Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

27-07-2003

Sedm tisíc lidí na slavnosti Bratrství Čechů a Slováků

Zlínský kraj v neděli na Javořině, nejvyšší hoře Bílých Karpat, podepsal partnerskou smlouvu s Trenčínským samosprávným krajem. Slavnostnímu podpisu přihlíželo na 7000 lidí, kteří přišli na tradiční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Finančně se na akci podílelo 90 obcí z obou stran česko-slovenské hranice.

Kromě obou hejtmanů, Františka Slavíka a Štefana Štefance, se slavnostního podpisu zúčastnili i velvyslanci obou zemí Rudolf Slánský a Ladislav Ballek. "Je to první velká smlouva o spolupráci, kterou Zlínský kraj podepsal. Žádná jiná zatím neexistuje," řekl novinářům radní Zlínského kraje Jiří Severin. Oba kraje se ve smlouvě dohodly na vzájemné spolupráci v oblasti dopravy, životního prostředí, kultury, cestovního ruchu, školství a zdravotnictví. Setkání Čechů a Slováků i podpis smlouvy mezi kraji podle politiků nabývají na významu, protože jde o společnou akci po úspěšných referendech o vstupu obou zemí do Evropské unie.

K poslechu i tanci účastníkům v horkém letním dni zahrála dechová hudba Bodovanka z Krivodsúd, Vlasta Grycová a dětské folklorní soubory a sólisté ze Strání na Uherskohradišťsku. Moravské i jiné písně zazpíval folklorní soubor Olšava z Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, bluegrassová skupina Poutníci z Brna či folklorní soubor Družba z Trenčína. Skauti z Nového Mesta na Váhom a Dům dětí a mládeže z Uherského Brodu připravili pro děti soutěže a hry.

První setkání na Javořině uspořádali Slováci s přáteli z Moravy v srpnu 1845, aby oslavili první číslo Slovenských národních novin. V následujících letech se slavnosti konaly téměř pravidelně, částečně byly přerušeny v období válek. Na hoře stojí také památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který je dílem sochaře Otmara Olivy.

Topolánek: ODS asi na podzim vyvolá hlasování o nedůvěře vládě

Občanští demokraté asi v září vyvolají ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Vladimíra Špidly. V pořadu televize Nova Sedmička to v neděli oznámil předseda ODS Mirek Topolánek. Z jeho slov vyplynulo, že ODS to navrhne v době, až bude dolní komora rozhodovat o balíku vládních návrhů reformních zákonů. "Já si myslím, že to je vysoce pravděpodobné," prohlásil.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může písemně podat nejméně 50 poslanců, sama ODS jich má 58. Pokud by dvousetčlenná sněmovna chtěla kabinetu nedůvěru vyslovit, muselo by takové rozhodnutí podpořit nejméně 101 poslanců. Koalice má v dolní komoře nejtěsnější většinu 101 hlasu, která je ovšem teď otřesena a zpochybněna. V úterý totiž z poslaneckého klubu ČSSD vystoupil Josef Hojdar, členem strany ale zůstal.

"ODS na to (svrhnout vládu) prostě nemá sílu," komentoval před novináři Špidla záměr občanských demokratů vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Podle premiéra nehrozí, že by se k ODS a komunistům připojili i někteří poslanci vládní koalice.

Právě s vládními poslanci se budou snažit vyjednávat zástupci ODS. "Budu jednat i s neformálními lídry těch stran a budu se je snažit přesvědčovat, že tato koncepce, s kterou přišli, nevyvádí Českou republiku z problémů," řekl Topolánek.

Špidla uvedl, že neúspěch reformy by nutné změny ve veřejných financích oddálil, což by republiku poškodilo. Čím později bude někdo reformu dělat, tím tvrdší bude muset být, vyplynulo z jeho slov. Potvrdil rovněž, že v případě neúspěchu reformy a na ní navazujícího státního rozpočtu by odstoupil z funkce premiéra. V praxi odchod premiéra znamená pád vlády.

Špidla rovněž prohlásil, že životní úroveň by po schválení vládních návrhů neměla klesat, počítá s mírným růstem reálných mezd a rovněž mírným růstem či zachování reálné síly důchodů. Připustil ale, že penze nebudou stoupat stejně rychle jako průměrné mzdy.

Topolánek uvedl, že reforma, tak jak ji předkládá vláda, vlastně není reformou a nemá žádný prorůstový efekt. Současný kabinet podle něj vůbec nemá mandát k jejímu provádění a měl by si ho ověřit při sněmovním hlasování o důvěře, případně si tento mandát obnovit v předčasných volbách. Topolánek v této souvislosti hovořil o tom, že k předčasným volbám by republiku mohla přivést nějaká přechodná vláda.

Špidla pak prohlásil, že nynější stav veřejných financí je důsledkem kupónové privatizace a politiky vlád současného prezidenta Václav Klause, tehdy ve funkci premiéra a šéfa ODS. Kritizoval také reformu, kterou nabízejí občanští demokraté, například tezi rovné daně a rovných důchodů. Topolánek zase ČSSD obvinil, že za jejího vládnutí stouply dluhy i nezaměstnanost.

Špidla: Komunikace uvnitř ČSSD se výrazně zlepšuje.

Podle šéfa ČSSD Vladimíra Špidly se vnitrostranická komunikace stále zlepšuje. Špidla to řekl v souvislosti s kritikou, které se mu dostalo od vedení obvodní organizace strany v Praze 1. Vytýká Špidlovi mimo jiné špatnou komunikaci. Podobnou výhradu má i předseda sněmovního hospodářského výboru Josef Hojdar, který kvůli tomu tento týden vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD. "Pojem špatná komunikace je velmi obecný. Já jsem zaznamenal v poslední době několikrát už kladné ohlasy z (členské) základny, že komunikace se výrazně zlepšuje. To neznamená, že se výrazně zlepšila ve všech parametrech, a taky to neznamená, že se výrazně zlepšila v Praze," uvedl předseda sociálních demokratů.

