Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

26-06-2003

Vrchní soud zprostil Jakeše a Lenárta obžaloby za rok 1968

S osvobozujícím rozsudkem odešli ve čtvrtek od Vrchního soudu v Praze vysocí funkcionáři předlistopadového režimu Miloš Jakeš a Jozef Lenárt. Odvolací soud dospěl k závěru, že žalobci se nepodařilo prokázat, že se bývalí komunističtí politici dopustili v souvislosti se srpnovými událostmi roku 1968 něčeho nezákonného. Proto je v plném rozsahu zprostil obžaloby. Za události týkající se sovětské invaze v roce 1968 tak byl zatím odsouzen jen někdejší komunistický funkcionář Karel Hoffmann, jehož začátkem června poslal Městský soud v Praze na čtyři roky do vězení, Hoffmann se však odvolal. Proti rozhodnutí vrchního soudu se již není možné znovu odvolat. Státní zastupitelství má ještě možnost podat tzv. dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Státní zástupce Vlastimil Kraus ve čtvrtek nevyloučil, že tak učiní. V rozhovoru s novináři uvedl, že se definitivně rozhodne až poté, co prostuduje písemné odůvodnění rozsudku. Dodal, že čtvrteční rozhodnutí vrchního soudu vnímá jako neúspěch obžaloby. S viditelnou úlevou přijali čtvrteční verdikt oba protagonisté bývalého režimu. Novinářům ale řekli, že žádné oslavy neplánují. Na dotaz, co budou v nejbližších hodinách dělat, Jakeš odpověděl, že odjede na chatu, kde bude sekat trávu. Lenárt se zase jako každý důchodce chce věnovat svým vnukům a těší se na setkání s přáteli.

Senát podpořil vyslání vojáků ke stabilizaci situace v Iráku

Vláda ve čtvrtek získala souhlas Senátu s tím, aby do stabilizačních sil v Iráku mohla zapojit až 400 českých vojáků. Součástí mezinárodních jednotek, které mají přispívat k uklidnění situace v Iráku, hodlá Česko zapojit kontingent sestávající z příslušníků 7. polní nemocnice, 50 vojenských policistů a 15 vojáků jednotek pro civilně-vojenskou spolupráci CIMIC. "Příslušníci 7. polní nemocnice a část jednotky vojenské policie jsou nasazeni v Iráku již od 1. května v návaznosti na předchozí vyslání do operace Trvalá svoboda," připomněl senátorům při svém premiérovém vystoupení v horní komoře ministr obrany Miroslav Kostelka. Čeští vojáci budou podle něj pod britským velením. Náklady na misi Kostelka vyčíslil zhruba na 770 milionů korun. V této částce je podle ministra zahrnut i nákup léčiv a lékařské techniky. Vyslání musí ještě schválit Poslanecká sněmovna, která tak učiní zřejmě v pátek nebo v příštím týdnu.

VS OSN zvolilo soudce pro Rwandu, mezi nimi i Čecha

Valné shromáždění OSN zvolilo ve středu večer kolegium 18 soudců, kteří mají v rámci Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu urychlit souzení zločinů genocidy, spáchaných za občanské války v této malé africké zemi. Jedním ze soudců se stal také Robert Fremr z České republiky, který nyní působí u Vrchního soudu v Praze. ČTK řekl, že by chtěl přispět k zefektivnění práce tribunálu. "To, že jsem byl jmenován, ještě ale neznamená, že v tribunálu opravdu zasednu. Ze skupiny budou vybíráni soudci k jednotlivým případům. Může se tak stát, že za tři roky, po které potrvá můj mandát, práci nedostanu," popsal způsob rozdělování práce u soudu sídlícího v Tanzanii. Fremr se ucházel už před časem o místo stálého soudce trestního tribunálu pro Rwandu, nebyl však vybrán. Ve své kampani poukazoval na pasivitu soudu, u kterého jeden případ trvá i rok nebo rok a půl. Jestliže nakonec bude posuzovat činy zločinců občanské války, chce strany sporu nutit k tomu, aby neodbíhaly od jádra problému, jak se to nyní často děje.

