Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

07-06-2003

Šéf NATO vytýká evropským členům nízké výdaje na obranu

Kritiku na adresu evropských členů NATO vyjádřil o víkendu v německém tisku generální tajemník NATO George Robertson, podle kterého státy nevydávají dost peněz na obranu. V rozhovoru pro nedělní číslo listu Bild am Sonntag Robertson řekl, že evropské národy v alianci nespravedlivě kritizují USA za jejich jednostranné akce, když samy nejsou s to posílit své vojenské kapacity. Důsledkem postoje evropských států je to, že rozdíl ve vojenských kapacitách mezi Evropou a Spojenými státy se prohlubuje. Jako příklad Robertson uvedl, že Američané mají přes 200 strategických dopravních letadel, zatímco Evropané jen čtyři. Kvůli plánovaným škrtům v armádním rozpočtu České republiky nedávno podal podle vlastních slov demisi český ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Odpůrci Evropské unie demonstrovali v Praze

Na pražském Staroměstském náměstí se v sobotu odpoledne sešly dvě desítky odpůrců vstupu České republiky do Evropské unie. Zástupci iniciativy Občané proti EU, kteří demonstraci uspořádali, ve svých projevech jednoznačně odmítli rozšíření Evropské unie a vyzvali občany, aby v referendu hlasovali proti připojení. "Vstupovat do EU - je nemravné, bezbožné, nekřesťanské, vlastizrada, prokletí a cesta do pekel," stálo na jednom ze tří transparentů, který demonstrující drželi nad hlavami. Občané proti EU se obávají především ohrožení národní samostatnosti, posílení vlivu nadnárodních společností, rozšíření korupce a propojení a posílení organizovaného zločinu. Za skandování hesla "Ne Bruselu" se poklidné shromáždění přesunulo v doprovodu několika příslušníků městské policie před Úřad vlády. Přesto, že vláda nezasedá, protestující považují tento akt za alespoň za symbolický.

Sudetští Němci volali na srazu landsmanšaftu po zrušení dekretů

Po zrušení takzvaných Benešových dekretů volali sudetoněmečtí představitelé a zástupci zemské vlády největší německé země Bavorska na úvod víkendového 54. sudetoněmeckého srazu v bavorském Augsburgu. Vyjadřovali ale zklamání, že se před vstupem České republiky do Evropské unie zájmy vysídlenců více neprosadily v politice společenství. Bavorská ministryně práce Christa Stewensová na shromáždění několika set vysídleneckých funkcionářů na augsburgském výstavišti připomněla výzvu spolkového ministra vnitra Otty Schilyho z loňského srazu v Norimberku, aby česká strana dekrety zrušila. V politické praxi se to podle ní ale nijak neodrazilo. Sudetoněmecké krajanské sdružení dnes udělilo Evropskou cenu Karla IV. Franzi Neubauerovi, který vedl sudetoněmecké hnutí v 80. a 90. letech. Ten řekl, že přes všechna zklamání, která museli sudetští Němci akceptovat v souvislosti s přijetím ČR do EU i přes pokračování platnosti dekretů, by bylo chybné rezignovat. "Dekrety musejí tam, kam patří, a to na smetiště dějin," prohlásil šéf landsmanšaftu Bernd Posselt. Tvrdil zároveň, že se tyto dokumenty stanou vnitřní záležitostí EU a tam se budou dále probírat a posuzovat.

Rada vlády přidala dotace na místní protidrogové programy

Na protidrogové programy v regionech přidá Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky šest milionů korun. Podle Evy Škrdlantové se sekretariátu rady se dodatečného dotačního řízení se účastnilo 107 projektů, vybráno bylo 34 projektů. Rada na svém pátečním zasedání rovněž podpořila žádost ministerstva školství o dotaci 330.000 korun na projekt ověření české modifikace zahraničních programů v oblasti protidrogové prevence. Další informace o drogách a drogových závislostech jsou na nově zpřístupněných webových stránkách www.drogy-info.cz