K požadavku z Prahy 1, aby byl svolán mimořádný sjezd strany Špidla uvedl, že "není situace na sjezd". Formulace o vyděračských praktikách minoritních koaličních partnerů či o frustraci členské základny, které vedení ČSSD z Prahy 1 použilo, "nevyjadřují úplně přesně obsah", míní Špidla. "To je přesně důvod, aby se obsah tohoto dopisu nejprve velmi řádně projednal na Praze, a potom uvidíme," dodal premiér. Z příslušnou obvodní organizací bude jednat pražská krajská organizace ČSSD.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross po sobotním jednání předsednictva strany přiznal, že sociální demokracie trpí nedostatkem sebedůvěry a zatím lidem nedokázala srozumitelně vysvětlit plánovanou reformu veřejných financí. Přitom ČSSD jako jediná předložila jasný plán, jak napravit stav státních financí. Špidla následně uvedl, že ministři i další politici ČSSD budou v příštích měsících na všech úrovních reformu vysvětlovat.

Špidla: S vyšší finanční spoluúčastí pacientů na péči nepočítáme

Vladimír Špidla nepočítá se zvyšováním finanční spoluúčasti pacientů na zdravotní péči. Řekl to v neděli v pořadu televize Nova Sedmička. Ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) v minulých dnech mluvila o přímých platbách pacientů, ročně by neměly přesáhnout 2000 korun. "My jsme řekli (ve volebním programu ČSSD), že nebudeme zvyšovat spoluúčast a také nebudeme," uvedl Špidla.

Sama Součková ale řekla, že platby lze od pojištěnců požadovat teprve tehdy, až se podaří optimalizovat počet lůžek v nemocnicích a zavést průhlednější hospodaření s pojistným. S přímými platbami tedy počítá nejdříve v roce 2006. Dodala také, že by od přímých plateb byli osvobozeni sociálně slabší pacienti. Když ministryně asi před dvěma týdny zveřejnila, že se zabývá finanční spoluúčastí pacientů na zdravotní péči, vyvolala v ČSSD zděšení. Součková tehdy uvedla, že by si lidé měli připlácet více na léky, platit za recept, návštěvu u lékaře a pobyt v nemocnici. ČSSD ale před minulými parlamentními volbami voličům slíbila, že placení u lékaře a v nemocnici nepřipustí.

Špidla v neděli odmítl, že by krácení nemocenské, s nímž počítá vládní reforma financí, znamenalo zvýšení spoluúčasti pacientů. Na dotaz, zda si i poslanci omezí solidárně nemocenskou, řekl, že je to rozumný nápad a "dá se předložit". Ústavní činitelé mají, na rozdíl od ostatních lidí, první měsíc nemoci nárok na plný plat. Ani šéf ODS Mirek Topolánek by proti omezení této výsady nic neměl, ale nepovažuje to za podstatu problému, navíc je v tom podle něj "jistá míra populismu". Souhlasí se spoluúčastí pacientů, to se ale podle něj neobejde beze změn v systému zdravotnictví. Spolu s vyšší spoluúčastí by podle něj lidé měli mít také možnost vybrat si pojistný program i zdravotní péči a mít šanci "do toho hovořit". Obává se, že teď český zdravotní systém směřuje ke kolapsu, ministryně zdravotnictví podle něj neprovádí potřebné změny a jen do něj "sype peníze".

Vladimír Papež nebude ministrem spravedlnosti, oznámil Špidla

Jihočeský právník Vladimír Papež nebude ministrem spravedlnosti. V dopise premiérovi Vladimíru Špidlovi se kandidatury vzdal. V pořadu televize Nova Sedmička to v neděli oznámil předseda vlády. "Pan Vladimír Papež mi dneska doručil dopis, ve kterém sděluje, že po přemýšlení dospěl k názoru, že by komplikoval situaci vládě a komplikoval situaci premiérovi a že by se mu velmi obtížně prosazovala reforma justice. Já jsem dospěl ke stejnému názoru, jeho dopis jsem vzal na vědomí a ten příběh je ukončen," prohlásil Špidla.

Papež: Důvodem odmítnutí ministerstva byla kampaň proti mně

Hlavním důvodem, proč se českobudějovický právník Vladimír Papež vzdal možnosti stát se ministrem spravedlnosti, byla mediální kampaň proti jeho osobě. "Nabyl jsem téměř jistoty, že by tato osobní kampaň pokračovala i po mém případném nástupu do funkce, a bránila mi tak v profesionální práci," řekl Papež ČTK. "Nikdo se mě neptal na to, co chci v této funkci profesionálně řešit, ale probíraly se nejbanálnější otázky mého života. Osobní život žádného kandidáta se takto nikdy 'nepropíral'," prohlásil rozhořčeně Papež.

Cílená kampaň podle něj zřejmě souvisela i s jeho neúspěšnou kandidaturou do Senátu. Za jeden z vrcholů kampaně Papež považuje to, že se protokol o jeho několik měsíců staré dopravní nehodě záhadnou cestou dostal do rukou jednoho novináře. "Přitom jednání o přestupku bylo neveřejné," vysvětlil Papež. Špidlovu nabídku ministerského křesla, jak řekl, chápal jako vyvrcholení své profesionální kariéry a také jako možnost zúročit více než čtvrtstoletí právnické praxe i určité zkušenosti z práce v legislativě.

Papež po přijetí kandidatury čelil kritice za několik měsíců starou autonehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. O víkendu se navíc v článku deníku Blesk objevily informace o jeho údajných návštěvách českobudějovických nevěstinců a "bujarých dýcháncích". "Blesk v tomto případě plakal hezky, ale na nesprávném hrobě," poznamenal Papež. Nepopírá, že zmíněné podniky "před řadou let" několikrát navštívil, ale návštěvy prý souvisely s výkonem jeho advokátní praxe. Papež měl ve funkci nahradit dosavadního ministra spravedlnosti Pavla Rychetského (ČSSD), který se stane ústavním soudcem.