Senát podpořil přijímání cizinců z válečných zemí

Cizinci ze zemí, které zasáhne válečný konflikt či přírodní katastrofa, budou moci získávat dočasnou ochranu na území České republiky. Až země příští rok v květnu vstoupí do EU, bude se o případnou vlnu uprchlíků dělit s dalšími členskými zeměmi. Rada Evropy přitom určí, o kolik lidí se bude každý člen starat. Předpokládá to zákon, který ve čtvrtek podpořil Senát. Nyní ho posoudí prezident. Od ledna 2004 do doby vstupu bude o dočasné ochraně rozhodovat vláda. Na tento režim budou mít právo lidé, kteří utíkají z válečného konfliktu, oblasti postižené přírodní katastrofou nebo kteří se stali obětí porušování lidských práv, uvedl ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Horní komora schválila i novelu zákona o azylu, který zpřísňuje azylové řízení a má podle Grosse zabránit jeho zneužívání. Podle novely žadatelé o azyl už nebudou mít nárok nahlížet do konečné verze spisu, který o nich vytvářejí české orgány.

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek "přijel" na státní návštěvu Prahy

Hlavní město se ve čtvrtek stalo další zastávkou v sérii cest prezidenta Václava Klause po regionech České republiky. Klaus, sám Pražan, se přiznal, že ve svých 62 letech a po více než 13 letech v politice se ve čtvrtek vůbec poprvé podíval do slavnostního Brožíkova sálu Staroměstské radnice. Podepsal se tam do pamětní knihy, převzal symbolický klíč od městských bran a pak diskutoval s pražskými zastupiteli. Otom, že Klausova "státní návštěva", jak svou cestu hlavním městem sám nazval, skutečně táhla, svědčí také neobvyklá účast členů pražského zastupitelstva na jeho jednání. Dostavili se i zástupci řady pražských radnic a někteří poslanci a senátoři zvolení do parlamentu za metropoli. Kaus se zastupiteli debatoval například o přerozdělování daní, které je údajně pro Prahu nevýhodné, či o rozpočtových schodcích, s nimiž město hospodaří. Komunistického zastupitele Františka Hoffmana ale také zajímalo, zda je Klaus sparťan či slávista. Prezident odvětil, že je příznivcem Bohemians, neboť právě za tento klub v mládí hrával košíkovou.

Třetina lidí prožije dovolenou v cizině; nejvíce v Chorvatsku

Do ciziny se letos v létě chystá třetina těch, kdo již mají naplánovanou dovolenou. Dvě třetiny lidí chtějí zůstat v České republice. Vyplývá to z výzkumu agentury TNS Factum. Ze zemí nejvíce láká jako každoročně Chorvatsko. Hodně lidí ale pojede také na Slovensko, do Řecka, Itálie a Španělska. Do ciziny pojedou nejčastěji mladí lidé do 17 let (47,9 procenta), naopak nejméně lidé nad 60 let (22,1 procenta). Více budou cestovat lidé s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Většina lidí očekává, že za zahraniční dovolenou utratí na osobu maximálně 15 tisíc korun. Dovolenou do pěti tisíc korun na osobu totiž plánuje 26 procent lidí, do deseti tisíc 39,6 procenta a do 15 tisíc dalších 14,2 procenta.

Zemědělci se v názorech na reformu agrární politiky EU různí

Domácí zemědělci se různí v názorech na reformu společné zemědělské politiky, která je založena na myšlence zrušit vazbu mezi přímými zemědělskými podporami a objemem produkce. Asociace soukromého zemědělství podle předsedy Stanislava Němce proti základnímu principu oddělení dotací od výroby rozhodně není a vidí jako žádoucí posílit v zemědělství tržní prostředí. Naproti tomu podle prezidenta Agrární komory Václava Hlaváčka povede reforma ke ztrátě příjmů zemědělců. "To se nepříznivě projeví v rozvoji venkova a udržení stability venkovské struktury. Bude to vyvolávat sociální problémy," prohlásil. Společná zemědělská politika podle jeho slov skončila 13. prosince loňského roku, kdy z kodaňského summitu definitivně vzešly omezené přímé platby pro rolníky v přistupujících zemích. "To byl průlom a bylo evidentní, že dojde ke změnám," dodal.