Spolana se snažila přesvědčit o bezpečnosti své výroby

Chemička Spolana Neratovice se v sobotu snažila přesvědčit, že se jí podařilo odstranit následky loňských ničivých povodní a podnik je bezpečný. Od rána proto zájemcům otevřela dveře. Příležitost využilo na 200 lidí. Podnik připravil pro zájemce zhruba pětikilometrovou trasu. Kopírovala místa ve Spolaně, o nichž se v souvislosti se záplavami nejvíc psalo. Byly mezi nimi stará elektrolýza, dioxinové budovy, břeh Labe a především sklad chloru. "Sklad je na velkou vodu připraven," řekl mluvčí firmy Jan Martínek. Jsou v něm dokonce speciální místa, v nichž by bylo v případě povodně možné prorazit otvory, aby vzniklý přetlak budovu nepoškodil. Podobnou akci chce firma na podzim zopakovat. Zvažuje, že by také po dohodě se starosty okolních obcí připravila tematické exkurze.

V Tachově se objevila padělaná dvouseteurová bankovka

Falešnou bankovku v hodnotě 200 eur (přes 6000 korun) našla v pátek mezi ostatními penězi pracovnice jedné z tachovských bank. Bankovku dostal k expertize odbor ochrany platidel České národní banky v Praze, který potvrdil, že jde skutečně o padělek. Není to ale první falešná eurobankovka v západních Čechách. Například před měsícem zadržela falešnou bankovku v hodnotě 50 eur (přes 1500 korun) pracovnice směnárny v hale chebského vlakového nádraží. Padělek podle ní neměl ochranné prvky a byl na tvrdém papíru. V západních Čechách se často objevují i padělky jiných měn, zejména amerických dolarů. Koncem března se například falešnou stodolarovou bankovku pokusil směnit v pobočce jedné z bank v Chodově na Sokolovsku čtyřiadvacetiletý muž. Expertiza prokázala, že napodobenina je velmi zdařilá. Zaměstnanec banky přesto podvod odhalil. Policie obvinila muže z udávání padělaných a pozměněných peněz.

Lidé, kteří opakovaně dali krev, dostali Zlatý kříž

Pro Zlatý kříž za 80, 120 a 160 bezplatných odběrů krve si do pražského hotelu Pyramida v sobotu přijelo 226 dárců z celých Čech. Mezi oceněnými převládali muži středního věku, což je to dáno tím, že muži mohou darovat krev častěji než ženy. Jiří Šebek z Prahy 4 má za sebou přes 80 odběrů. Pro dárcovství se rozhodl, když jeho žena potřebovala krev při porodu. Ročně se v Česku uskuteční na 500.000 odběrů krve, což znamená asi 250.000 litrů krve; 98 procent odběrů je bezpříspěvkových. ČČK eviduje na 400.000 pravidelných dárců. Veškerá odebraná krev se testuje na žloutenky, syfilis a od roku 1986 také na HIV/AIDS.

Na Pražském hradě koncertovaly policejní orchestry

Koncertem všech zúčastněných souborů na Pražském hradě byl v sobotu zahájen mezinárodní festival policejních orchestrů a pěveckých sborů Festpol 2003. V dopoledním programu se představilo více než 500 hudebníků a sboristů ze dvanácti evropských souborů. Hrály zde policejní orchestry z Dánska, Anglie, Švédska, Polska, Severního Irska, Německa a České republiky. Festpol, pořádaný Hudbou hradní stráže a Policie ČR, se v Praze letos koná popáté. V neděli bude na programu festivalu od 13:30 koncert sborů v kostele sv. Šimona a Judy, o hodinu později začne koncert orchestrů na Můstku na Václavském náměstí. Další koncert se uskuteční také v 15:00 na Staroměstském náměstí.