Vláda se ve středu vrátí ke zprávě o auditech na ministerstvech

Vláda se ve středu vrátí ke zprávě o výsledcích auditů na jednotlivých ministerstvech, jejíž projednávání před třemi týdny odložila. Dvouměsíční kontrola namísto odhalení zdrojů úspor přinesla nepříliš překvapivé zjištění, že většina resortů prostor pro škrty nevidí a naopak potřebuje utrácet další peníze.

"Závěry zpráv z jednotlivých resortů z 95 procent zněly: potřebujeme více peněz," řekla nedávno ČTK poradkyně náměstka MF Kateřina Helikarová. Ministerstvo financí po vyhodnocení závěrů kontrol, které se uskutečnily formou dotazníků, došlo i k dalším zajímavým poznatkům. Většina resortů se například vůbec nezajímá o to, zda veřejnost má o jimi financované služby zájem nebo zda ze svých rozpočtů zbytečně neživí nepotřebné organizace a nadbytečné úředníky.

Efektivně hospodařit se podle zjištění MF snaží například ministerstva spravedlnosti, školství či průmyslu, naopak ministerstva zdravotnictví či pro místní rozvoj příliš nezkoumají účelnost utrácených peněz. Ze 40 rozpočtových kapitol jich auditem prošlo 34, například poslanecká sněmovna se do akce odmítla zapojit.

MF ve zprávě navrhuje uložit všem ministrům, aby systematicky prováděli analýzy výdajů tak, jak je to běžné v zemích EU. Také doporučuje, aby se výrazně změnil obsah dokumentace k návrhu rozpočtu a státnímu závěrečném účtu. Vláda by měla poslance a veřejnost informovat nejenom o tom, kolik utratila, ale také co za to pořídila a jaké efekty peníze vynaložené ze státní kasy přinesly.

Jagger slavil šedesátiny s přáteli v pražském klubu Duplex

Zpěvák skupiny Rolling Stones Mick Jagger oslavil své šedesátiny v klubu Duplex na pražském Václavském náměstí. Do podniku v centru města přijel v doprovodu brazilské modelky Luciany Moradové v neděli minutu po půlnoci, když předtím strávil dvě a půl hodiny na britském velvyslanectví na Malé Straně. Před hlavní hvězdou večera přijely do klubu desítky hostů, mezi nimi bývalý prezident Václav Havel s manželkou.

Na příjezd kapely čekaly stovky fanoušků, každého člena legendární skupiny doprovodili salvou nadšení, tu největší sklidil pochopitelně jubilant Jagger. Také bývalého prezidenta lidé přivítali a zatleskali mu. Dojmem velkého světa působila i řada dalších zahraničních hostů, ale dav tvořili převážně Středoevropané, kterým jejich tváře nic neříkaly. "To by lidi řvali, ne?" ujišťovali se navzájem fanoušci i náhodní kolemjdoucí, že právě někoho významného nepropásli.

Oslava se protáhla až do časných ranních hodin v neděli. Z klubu Duplex odcházel jubilant z celé kapely jako poslední. "Odjel někdy okolo půl čtvrté," řekl jeden z vedoucích zaměstnanců klubu. Poslední hosté prý z večírku odcházeli po 06:00. Večer byl podle pracovníka klubu velmi vydařený, přišly dvě stovky hostů. Oslavence nečekalo žádné mimořádné překvapení. Na zlatých schodech vedoucích do klubu vítalo oslavence a gratulanty několik desítek tanečnic, které před začátkem akce přivezly mikrobusy. Britové si na party přivezli dýdžeje. "Bavili se hodně dobře. Tančili, vypili kvantum koktejlů mojito a hodně šampaňského," popsal večer vedoucí pracovník Duplexu. Připraveno bylo malé občerstvení. Jagger prý pil šampaňské, ne však mnoho. Měl rovněž vodu, společensky unavený rozhodně neodcházel, ujistil. Party se zúčastnili zejména významní zahraniční hosté. Podle agentury DPA byl mezi nimi i irský hudebník Bob Geldof. Přišli i členové anglické rockové skupiny Def Leppard a několik anglických herců. "Nevím, jak se jmenovali, znám je ze záporných rolí," řekl zaměstnanec.

Z českých celebrit byl pozván exprezident a zpěvákův přítel Václav Havel s chotí Dagmar. Do klubu přišli po 23:00. Z akce však odešli asi po půl hodině, dříve než stačil dorazit oslavenec. V klubu však manželé Havlovi pro Jaggera nechali křišťálovou vázu od architekta Bořka Šípka. "Jagger na ni byl hodně pyšný. Nejdřív ji vystavil, pak ji hledal," popsal pracovník klubu. Z klubu ji prý odnášel Jagger raději sám.

Celníci stále evidují zboží zabavené na tržnici v Chebu

Západočeští celníci, kteří od úterý do pátku spolu s policisty prováděli zátah proti padělanému zboží na chebské tržnici Dragoun, zabavené věci stále počítají a vyčíslují jeho hodnotu. Definitivní objemy zabaveného zboží oznámí celníci v pondělí v Plzni. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová. "Dále převedeme ukázky padělků a zabaveného zařízení na jejich výrobu," dodala. Půjde například o padělané české cigarety včetně falešných kolků.

Právě objevení dílny na kompletaci cigaret je pro celní správu prvním důkazem toho, že ne všechny nekolkované cigarety jsou do Česka pašovány ze zahraničí. Celníci dále objevili v obrovském areálu tržnice tajnou šicí dílnu a místnost na vypalování a kompletování hudebních nosičů a videokazet.

Podle předběžných informací zadrželi celníci a policisté v tržnici falzifikáty zhruba za 200 milionů korun. "Zboží odvezlo do celních skladů 13 nákladních vozů, z toho tři kamiony," dodala Blahutová. Podle ní šlo o 70.000 kusů textilu, 20.000 párů bot, 29.000 batohů, šest milionů cigaret a desetitisíce kompaktních disků a DVD. Téměř nepřetržitě po celé čtyři dny kontrolovalo vietnamské stánkaře 80 celníků a 20 policistů. Celníkům přijeli na pomoc kolegové z Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Prahy a Hradce Králové.

