých pacientů připraveni. "I když budou mít lékařské zprávy z vojenské nemocnice v Basře, naši lékaři si ještě udělají všechna potřebná vyšetření a pak rozhodnou o dalším léčebném postupu," uvedla.

Jurinová uvedla, že nemocnice je připravena na jakýkoli počet dětí, které budou péči potřebovat. "Máme kapacity i špičková léčebná centra," řekla.

Děti přijedou v programu humanitárních evakuací zdravotně postižených Iráčanů, který 21. července schválila vláda. První tři doprovodí do Česka ministr obrany Miroslav Kostelka.

Miloš Bohoněk ze sedmé polní nemocnice sdělil, že to bude dvanáctiletá Zainab Razaqová, která potřebuje operaci sleziny, a desetiletá Bidur Abbasová, která se v Česku podrobí operaci srdce. Operace čeká i ročního Mohameda Ajada, který má potíže s močovými cestami. Dívky provázejí otcové, malého Mohameda matka.

Čeští lékaři již pečují o jedno irácké dítě, které s matkou zamířilo do Česka po svržení režimu Saddáma Husajna. Hassan Chaláf trpí dětskou mozkovou obrnou a léčí se rovněž v Motole.

Policie zatkla muže, který hrozil otrávením vody v Praze

Policie v pátek zatkla pětapadesátiletého muže, který je podezřelý, že tento týden hrozil otrávením pitné vody v Praze. "Je důvodně podezřelý ze spáchání trestných činů šíření poplašné zprávy a vydírání," řekla Eva Miklíková z pražské policie.

Anonym v úterý v dopise primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi napsal, že vodu v metropoli otráví kyanidem a rtutí. Žádal peníze, ale částku neupřesnil. Pokud soud prokáže zadrženému muži vinu, hrozí mu až tři roky vězení.

Kriminalisté z Prahy 1 nyní vyšetřují motivy jeho činu. Policejní rada má podezřelého ještě dnes obvinit z obou trestných činů a a navrhnout vazbu, dodala Miklíková. Podrobnější informace chce policie zveřejnit až v během příštího týdne.

Bezpečnostní opatření přijatá kvůli anonymu město odvolá patrně v pondělí. "V pondělí ráno máme poradu s policií. Také policie uvedla, že nejprve se musí stoprocentně potvrdit, že zadržený muž je opravdu pachatel, a poté záleží na domluvě s magistrátem a se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Pražské vodovody a kanalizace zvýšily ostražitost v úpravnách vody, vodojemech a dalších důležitých vodohospodářských objektech již v únoru kvůli možnosti teroristických útoků v souvislosti s válkou v Iráku. Všechny objekty, které jsou důležité pro výrobu pitné vody, jsou zamčeny a pod kontrolou. Ve všech provozech je nepřetržitá ostraha. V úpravnách jsou kontaktní čidla napojená na velín, jež signalizují každý vstup do objektů. Pokud by někdo hodlal vodu otrávit ještě před Prahou, tedy v úpravnách na Želivce či v Káraném, prozradili by to pstruzi. Tento druh ryb je na čistotu vody velice citlivý. Chování pstruhů neustále monitorují kamery.

Už před časem hrozil v metropoli anonym tím, že kyanidem otráví jídlo v pražských nemocnicích. Chtěl 300 milionů korun. Dvě lahvičky byly nalezeny v Praze 2. Policie poté dopadla dva podezřelé muže, z nichž jeden se k činu přiznal. Oba jsou teď ve vazbě.

Budvar zvítězil ve sporu s Anheuser-Busch v Japonsku

Tokijský vrchní soud rozhodl ve sporu mezi Budějovickým Budvarem a americkým pivovarem Anheuser-Busch (AB) o o používání označení Budweiser ve prospěch českého výrobce. Budvar to dnes uvedl v tiskové zprávě. Soud v odvolacím řízení odmítl také nároky AB na náhradu škody, která mu údajně vznikla užíváním ochranné známky jihočeským pivovarem.

Minulý měsíc se český pivovar dočkal podobného úspěchu v Litvě, na Tchaj-wanu a ve Španělsku. Dalších asi 40 soudních sporů a stejný počet správních řízení před patentními úřady o exkluzivní používání značky Budweiser Budvar N.C. obě firmy nadále vedou.