Nejsevernější národopisný soubor Slovácka má padesátiny

Kolem 800 tanečníků, zpěváků a hudebníků se vystřídalo v napajedelském folklorním souboru Radovan, který již 50 let působí v Napajedlích v nejsevernějším místě Slovácka. Radovan je známý nejen z tuzemských přehlídek, například z účinkování na mezinárodním strážnickém folklorním festivalu, ale i ze zahraničních turné po Německu, Rakousku, Rumunsku, Turecku a dalších zemích. K jubileu soubor nastudoval pásmo, v jehož dvou částech - O životě a Vzpomínání, se vystřídali všichni členové. Tančili a zpívali chlapci a děvčata ze dvou dětských Radovánků, představili se i nejzkušenější lidoví umělci. Zazněly písničky o škole, lásce, vdavkách a skladby přibližující temperament lidí z Horňácka, Kopanic, Uherskobrodska a dalších míst Moravy.

Za peníze z italské Mantovy bude restaurován obraz v Národní galerii

Z daru italského města Mantovy ve výši 440.000 korun odborníci restaurují obraz, který na přelomu 17. a 18. století vytvořil neapolský malíř Francesco Solimena. Při sobotním slavnostním ceremoniálu v koncertním sále Šternberského paláce dar převzali od představitelů města zástupci Společnosti přátel Národní galerie. Darovaná částka by podle společnosti měla na restaurování stačit. Společnost přátel Národní galerie v Praze vznikla v roce 1992 a je pokračovatelkou jednoho z prvních spolků toho druhu - Společnosti vlasteneckých přátel umění z roku 1796. Právě toto sdružení založilo první pražskou veřejnou obrazárnu, z níž později vznikla Národní galerie v Praze. Společnost je od roku 1998 členkou Světové federace přátel muzeí.

Církev zahájila novou sbírku na záchranu varhan ve Žluticích

Římskokatolická farnost zahájila novou sbírku na záchranu historicky cenných barokních varhan v kostele svatých Petra a Pavla ve Žluticích na Karlovarsku. Na obnovu poničených varhan je podle administrátora farnosti Petra Řezáče potřeba shromáždit kolem 300.000 korun. Vzácné barokní varhany z let 1774 až 1775 pocházejí z dílny Františka Prokopa Nolliho z Úterý. Jsou největším a nejlépe dochovaným nástrojem tohoto varhanáře. V roce 1994 je ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Stav vzácné památky je alarmující. První záchranné práce na žlutických varhanách už restaurátoři před několika lety provedli, kvůli nedostatku peněz je ale museli přerušit. Zájemci mohou přispět na účet sbírky číslo 183191777/0300 založené u Poštovní spořitelny. Na tento účet církev také převedla peníze vybrané v předchozí sbírce ve výši 97.876 korun.

Výstava upozorňuje na nedostatek legálních ploch pro sprejery

Výstavu výtvarných prací tvůrců graffiti artu mohou do 27. června zhlédnout návštěvníci zahrady fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Výstava chce upozornit na to, že neexistují legální plochy pro tuto výtvarnou činnost. Její organizátoři chtějí, aby v Brně byly tyto plochy vymezeny, jako je tomu v jiných městech Česka. Vystavené graffiti vznikly v rámci výtvarné dílny studentského festivalu Přesahy 003, kde tvořilo sedm brněnských sprejerů na sololitové desky. Kampaň pokračuje již šestým měsícem. Sdružení Ratolest, které výstavu pořádá, má nyní kontakty asi se 40 procenty brněnských sprejerů. Sdružení dobrovolníků Ratolest pomáhá již pět let brněnským dětem a dospívající mládeži v nepříznivé životní situaci. Provozuje centrum Pavlač pro volný čas problémových dětí.

Skanzen na Veselém Kopci připomněl tradiční pečivo

Roubenky skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska v sobotu voněly pečivem všeho druhu. Soubor lidových staveb Vysočina totiž připravil Kouzlení s těstem. Chutný chléb, koláčky, vdolky, perníčky a další pochutiny do skanzenu nalákaly stovky lidí. "Návštěvníci se dozvěděli něco více o tradičním kynutém pečivu připravovaném ve všední i sváteční dny, o vizovickém pečivu. Dále si mohli sami vyzkoušet upéci perník tlačený do forem, mohli sledovat pečení v chlebové peci," přiblížila ředitelka souboru Ilona Vojancová dění na Veselém Kopci. Dopoledne navíc návštěvníkům zpestřil dětský folklorní soubor Vysočánek z Hlinska. Odpoledne zahrála dětská dechová hudba hlinecké základní umělecké školy. Řada lidí navštívila i celoroční výstavu "Masopust držíme" ve vstupním objektu skanzenu. Tématem výstavy jsou masopustní obchůzky na Hlinecku, jejich historie, průběh a současnost.