Celníci během dvou dnů v tržnici Celná zabavili tři kamiony zboží

Odhadem tři kamiony padělaného zboží a pašovaných cigaret zabavili v sobotu a v neděli celníci a policisté v tržnici Celná u hraničního přechodu s Německem Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Žádnou dílnu, v níž by obchodníci padělky vyráběli, se objevit nepodařilo, řekl ČTK ředitel odboru pátrání ústeckého celního ředitelství Jiří Pucholt.

Stánky a přilehlé skladové místnosti byly plné nekolkovaných cigaret, textilních výrobků a obuvi s padělanými značkami a pirátsky nahraných nosičů zvuku a obrazu. "Hodnotu zabaveného zboží se nám podaří vyčíslit až tak v polovině příštího týdne," uvedl Pucholt.

Asi největší zátah proti prodeji padělaného zboží v tržnici Celná zahájilo 124 policistů a celníků v sobotu dopoledne. Poprvé v Ústeckém kraji pronikli i do uzamčených stánků a přilehlých skladů, povolení k tomu získali od státního zastupitelství.

Vietnamští obchodníci, kterým stánky patří, se ve většině stačili rozprchnout. Tři z nich však policie zadržela a převezla k výslechu. Jedna žena a dva muži jsou podezřelí z porušení zákona o pobytu cizinců. Zásahu se v sobotu zúčastnil i ministr financí Bohuslav Sobotka. Jak novinářům řekl, podporuje zákon umožňující použít zabavené zboží pro humanitární účely, jeho skladování a likvidace podle něj totiž neúměrně zatěžuje rozpočet celníků.

Zásah navazuje na rozsáhlou kontrolu prodejců v tržnici Dragoun v Chebu. Od úterý do pátku zde celníci a policisté zabavili falzifikáty předběžně za 200 milionů korun. Tři kamiony a čtyři nákladní auta odvezly do celních skladů 70.000 kusů textilu, 20.000 párů bot, 29.000 batohů, 60 milionů cigaret a 7000 kompaktních disků a DVD.

Pacovský a jeho syn, obvinění z trojnásobné vraždy, jsou ve vazbě

Devětačtyřicetiletého Čechorakušana Ladislava Pacovského a jeho dvacetiletého syna Johna, které v pátek policisté obvinili z trojnásobné vraždy, vzal v sobotu pozdě večer soudce českobudějovického okresního soudu do vazby. Podle policie otec a syn Pacovští v úterý v Litvínovicích u Českých Budějovic nejméně devíti střelami do zad, hrudníku a břicha usmrtili šestadvacetiletého a dvaatřicetiletého souseda. Dalšího dvaapadesátiletého muže zranili tak těžce, že zemřel při převozu do nemocnice. Poté z místa uprchli. Dvojici zadrželo ve čtvrtek odpoledne speciální komando v jedné pražské zahradní restauraci. Na podezřelou dvojici upozornila policii veřejnost na základě fotografií v médiích.

Tři zavraždění muži byli příbuzní ženy, která v Litvínovicích na Českobudějovicku poskytovala pomoc Pacovského bývalé manželce. ČTK to v sobotu řekl další rodinný příslušník obětí, který je s celou kauzou detailně seznámen. Muž, který si nepřál zveřejnit své jméno, uvedl, že Pacovský svou bývalou manželku před rozvodem často bil. Proto se několikrát stalo, že utekla k sousedce, která bydlela v domku naproti, a tam se obě ženy před násilníkem zamkly. Pacovského nenávist se pak přenesla i na další rodinné příslušníky této sousedky. Jeho obětí se proto stal manžel, syn a zeť její sestry.

Oba obvinění muži, jimž za vraždu hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest, si proti rozhodnutí o vzetí do vazby podali stížnost; rozhodovat o ní bude Krajský soud v Českých Budějovicích. Stížnost nemá odkladný účinek, takže oba zůstávají ve vazbě.

Vysídlenci z jižní Moravy žádají zrušení Benešových dekretů

Jihomoravská krajinská rada, jež zastupuje německojazyčné obyvatelstvo vysídlené po druhé světové válce z jižní Moravy, na shromáždění Svazu vyhnanců ve württemberském městě Geislingen an der Steige vyzvala vládu v Praze, aby zrušila Benešovy dekrety. Tyto dekrety umožnily vyvlastnění a odnětí státního občanství "Jihomoravanům", prohlásil v neděli předseda Svazu vyhnanců Franz Longin.

Longin zdůraznil, že zločiny, jež byly páchány na německém obyvatelstvu jižní Moravy, byly prohlášeny za beztrestné. Podle Longinových údajů bylo po druhé světové válce vyhnáno 22.000 "Jihomoravanů" a 800 jich bylo zabito. Vysídlenci z jižní Moravy podle Longina usídlují o dorozumění s Čechy. "Chceme budovat mosty na druhou stranu, abychom odstranili předsudky a nepřátelství," ujišťoval Longin. "Prioritně" prý nejde o návrat majetků, ale o ukončení dosud trvající situace, kdy vysídlenci jsou z českého hlediska zbaveni práv. Mnozí vysídlenci si prý svůj vyvlastněný majetek ani nenárokují. Přesto však prý česká strana stále znovu používá údajné nároky na odškodnění jako argument proti sblížení.

K roli "Jihomoravanů" v éře nacionálního socialismu Longin prohlásil: "Jihomoravané se neidentifikovali s Hitlerovou říší, ale s němectvím." Německá vláda se prý opakovaně omluvila za bezpráví způsobené Čechům za druhé světové války. Na podobný signál z české strany se podle Longina dosud marně čeká.