Zemědělská reforma EU by rolníkům vyjednané dotace snížit neměla

Reforma zemědělské politiky Evropské unie by se neměla dotknout podpor, které Česko pro své zemědělce vyjednalo na summitu v Kodani. "Ten balík by měl zůstat stejný," řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Podstatou reformy je částečné zrušení vazby mezi přímými platbami a objemem zemědělské produkce. Česká republika přitom má podle Severy mít možnost, stejně jako ostatní přistupující země, rozhodnout se, zda k dohodnutým změnám systému dotací přistoupí hned poté, co začnou platit, nebo se bude až do roku 2013 držet podmínek z kodaňského summitu. Ministři zemědělství zemí EU se v noci na čtvrtek dohodli na radikální reformě zemědělské politiky pro příštích deset let. Klíčový návrh reformního plánu komisaře pro zemědělství Franze Fischlera na úplné zrušení vazby mezi dotacemi a objemem zemědělské produkce však doznal v kompromisním výsledku značných změn. Kompromis umožňuje členským zemím si do značné míry rozhodnout, u kterých komodit a v jaké míře platby od produkce oddělí.

Senát podpořil větší konkurenci v oblasti telefonování

Lidé by pravděpodobně od podzimu letošního roku mohli telefonovat levněji. Senát ve čtvrtek totiž podpořil novelu telekomunikačního zákona, která otevírá telekomunikační trh konkurenci. Český Telecom bude muset v případě zájmu konkurenčních společností pronajímat své linky. Pokud tak neučiní, bude mu hrozit pokuta až pět milionů korun. Předlohu má ještě podepsat prezident republiky. "Český Telecom musí zpřístupnit konkurentům takzvanou poslední míli, neboli poslední účastnickou část vedení mezi zákazníkem a ústřednou," řekl senátorům ke smyslu novely ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU). Již dříve uvedl, že novela bude v důsledku bezpochyby znamenat do budoucna i pokles cen za telefonování. Zákon by měl nabýt účinnosti dnem 1. července letošního roku. Telecom podle mluvčího Vladana Crhy zpřístupnění místního vedení dlouhodobě připravuje a je připraven dostát svým závazkům ze zákona stejně jako v případě volby operátora a přenositelnosti čísla. "Pronájem místní smyčky je způsob, kterým i řada jiných evropských států podporuje operátory, kteří zatím nejsou schopni šíří nabídky či kvalitou služeb konkurovat firmám jako je Telecom," podotkl mluvčí.

Součková asi zruší příletové karty na letištích od 1. července

S počátkem prázdnin by z letišť měly zmizet příletové karty, které kvůli nebezpečí šíření SARS vyplňují všichni lidé po příletu do České republiky. Ministryně zdravotnictví Marie Součková ve čtvrtek ČTK řekla, že s jejich zrušením počítá od 1.července, pokud se potvrdí, že nebezpečí pominulo. "Vyhodnocujeme stav a možnosti šíření infekce ojedinělého případu v Řecku, a pokud se ukáže, že nebezpečí nehrozí, od 1. července bychom příletové karty zrušili," řekla. Připomněla, že při opatřeních postupovala Česká republika v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO). Navíc zavedla na ochranu obyvatelstva před zavlečením nákazy příletové karty. Cestovatelé na nich uvádějí kontaktní adresu, na níž budou 20 dní po příletu. Hygienici by tak mohli vyhledat spolucestující pacienta, u něhož by nemoc propukla. Jejich izolací by zabránili dalšímu šíření nákazy.