Podle sdělení Budvaru japonské soudy odmítly veškeré požadavky amerického pivovaru, a ten je povinen uhradit i soudní poplatky spojené s řízením.

Obě společnosti bojují o právo používat jméno Budweiser od roku 1906, kdy český pivovar začal prodávat své produkty do USA.

Budějovický Budvar nyní vyváží svůj prémiový ležák do více než 60 zemí pěti světadílů. Po 62 letech se rovněž vrátil na trh USA a Kanady, kam exportuje svůj ležák pod alternativním obchodním jménem Czechvar.

Pivovar Budějovický Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než stovce zemí světa.

Německý Svaz vyhnanců požaduje, aby Česko jednalo s landsmanšafty

Německý Svaz vyhnanců (BdV) vyzval českou vládu, aby zahájila rozhovory se sudetoněmeckými landsmanšafty. V pátek to oznámila předsedkyně BdV Erika Steinbachová v německém rozhlase.

Konkrétní náměty, o nichž by chtěla jednat, však neuvedla. Mělo by jít v zásadě o celý komplex vysídlení po druhé světové válce, vyvozuje agentura DPA.

V jiných zemích, z nichž pocházejí vysídlenci, už se rozvíjí konstruktivní jednání. Na Slovensku, kde takzvané Benešovy dekrety také platí, mají vyhnanci kdykoli přístup k vládě i prezidentovi, poukázala Steinbachová.

Mluvčí ministerstva zahraničí ČR Vít Kolář uvedl, že česká vláda s landsmanšafty jednat nebude. Rozhovory se podle něj vedou na vládní úrovni. "Pro nás jsou partnery německá a rakouská vláda," řekl.

Odcházející Klausův mluvčí bude patrně velvyslancem v Koreji

Tomáš Klavaňa, který odchází z funkce mluvčího prezidenta republiky, by se měl podle důvěryhodných diplomatických zdrojů stát novým velvyslancem v Jižní Koreji. Sám Klvaňa nechtěl spekulace ohledně působení na postu českého velvyslance v Soulu nijak komentovat.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář tvrdí, že Klvaňa do Koreje nepojede. "Není to pravda," uvedl. Český zastupitelský úřad v Soulu v současnosti vede Ivan Hotěk, který tam působí od roku 2000.

Klvaňa svůj odchod od hlavy státu Václava Klause oznámil ve středu. Podle ředitele tiskového odboru prezidentské kanceláře Petra Hájka bylo důvodem to, že se chce věnovat diplomacii. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že o práci na jeho úřadě Klvaňa sám požádal.

Bývalý novinář Klvaňa je od středy na dovolené, jeho kompetence převezme zatím Hájek.

Řidič autobusu, který havaroval u Nažidel, byl obžalován

Řidiče, v jehož autobusu zahynulo u Nažidel na Českokrumlovsku letos v březnu 19 lidí, českokrumlovská státní zástupkyně Marie Králová obžalovala z obecného ohrožení a padělání veřejné listiny. Podle jihočeské policejní mluvčí Jany Kameníkové mu tak až deset let vězení.

Podle ní vyšetřovatelé zjistili, že řidič autobusu jel místem dopravní nehody rychlostí 118 kilometrů za hodinu, nevěnoval se dostatečně řízení a nepřizpůsobil rychlost vozovce. Přitom sjel pravými koly na nezpevněnou krajnici, kde se odrazil od svodidel a přejel do protisměru. Autobus se pak zřítil ze svahu.

Znalecké zkoumání autobusu podle Kameníkové neodhalilo žádnou závadu na řízení a brzdovém systému. Byla rovněž vyloučena existence vady na autobusu, která by zapříčinila tuto dopravní nehodu.

Při vyšetřování vyšlo podle mluvčí najevo, že nejsou žádné bezpečnostní normy pro patrové autobusy z hlediska pevnosti jejich nosné konstrukce. Zároveň existuje nesoulad mezi vyhláškou, která ukládá vybavení autobusů omezovači rychlosti maximálně na 100 kilometrů, a zákonem z roku 2000, který umožňuje autobusům jízdu na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí 130 kilometrů za hodinu.