Haupr: O Benešových dekretech jednat spolu se sudetskými Němci

Rakouský vicekancléř a předseda krajně pravicové strany Svobodných (FPÖ) Herbert Haupt navrhl českým představitelům, aby u jednacího stolu mezi Rakouskem a Českem ve věci tzv. Benešových dekretů byly i sudetoněmecké svazy. Haupt v neděli rakouské agentuře APA řekl, že příslušný návrh učinil minulý pátek při návštěvě Prahy. Hauptova slova jsou v souladu s usnesením, které tento měsíc rakouský parlament schválil na podnět Svobodných (FPÖ) a které žádá spolkovou vládu, aby pokračovala v jednání s Prahou s cílem mimo jiné vyřešit otázku takzvaných Benešových dekretů; usnesení přitom požaduje, aby rozhovory byly vedeny za účasti zástupců postižených. Podle Haupta, jehož agentura citovala, "nelze při řešení otevřených otázek pracovat s páčidlem, ale je třeba u jednacího stolu postupovat krok za krokem".

APA tvrdí, že Haupt jednal v Praze o tzv. Benešových dekretech především s vicepremiérem Petrem Marešem. Rovněž poznamenala, že vicekancléř se s uznáním zmínil o pozitivních prohlášeních mimo jiné prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly z minulých týdnů. "Budeme usilovat o zlepšení sociální situace sudetských Němců, kteří zůstali v Česku," citovala APA Hauptův prvořadý záměr.

Rakouský vicekancléř se 18. července sešel v Praze s Marešem a také s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem. Zatímco se Škromachem podle resortního mluvčího hovořil rakouský host mimo jiné o systému nemocenského pojištění a o tom, jak omezit jeho zneužívání, schůzku s Marešem označil vicepremiérův poradce za čistě zdvořilostní.

Mareš podporuje myšlenku humanitárního gesta vůči sudetským Němcům, kteří nebyli po roce 1945 z tehdejšího Československa odsunuti a žijí v Česku. V rozhovoru pro vydání českého listu Právo z této soboty vicepremiér a předseda Unie svobody-DEU prohlásil, že "cesta k vyřešení onoho velmi komplexního problému vztahu našeho státu k bývalým i současným občanům německé národnosti má dva ukazatele směru: prvním je upřímný pohled na to, co se tady odehrálo, druhým je jasné stanovisko, které říká, že poválečné uspořádání je neměnné. A dokonce tvrdím, že čím poctivější budeme v tom prvním, tím více prostoru budeme mít k nekompromisnímu postoji v tom druhém".

Technoparty na Jičínsku vyvrcholila

Noc ze soboty na neděli protančily na loukách u Ledkova na Jičínsku desetitisíce lidí. Organizátoři odhadují, že na největší letošní českou technoparty CzechTek 2003 se sjelo na 40.000 lidí z celé Evropy. Techno, které dunělo krajem až do rána, se již začíná zajídat místním. Přesto se noc obešla bez větších problémů a incidentů. Zasahovat nemuseli ani zdravotníci. Třikrát nechali přivolat sanitku, ale údajně na místě nikoho nenašla, řekl ČTK jeden z policistů.

Louky a lesíky mezi Kopidlnem a Ledkovem se na pár dní proměnily v rozlehlé osvětlené městečko. Přestože tak vysoká účast překvapila i organizátory, policie podle mluvčí Dagmar Janoškové dosud nezaznamenala žádné větší incidenty, které by musela řešit. Hlasitá hudba a čilý ruch však obtěžuje místní lidi. "Když začnou, duní nám tabulky v oknech, nedá se spát, koukat na televizi, vyjít na dvorek. Je to k zbláznění. Povalují se všude kolem, autem se málem nedá projekt a policajti s tím nic nedělají," komentoval party starší muž z Ledkova. Více než ledkovští si však podle starostky stěžují lidé kteří mají domy směrem na Jičín.

Síla technoparty zřejmě začne od neděle slábnout. Místní se obávají nepořádku, který po nich zůstane. "V pondělí přijdou pořadatelé na radnici a budeme řešit otázku úklidu. Toho se děsím. Když jsem areál včera procházela a viděla to, mám z toho obavy. Oni slibují, že to uklidí," dodala starostka.

MI: Možnost podat daňové přiznání elektronicky využilo 2700 lidí

Novou možnost podat daňové přiznání přes internet v prvním pololetí letošního roku využilo přes 2700 lidí. Téměř 1200 plátců podalo elektronické přiznání DPH, 768 lidí přiznalo tímto způsobem silniční daň a 679 lidí podalo přiznání k dani z nemovitostí, vyplývá z údajů ministerstva informatiky pro ČTK.

Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře se po počátečním nárůstu počet podání částečně saturoval. Další rozšíření podle něj vyžaduje větší osvětu i rozšíření elektronického podpisu, který je pro podání potřeba. Elektronický podpis vystavuje První certifikační autorita za zhruba 700 korun. Cena by měla po rozšíření služby časem klesnout.

Možnost podávat daňová přiznání elektronicky zavedlo ministerstvo informatiky ve spolupráci s dalšími resorty letos v březnu. S převedením daní z příjmu do elektronické podoby se kvůli legislativním těžkostem počítá až od příštího roku.

Móda na příští jaro a léto bude zřejmě ve znamení mini

Dámy, věnujte zvýšenou pozornost svým nohám. Módní kolekce na jaro a léto příštího roku se totiž ponesou ve stylu mini. ČTK to prozradila ředitelka modelingové agentury Czechoslovak models Milada Karasová, když popisovala kriteria výběru modelů a modelek pro blížící se mezinárodní veletrhy módy Styl a Kabo v Brně. Uvedla, že proto kladli důraz i na krásné nohy zájemců.

Veletrhy se budou v Brně konat od 19. do 21. srpna a jejich součástí bude celá řad módních přehlídek. Čeští i zahraniční vystavovatelé budou mít dvakrát denně možnost předvést tisícovce diváků své kolekce, předvádět se bude prádlo i plavky. Na molech však budou k vidění i práce osmi vybraných módních návrhářů.