MF má dva měsíce na odvrácení arbitráže o TV3; vybírá právníka

Necelé dva měsíce má ministerstvo financí na odvrácení hrozící arbitráže se společností European Media Ventures (EMV), která za zmařenou investici do televizní stanice TV3 požaduje od českého státu miliardu korun. Právního zástupce, který by se měl o smír s EMV pokusit, teprve vybírá. V současné době jeho výběr vrcholí, řekla na dotaz ČTK mluvčí MF Eva Nováková. První jednání s EMV by se mělo konat v červenci. V polovině srpna vyprší šestiměsíční lhůta na nalezení smíru, která se počítá od tzv. oznámení o existenci sporu. To doručila firma EMV na ministerstvo v únoru. V případě, že se EMV s ministerstvem nedohodne, hrozí arbitráží. Dosud ministerstvo podle Novákové shromažďovalo podklady. O spolupráci při odvrácení hrozící arbitráže požádalo také Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta na zasedání v tomto týdnu rozhodla, že se bude záležitostí zabývat její úřad i rada sama na následujících setkáních, řekl ČTK její mluvčí Pavel Barák. EMV tvrdí, že v letech 1999 až 2002 investovala do TV3, ze které se později stala televize Galaxie, kolem 500 milionů korun. EMV vlastnila servisní firmu televize, společnost RTV Gemma, která zkrachovala. Požadovanou miliardovou částku označila za tržní hodnotu televize.

Po 20.000 korunách by dealeři ČSOB spláceli miliardy 5000 let

Asi 5000 let by museli Bohumír Czernek a Bohumil Stádník splácet každý dvacet tisíc korun měsíčně, aby uhradili Československé obchodní bance (ČSOB) škodu přes 2,4 miliardy korun. Tuto povinnost ve čtvrtek bývalým dealerům banky uložil zatím nepravomocným rozsudkem pražský městský soud. "Takové rozhodnutí není prakticky vykonatelné. To nemůže nikdo zaplatit," míní právník Jiří Herczeg. Pokud soud uznal jejich vinu, tak ale o náhradě škody rozhodl správně, dodal. Případní dědicové obou mužů však nemusí propadat zoufalství, i když dluhy patří do dědictví. "Rozhodně se praprapraprapraděti nemusí bát, že by ČSOB něco platily," prohlásil Herczeg. Dědic totiž podle něj nezodpovídá za dluhy, které převyšují majetek. "Když dědic nabude například deset milionů korun, tak do té výše odpovídá za dluhy," vysvětlil.

Několika nemocnicím již nedávají distributoři kvůli dluhům léky

Kvůli dluhům již nedávají distributoři několika nemocnicím léky, nedostávají je Kladno, Kroměříž, Strakonice, Rokycany, Jihlava a Chrudim. ČTK to ve čtvrtek řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý. "Na tyto nemocnice již jsou podány žaloby nebo se připravují," řekl. Podle Suchého to hrozí i dalším zařízením. Podle něj totiž považují za normální, když hradí faktury za léky 60 dní po splatnosti, přičemž splatnost je rovněž 60 dní. Distributoři tak dostanou za léky zaplaceno čtyři měsíce po dodání. "Situace se vyhodnocuje," dodal. Podle informací hejtmanů dosahují dluhy nemocnic, jež převzaly kraje počátkem roku od státu, šesti miliard. Mnistryně zdravotnictví Marie Součková ve čtvrtek ČTK řekla, že počítá s oddlužením nemocnic, nikoli však plošným. S ministrem financí Bohuslavem Sobotkou se domluvila, že by byl možný odkup dluhů nemocnic do výše 50 procent, a to prostřednictvím Konsolidační agentury.