V historickém centru Budějovic burácely motocykly Harley-Davidson

Účastníci evropského srazu příznivců motocyklů Harley-Davidson, který se koná na letišti v Plané u Českých Budějovic, se v sobotu odpoledne představili se svými stroji obyvatelům jihočeské metropole. Podle pořadatelů se na sraz sjelo z různých zemí až 15.000 motorkářů. Nejpočetnější skupina harleyistů dorazila z Německa. Motorkáři, kteří si připomínají sté výročí zahájení výroby značky Harley-Davidson, nezvýšili provoz jenom v Českých Budějovicích, ale v celém regionu, protože z města vyrážejí na výlety po okolí. Řada jich směřuje především na jih do Českého Krumlova a dál na Lipno. S jižními Čechami se začnou loučit v neděli večer a v pondělí už přijde na řadu úklid letiště.

Horský spolek buduje další naučnou stezku na ještědském hřebeni

Členové Jizersko-ještědského horského spolku v těchto dnech dokončují novou naučnou stezku na ještědském hřebeni. Ještě před třemi lety nebyla na Ještědu jediná naučná stezka, od té doby jich horský spolek vybudoval už deset a nová, zaměřená na ještědské vápence, je v pořadí jedenáctá. Otevřena bude v sobotu 21. června. Naučná stezka je zaměřena na geologické zajímavosti, především na vápencovou oblast Ještědu, krasové jevy a historii těžby vápence. Seznamuje návštěvníky s flórou a faunou oblasti, lidovou architekturou,národopisem Podještědí i historickými událostmi. Mapuje dochované venkovské usedlosti i vztah některých míst k dílu Karolíny Světlé.

U Nymburku havarovalo malé letadlo, pilot byl lehce zraněn

Lehkým zraněním pilota skončila sobotní havárie ultralehkého letadla na letišti u Nymburku. Na stroji vznikla škoda 100.000 korun. Sedmasedmdesátiletý pilot se s podomácky vyrobeným malým letounem snažil přistát. Dostal se ale do vzdušné jámy a spadl deset metrů před přistávací dráhou. Náraz poškodil podvozek i kabinu stroje. Muž utrpěl lehký otřes mozku. Po ošetření v nemocnici byl propuštěn.

Doktor se dočkal prvního letošního vítězství v SP

Kanoista Martin Doktor se dočkal prvního letošního vítězství v seriálu Světového poháru v rychlostní kanoistice. V Poznani zvítězil na kilometrové trati, finále vyhrál za 3:53,712 minuty a druhého Stanimira Atanasova z Bulharska porazil téměř o půldruhé sekundy. V Polsku chyběli největší Doktorovi soupeři - vedoucí muž SP Andreas Dittmer, který v předchozích šesti závodech pět vyhrál, a Rus Maxim Opalev, jemuž se před týdnem v Szegedu podařilo přerušit Němcovo vítězné tažení v závěrečné dvoustovce.

Fotbalista Berger se Portsmouthu upsal na dvě sezony

V pátek večer skončily spekulace o příštím působišti českého fotbalisty Patrika Bergera. Devětadvacetiletý záložník, kterému po letošní sezoně skončila smlouva v Liverpoolu, se na dva roky upsal nováčkovi anglické ligy Portsmouthu. Spokojen s dokončením transferu byl i Bergrův manažer Pavel Paska. "V dnešní době, kdy je v celé Evropě přebytek hráčů a strašná konkurence, není vůbec jednoduché takové angažmá získat. Na Patrikovo místo bylo minimálně deset dalších kandidátů - z Chorvatska, Dánska a dalších zemí," upřesnil Paska.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci čekáme většinou jasno. Teploty 16 až 12 stupňů. Zítřek bude skoro jasno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů, na horách kolem 23.

Tolik zprávy Radia Praha

07-06-2003