Zájem předvádět na veletrzích módy byl podle Karasové značný. Na výběr přišlo 250 mladých lidí, z toho muži tvořili necelou třetinu. Komise pak po celodenním předvádění vybrala tři týmy. Veletrh je prestižní záležitost a pro výběr modelek a modelů byly osloveny profesionální agentury z Česka a Slovenska. Výběrem však podle Karasové prošla například i dívka černé pleti hovořící rusky nebo Číňanka. Doplnila, že to není nic neobvyklého, protože agentury evidují i zahraniční dívky a chlapce, kteří v Česku studují nebo jsou už profesionály a chtějí se prosadit na českém trhu.

Newton IT: Média se zajímala hlavně o Špidlu a Klause

Premiér Vladimír Špidla a prezident Václav Klaus byli ve třetím červencovém týdnu nejčastěji zmiňovaní politici v médiích. Ta se zajímala také o poslance ČSSD Josefa Hojdara, který vystoupil z parlamentní frakce své strany, a dále o exprezidenta Václava Havla a ministry financí Bohuslava Sobotku, zahraničí Cyrila Svobodu a zdravotnictví Marii Součkovou. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Newton Information Technology (Newton IT).

O Špidlu se média zajímala hlavně kvůli jeho návštěvě v USA a výběru nového ministra spravedlnosti za Pavla Rychetského, jehož Senát doporučil, aby se stal ústavním soudcem. Špidla se dostal do centra pozornosti také kvůli schvalování reformy veřejných financí a jeho reakci na to, že prezident Klaus vetoval vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty.

Právě tento krok, ale i setkání s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem a jeho zdravotní problémy byly důvodem toho, proč se média zajímala o Klause. Na Hojdara se zase jejich pozornost soustředila kvůli tomu, že vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, a zbavil tak vládní koalici těsné většiny, kterou dosud měla ve sněmovně. Hojdar svým krokem protestoval proti špatné komunikaci mezi vládou a poslanci ČSSD a proti vládní reformě veřejných financí, která podle něj není v souladu s programem ČSSD.

Zájem médií o Havla souvisel s tím, že dostal nejvyšší americké civilní vyznamenání Medaili svobody. Média také psala o jeho očekávané účasti na pražském koncertu kapely Rolling Stones.

Inekon napadl soutěž na dodávku nových tramvají pro Prahu

Pražský Inekon Group podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby přezkoumal zadání podmínek výběrového řízení na dodávku 20 nových tramvají pro hlavní město Praha. Inekon požaduje, aby byl tendr, jehož se nakonec zúčastnila pouze plzeňská Škoda Dopravní technika (ŠDT), zrušen a bylo vyhlášeno nové výběrové řízení. ČTK to potvrdil generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Michaela Kuchařová nebrala mobilní telefon. V minulých dnech ale uvedla, že podle právních analýz, které si podnik nechal zpracovat, byl tendr v pořádku a je v souladu se zákonem. Praha podle ní nové tramvaje nutně potřebuje a každé zdržení představuje problém. "ÚOHS se z podstaty věci musí zabývat každým podnětem, ať už je oprávněný nebo ne," uvedl pro ČTK pražský právník Radek Pokorný. Podle něj rozhoduje úřad v případech, kdy se chystá bezprostřední uzavření smlouvy, velmi rychle.

Podle mluvčího Škody Holding Karla Samce se opakuje situace s dodávkami tramvají pro Brno, kterou jako neúspěšný uchazeč Inekon taktéž několikrát napadl u ÚOHS. "Dodávky ze ŠDT se tak opozdily o více než rok," uvedl mluvčí.

Pražský Siemens Kolejová vozidla, právní nástupce největšího českého výrobce tramvají ČKD Dopravní systémy, který se původně jako Inekon chtěl tendru účastnit, odmítl uvést, zda také podal podnět k ÚOHS. "Nebudeme to komentovat," uvedl mluvčí Siemens ČR Petr Sedláček. Generální ředitel Inekon řekl, že společnost nechce podnětem napadat Škodovku. "Spolupracovali jsme na dodávkách tramvají pro USA, které jsme objednávali my, a nyní kooperujeme v tendru na deset tramvají pro egyptskou Alexandrii, které po včerejším jednání pravděpodobně získáme," dodal. Škodovka dosud vyrobila pro tuzemsko 35 kusů tramvají, naposledy zvítězila v dodávce 15 vozů pro Brno. Její nízkopodlažní tramvaje se prosadily i v USA. Sedm jezdí Portlandu ve státě Oregon a tři v Tacomě ve státě Washington.

Československé opevnění na Králicku láká turisty k delšímu pobytu

Jak se rodí muzea v kdysi tajných objektech československého opevnění v oblasti kolem Králík na Ústeckoorlicku mohou letos poprvé vidět návštěvníci sedmi víkendových akcí. Během Společných víkendů muzeí československého opevnění se totiž na jeden víkend v měsíci otevírají i o objekty, které muzejníci pro návštěvníky teprve připravují. Podle zkušeností Tomáše Bartoše z Vojenského muzea v Králíkách se běžně stává, že návštěvníci, kteří přijdou do muzea před takovýmto víkendem si honem shánějí ubytování a setrvají v regionu další dny.

"To je vlastně to, co bychom chtěli. Zatraktivnit tento region pro turisty. Proto propagujeme všechny bunkry, pevnosti a podobně společně, proto jsme letos připravili i společné víkendy. Na řadě objektů během nich návštěvníky provázejí v dobových uniformách, někde prodlouží prohlídkové trasy, my předvádíme bojovou techniku v pohybu a podobně," řekl Bartoš ČTK. Lidé mohou nahlédnout do objektů, které jsou jinak uzavřeny a nadšenci ze Spolku přátel Československého opevnění je teprve vyklízejí, opravují a podobně. "Návštěvníci tak mohou sledovat, jak se takové muzeum rodí, jak léta uzavřené a nevyužívané objekty znovu ožívají," dodal.

Společná akce muzeí v Králické pevnostní oblasti, která začala v dubnu, vstoupila o tomto víkendu do druhé poloviny. Turisté během ní mohou na Králicku navštívit 17 objektů, které byly součástí československého opevnění. V posledních deseti letech se zde roční návštěvnost zdesetinásobila. Letos muzejníci očekávají, že opevnění navštíví zhruba 50.000 lidí. Do projektu jsou, který skončí víkendem 25. a 26. října jsou zařazeny například pěchotní sruby U potoka a U nádraží, dělostřelecká pozorovatelna Utržený, pěchotní srub U cihelny a řada menších bunkrů.