Rohypnol bude na zvláštní předpis, neboť ho zneužívají narkomani

Prášky na spaní Rohypnol budou muset lékaři dávat na zvláštní předpis s modrým pruhem, který podléhá přísnější kontrole. Předpokládá to novela zákona o návykových látkách, kterou ve čtvrtek hladce schválil Senát. Rohypnol, který je velmi návykový, totiž zneužívají narkomani. Dostává se tak i do zahraničí. Rohypnol má omamující účinky, po užití s alkoholem je i životu nebezpečný, upozornil nezávislý senátor Karel Barták. "Je to pilulka, po které je také člověk svolnější k sexuálnímu aktu. V angličtině existuje název, který lze volně přeložit jako schůzka, droga, znásilnění," dodal. Tento lék je znám i tím, že ho zneužívají takzvané "uspávačky" pro omámení své oběti, kterou pak okradou. O tvrdší kontrolu předepisování Rohypnolu se zákonodárci snažili už před více než dvěma lety. Tehdy ale nebyla na trhu hypnotika. Nyní však lze Rohypnol nahradit Hypnogenem a Stilnoxem.

Za dovezené auto se možná bude platit do fondu na likvidaci vraků

Firmy i soukromníci, kteří si dovezou ojeté auto, za to možná budou hradit poplatek od 2000 do 20.000 korun. Z těchto peněz by se pak měla platit likvidace vraků. Dva a půl tisíce korun by měli lidé zřejmě platit i tehdy, když si přivezou nový vůz. Za ojetiny se má platit v závislosti na emisích ve výfukových plynech - čím větší emise, tím vyšší poplatek. Vyplývá to z vládního návrhu novely zákona o odpadech, který ve čtvrtek sněmovna přes odpor ODS propustila do druhého čtení a přikázala k projednání výborům. Poslanec ODS Miroslav Beneš uvedl, že jde jen o další poplatek, který chce stát vybrat od občanů. Zastánci vstupu země do EU podle něj před referendem argumentovali také zrušením cel. "Ano, vážené dámy, vážení pánové, od našeho vstupu do Evropské unie nebudeme moci zavádět cla, to ale v žádném případě neznamená, že z lidí ty peníze nestáhneme," prohlásil v rozpravě. Sociální demokrat Rudolf Tomíček uvedl, že vrak automobilu je prostě zvláštní druh odpadu, jehož likvidace něco stojí. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) zase varoval před tím, aby se z České republiky stalo vrakoviště.

Senátoři nepodpořili vznik svých frakcí na nadstranickém základu

Senátoři nepodpořili vznik svých frakcí na nadstranickém základu. K prosazení této změny v jednacím řádu horní komory ve čtvrtek chyběl jediný hlas. Senátorské kluby se tak budou moci nadále vytvářet podobně jako poslanecké frakce podle stranické příslušnosti. Vznik nadstranických klubů podporovali spolu s většinou lidovců hlavně Klub otevřené demokracie a klub Nezávislí, které se v souladu s navrhovanou změnou sdružily na názorové spřízněnosti. Členy těchto frakcí jsou totiž senátoři, které nominovalo celkem osm politických stran, hnutí a již neexistující čtyřkoalice. Existenci těchto klubů nicméně nepřijetí změny neohrožuje. Proti nestranickým klubům se vyslovili senátoři ODS, ČSSD, lidovec Stanislav Bělehrádek a komunista Jaroslav Doubrava.

Senát navrhl Klausovi vyznamenat 20 osobností, hlavně odbojářů

Dvacet osobností ve čtvrtek Senát vybral jako kandidáty, kterým by prezident Václav Klaus mohl udělit některý z řádů a medailí. Patří mezi ně především členové odboje proti fašismu a komunismu, například prvorepublikový náčelník hlavního armádního štábu Ludvík Krejčí, redaktor Rádia Svobodná Evropa Jan Stránský či odbojář Jan Gajdoš. Armádnímu generálovi Krejčímu podvýbor navrhl udělit in memoriam Řád Bílého lva. Krejčí stál v čele štábu až do roku 1939, poté byl vězněn nacisty. Po roce 1948 jej komunisté degradovali na prostého vojína. Stejný řád by měli podle senátorů dostat odbojář Slavoj Šádek, který byl popraven v únoru 1949 v necelých 23 letech, a divizní generál Bohuslav Všetička. Za války zakládal vojenskou odbojovou organizaci Obrana národa, v roce 1940 byl zatčen gestapem a o dva roky později v Berlíně popraven. Na Řád T. G. Masaryka senátoři navrhují čtyři osobnosti, mimo jiné Gajdoše a Luisu Abrahamsovou. Bývalá mistryně Československa v golfu v době druhé světové války působila u československého letectva v Británii, po válce pomáhala českým exulantům, zasloužila se i o pomoc obětem nedávných povodní v Česku. Stránský je mezi devíti kandidáty na Medaili Za zásluhy. Po komunistickém převratu 20 let pracoval pro vysílání Rádia Svobodná Evropa. Mezi čtyřmi adepty na Medaili Za Hrdinství jsou například bývalý válečný pilot Václav Kopecký a odbojář Karel Bacílek.