Podle mluvčí nelze řidiči odejmout řidičské oprávnění před jeho pravomocným odsouzením. A to i v případě, že padělal osvědčení o profesní způsobilosti řidičů, jak se stalo v tomto případě.

Trestnímu oznámení se podle informací tisku pravděpodobně nevyhne ani sokolovská přepravní firma LSK Autobusy, jež osmačtyřicetiletého řidiče najala na cestu. Chystají se ji podat pozůstalí po obětech tragické nehody. Podle nich je firma odpovědná mimo jiné za to, že nerozpoznala zfalšované osvědčení. Dopravce proto chtějí obvinit jako spolupachatele nehody z obecného ohrožení.

Archeologové našli na Šumpersku sošku starou 6000 let

Asi 6000 let starou sošku z mladší doby kamenné objevili šumperští archeologové u Postřelmova na Šumpersku. Na unikátní nález narazili při průzkumu, který předchází stavbě silničního obchvatu. Soška zobrazuje lidskou hlavu a zřejmě sloužila ke kultovním účelům, uvedl v pátek vedoucí archeologického týmu Vladimír Goš. Archeolog předpokládá, že soška byla součástí nádoby, která sloužila ke kultovním praktikám. Patřila zřejmě šamanovi osady.

Vedle sošky archeologové objevili také keramiku, kamenné a pazourkové nástroje a části pecí. "Lidé si nálezy budou moci prohlédnout zhruba za rok na výstavě, kterou uspořádáme v Postřelmově. Poté budou vystaveny v šumperském muzeu," uvedl Goš.

Mladší doba kamenná čili neolit se ve střední Evropě datuje mezi roky 6000 až 3500 před naším letopočtem. V té době se lidé začali věnovat zemědělství včetně chovu dobytka, zakládali první vesnice. Společnost byla rozdělena na rody. Významný byl kult matky symbolizující plodivou sílu země.

Za zřejmě neslavnější archeologický nález objevený v českých zemích se považuje slavná Věstonická Venuše, asi deset centimetrů vysoká soška ženy kyprých tvarů. Její stáří se odhaduje na 25.000 let. Při výzkumech v Dolních Věstonicích na Břeclavsku ji objevil profesor Karel Absolon.

Ekonomika:

Po čtvrtečním překvapivém snížení domácích sazeb bylo páteční obchodování s českou měnou hodně klidné. Po otevření na 32,34 Kč za euro se koruna držela po většinu dne okolo 32,30 Kč/EUR. Před 17:00 skončila na 32,33 Kč za euro, vyplývá z informací dealingu Komerční banky.

Schodek státního rozpočtu se ke konci letošního července prohloubil 62,1 miliardy korun z červnových 53,4 miliardy korun, uvedlo v pátek ministerstvo financí. Za sedm měsíců tak deficit dosáhl téměř 56 procent schodku schváleného na celý letošní rok. Ten činí 111,3 miliardy korun.

Sport:

Česká tenistka Klára Koukalová postoupila na turnaji v polských Sopotech do finále. V pátečním semifinálovém utkání porazila jednadvacetiletá fedcupová reprezentantka osmou nasazenou Petru Mandulaovou z Maďarska ve třech setech 4:6, 6:3 a 6:0.

Její soupeřkou v sobotním boji o titul bude třetí nasazená Anna Pistolesiová z Izraele. Ta v druhém semifinále rovněž ve třech setech vyřadila Švýcarku Patty Schnyderovou, která v Sopotech plnila roli turnajové dvojky.

Plážové volejbalistky Eva Celbová a Soňa Nováková postoupily na turnaji Světového okruhu v rakouském Klagenfurtu do čtvrtfinále. Skončí tak opět nejhůře páté, stejně jako na dalších letošních turnajích v Gstaadu a v Marseille, a znovu si výrazně přiblíží účast na olympijských hrách v Aténách.

Počasí:

V noci se v Česku postupně vyjasní, k ránu se ojediněle objeví mlhy. Teploty klesnou na 17 a 13 stupňů Celsia. Sobota bude zpočátku slunečná, během dne se ale zatáhne, místy přijdou přeháňky nebo bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů, na horách bude kolem 19 stupňů Celsia.

01-08-2003