Domažlický klášter opět hlídají sochy svatých, ale zatím jen tři

První tři z celkem devíti kopií soch svatých v životní velikosti, vážících jednu tunu, instalovali o víkendu restaurátoři na ohradní zdi kláštera Nanebevzetí Pany Marie, který patří pražskému augustiniánskému řádu. Další dvě sochy, které byly velkou atrakcí pro turisty, by by měli restaurátoři instalovat na podzim a zbylé, podle finančních možností řádu, v průběhu příštího roku. ČTK to řekl Otomar Hana z domažlického arciděkanského úřadu.

Kopie tří soch z umělého kamene, které zpodobňují svatého Augustina, Nanebevzetí Pany Marie a svatého Mikuláše Tolentiského, pocházejí z dílny plzeňského sochaře Jaroslava Šindeláře. Kopie tak nahradí devět 250 let starých původních soch, které před dvěma lety augustiniáni kvůli obavám z poškození ukryly před zraky veřejnosti do kláštera, kde je chtějí příští rok vystavit v chodbách.

Instalace soch na podstavce byla podle Hany velmi náročná, neboť rameno těžkého jeřábu se muselo proplétat mezi vzrostlými kaštany. "Doufám, že také vydrží čtvrt tisíciletí, jako ty původní od pražského sochaře Františka Ringelhahna, který zemřel v Domažlicích," dodal.

Na Karlově univerzitě začala letní škola češtiny pro cizince

Tradičně koncertem v Zrcadlovém sále pražského Klementina začala v sobotu v Praze Letní škola slovanských studií. Krásu a složitost českého jazyka i historii a kulturu země uprostřed Evropy přijelo poznávat přes 200 lidí z 34 států. Podle organizátora Jana Kuklíka, ředitele Ústavu bohemistických studií, jde o rekordní počet. "V letošním roce jsme přijali tolik účastníků jako ještě nikdy předtím a je mi líto, že jsme některé museli odmítnout," uvedl v zahajovacím projevu Kuklík a poukázal na kapacitní důvody. Mezi účastníky kurzu jsou podle Kuklíka bohemisté, slavisté, překladatelé, tlumočníci, "lidé, kteří ve svých zemích představují českou řeč".

Studenti na Filozofické fakultě Karlovy univerzity stráví čtyři týdny. V sobotu absolvovali rozřazovací test, jehož výsledek je rozdělil do čtyř skupin podle znalosti češtiny. Ve třech přednáškových cyklech se pak budou zabývat například vývojem vztahů Čechů a Němců, dozvědí se také o Benešových dekretech; pro začátečníky bude jeden z cyklů v angličtině a němčině.

Účastníci kurzu, v drtivé většině mladí lidé, se seznámí rovněž s díly spisovatelů Oty Pavla a Jaroslava Haška. Na programu budou i přednášky mapující českou jazykovědu, literární vědu a dějiny umění, ale také cyklus filmových představení a řada výletů do různých částí Čech.

Slavnostní zahájení letní školy nijak viditelně nepoznamenal incident z minulého týdne, kdy byl třemi násilníky v centru hlavního města přepaden jednadvacetiletý Američan, který přijel do Prahy studovat češtinu. Útočníci mu přivodili málem smrt, když ho shodili z Hlávkova mostu. Mladík utrpěl zlomeninu pánve a je v nemocnici.

Zájem cizinců o studium češtiny a české kultury v rámci Letní školy slovanských studií stále roste také v Brně. Na letošní ročník, který začal na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity, se přihlásilo 198 studentů z 35 zemí světa. Ředitelka letní školy Eva Rusinová uvedla, že zájemců je letos o 50 více než minulé léto.

Letní škola v Brně začala s výukou češtiny v roce 1967 a od té doby se podle Rusinové změnila skladba studentů. Nejvýraznější změny se přitom podle ní odehrály po roce 1990, kdy začaly na kurzy češtiny jezdit nejen zahraniční studenti bohemistiky, ale také právníci, ekonomové a mladí lidé, kteří se chtějí naučit jazyk svých rodičů. Také věkové rozdíly mezi studenty jsou velké, letos je nejstaršímu 68 let a nejmladšímu 18. Obdobné akce s výukou češtiny pro cizince se pořádají i v Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích.

Žebnická traktoriáda pobavila, přijela velmi komická vozidla

Celkem 42 převážně starších traktorů různých značek, vzhledu i kvality se postavilo na start 1. ročníku Závodu traktorů do vrchu v Žebnicích u Plas, obci s 200 obyvateli. Největší zastoupení měly často velmi komická vozidla domácí výroby, která na čtyřistametrové asfaltové trati s velkým převýšením dosahovala nejlepších časů od 30 do 45 sekund. Nejstarší zetory a malé traktůrky zdolávaly trasu kolem dvou minut. Závodu na čas a na krásu traktoru, který startoval od místního hostince uprostřed obce, přihlíželo téměř 500 diváků. "Bereme to velmi zodpovědně. Čas měřila laserová časomíra, známá z rallye," vysvětlil hlavní organizátor Miroslav Koča. Hlavními cenami jsou velké poháry, ale také sady nářadí, obilí a barely.

Předjezdcem byl nejdražší, čtrnáctitunový zemědělský vůz Ford, který zapůjčilo místní zemědělské družstvo. "Největší raritou, která se také moc líbila divákům, bylo dvacetirychlostní lesní vozidlo Faun s navijákem, postavené z motoru stejnojmenné značky, mající řízení, nápravy a palubní desku z osobních vozů Škoda," uvedl Koča. Publikum ale přidělilo zvláštní cenu starému zetoru s posedem, na němž za jízdy stál myslivec.