Mladí učitelé mají šanci, že jejich plat poroste rychleji než teď

Madí učitelé mají naději, že jejich platy porostou rychleji než nyní. Růst mezd učitelů bude záviset i na jejich ochotě dál se vzdělávat. Umožnit by to měl zákon o pedagogických pracovnících, který připravilo ministerstvo školství. Zákon počítá s šestnáctitřídním platovým systémem pro státní zaměstnance, učitelé by patřili do 11. až 13. třídy, řekl ve čtvrtek ČTK náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner. inisterstvo bude usilovat o to, aby se učitelům ve výjimečných případech otevřela ještě 14. třída. Začínající učitel by byl zařazen do 11. třídy. Po určité době bude zřejmě muset splnit některé podmínky, aby mohl postoupit. Do 13. třídy bude zařazen učitel, který absolvuje některý ze stanovených vzdělávacích programů v rámci dalšího vzdělávání a současně bude zařazen na pracovní místo, kde bude vykonávat obtížnější a náročnější práci, uvedl Müllner. Plat učitele nebude ochuzen ani o osobní odměny.

Příplatův soud v Rumunsku kvůli tlumočníkovi opět odročen

Župní soud v rumunské Oradei ve čtvrtek již počtvrté odročil odvolací řízení s českým podnikatelem Františkem Příplatou, který byl loni odsouzen za údajnou účast na vraždě k šesti letům vězení. Další stání bylo stanoveno na 10. července. ČTK o tom telefonicky informoval český konzul v Bukurešti Petr Říha. "Bylo to jako minule, opět nepřišel tlumočník. Nedokážu pochopit, proč se to všechno tak protahuje," řekl ČTK rovněž telefonicky i sám Příplata. Český podnikatel se odvolal proti rozsudku soudu v Satu Mare, který ho začátkem loňského listopadu shledal vinným z účasti na vraždě rumunského odborového předáka Virgila Sahleana v Jasech.

V kauze Urbánkové Medissy nové obvinění, sanatorium opět v dražbě

V kauze zkrachovalé firmy Medissa zpěvačky Nadi Urbánkové padlo nové obvinění. Policie začala trestně stíhat jednatele firmy Prosco, která měla na příkaz Urbánkové odvézt ze sanatoria U svaté Anny v Protivíně na Písecku vybavení za několik milionů korun. Obviněný muž, kterému za porušení povinnosti v řízení o konkurzu hrozí tři roky vězení, podal stížnost ke státnímu zástupci, řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí písecké policie Hana Tomášková. Medissa provozovala na Písecku vedle sanatoria několik ordinací a laboratoří. Pozornost médií vyvolala poté, co bývalý manžel Urbánkové a spolumajitel firmy Josef Havlík obvinil zpěvačku z vytunelování této společnosti. Firma věřitelům dluží téměř 33 milionů korun. Urbánková vinu přisuzuje Havlíkovi. Medissa je nicméně od září 2001 v konkurzu. Zpěvačka pověřila správou majetku firmu Prosco, která odvezla nábytek, koberce a obrazy za sedm milionů korun ze sanatoria do skladu u Mělníka. V říjnu však policie zjistila, že věci zmizely. Stejná firma odvezla i soukromé věci z Havlíkova bytu. Její pracovník za to čelí obvinění z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.