Hrad Buchlov dnes ovládli šermíři, doboví muzikanti i řemeslníci

Areál hradu Buchlov, který zkrášluje pohoří Chřiby na Uherskohradišťsku, ožil v sobotu tradičními Šermířskými slavnostmi. Návštěvníkům se představilo pět šermířských a dvě hudební skupiny, které celé dění podbarvovaly dobovou hudbou. Slavnosti doplnily i ukázky dobových řemesel a tradiční jarmark.

Hodinu po poledni se uskutečnil pietní akt k uctění památky někdejšího majitele hradu Jindřicha Prakšického ze Zástřizl, který zemřel 25. července 1582. "Právě na tuto akci bývá nejvíce lidí, během dopoledne navštívilo areál hradu okolo čtyř stovek návštěvníků," řekla ČTK organizátorka akce Irena Novotná.

Slavnosti vyvrcholily večerním programem, ve kterém vystoupila hudební skupina Amulet. Šermířské umění předvedla zlínská skupina Reventa. Návštěvníci si poslechli také dobovou hudbu v podání dívčí kapely Quanti Minoris. Zpestřením byli také ohňoví mužíci."V pozdních nočních hodinách slavnosti ukončila scéna, která přiblížila zabití Jindřicha Prakšického," dodala Novotná.

Ze sportu:

Česká republika se stala nejúspěšnější zemí na mistrovství světa ve vodním slalomu co do počtu medailí. S celkovým ziskem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile vyhrála před Slováky, kteří mají bilanci dvou zlatých a jednoho bronzového kovu. Třetí jsou domácí Němci se ziskem jedné zlaté, tří stříbrných a jedné bronzové medaile. Vedle medailí vezou čeští vodáci domů také jedno čtvrté a šesté místo a dvě sedmé pozice. Celkem na MS získali cenné kovy slalomáři z jedenácti zemí.

Problémy s termíny dohrávek zápasů 1. kola nejvyšší fotbalové ligy

V řádném termínu v sobotu byly odehrány jen čtyři zápasy 1. ligy kopané (Teplice-Sparta 1:1, Slavia-Žižkov 2:0, Přípram - Jablonec 4:1, Olomouc - Zlín 2:0). V pondělí hraje Ostrava s Českými Budějovicemi. Další tři zápasy úvodního kola fotbalové ligy, v nichž nastoupí celky hrající v Poháru Intertoto, se budou hrát nejdříve ve středu 13. srpna. Své zápasy totiž musely odložit nejen Liberec a Brno, které postoupily, ale také už vyřazený Synot. Synot měl totiž nastoupit proti Plzni ve středu 30. července právě na svém náhradním stadionu v Brně, jenže tam v tentýž den hraje svůj pohárový zápas s Villarrealem domácí tým. Stadion navíc musí být k dispozici pro středeční duel už 24 hodin předem, a tak Synot nemůže nastoupit ani v úterý.

Společný domácí stadion dvou klubů však přinese potíže i o týden později. Fotbalový svaz sice určil již předem jako náhradní termín dohrávek středu 13. srpna, ovšem jaký bude nakonec program všech tří utkání, nebylo určeno; je však jisté, že Synot a Brno nebudou své zápasy hrát ve stejný den. Definitivní podobu pozměněné termínové listiny by mělo svazové oddělení profesionálního fotbalu vydat v pondělí dopoledne.

Termínové komplikace kvůli Poháru Intertoto však nemusejí brát konce ani poté. Liberec i Brno totiž mohou své duely prvního kola odkládat ještě jednou. Pokud by se probojovaly do finále této letní evropské soutěže, muselo by se úvodní ligové kolo dohrávat ještě později. Finálové zápasy Intertoto cupu jsou totiž na programu 12. a 26. srpna.

Fotbalisté Liberce a Brna jsou v semifinále Poháru Intertoto

Fotbalisté Liberce a Brna postoupili z třetího kola do semifinále Poháru Intertoto, vyřazen byl po prohře 0:2 ve Wolfsburgu jen Synot. Liberec si vysněnou účast v Poháru UEFA přiblížil vítězstvím 2:1 nad španělským Racingem Santander, Brňané až díky výsledku 4:2 po prodloužení přešli přes francouzský Guingamp. Liberec v semifinále letní soutěže narazí na německý celek Schalke 04, ve středu se představí na jeho hřišti v Gelsenkirchenu. Brňané začnou proti španělskému Villarrealu doma. Odvetné zápasy čtvrtého kola se hrají 6. srpna.

Žádný z českých fotbalových klubů ještě nedokázal proměnit účast v letním Poháru Intertoto v postup do Poháru UEFA. Do prvního kola druhé nejvýznamnější klubové soutěže v Evropě se každý rok kvalifikují tři týmy. Během předchozích pěti ročníků se to povedlo pouze klubům z Francie, Anglie, Itálie, Španělska a Německa; u každé země shodně ve třech případech.

Podle nynějšího systému se Intertoto Cup hraje teprve pošesté a v posledních ročnících v něm Češi hrají významnou roli. Sobotním postupem do semifinále soutěže Brno a Liberec navázaly na předchozí tři ročníky, v nichž se vždy alespoň jeden zástupce České republiky dostal mezi posledních dvanáct týmů. Nejdále se zatím dostala před třemi lety Olomouc, která ztroskotala až ve finále. Sigmě tehdy vzalo naděje Udine, a italské kluby vůbec představují pro české celky největší nebezpečí. Před rokem v semifinále ukončila teplickou cestu Boloňa, o rok dříve ve stejné fázi vypadly Blšany s Bresciou. Chmelaři byli v semifinále také o rok dříve, ale tehdy je vyřadila v bratrovražedném boji právě olomoucká Sigma.

Počasí

V pondělí má být oblačno, na Moravě polojasno, přes den přechodně zataženo s deštěm, přeháňkami a na Moravě i bouřky. Od západu postupně ubývání oblačnosti a srážek. Teploty 21 až 25, na východě až 28 stupňů, na horách bude kolem 19, v Beskydech 23. Foukat má severozápadní vítr s nárazy do 70 kilometrů za hodinu.

27-07-2003