Medáci: Staré Střešovice jsou vyhlášeny památkovou zónou pozdě

Dobročinný spolek Medáků uvítal vyhlášení starých Střešovic památkovou zónou. Příliš ale nevěří tomu, že se podaří někdejší řemeslnickou kolonii zachránit. Vládní vyhláška o vyhlášení památkové zóny přichází podle Medáků pozdě. Platit má až 1. září a do té doby bude nezvratně zničena další část staré zástavby, soudí členové spolku. Další osud starých Střešovic nevidí optimisticky ani pražští památkáři. "To, co tady probíhá v poslední době, je vlastně systematická devastace historických hodnot. Nejsme si jisti, jestli se vůbec podaří zachránit alespoň zbytek staveb, které tu ještě jsou," řekl ve čtvrtek novinářům za Medáky Martin Skalský. "Obávám se, že do září se dá toho zbourat ještě hodně. Tempo demolic je značné. Za poslední rok zmizely snad desítky domů," řekla ČTK Alexandra Křížová z Národního památkového ústavu. Z původní stovky venkovských domků se do čtvrtečních dnů dochovala necelá pětina. Větší část území, které mělo ještě před několika lety ojedinělou atmosféru i vzhled, zabírají nepříliš vzhledné novostavby. Stavební ruch sílí. Za poslední rok byly zbourány další domky a na jejich místě jsou stavební jámy nebo betonové základy. Mnohé domy jsou podle Medáků stavěny i bez povolení, případně v rozporu s ním. Nelíbí se jim, že zde vznikají hlavně nájemní domy výhradně z komerčních důvodů.

Kinematograf Bratří Čadíků putuje s českými filmy po Rusku

Po ruském venkově putuje s českými filmy Kinematograf bratří Čadíků. Jeho ruská mise je velmi úspěšná, řekla ve čtvrtek novinářům Nikola Baranová z Kinematografu. Svědčí o tom podle ní zejména fakt, že čeští promítači museli odmítnout několik vážně míněných nabídek na odkoupení pojízdné maringotky s promítacím zařízením. Po zastávce na mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě kino nyní představuje českou kinematografii ruským divákům ve městě Vladimir. "Největší ohlas sklidil u diváků snímek Kytice. Po jeho skončení následuje na většině míst nadšený jásot a potlesk," uvedl vedoucí posádky Kinematografu Tomáš Baran. Kromě Kytice s sebou Kinematograf veze také filmy Rebelové, Indiánské léto, Šeptej nebo Spiklenci slasti. Kromě nadšeného publika se posádka Kinematografu již setkala i se stinnými stránkami cestovatelského života. Perné chvilky jí způsobili ruští celníci na hranicích s Ukrajinou, kteří jí připravili 94 hodin trvající "administrativní prohlídku".

Tříska přednese Máj na podporu Konta Bariéry

Nadace Charty 77 - Konto Bariéry uspořádá 7. července benefiční večer, na kterém zazní nezkrácená verze známé Máchovy básně v podání Jana Třísky. Uskuteční se na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu a jeho výtěžek bude určen na financování osobních asistentů pro postižené. V květnu Tříska recitoval toto Máchovo dílo v Brně, Olomouci, Ostravě a Plzni. 'Jsem ráda, že se podařilo navázat spolupráci s tak výbornými umělci a spojit tento ojedinělý projekt se jménem Konta Bariéry, které si právě letos připomíná 10 let od svého založení," uvedla ředitelka konta Božena Jirků. Večer se uskuteční jako komponované představení, jehož režie se ujal renomovaný divadelník a Třískův bývalý spolužák z divadelní fakulty Jan Kačer. Hudební doprovod zajistí klavírista Jan Jiraský, který zahraje výběr z cyklu Zdeňka Fibicha Dojmy, nálady a vzpomínky. 'Máj je báseň notoricky známá, ale i neobjevená," říká Jan Kačer. 'Lidé ji vnímají především jako báseň lyrickou a romantickou. Myslím ale, že je víc o návratu, domově a dospívání. A že se zdaleka netýká jen lásky, ale těch nejhlubších a nejcitlivějších věcí člověka, jako je otec, nebe a země," dodal.

Svěrkoš míří do Borussie Mönchengladbach

Devatenáctiletý útočník Baníku Ostrava a fotbalové reprezentace do 21 let Václav Svěrkoš má namířeno do Borussie Mönchengladbach. Zástupci německého klubu se ve čtvrtek dohodli v Praze s vedením Baníku na podmínkách přestupu. Smlouva by měla být podepsána příští týden, ale výši odstupného zatím obě strany tají. I když Svěrkošův přestup ještě není zpečetěn příslušnými podpisy, už mu nestojí nic v cestě. "Je to na devadesát devět procent hotové. Smlouvy jsou nyní v rukou právníků a příští týden by transakce měla být uzavřena," potvrdil ČTK člen představenstva a tiskový mluvčí Baníku Dalibor Záruba. V Ostravě se přitom ještě ve čtvrtek snažili přestup do poslední chvíle ututlat. Svěrkošovu nepřítomnost na ranním tréninku Záruba dopoledne vysvětloval náhlou zdravotní indispozicí hráče. To už však talentovaný fotbalista seděl v přítomnosti agenta Pavla Pasky v Praze na schůzce s nejužším vedením Borussie.

Zemřel legendární ragbista Kudrna

Legendární ragbista Jan Kudrna zemřel ve čtvrtek v Praze po krátké nemoci ve věku 80 let. Dlouholetý trenér TJ Praga a metodik ragbyového svazu byl v 80. letech oceněn jako jeden z mála evropských hráčů zlatou medailí mezinárodní ragbyové federace FIRA. Byl rovněž držitelem Ceny fair play, kterou dostal v roce 1990 za zásluhy o rozvoj ragby mezi mládeží. "Ragby je filozofie, která učí pravidlům fair play a životu v kolektivu," říkal Kudrna, který přivedl ke hře se šišatým míčem stovky hráčů, včetně svého syna a vnuků. Po skončení funkcionářské práce se stal čestným předsedou TJ Praga a stále vypomáhal ragbistům, také jako tlumočník, neboť ovládal čtyři jazyky, včetně rumunštiny. Ještě minulou neděli volal na hřiště Tatry Smíchov, aby se dozvěděl výsledek zápasu českých reprezentantů v mistrovství Evropy s Rumunskem.

Vychází kniha zachycující tragický příběh běžce Josefa Odložila

S autentickým názvem "prostě, zabil jsem svého otce" přichází na český trh kniha s podtitulem Příběh olympioniků Josefa Odložila a Věry Čáslavské, jejich syna Martina a spravedlnosti po Česku. Publikace Miloslavy Ševčíkové, sestry Josefa Odložila, zachycuje vztah českého rekordmana v běhu na 1500 metrů a stříbrného medailisty z olympijských her v Tokiu s gymnastkou Věrou Čáslavskou, sedminásobnou olympijskou vítězkou. "Možná se lidem bude zdát ten název až neskutečný, ale je to Martinův autentický výrok z televize, jsou to jeho vlastní slova. Kniha je především autentickým dokumentem," prohlásila ve čtvrtek autorka, matka ředitele nedělního Memoriálu Josefa Odložila v Praze Miroslava Ševčíka, předsedy disciplinární komise Českého atletického svazu. V knize je popsáno Odložilovo dětství, sportovní úspěchy, svatba se slavnou českou gymnastkou a problémy, které ve vztahu následovaly. Převážná část knihy však popisuje osudný večer, kdy syn Martin svého otce před deseti lety úderem pěstí zabil. Publikace zachycuje výpovědi svědků, znalecké posudky, průběh soudu a milost, kterou po vynesení čtyřletého trestu udělil prezident Václav Havel.

Počasí

Noc na pátek téměř jasná s teplotami od 8 do 12 stupňů. Pátek bude také slunečný, jen ojediněle s přeháňkami. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 16. Severní až severovýchodní vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů v hodině.

26-06-2003